Προς το περιεχόμενο

Εργασία σεζόν για πρώτη φορά σέρβις σε ξενοδοχείο


w95chris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

H εναλλακτική σου ποια είναι ;

Παντως απο ότι καταλαβαίνω ότι θα παίρνεις θα πηγαίνει στην τσέπη αφού δεν θα εχεις έξοδα διαβίωσης.

Η Εναλλακτική είναι να συνεχίσω να ψάχνω για το κάτι καλύτερο. Ομολογουμένως δε μπορώ να το συγκρίνω με διαφορετικούς τομείς γιατί θα είναι άκυρο πιστεύω (μιας και δεν έχω δουλέψει ξανά σεζόν ή σαν σερβιτόρος γενικά). Αλλά όπως είπα έχω έναν γνωστό που ανάφερα και μου είπε ένα δύο πράγματα. Τώρα μπορεί να έπεσα σε περίπτωση και να συγκρίνω έναν εργοδότη που όντως ενδιαφέρεται (μιας και ο ίδιος ο εργοδότης του είπε τόσα. Διότι ο ίδιος του είπε αρχή 650€ θέλω να παίρνω και τον διόρθωσε ο εργοδότης λέγοντας του ότι 750€ είναι ένα καλό ποσό.)

Όσο αναφορά το όσα παίρνω θα είναι καθαρά έσοδα ναι σίγουρα. Αν μου έδινε τόσα (ακόμα και καθαρά 750€/μήνα) χωρίς διαμονή/διατροφή θα του έριχνα άκυρο κατευθείαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

750 τσέπη και τα βασικά έξοδα διαβίωσης πληρωμένα είναι "περίπου οκ" αλλα πολύ λίγα για ΕΠΟΧΙΑΚΗ εργασία. Υποτίθεται θα δουλέψεις 6 μηνες και θα πρέπει να ζήσεις όλο το χρόνο, ακόμα και αν τα 750 ειναι τσέπη, δεν το λες ιδανική περίπτωση.

Επίσης το "διαμονή/διατροφή πληρωμένα" ειναι μια κουβέντα, γιατι ξέρω ξενοχοδεία που τα δωμάτια προσωπικού ειναι φυλακές σε υπόγες, που μένουν 6 άτομα ο ένας πάνω στον άλλο, και το φαί είναι σκ@τ@ μετα συγχωρήσεως, σε επίπεδο που το φαί του στρατού μοιάζει έτοιμο να πάρει μισελέν.

Και αυτό σε ΜΕΓΑΛΕΣ και χλιδάτες μονάδες, όχι τίποτα παρακμιακά ξενοδοχεία.

Αν έχεις την δυνατότητα, δες τι είναι αυτό που διαφημίζουν ως "δωμάτιο προσωπικού", αν τελικά αποφασίσεις να πας.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

επειδή έχω δουλέψει σε τέτοιο ξενοδοχείο πιτσιρικάς σου λεω οτι

το ωράριο είναι σπαστό πρωινό μεσημεριανό βραδυνο αν δουλέψεις στο εστιατοριο

 εσύ δεν σερβιρρεις αλλά κανείς περιφερειακές δουλειές αλλά είσαι αποικώ μέχρι να φύγουν όλοι για να καθαρίσεις και να στρώσεις για το επομενο

όμως ένα βασικό είναι ότι έχεις εξασφαλίσει φαγητό ύπνο(δε πας για διακοπές) όποτε τα χρήματα είναι καθαρά και θα έχεις και το ένσημο σου

αυτά δεν στα δίνει άλλη δουλειά μακρυά από το σπίτι πάντα γιατί μιλάμε για εποχιακή δουλειά...όποτε αν έχεις ανάγκη τα χρήματα θα φύγεις με ένα 3000ρο στη τσέπη το λιγότερο 

αν δεν τα έχεις ανάγκη και θέλεις να κανείς διακοπές και να μη σου μείνει ούτε ευρώ κοιτάς άλλη δουλειά  γιατί για ενοικιασεις σε νησί πχ δεν θα σε φτάνει ο μισθός για ύπνο και φαγητό

Το ωράριο μου το ξεκαθάρισε από την αρχή ότι είναι σπαστό πρωί 07:00- 11:00 και βράδυ 18:00-22:00. Τώρα το κατά πόσο ισχύει έχω τις αμφιβολίες μου. Είπε βέβαια ότι υπερωρίες πληρώνονται αλλά αν είναι να βαράω κάθε μέρα δεκάωρο (τουλάχιστον) για τον βασικό μισθό, δε μου φαίνεται και τόσο σωστό εμένα. Άλλος μπορεί να δεχτεί κατευθείαν.

