Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi ξεπέρασε την Apple κερδίζοντας ταυτόχρονα και τη 2η θέση παγκοσμίως στους κατασκευαστές smartphone


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/7/2021 στις 5:03 ΜΜ, imvrios είπε

Τι λάνσαρε η Xiaomi Q1 & Q2 και είχε τόσο φοβερό τρίμηνο; Με πρόσθετο θετικό σημείο για την Xiaomi ότι τα κινητά της είναι συνήθως εισαγωγή των χρηστών στα smart προϊόντα της. Γιατί από τα ίδια τα κινητά έχει ελάχιστο περιθώριο κέρδους.

Για την Apple δεν είναι τόσο ότι έχασε τη δεύτερη θέση, όσο ότι σε αντίθεση με τις άλλες εταιρείες του top 5 η ανάπτυξη της κάθισε. Φυσικά αφενός είχε πολύ δυνατά προηγούμενα τρίμηνα και αφετέρου παραμένει η εταιρεία με τα καλύτερα περιθώρια κέρδους στην κινητή τηλεφωνία.

Φυσικά πρώτη δεν είναι η Samsung αλλά η BBK Electronics ειδικά αν μαζί με Oppo και Vivo αθροίσουμε και τα μερίδια αγοράς της OnePlus και της Realme.

ΠΧ Poco X3,Poco F3....Κινητάρες και τα 2.Προσωπικά έχω το Χ3 nfc και νομίζω θα με βγάλει ΑΝΕΤΑ μέχρι να λήξει η επιδότηση να πάρω άλλο και μάλλον Xiaomi.Δεν παρουσιάζει πρόβλημα υπερθέρμανσης ουτε αυτές τις μέρες με βαρβάτη χρήση...2-3 παιχνίδια ταυτόχρονα και φβ....φορτίζει αέρα...Πολύ καλή κάμερα εμπρός και πίσω,γρήγορο χωρίς κολλήματα....

Το προηγούμενο κινητό μου που έφυγε στο 6μηνο μετά απο 3ο σέρβις για την ίδια βλάβη...Χiaomi Redmi 9S.Για όσο λειτούργησε καλό ήταν.Αλλά η infoquest έκανε κάθε φορά 1+ μήνα να το φτιάξει...Και για αντικατάσταση....χρειάστηκε να επιστρατεύσω πολύ μεγάλα μέσα.

Άλλες συσκευές που έχω πείρα ο ίδιος....Xiaomi Mi play (εισαγωγής απο σκρουτζομάγαζο).Custom ROM και μετά απο κάθε ενημέρωση ήταν για πέταμα.κόλλαγε.Δεν φταίει το κινητό όμως.Xiaomi Redmi 7 note και xiaomi redmi 7 μια χαρά συσκευές στα ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ.

Η Xiaomi υπολείπεται ακόμα σε λογισμικό κάμερας απο την sammy και είναι λογικό νομίζω αλλά σε όλα τα άλλα είναι σχεδόν στα ίσια με ΠΟΛΥ πιο λίγα λεφτά για ίδια χαρακτηριστικά.

3 ώρες πριν, Andytse13 είπε

Είχα mi mix 2 για 4 χρόνια απροβληματιστο και σφαίρα.Αλλαξα σε Poco f3 πρόσφατα.Σιγουρα δεν είναι όλα τα κινητά της xiaomi το ίδιο καλά.Πρεπει να το ψάξεις και λίγο.Οσο για το miui έχει ιδιαιτερότητες αλλά με λίγο διάβασμα το φέρνεις στα μέτρα σου

Φιλε μου επειδή με ενδιαφέρει το Miui μιας και ειμαι κατοχος xiaomi Poco X3 nfc μπορείς να μου στείλεις σε παρακαλώ σε μνμ καποιο λινκ για να διαβάσω αν γίνεται στα Ελληνικά για το OS?Επειδή στα αγγλικά οκ θα καταλάβω αλλα θα με κουράσει λόγω και ηλικίας...

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 ώρες πριν, stivaks72 είπε

Κρατάς ένα κινητό που δεν μπορείς να βάλεις 3rd party launcher και να έχεις και gestures. Σε κλειδώνει στον launcher της πλάκας που φοράει ουσιαστικά. 

Έχεις μόνο 1 αναδυόμενο παράθυρο κι αυτό κουτσουρεμένο. 

Δεν μπορείς να πάρεις κυλιόμενο screenshot σε άλλο browser εκτός από τον trojan/miui browser. 

Δε σου δίνει μια edge bar να επιλέγεις αγαπημένες εφαρμογές και να τις κάνεις drag n drop στην οθόνη και να σου ανοίγει αυτόματα split screen. 

Αυτά πρόχειρα μου'ρχονται συν κάτι proximity sensors/mics από τα καλάθια. 

Αυτό κρατάς στα χέρια σου. 

Αν σε βολεύει, είναι γιατί τόσα καταλαβαίνεις. 

Όλα αυτά που περιγράφεις γιατί νομίζεις ότι μας είναι απαραίτητα ;

3 ώρες πριν, NickKavourdiris είπε

Δεν μπορούν να το καταλάβουν. Τζάμπα προσπαθείς.

Κάποιοι θεωρούν λογικό να δαπανούν 1200€ για να μην τους επιτρέπει η κατασκευάστρια εταιρεία να κάνουν ότι θέλουν με τη συσκευή τους.

F... logic.

