Προς το περιεχόμενο

Χρήση ρελε απομακρισμενα


necroboy12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδες

Ψάχνω αρκετό καιρό και δεν μπορώ να βρω κάτι παρόμοιο.

Υπάρχει κάποιο σύστηματακι έτοιμο η αν μπορώ να φτιάξω εγώ με κάποιον τρόπο είτε με αρντουηνο είτε κάτι αλλο  ενα ρελε που να μπορώ να ελέγχω από το κινητό μου απομάκρυσμενα; (εκτός wifi)

Η χρήση που θέλω είναι να μπει σε μια πόρτα γκαράζ και να μπορώ να στέλνω εντολή δηλαδή σήμα παλμο για να ανοίγει η πόρτα.

 

Ευχαριστώ!!!

Επεξ/σία από necroboy12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, necroboy12 είπε

Καλησπέρα παιδες

Ψάχνω αρκετό καιρό και δεν μπορώ να βρω κάτι παρόμοιο.

Υπάρχει κάποιο σύστηματακι έτοιμο η αν μπορώ να φτιάξω εγώ με κάποιον τρόπο είτε με αρντουηνο είτε κάτι αλλο  ενα ρελε που να μπορώ να ελέγχω από το κινητό μου απομάκρυσμενα; (εκτός wifi)

Η χρήση που θέλω είναι να μπει σε μια πόρτα γκαράζ και να μπορώ να στέλνω εντολή δηλαδή σήμα παλμο για να ανοίγει η πόρτα.

 

Ευχαριστώ!!!

Δεν έχεις χειριστήριο της πόρτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, necroboy12 είπε

Καλησπέρα παιδες

Ψάχνω αρκετό καιρό και δεν μπορώ να βρω κάτι παρόμοιο.

Υπάρχει κάποιο σύστηματακι έτοιμο η αν μπορώ να φτιάξω εγώ με κάποιον τρόπο είτε με αρντουηνο είτε κάτι αλλο  ενα ρελε που να μπορώ να ελέγχω από το κινητό μου απομάκρυσμενα; (εκτός wifi)

Η χρήση που θέλω είναι να μπει σε μια πόρτα γκαράζ και να μπορώ να στέλνω εντολή δηλαδή σήμα παλμο για να ανοίγει η πόρτα.

 

Ευχαριστώ!!!

Για πες, πως αλλιώς σκέφτεσαι να χειρίζεσαι κάτι τέτοιο που λες απομακρυσμένα, εκτός wifi?

Θα υπάρχει οπτική επαφή κάπως; Θα υπάρχει Bluetooth? Θα υπάρχει ραδιοσημα;

Πως σκέφτεσαι να στέλνεις εντολή με σήμα/παλμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, necroboy12 είπε

Είδα ότι γίνεται με arduino αλλα δεν ξερω αν μπορει να γίνει η χρήση με Dns για να γίνει απομάκρυσμενα

Dns? Internet? Και πώς θα παίρνει internet, αν όχι με wifi...τότε με ethernet?

Εσύ πως θα το χειρίζεσαι, με data? 

Ένα sonoff μου φαίνεται θες και δεν το ξέρεις. Και βίντεο για τέτοια χρήση άφθονα στο youtube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sonoff mini https://www.skroutz.gr/s/21548208/Sonoff-Mini-Λευκό.html

Με ούτε 10€ έχεις αυτό ακριβώς που θέλεις.

 

Άκυρο δεν είδα το ΕΚΤΟΣ wifi!

Επεξ/σία από me3ikan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πορτες των γκαραζ πρέπει να ανοιγουν με οπτική επαφη, τα εχουμε πει, υπαρχει κίνδυνος να παγιδευτεί καποιος και να τρεχεις και να μην φτανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Οι πορτες των γκαραζ πρέπει να ανοιγουν με οπτική επαφη, τα εχουμε πει, υπαρχει κίνδυνος να παγιδευτεί καποιος και να τρεχεις και να μην φτανεις.

Πολυ σωστο αυτο που λες.

Μου εχει συμβει, την ωρα που βγαινω με το αυτοκινητο απο το γκαραζ, βιαστικος συγκατοικος χωρις να εχει οπτικη επαφη να πατησει το κουμπι και να γινει ζημια πολλων ευρω στην οροφη του αυτοκινητου μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^

Φαντάσου να ήταν και μοτοσυκλέτα εκεινη την ώρα

.

Επίσης δεν εχω καταλάβει την χρησιμότητα να ανοίγεις την πόρτα του γκαραζ απο το γραφείο σου στην Κηφισιά ή απο την Ρόδο που εχει πάει διακοπές και το γκαραζ ειναι στα Πατήσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stcp είπε

Πολυ σωστο αυτο που λες.

Μου εχει συμβει, την ωρα που βγαινω με το αυτοκινητο απο το γκαραζ, βιαστικος συγκατοικος χωρις να εχει οπτικη επαφη να πατησει το κουμπι και να γινει ζημια πολλων ευρω στην οροφη του αυτοκινητου μου...

Σε εμας υπαρχει φωτοκυταρρο και οταν ενα οχημα εξερχεται ή εισερχεται στην πυλωτη, δεν αφηνει το ηλεκτρικο στορι να κλεισει ακομα και αν καποιος εκεινη τη στιγμη πατησει το κουμπι του τηλεχειριστηριου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για ολες τι απαντησεις θα τις ριξω μια ματια.
Οντως δεν το ηξερα το Sonoff. 
Οσο αφορα για την οπτικη ειναι πορτα ασφαλειας χωρου μαγαζιου οποτε υπαρχουν και καμερες για να βλεπεις τι γινεται αλλα και φωτοκυτταρα οπως και επισης δεν εχει κανεις λογο να ειναι σε μερος που δεν τον αφορα οσο για την επικινδυνότητα συμφωνω. Αλλα ειναι μονο στην περιπτωση αναγκης γκης για διάφορους λογους.
Οπως και δεν ξερω αν υπαρχει καποιο κιτ εκοιμο για πορτες ακομα και με GSM

Απο οτι ειναι το Sonoff μπορει να χειριστει και απομακρυσμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν sonoff μόνο με wifi έλεγχο αλλά και άλλα με wifi + ραδιοσυχνότητα, οπότε τα συγκεκριμένα μπορείς να τα χειριστείς και με κοντρολακι. 

Επίσης υπάρχουν sonoff με μια έξοδο αλλά και με περισσότερες.

https://itead.cc/smart-home/

Ψάξε τι σε βολεύει καλύτερα για αυτό που θες να κάνεις και ανάλογα παραγγέλνεις από κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...