Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi ξεπέρασε την Apple κερδίζοντας ταυτόχρονα και τη 2η θέση παγκοσμίως στους κατασκευαστές smartphone


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GreekLegend2 είπε

Ρε παιδιά μονο εγω έχω τοσα προβλήματα με το miui? Γεματο bugs ειναι, οι ειδοποιήσεις δεν έρχονται στην ωρα τους κλπ. Τουλάχιστον στην samsung πληρώνεις αλλά εχεις το one ui που παταει το miui. Συν ότι έχει πολυ καλό οικοσύστημα. Περιμένω s21 fe να φύγω από την αηδία το miui.

Ποια εκδοση miui εχεις στο κινητο σου; Γιατι στο miui 12 δεν εχω συναντησει ακομα bugs. Επίσης αν θες πες μου μερικα bugs που συναντησες να δουμε μηπως βρουμε λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Xiaomi είναι super μάγκες μου! 

Αν υποθέσουμε οτι εχω 1000 ευρώ για πέταμα. Θα προτιμούσα να αγοράσω ενα  Xiaomi  με 150 και με τα υπόλοιπα 850 να πάω διακοπάρες παρα να σκάσω τα 1000 στην Apple. Χωρίς βέβαια να υποστηρίζω οτι η Apple δεν έχει καλά προιντα. Τα 2 μου cents. 

Επεξ/σία από Mesu_dil
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Mesu_dil είπε

Xiaomi είναι super μάγκες μου! 

Αν υποθέσουμε οτι εχω 1000 ευρώ για πέταμα. Θα προτιμούσα να αγοράσω ενα  Xiaomi  με 150 και με τα υπόλοιπα 850 να πάω διακοπάρες παρα να σκάσω τα 1000 στην Apple. Χωρίς βέβαια να υποστηρίζω οτι η Apple δεν έχει καλά προιντα. Τα 2 μου cents. 

Εσυ που θα έχεις 850€ για διακοπές μόνο …. δεν θα πάρεις iPhone 

άσχετη τοποθέτηση να συγκρίνεις 150€ κινητό που στην επόμενη αναβάθμιση Android ….. για σας 

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rafa1919 είπε

Δεν με απασχόλησαν τα iPhone ποτέ ούτε θα με απασχολήσουν.

Android για πάντα στην ζωή μου.

Όποιος αντέχει το iOS με γεια του με χαρά του.

Όσα δε φτάνει αλεπού ....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, brx είπε

Όσα δε φτάνει αλεπού ....

Τα έφτανε η αλεπού και παλιά και τώρα αν θέλει.
Αλλά δεν την απασχολεί να τα φθάσει.
Κυνηγάει όσα της αρέσουν. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Μπράβο στη xiaomi δικαίως έχει αυτή την άνοδο. 

Η Samsung είναι επίσης πανάκριβη δεν ξέρω γιατί την προτιμά ο κόσμος ακόμα. 

Μπραβο στην Xiaomi που ζηταει 900 και 1300ευρω για τα mi11(256)και ultra που ουτε καν αντιπροσωπεια στην χωρα μας δεν εχει και δινει και μονο 2 μεγαλες αναβαθμισεις,αλλα γιατι ο κοσμος  προτιμα Samsung λογω Exynos(λες και οι περισσοτεροι παιζουν παιχνιδια για να τους καιει τοσο πολυ το τσιπακι).

Για το δε χαντακωμα της stock android σειρας MiA με το πιο προσφατο mia3 και τα απειρα παραπονα,ουτε λογος...

Τελος μονιμα εδω και χρονια τα παραπονα για τα περι miui απο τον κοσμο https://www.gizchina.com/2021/05/30/xiaomi-fans-ask-the-company-to-pay-attention-to-the-problems-of-miu/

Να μου ελεγε καποιος μπραβο για την Poco/Redmi που κρατανε ενα value for money να το καταλαβω.

Αλλα κυριολεκτικα με ξεπερνανε τα μπραβο για την Xiaomi γενικα και αοριστα με ξεπερνουν...

 

  • Like 4
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thessalonik είπε

θα προτενες αυτο η το poco f3 τι παραπανω εχει το τελευταιο?

Εχουν κάποια διαφορά τιμής 100€+ κάπου, τσέκαρέ το.Τώρα αν αξίζει η διαφορά τιμής, όπως το δεί κανείς:

Η γνώμη μου είναι πως το X3 Pro που παίρνει micro sd, έχει θύρα ακουστικών και ραδιόφωνο, είναι καλύτερη επιλογή και ως πιο φθηνό, αν είχαν την ίδια τιμή, θα ήταν καλύτερη επιλογή το F3.

Το F3 έχει amoled οθόνη και 1 γενιά καλύτερο επεξεργαστή.

