Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi ξεπέρασε την Apple κερδίζοντας ταυτόχρονα και τη 2η θέση παγκοσμίως στους κατασκευαστές smartphone


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, koutsis είπε

 

Άρα επιβεβαιωνετε αυτό που λέμε όλοι εδώ μέσα. Ότι ακόμα και οι fans της xiaomi την προτιμούν μόνο για τα φτηνά της μοντέλα (200 με 250€ το πολύ) όταν πάμε σε τιμή  πάνω από 500€ και περιμένουμε και την ανάλογη αξία από μια συσκευή, η xiaomi πάει περίπατο και πάμε σε samsung ή Apple.

Κοιτα, εγω καταλαβαινω οσους θελουν ενα apple, για καποιους ειναι εργαλειο, και οχι απλα μια συσκευη τηλεφωνου, και εκει αναλογα τις απαιτησεις, θα σκασεις και το χιλιαρικο.

Οι περισσοτεροι ομως, ΔΕΝ τους χρειαζεται το 1000ευρω το κινητο, με το  φθηνο το xiaomακι ολοι την ιδια δουλεια θα κανουν και με το ακριβο και με το φθηνο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Sunstekos είπε

 

Στα ίδια έσοδα έρχονται όμως 50 *10 κινητά για την Xiaomi και 1*500 για τα Iphone. 

Ναι, μόνο που η xiaomi δεν έχει 50πλασιες πωλήσεις από την Apple, αλλά σχεδόν τις ίδιες! Άρα καταλαβαίνεις τι συμβαίνει από άποψη κερδοφορίας.

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξυ μιλατε ορισμενοι για αξια κινητων 1+κ και πως σε αυτα τα λεφτα θα παιρνατε samsung/apple. Εγω ακόμα ψαχνω τον λόγο να χαλασει καποιος τοσα λεφτα για κινητο. Μονο για "μόστρα" μπορω να φανταστώ καποιος να θελει να πεταξει τα λεφτα σε κινητο.

  • Like 8
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koutsis είπε

Ναι, μόνο που η xiaomi δεν έχει 50πλασιες πωλήσεις από την Apple, αλλά τις ίδιες! Άρα καταλαβαίνεις τι συμβαίνει από άποψη κερδοφορίας.

Τα κέρδη η apple τα βγάζει από τις εφαρμογές που πουλάει, cloud services, και ότι έχει ανεξάρτητο λογισμικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NadaGR είπε

Εν τω μεταξυ μιλατε ορισμενοι για αξια κινητων 1+κ και πως σε αυτα τα λεφτα θα παιρνατε samsung/apple. Εγω ακόμα ψαχνω τον λόγο να χαλασει καποιος τοσα λεφτα για κινητο. Μονο για "μόστρα" μπορω να φανταστώ καποιος να θελει να πεταξει τα λεφτα σε κινητο.

Ο καθένας φίλε μου ξοδεύει τα λεφτά του όπου του αρέσει. Άλλοι τα δίνουν στα μπουζούκια, άλλοι σε ζάντες αυτοκινήτων και άλλοι σε ταξίδια. Επίσης δεν βγάζουν όλοι τα ίδια λεφτά το μήνα. Για πολλούς, και ειδικά εκτός Ελλάδας, τα 1000€ δεν είναι τίποτα, τα βγάζουν σε 10 μέρες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, GreekLegend2 είπε

Ρε παιδιά μονο εγω έχω τοσα προβλήματα με το miui? Γεματο bugs ειναι, οι ειδοποιήσεις δεν έρχονται στην ωρα τους κλπ. Τουλάχιστον στην samsung πληρώνεις αλλά εχεις το one ui που παταει το miui. Συν ότι έχει πολυ καλό οικοσύστημα. Περιμένω s21 fe να φύγω από την αηδία το miui.

Φίλε έχεις κάνει λάθος στις ρυθμίσεις του MIUI κάπου.

Και οι Κινέζοι έχουν βάλει πολλά μικρά πραγματάκια στο UI που θα σου λείψουν όταν πας Κορέα μεριά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, koutsis είπε

Ο καθένας φίλε μου ξοδεύει τα λεφτά του όπου του αρέσει. Άλλοι τα δίνουν στα μπουζούκια, άλλοι σε ζάντες αυτοκινήτων και άλλοι σε ταξίδια. Επίσης δεν βγάζουν όλοι τα ίδια λεφτά το μήνα. Για πολλούς, και ειδικά εκτός Ελλάδας, τα 1000€ δεν είναι τίποτα, τα βγάζουν σε 10 μέρες!