Μακριά από το σπίτι να μου τα δώσει άλλος, μπορεί δε ξέρω. Για να το λες, θα το πάρω σαν σωστό. Με ένα 3000€ στη τσέπη δε θα φύγω σίγουρα. Διότι είναι 3 μήνες δουλειά. Αν παίρνω 750€ (που δεν είναι τόσα καν) ανά μήνα και χωρίς καθόλου άλλα έξοδα (και δε μιλάω να ξεχύνομαι σε καφετέριες γιατί αυτό σίγουρα δε θα το προλάβω να το κάνω) θα βγει περίπου 2.250. Αλλά τέλος πάντων δεν είναι το θέμα πόσα λεφτά θα πάρω, είναι το πόσο αξίζει να πάω για τόσα. Επίσης ποιος σου είπε ότι πάω διακοπές; Δεν έχω καν την νοοτροπία Σεζόν=διακοπές. Εγώ έχω την νοοτροπία σεζόν=δουλειά και ύπνος μόνο.

Δεν είναι ότι θέλω τρελά να πάω για σεζόν. Είναι εφόσον παρουσιάστηκε αυτό, έκανα σκέψεις για το αν αξίζει να το δεχτώ. Εγώ σε άλλη ειδικότητα τελείως στόχευα. Αλλά βλέποντας να με γράφουν στα παλαιά των υποδημάτων τους, έστειλα και για σεζόν μπας και

2 ώρες πριν, archer100 είπε

Να πας.  Για τους λόγους που ανέφερε ο Kostasbm συν όλα όσα θα απολαύσεις τις 8 ώρες που δε θα δουλεύεις-κοιμάσαι. 

ΟΚ δηλαδή να δουλεύω 16 ώρες (γιατί η μέρα έχει 24 ώρες) και να λέω ευχαριστώ. Χμ κάτι δε πάει καλά.

22 λεπτά πριν, godfather0991 είπε

Βρήκαν όλοι εργοδότες τώρα την καραμέλα covid ενω πριν μοιράζανε τεράστιους μισθούς 😂

Το θέμα είναι τα έχεις ανάγκη τα λεφτά; Πας δυστυχώς με αυτά τα λεφτά μπας και βγάλεις τίποτα για να κλείσεις τρύπες κτλ. αν δεν τα χεις ανάγκη δεν πας.

Όσο για τους ξενδόχους κτλ. το προηγούμενο καλοκαίρι δείξανε το πραγματικό τους πρόσωπο και το "μίσος" που έχουν για τον εσωτερικό τουρισμό. Η κλάψα τους είναι άνευ προηγουμένου λες και οι υπόλοιποι δεν δυσκολευτήκαμε ή δυσκολευόμαστε λόγω covid. όπως όλοι εμείς βάζουμε πλάτη να βάλουν και αυτοί, δηλαδή ο εργαζόμενος που έρχεται να δουλέψει δεν δυσκολεύτηκε και δεν συσσώρευσαι χρέη μόνο οι "επιχειρηματίες"...

Κοίτα λεφτά έχω ανάγκη όπως και όλοι. 10 μήνες άνεργος την πάλεψα αλλά φτάνουμε στο 12μηνο. Το θέμα είναι ότι δε βλέπω φως στο τούνελ (μάλλον να καλέσω την Νικολούλη -πλακίτσα-) και δεν ξέρω πότε θα παρουσιαστεί η επόμενη ευκαιρία (γιατί 100% σίγουρο είναι ότι θα βρω άλλη δουλειά. Το θέμα είναι πότε).

Συμφωνώ όμως ότι τα ξενοδοχεία κλαίγονται συνέχεια ότι δυσκολεύονται και ότι δεν έχουν στήριξη λες και οι άλλοι τρώμε με χρυσά κουτάλια ή λες και πριν την πανδημία έδιναν μισθούς 1000€ καθαρά για πλάκα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, w95chris είπε

"Να πας.  Για τους λόγους που ανέφερε ο Kostasbm συν όλα όσα θα απολαύσεις τις 8 ώρες που δε θα δουλεύεις-κοιμάσαι. "

ΟΚ δηλαδή να δουλεύω 16 ώρες (γιατί η μέρα έχει 24 ώρες) και να λέω ευχαριστώ. Χμ κάτι δε πάει καλά.

