Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi ξεπέρασε την Apple κερδίζοντας ταυτόχρονα και τη 2η θέση παγκοσμίως στους κατασκευαστές smartphone


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

24 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κατα 99% ισχύει παντα το «ο,τι πληρώνεις παίρνεις», άσχετα με το αν δουλεύει καλα… Για να μειώσεις το κόστος πρέπει να κάνεις και τις αντίστοιχες εκπτώσεις είτε στα υλικά κατασκευής, είτε στο software, είτε στο R&D. Και όταν βγάζεις δεκάδες (μην πω εκατοντάδες) διαφορετικά μοντέλα, είναι αδύνατον να ελέγχεις όλες τις λεπτομέρειες. Στις συσκευές που το κάνει αυτο, βλέπετε πως ακομη και η xiaomi ζητάει 1000 ευρώ…

Το ότι πληρώνεις παίρνεις κατα την άποψη μου δεν ισχύει στα κινητά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 λεπτό πριν, chios είπε

Το ότι πληρώνεις παίρνεις κατα την άποψη μου δεν ισχύει στα κινητά.

Ναι, αν υποτιμάς το software και δεν σε νοιάζει αν θα το κρατήσεις ένα ή τρία χρόνια, ισχύσει…

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Ναι, αν υποτιμάς το software και δεν σε νοιάζει αν θα το κρατήσεις ένα ή τρία χρόνια, ισχύσει…

Καμία σχέση αλλά σεβαστή η άποψη σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JohNickZ είπε

Για πες ρε φίλε τι κρατάμε στα χέρια μας και τι κρατάς εσύ?

Κρατάς ένα κινητό που δεν μπορείς να βάλεις 3rd party launcher και να έχεις και gestures. Σε κλειδώνει στον launcher της πλάκας που φοράει ουσιαστικά. 

Έχεις μόνο 1 αναδυόμενο παράθυρο κι αυτό κουτσουρεμένο. 

Δεν μπορείς να πάρεις κυλιόμενο screenshot σε άλλο browser εκτός από τον trojan/miui browser. 

Δε σου δίνει μια edge bar να επιλέγεις αγαπημένες εφαρμογές και να τις κάνεις drag n drop στην οθόνη και να σου ανοίγει αυτόματα split screen. 

Αυτά πρόχειρα μου'ρχονται συν κάτι proximity sensors/mics από τα καλάθια. 

Αυτό κρατάς στα χέρια σου. 

Αν σε βολεύει, είναι γιατί τόσα καταλαβαίνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chios είπε

Καμία σχέση αλλά σεβαστή η άποψη σου.

Τι καμία σχέση βρε φίλε μου, καταλαβαίνω το θα πάρω κάτι φτηνό και όσο αντέξει και εγώ το κάνω για πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα mi mix 2 για 4 χρόνια απροβληματιστο και σφαίρα.Αλλαξα σε Poco f3 πρόσφατα.Σιγουρα δεν είναι όλα τα κινητά της xiaomi το ίδιο καλά.Πρεπει να το ψάξεις και λίγο.Οσο για το miui έχει ιδιαιτερότητες αλλά με λίγο διάβασμα το φέρνεις στα μέτρα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AtiX είπε

Τι καμία σχέση βρε φίλε μου, καταλαβαίνω το θα πάρω κάτι φτηνό και όσο αντέξει και εγώ το κάνω για πράγματα που δεν με ενδιαφέρουν…

Ισχύει και αυτό που λες, αλλά υπάρχει και κόσμος που αγοράζει κινητό όχι για μούρη αλλά είναι εργαλείο δουλειάς για να καλύψει  ανάγκες του, εγώ που θέλω μπαταρία 2+ μέρες, sd, ραδιο  θύρα ακουστικών δε μου τα προσφέρουν τα ακριβά κινητά. Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης τόσον συσκευών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πριν 2,5 χρονια,μονο ναυαρχιδες της samsung.