Δεν αντιλεγω, απλα δεν εχω καταλαβει τη χρηστικοτητα τους. Προσωπικα εχω την οικονομική δυνατοτητα για ναυρχίδα, απλα μου φαινεται ανουσια η κατοχή τετοιου κινητού. Βέβαια ο καθένας επενδύει οπου θελει τα χρηματά του , σε αυτο με βρισκεις συμφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, FoutziGiannis είπε

 Υπάρχουν κριτήρια όπως η ποιότητα κατασκευής, η εμπειρία χρήστη, οι φωτογραφικές μηχανές και το after sales service που δεν τα πιάνει κανείς. Καλώς ή κακώς εκεί πάει η διαφορά της τιμής των Samsung και Apple σε σχέση με την Xiaomi. 

Για τη Samsung θα πάω πάσο για το θέμα του service μόνο.

Αλλά αδερφέ μου όχι και να τρελαθούμε τελείως που σέβεται η Apple τον πελάτη και έχει και after sales support και service. Οι μεγαλύτεροι κλέφτες και λαμόγια όλων των εποχών. 

Αν είχες αμάξι και σου έσκαγε λάστιχο και ο αντιπρόσωπος σου έλεγε "Πρέπει να πάρεις 4 καινούργια, λάστιχα, αμορτισέρ, δισκόπλακες, δαγκάνες, τακάκια και 4 καινούργιες ζάντες αλουμινίου" θα τον πυροβόλαγες στο κεφάλι. 

Ακριβώς το ίδιο κάνει και η Apple. Αλλά μας αρέσει γιατί είναι μηλαράκι και είναι ποιότητα. 

 

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, sv398 είπε

Για τη Samsung θα πάω πάσο για το θέμα του service μόνο.

Αλλά αδερφέ μου όχι και να τρελαθούμε τελείως που σέβεται η Apple τον πελάτη και έχει και after sales support και service. Οι μεγαλύτεροι κλέφτες και λαμόγια όλων των εποχών. 

Αν είχες αμάξι και σου έσκαγε λάστιχο και ο αντιπρόσωπος σου έλεγε "Πρέπει να πάρεις 4 καινούργια, λάστιχα, αμορτισέρ, δισκόπλακες, δαγκάνες, τακάκια και 4 καινούργιες ζάντες αλουμινίου" θα τον πυροβόλαγες στο κεφάλι. 

Ακριβώς το ίδιο κάνει και η Apple. Αλλά μας αρέσει γιατί είναι μηλαράκι και είναι ποιότητα. 

 

Σε τι αναφέρεσαι ακριβώς;;  σε ποιά περίπτωση το κάνει αυτό η Apple? 🤔🤔

Επεξ/σία από koutsis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είχε ενδιαφέρον να υπήρχαν πληροφορίες για τον αριθμό πωλήσεων ανά μοντέλο. Γιατί αν οι πωλήσεις προέρχονται μόνο από τα low και midrange κινητά, δεν λέει κάτι. Το ζήτημα είναι να πουλάει high end κινητά αν θέλει να συγκρίνεται με τα μεγαθήρια. Όταν κάποιος που είναι διατεθειμένος να σκάσει 500+ ευρώ για high end συσκευή και αρχίζει να προτιμάει την xiaomi από τη Samsung, τότε θα έχει κερδίσει το στοίχημα. Μέχρι τότε... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NadaGR είπε

Δεν αντιλεγω, απλα δεν εχω καταλαβει τη χρηστικοτητα τους. Προσωπικα εχω την οικονομική δυνατοτητα για ναυρχίδα, απλα μου φαινεται ανουσια η κατοχή τετοιου κινητού. Βέβαια ο καθένας επενδύει οπου θελει τα χρηματά του , σε αυτο με βρισκεις συμφωνο.

Όταν πας σε ναυαρχίδα χιλιαρικου και διαπιστώσεις ότι έδωσες τόσα λεφτά για να έχεις σάπιες μπαταρίες, θα καταλάβεις γιατί πολλοί προτιμούν midrange  συσκευή που έχεις μπαταρία 2+ μέρες χωρίς άγχος. Όπως ειπώθηκε ο καθένας ξοδεύει τα λεφτά σε διαφορετικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς μεγάλη μου έκπληξη, με αυτό το άρθρο έμαθα ότι παγκοσμίως οι φτωχότεροι > πλουσίων και επιλέγουν Xiaomi των 150-200€ αντί για iPhone με τουλάχιστον τριπλάσια τιμή.