Το παραπάνω εννοεί:

Να δουλεύεις +κοιμάσαι = 16 ώρες

Όχι
Να δουλεύεις = 16 ωρες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πας στον δήμο σου θα βγάλεις άδεια μικροπωλητή για να κάτσεις έξω από μεγα εμβολιαστικο κέντρο αν είσαι Αθήνα/θέση.κη  . θα αγοράσεις ένα καρότσι για παγωτά ή θα ενοικιάσεις2 θα βάλεις  νερά σνακς κουλουρι  κ μια τεντα ελυσες το πρόβλημα σου για τoν χρονο... 

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, archer100 είπε

Το παραπάνω εννοεί:

Να δουλεύεις +κοιμάσαι = 16 ώρες

Όχι
Να δουλεύεις = 16 ωρες

Α οκ λάθος κατάλαβα. Τι να κάνω, έχει και ζέστη. Δεν έχω και υδρόψυξη

Δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψω 8ωρο. Αφού όπως μου τα περιέγραψε ο Μαιτρ σίγουρα θα μπει παραπάνω. Και δε μιλάω για μια υπερωρία εδώ και μια εκεί για όσο καιρό θα είμαι εκεί. Αν υποθέσουμε ότι είναι 8ωρο τότε οκ φάνηκε λίγο φως (προσοχή μη με τυφλώσει μόνο)

Επίσης ναι έχω δουλέψει υπερωρίες αρκετές φορές αν έχεις απορία με δική μου θέληση επειδή ήθελα να γίνει η δουλειά σωστά και πληρώθηκα κανονικά. Αλλά αυτό ήταν σε συγκεκριμένες περιπτώσεις όχι "Κάτσε λίγο παραπάνω σήμερα έχουμε δουλειά" και "Θα χρειαστεί να μείνεις για λίγο ακόμα διότι έπεσαν όλοι με τα μούτρα" σε κάθε μου βάρδια

13 λεπτά πριν, kage είπε

Θα πας στον δήμο σου θα βγάλεις άδεια μικροπωλητή για να κάτσεις έξω από μεγα εμβολιαστικο κέντρο αν είσαι Αθήνα/θέση.κη  . θα αγοράσεις ένα καρότσι για παγωτά θα βάλεις  νερά σνακς κουλουρι  κ μια τεντα ελυσες το πρόβλημα σου για τους επόμενους μήνες... 

Πλάκα πλάκα είναι μια θαυμάσια ιδέα. Τόσος κόσμος που εμβολιάζεται κάτι θα πιάσεις. Ειδικά αν περίμεναν στην ουρά να εμβολιαστούν θα τα είχες οικονομήσει σίγουρα

10 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

στα ορια του σκλαβου ο μισθος

Κάτι κατάλαβα και εγώ από την αρχή αλλά όταν δεν έχεις πολλές επιλογές αναγκαστικά το δέχεσαι. Σε αυτό ποντάρουν δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεψου οτι πριν 5 χρονια ο πατερας μου σε μικρη οικογενειακη μοναδα   πλέρωνε 50 την ημέρα  8 ωρο 1500 δηλαδή το μηνα - και στο τέλος της σεζον πήγαιναν και στον επόπτη μπας και βγάλουν τίποτα παραπανω  με εκβιασμο . Και τώρα  δουλεύουν οι μεγάλοι με 500 και 700 ε πως να μη φανε και ολους τους μικρούς ....

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Πες μας και το μέρος...άλλο Κατερίνη άλλο Κέρκυρα άλλο Μύκονο

Κρήτη. Χερσόνησος. Δεν είναι κανένα από τα πολύ γνωστά ξενοδοχεία αλλά από ότι μου είπαν γνωστοί είναι αρκετά παλιό ξενοδοχείο (εννοώντας ότι έχει χρόνια παρουσία όχι στην κατάσταση του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, w95chris είπε

Κρήτη. Χερσόνησος. Δεν είναι κανένα από τα πολύ γνωστά ξενοδοχεία αλλά από ότι μου είπαν γνωστοί είναι αρκετά παλιό ξενοδοχείο (εννοώντας ότι έχει χρόνια παρουσία όχι στην κατάσταση του)

Να πας για την εμπειρία.

Μπορεί να γλεντησεις και καμιά τουρίστρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xejolontas είπε

Να πας για την εμπειρία.