Πηρα το xiaomi note 10 και συνειδητοποιησα οτι δεν υπαρχει λογος να δινω τα διπλασια λεφτα για κινητο.

ολα μια ιδεα στο μυαλο ειναι...

Επεξ/σία από jimmy1973
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, chios είπε

Ισχύει και αυτό που λες, αλλά υπάρχει και κόσμος που αγοράζει κινητό όχι για μούρη αλλά είναι εργαλείο δουλειάς για να καλύψει  ανάγκες του, εγώ που θέλω μπαταρία 2+ μέρες, sd, ραδιο  θύρα ακουστικών δε μου τα προσφέρουν τα ακριβά κινητά. Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης τόσον συσκευών.

Βρε δεν κρίνει κανείς τις επιλογές όταν είναι συνειδητές, πχ εγώ θέλω μικρό κινητό και αν υπήρχε ένα 12 mini από την Sony θα ήμουν σε τρομερό δίλημμα πιο να επιλέξω… 

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 μοντέλα έχει η Xiaomi μέχρι στιγμής το 2021 σε κυκλοφορία και 4 η Apple. Αυτά τα 31 μοντέλα καλύπτουν όλο τα φάσμα οικονομικών δυνατοτήτων ενώ η Apple στοχεύει λίγο από τα μεσαία και περισσότερο στα υψηλά. Δεν νομίζω να υπάρχει μέτρο σύγκρισης αφού τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά μεταξύ τουλάχιστον αυτών των 2 εταιριών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AtiX είπε

Ναι, αν υποτιμάς το software και δεν σε νοιάζει αν θα το κρατήσεις ένα ή τρία χρόνια, ισχύσει…

Έτσι ακριβώς , σωστότατος 

στο iOS 15 αυτή την στιγμή και είναι όπως την 1η μέρα, σε επιδόσεις (iPhone 11) και θα είναι και για τα επόμενα χρόνια. 

 

38F3EDDC-228F-4557-BD99-FFE01AB0F740.jpeg

Επεξ/σία από PeggyV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Κατα 99% ισχύει παντα το «ο,τι πληρώνεις παίρνεις», άσχετα με το αν δουλεύει καλα… Για να μειώσεις το κόστος πρέπει να κάνεις και τις αντίστοιχες εκπτώσεις είτε στα υλικά κατασκευής, είτε στο software, είτε στο R&D. Και όταν βγάζεις δεκάδες (μην πω εκατοντάδες) διαφορετικά μοντέλα, είναι αδύνατον να ελέγχεις όλες τις λεπτομέρειες. Στις συσκευές που το κάνει αυτο, βλέπετε πως ακομη και η xiaomi ζητάει 1000 ευρώ…

Δεν θα έλεγα κατά 99%. Ξεχνάς πως ένα μεγάλο ποσοστό της τιμής ενός προϊόντος διαμορφώνεται από το μάρκετινγκ.

Αναλογικά πιστεύω ότι πάει 60-70% υλικά και 40-30% μάρκετινγκ.

Πόση διαφορά ποιοτικά νομίζεις ότι έχει μια μπλούζα από την Χ μάρκα στα 90€ και μια με ίδια σύσταση, ίδιο πατρόν από την ψ μάρκα αλλά τιμή 200€. Για μένα καμία, απλά η δεύτερη έχει πιο ακριβό/επιθετικό μάρκετινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, mary είπε

Δεν θα έλεγα κατά 99%. Ξεχνάς πως ένα μεγάλο ποσοστό της τιμής ενός προϊόντος διαμορφώνεται από το μάρκετινγκ.

Αναλογικά πιστεύω ότι πάει 60-70% υλικά και 40-30% μάρκετινγκ.