Πίστευα το αντίθετο, αλλά όσο ζω μαθαίνω!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Arkin είπε

Μπράβο στη xiaomi δικαίως έχει αυτή την άνοδο. Ανεβαίνουν επικίνδυνα και vivo oppo realme κρίμα για την Huawei την έφαγαν και έβγαζε και βγάζει υπέροχα κινητά. Σε 2 3 χρόνια η Apple πιστεύω θα είναι εκτός 5αδας θα παίζει εκεί στο 10% market share γιατί οι τιμές έχουν ξεφύγει πραγματικά τα τελευταία χρόνια για κινητά που ακόμα έχουν notch και καλύπτουν την οθόνη. Η Samsung είναι επίσης πανάκριβη δεν ξέρω γιατί την προτιμά ο κόσμος ακόμα. Τα s21 είναι τραγικά κινητά έβγαλε και την sd card και στις υπόλοιπες κατηγορίες δίνει low range soc για high end τιμές. Ένα fe έμεινε και αυτό δεν πέφτει η τιμή του με τον 865 μιας και με τον exynos είναι χιλιόμετρα μακριά στην απόδοση και στην μπαταρία. 

η σαμσουνγκ νομιζει οτι ειναι apple   η οτι μπορει να την συναγωνιστει ..... με ενα αντροιτ  λογισμικο ... ας μπορουσε να βγαλει δικο της λογισμικο οπως η apple και μετα ας ηταν  πανακριβη που φυσικα ελαχιστοι θα την αγοραζαν . η apple  ειναι πανακριβη .... σαφως αλλα πουλαει μουρη λογισμικο και ντιζαιν κατι που η σαμι δεν εχει σαφως ... το λογισμικο ειναι το παν . ολα τα αλλα τα εχουν σχεδον ολες . μπραβο στη xiaomi την παραδεχομαι γιατι εχω προιον της το δικο της σκουτερ και σε κηνιτο   iphone  χαιρομαι   ιδιαιτερα  που  ξεπερασε την apple μηπως   και αλλαξει  πολιτικη στης τιμες της ... πρεπει καποια στιγμη αυτο με της τοσο υψηλες τιμες να σταματησει μετην apple  ειναι σκετη κοροιδια οταν το iphone 12 εχει κοστος 200 και 300 ευρω να το πουλαει 900  ευρω 

Επεξ/σία από allure_boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koutsis είπε

Σε τι αναφέρεσαι ακριβώς;;  σε ποιά περίπτωση το κάνει αυτό η Apple? 🤔🤔

Google is your friend.

Προσωπικά 2 φορές πήγα για service συσκευές της Apple και τις 2 καλύτερα να άλλαζα συσκευή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, allure_boy είπε

η σαμσουνγκ νομιζει οτι ειναι apple   η οτι μπορει να την συναγωνιστει ..... με ενα αντροιτ  λογισμικο ... ας μπορουσε να βγαλει δικο της λογισμικο οπως η apple και μετα ας ηταν  πανακριβη που φυσικα ελαχιστοι θα την αγοραζαν . η apple  ειναι πανακριβη .... σαφως αλλα πουλαει μουρη λογισμικο και ντιζαιν κατι που η σαμι δεν εχει σαφως ... το λογισμικο ειναι το παν . ολα τα αλλα τα εχουν σχεδον ολες . μπραβο στη xiaomi την παραδεχομαι γιατι εχω προιον της το δικο της σκουτερ και σε κηνιτο   iphone  χαιρομαι   ιδιαιτερα  που  ξεπερασε την apple μηπως   και αλλαξει  πολιτικη στης τιμες της ... πρεπει καποια στιγμη αυτο με της τοσο υψηλες τιμες να σταματησει μετην apple  ειναι σκετη κοροιδια οταν το iphone 12 εχει κοστος 200 και 300 ευρω να το πουλαει 900  ευρω 

Ειναι καθαρη κοροιδια που πουλανε σε τετοιες τιμες οπως το ειπες 200-300 ευρω και τα πουλανε 4-5 φορες πανω και ο κοσμος τα αγοραζει. Τα παθη πληρωνονται ομως. Οταν ο αλλος δινει κατι εκατομμυρια για ενα αντιτυπο του 1980 που κοστιζε τοτε 10000 δραχμες τι περιμενεις. Απο οτι φαινεται ο κοσμος εχει πολυ χρημα για πεταμα και οποιος μπορει το εκμεταλλευεται. Δεν φταιει αυτος που πουλαει φταιει αυτος που αγοραζει γιατι εμεις δινουμε αξια στα πραγματα. Αν εγω αγορασω μια πετρα 100 ευρω τοτε αυτη ειναι η αξια της δεν φταιει ο αλλος αν το πουλαει τοσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...