Από που προκειπτουν τα 1200; Το φθηνότερο se ξεκινάει από τα 450! Ίδιο λογισμικό και εμπειρία με το ακριβότερο !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

ΠΧ Poco X3,Poco F3....Κινητάρες και τα 2.Προσωπικά έχω το Χ3 nfc και νομίζω θα με βγάλει ΑΝΕΤΑ μέχρι να λήξει η επιδότηση να πάρω άλλο και μάλλον Xiaomi.Δεν παρουσιάζει πρόβλημα υπερθέρμανσης ουτε αυτές τις μέρες με βαρβάτη χρήση...2-3 παιχνίδια ταυτόχρονα και φβ....φορτίζει αέρα...Πολύ καλή κάμερα εμπρός και πίσω,γρήγορο χωρίς κολλήματα....

Το προηγούμενο κινητό μου που έφυγε στο 6μηνο μετά απο 3ο σέρβις για την ίδια βλάβη...Χiaomi Redmi 9S.Για όσο λειτούργησε καλό ήταν.Αλλά η infoquest έκανε κάθε φορά 1+ μήνα να το φτιάξει...Και για αντικατάσταση....χρειάστηκε να επιστρατεύσω πολύ μεγάλα μέσα.

Άλλες συσκευές που έχω πείρα ο ίδιος....Xiaomi Mi play (εισαγωγής απο σκρουτζομάγαζο).Custom ROM και μετά απο κάθε ενημέρωση ήταν για πέταμα.κόλλαγε.Δεν φταίει το κινητό όμως.Xiaomi Redmi 7 note και xiaomi redmi 7 μια χαρά συσκευές στα ΛΕΦΤΑ ΤΟΥΣ.

Η Xiaomi υπολείπεται ακόμα σε λογισμικό κάμερας απο την sammy και είναι λογικό νομίζω αλλά σε όλα τα άλλα είναι σχεδόν στα ίσια με ΠΟΛΥ πιο λίγα λεφτά για ίδια χαρακτηριστικά.

Φιλε μου επειδή με ενδιαφέρει το Miui μιας και ειμαι κατοχος xiaomi Poco X3 nfc μπορείς να μου στείλεις σε παρακαλώ σε μνμ καποιο λινκ για να διαβάσω αν γίνεται στα Ελληνικά για το OS?Επειδή στα αγγλικά οκ θα καταλάβω αλλα θα με κουράσει λόγω και ηλικίας...

Ευχαριστώ πολύ.

Δυστυχώς δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου στείλω και εγώ από το xda developers τα διαβαζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε τον αριθμό SKU τις Xiaomi η Apple θα είχε 40% στο παγκόσμιο μερίδιο. Σημασία έχει ότι η Apple έχει τους περισσότερους κωδικους στο Τοπ 10 πωλήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Alexaras1991 είπε

Εξαιρετικά κινητά για τις τιμές τους. Δεν χρειάζεται να σκας χιλλιάρικο για να κάνεις την δουλειά σου ακόμα και αν έχεις την οικονομική δυνατότητα. 

Προτιμώ να τα σκάω σε PC hardware παρά σε 1000€ κινητό. Ο καθένας ξοδεύει τα λεφτά του όπως θέλει.

Καπως ετσι και εγω χιλιες φορες να δω 1000αρικο για καρτα γραφικων οπως και εκανα παρα να δωσω 1000αρικο σε ενα iphone σε ενα s21 για να πουλαω γκλαμουρια στην καφετερια. Αλλα οπως ειπες ο καθενας ξοδευει τα λεφτα του οπως θελει εδω αλλοι αργοπεθαινουν καπνιζοντας 2-3 πακετα τη μερα χαλωντας 10-15 ευρω τη μερα αλλος πινει ενα μπουκαλι ουισκι τη μερα αλλος τα πεταει στο καζινο σε χαρτια σε οτιδηποτε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2021 στις 7:18 ΜΜ, NadaGR είπε

Ποια εκδοση miui εχεις στο κινητο σου; Γιατι στο miui 12 δεν εχω συναντησει ακομα bugs. Επίσης αν θες πες μου μερικα bugs που συναντησες να δουμε μηπως βρουμε λυση.

στο note 8t τώρα δεν θυμάμαι έκδοση την ώρα που είχες λειτουργία μην ενοχλείτε και το έβαζες στο φορτιστή έκανε τον χαρακτηριστικό θόρυβο ... επίσης πάλι στην λειτουργία μην ενοχλείτε άνοιγες yt τα βίντεο έπαιζαν με ήχο κανονικά έλεος δηλ στο γυμνό Android δεν είναι έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ziaba είπε

στο note 8t τώρα δεν θυμάμαι έκδοση την ώρα που είχες λειτουργία μην ενοχλείτε και το έβαζες στο φορτιστή έκανε τον χαρακτηριστικό θόρυβο ... επίσης πάλι στην λειτουργία μην ενοχλείτε άνοιγες yt τα βίντεο έπαιζαν με ήχο κανονικά έλεος δηλ στο γυμνό Android δεν είναι έτσι

Η λειτουργια μην ενοχλειτε ειναι για σιγαση κλήσεων και ειδοποιήσεων. Στο youtube μια χαρα θα παιζει ο ηχος. Εν τω μεταξυ αυτα που λες ειναι λιγο αστεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/7/2021 στις 11:37 ΜΜ, margaritagr είπε

Φήμες που λένε οτι η Casio πουλάει περισσότερα τεμάχια απο την audemars piguet ελέγχονται ως αναληθείς.

Η audemars piguet είναι η Oppο, η Vivo, ή οι υπόλοιπες εταιρείες που δεν ονομάζονται στο Others? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...