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10802&idPhone2=10758#diff-

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nick_corobos είπε

Είναι ιδέα μου ή βγαίνουν αρθα που αντικρούουν το ενα το άλλο. Σε φαση πρωτη η apple και η Xiaomi δεν είναι ουτε στην πενταδα και μετά από λίγο άρθρα που λένε 2η η Xiaomi και πιο πάνω απο την apple?

Οχι απλα ειναι οι μικρες λεπτομερειες που κανουν την διαφορα σε αυτα τα αρθρα και δεν τις προσεχουν οι περισσοτεροι.

Η Apple στην οποια αναφερεσαι τα τελευταια χρονια ηταν πρωτη συγκεκριμενα στην κατηγορια των ακριβοτερων συσκευων πανω απο 500 με 600ευρω,μιας και ουτως ή αλλως δεν πουλαει κινητα κατω απο τα 400ευρω.

Η Xiaomi παλι το μεγαλυτερο κομματι των πωλησεων της προερχονται απο τις φθηνοτερες κατηγοριες κυριως απο τα Redmi/Poco και οχι απο τα ακριβοτερα Mi 

https://www.gsmarena.com/counterpoint_iphone_12_series_leads_q1_sales_in_terms_of_volume_and_revenue-news-49243.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mesu_dil είπε

Xiaomi είναι super μάγκες μου! 

Αν υποθέσουμε οτι εχω 1000 ευρώ για πέταμα. Θα προτιμούσα να αγοράσω ενα  Xiaomi  με 150 και με τα υπόλοιπα 850 να πάω διακοπάρες παρα να σκάσω τα 1000 στην Apple. Χωρίς βέβαια να υποστηρίζω οτι η Apple δεν έχει καλά προιντα. Τα 2 μου cents. 

Καλά κι εμένα αν μου δινανε 1000€ και μου έλεγαν πάρε ότι θες δεν θα αγόραζα καν κινητό και θα τα έτρωγα σουβλάκια! Το θέμα είναι αν σου έλεγαν πάρε οποίο κινητό θέλεις με αυτά τα 1000€, τι θα έπαιρνες; iphone 12 pro max, samsung s21 ulta ή xiaomi mi 11 Ultra. Εκεί είναι το ερωτημα 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koutsis είπε

Καλά κι εμένα αν μου δινανε 1000€ και μου έλεγαν πάρε ότι θες δεν θα αγόραζα καν κινητό και θα τα έτρωγα σουβλάκια! Το θέμα είναι αν σου έλεγαν πάρε οποίο κινητό θέλεις με αυτά τα 1000€, τι θα έπαιρνες; iphone 12 pro max, samsung s21 ulta ή xiaomi mi 11 Ultra. Εκεί είναι το ερωτημα 😉

1η επιλογή Samsung εφόσον βελτιώθηκε στο software support και 2η επιλογή iPhone 12 λόγω του "κλειστού" λειτουργικού.Δεν γνωρίζω αν θα το άντεχα, ίσως να το βαριόμουν.

Αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω 700€+ δηλαδή απο το iPhone 11 και πάνω για να το διαπιστώσω, μόνο αν έπαιρνα στα χέρια μου για μερικές ημέρες κάποιο iPhone.

Αν μου τα χάριζαν, ίσως να το ρίσκαρα για iphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, koutsis είπε

Καλά κι εμένα αν μου δινανε 1000€ και μου έλεγαν πάρε ότι θες δεν θα αγόραζα καν κινητό και θα τα έτρωγα σουβλάκια! Το θέμα είναι αν σου έλεγαν πάρε οποίο κινητό θέλεις με αυτά τα 1000€, τι θα έπαιρνες; iphone 12 pro max, samsung s21 ulta ή xiaomi mi 11 Ultra. Εκεί είναι το ερωτημα 😉

5x poco x3.Aναβαθμιση για ολη την 5μελη οικογενεια  :hehe:

27 λεπτά πριν, Fulgore είπε

 ουτε καν αντιπροσωπεια στην χωρα μας δεν εχει 

Eχει ομως εξουσιοδοτημένο κατάστημα αποκλειστικά με προϊόντα XIAOMI στην Ελλάδα, και ένα από τα πρώτα στην Ευρώπη, στο golden hall με εγγύηση της Info Quest Technologies. Επισης εχει ενα πολυ καλο  xiaomi service  το CitisAid, εκει που συνεργοζονται τα περισσοτερα σκρουτζομαγαζα,σχετικα με την εγγυηση των προ'ι'όντων.

Επεξ/σία από Kostas.karras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

1η επιλογή Samsung εφόσον βελτιώθηκε στο software support και 2η επιλογή iPhone 12 λόγω του "κλειστού" λειτουργικού.Δεν γνωρίζω αν θα το άντεχα, ίσως να το βαριόμουν.

Αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να δώσω 700€+ δηλαδή απο το iPhone 11 και πάνω για να το διαπιστώσω, μόνο αν έπαιρνα στα χέρια μου για μερικές ημέρες κάποιο iPhone.

Αν μου τα χάριζαν, ίσως να το ρίσκαρα για iphone.

 

34 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

5x poco x3.Aναβαθμιση για ολη την 5μελη οικογενεια  :hehe:

Eχει ομως εξουσιοδοτημένο κατάστημα αποκλειστικά με προϊόντα XIAOMI στην Ελλάδα, και ένα από τα πρώτα στην Ευρώπη, στο golden hall με εγγύηση της Info Quest Technologies. Επισης εχει ενα πολυ καλο  xiaomi service  το CitisAid, εκει που συνεργοζονται τα περισσοτερα σκρουτζομαγαζα,σχετικα με την εγγυηση των προ'ι'όντων.

Άρα επιβεβαιωνετε αυτό που λέμε όλοι εδώ μέσα. Ότι ακόμα και οι fans της xiaomi την προτιμούν μόνο για τα φτηνά της μοντέλα (200 με 250€ το πολύ) όταν πάμε σε τιμή  πάνω από 500€ και περιμένουμε και την ανάλογη αξία από μια συσκευή, η xiaomi πάει περίπατο και πάμε σε samsung ή Apple.

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Kostas.karras είπε

Eχει ομως εξουσιοδοτημένο κατάστημα αποκλειστικά με προϊόντα XIAOMI στην Ελλάδα, και ένα από τα πρώτα στην Ευρώπη, στο golden hall με εγγύηση της Info Quest Technologies. Επισης εχει ενα πολυ καλο  xiaomi service  το CitisAid, εκει που συνεργοζονται τα περισσοτερα σκρουτζομαγαζα,σχετικα με την εγγυηση των προ'ι'όντων.

Τι να το κανουμε το εξουσιοδοτημενο καταστημα αγαπητε οταν απουσιαζει η εδω αντιπροσωπεια?

Ειναι η μοναδικη(απο τις μεγαλες)εταιρεια που δεν εχει αντιπροσωπεια στην χωρα μας,παρολο που ειναι χρονια στην Ελλαδα και με υψηλες πωλησεις,και αρα σε ''αναγκαζει''να αγοραζεις απο συγκεκριμενα καταστηματα/αλυσιδες για να εχεις την κανονικη εγγυηση που προσφερουν οι αλλες μεγαλες εταιρειες.

Και οχι τιποτα αλλο αλλα η Infoquest οπως εχουμε δει στο παρελθον,δεν εισαγει καν ολα τα μοντελα της Xiaomi/poco καθε χρονο(οπως Poco F2 pro περυσι)ή εισαγει συγκεκριμενες εκδοσεις αυτων(βλεπε mi 11 128gb που δεν εφερε).

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 3 χρόνια άλλαξα συσκευή από poco f1 σε poco f3. Το poco f1  με έβγαλε άσπροπροσωπο δεν είχα κανένα παραπάνω το κινητό μέχρι και τελευταία στιγμή πήγαινε σφαίρα και δεν μου κόλλησε πουθενά. Προβλήματα βγάζουν όλα τα κινητά ακόμα και τα ακριβά δεν είναι όλα τέλεια συμβιβαζόμαστε και προσαρμοζόμαστε σε κάθε λειτουργικό. Την xiaomi την εκτιμάω γιατί με "λίγα" λεφτά μπορείς να έχεις ένα αξιόλογο καθημερινής χρήσης κινητό.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτοχος εδώ και ένα χρόνο του Xiaomi Mi Note 10 Lite.

Παίδες,το κινητό πάει και πιο γρήγορα και από τότε που το πήρα μη σας πω. Στις αρχές δεν είχα βάλει πολλά πάρα μόνο 3 apps. Τώρα του έχω βάλει και IM και τραπεζικά και παιχνίδια κλπ. Η ram του απλά δε μασάει. Το MIUI ήταν ένα θέματακι με κάποια bugs αλλά μετά την version 12 έγινε ακόμα καλύτερο και πιο εύχρηστο.

Σίγουρα,ο αχταρμας που γίνεται με τη κυκλοφορία πολλών μοντέλων μπορεί να σε μπερδέψει.Αλλα πλέον έχει κατηγορίες για όλα τα γούστα.Για mid range πάντως,δεν έχω κανένα παράπονο.Δε τη βλέπω πια ως την ίδια εταιρία που την έβλεπα κάποτε. Τα μήλα είναι τούρμπο κινητά άλλα πραγματικά, ποτέ δε μπορούσα να τα συνηθίσω. Σίγουρα όμως δε θα έδινα τόσα λεφτά για την αγορά τους.

Επεξ/σία από ShadowSpectre
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...