Πόση διαφορά ποιοτικά νομίζεις ότι έχει μια μπλούζα από την Χ μάρκα στα 90€ και μια με ίδια σύσταση, ίδιο πατρόν από την ψ μάρκα αλλά τιμή 200€. Για μένα καμία, απλά η δεύτερη έχει πιο ακριβό/επιθετικό μάρκετινγκ.

Δεν μπορούν να το καταλάβουν. Τζάμπα προσπαθείς.

Κάποιοι θεωρούν λογικό να δαπανούν 1200€ για να μην τους επιτρέπει η κατασκευάστρια εταιρεία να κάνουν ότι θέλουν με τη συσκευή τους.

F... logic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Δεν μπορούν να το καταλάβουν. Τζάμπα προσπαθείς.

Κάποιοι θεωρούν λογικό να δαπανούν 1200€ για να μην τους επιτρέπει η κατασκευάστρια εταιρεία να κάνουν ότι θέλουν με τη συσκευή τους.

F... logic.

Από την άλλη να δίνεις ακόμα και 200 euro και να ξεχνάει και η ίδια η κατασκευάστρια το προϊόν της είναι πολύ χειρότερο…

16 λεπτά πριν, mary είπε

Δεν θα έλεγα κατά 99%. Ξεχνάς πως ένα μεγάλο ποσοστό της τιμής ενός προϊόντος διαμορφώνεται από το μάρκετινγκ.

Αναλογικά πιστεύω ότι πάει 60-70% υλικά και 40-30% μάρκετινγκ.

Πόση διαφορά ποιοτικά νομίζεις ότι έχει μια μπλούζα από την Χ μάρκα στα 90€ και μια με ίδια σύσταση, ίδιο πατρόν από την ψ μάρκα αλλά τιμή 200€. Για μένα καμία, απλά η δεύτερη έχει πιο ακριβό/επιθετικό μάρκετινγκ.

Φαντάζομαι γνωριστείς ότι ακόμα και για τα ίδια τα υφάσματα υπάρχουν ποιότητες…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, suzukigsxr1000 είπε

Μετά από 3 χρόνια άλλαξα συσκευή από poco f1 σε poco f3. Το poco f1  με έβγαλε άσπροπροσωπο δεν είχα κανένα παραπάνω το κινητό μέχρι και τελευταία στιγμή πήγαινε σφαίρα και δεν μου κόλλησε πουθενά. Προβλήματα βγάζουν όλα τα κινητά ακόμα και τα ακριβά δεν είναι όλα τέλεια συμβιβαζόμαστε και προσαρμοζόμαστε σε κάθε λειτουργικό. Την xiaomi την εκτιμάω γιατί με "λίγα" λεφτά μπορείς να έχεις ένα αξιόλογο καθημερινής χρήσης κινητό.

Φίλε μου κι εγω Poco f1 κοντά 2μιση χρόνια απολυτως κανενα προβλημα. Το μονο που αρχιζει να δειχνει λιγο την ηλικια ειναι η μπαταρία (δυστυχως οπως και σε καθε κινητο ανεξαιρετως). Επισης ενω στα ολα τα προηγουμενα κινητα μου ψαχνομουν με rom κλπ, για να ανεβασω αποδοση, σε αυτο δεν μου εχει χρειαστει αυτο αφου παει σφαιρα οπως πηγαινε την 1η μερα οποτε δεν εχω ασχοληθει.

Πιστευω η επιτυχία της Xiaomi περα απο το προφανες οτι προσφερει πολλα σπεκς για τα λεφτα που δινεις ειναι οτι στα περισσοτερα μοντελα προσεχει και τα κρυμμενα χαρακτηριστικα που δεν πολυδινει κανεις σημασια (όπως πχ ταχύτητα μνημης flash, emmc) που ομως κανουν τεραστια διαφορα. Τώρα η σύκγριση με την Apple νομιζω αστοχη. Αλλο το target group στις 2 εταιρειες. Πιο λογικη θα ηταν μια συγκριση με samsung, huawei, Oppo κλπ

Επεξ/σία από geopapa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...