Μπορεί να γλεντησεις και καμιά τουρίστρια

Μόνο για την εμπειρία αξίζει με την προϋπόθεση ότι θα πάω ξανά σεζόν του χρόνου. Κάτι το οποίο θα επιλέξω πάλι μόνο αν έχω εξαντλήσει όλες τις άλλες επιλογές μου. Όσο για το γλέντι. Εδώ δε θα προλαβαίνω να χέσω, θα κάνω γλέντια με τουρίστριες; Ολίγον αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Γερμανία σε ελληνικά εστιατόρια το έχεις ψάξει? Και εκεί χάλια είναι αλλά τουλάχιστον θα παίρνεις ένα 1200 και εκεί θα έχεις και άλλες ευκαιρίες αν μάθεις γλώσσα και έχεις και κάποιο πτυχίο 

  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ούτε για την εμπειρία. 750 χωρίς ρεπώ και με σπαστά ούτε στον εχθρό μου.

Έχε στο νού σου ότι επειδή τα περισσότερα ξενοδοχεία τρενάραν ως τον Ιούλη να πάρουν προσωπικό, τώρα τρώνε άκυρα καί τους ψάχνουν με το κυάλι, οπότε παίζει τα πράγματα να είναι ακόμη χειρότερα από μια "νορμάλ" σεζόν, δεν θα καλυφτούν τα κενά και θα βγάζετε όσοι είστε δουλειά που θα αντιστοιχεί σε διπλάσια άτομα.

Όπως είναι τα πράγματα τώρα για 2-3 μήνες με τέτοιους όρους μη πας για κάτω άπο 1000...Ψάξε κι αλλού, 2/3 ξενοδοχεία ψάχνουν κόσμο, σου εγγυώμαι πως μπορείς να βρείς 750-800 με κάποια ρεπώ μέσα και χωρίς σπαστά κάθε μέρα ώστε να μπορέσεις να κάνεις και τα μπανάκια σου και τις βόλτες σου.

Επεξ/σία από wakabanka
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, papp0us said:

750 τσέπη και τα βασικά έξοδα διαβίωσης πληρωμένα είναι "περίπου οκ" αλλα πολύ λίγα για ΕΠΟΧΙΑΚΗ εργασία. Υποτίθεται θα δουλέψεις 6 μηνες και θα πρέπει να ζήσεις όλο το χρόνο, ακόμα και αν τα 750 ειναι τσέπη, δεν το λες ιδανική περίπτωση.

Επίσης το "διαμονή/διατροφή πληρωμένα" ειναι μια κουβέντα, γιατι ξέρω ξενοχοδεία που τα δωμάτια προσωπικού ειναι φυλακές σε υπόγες, που μένουν 6 άτομα ο ένας πάνω στον άλλο, και το φαί είναι σκ@τ@ μετα συγχωρήσεως, σε επίπεδο που το φαί του στρατού μοιάζει έτοιμο να πάρει μισελέν.

Και αυτό σε ΜΕΓΑΛΕΣ και χλιδάτες μονάδες, όχι τίποτα παρακμιακά ξενοδοχεία.

Αν έχεις την δυνατότητα, δες τι είναι αυτό που διαφημίζουν ως "δωμάτιο προσωπικού", αν τελικά αποφασίσεις να πας.

Όπως τα λες,  4η σεζόν η αδερφή μου σε νησί και είτε θα έχει πρόβλημα με την διαμονή,  είτε με την διατροφή ή και τα 2. Το σίγουρο είναι ότι ξοδεύει αναγκαστικά μέρος των χρημάτων για διατροφή που θεωρητικά ήταν μέσα.  Είναι τυχερή μια και δεν έπεσε κάτω από 1000 ποτέ αλλα επίσης μιλάμε για σεζόν χωρις ουτε ένα ρεπό,  ή ένα κάθε 15, αναλόγως της χρονιάς.  Και μιλάμε για 5-αστερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεχτείς σημερα τα 750, να τα δεχθείς και αυριο. οσο ο καθενας μονος του δεν πολεμάει τετοιες συμπεριφορες, τοσο θα πεφτουν οι μισθοι. στην τελική κάνε τον δικο σου πολεμο να μην νιώθεις θυμα. αφου εισαι ουτως η αλλως σε σκέψεις, παρε τηλεφωνο και πες τα λεφτα ειναι λίγα, θα ερθω για 800 με ενα ρεπο το μήνα. παλι δεν αξιζει αλλα τοτε θα εχεις κερδισει κατι. κυριως το δικαιωμα να λες στον καθε basilis_k6 οτι δεδομένης της κατάστασης σου ( της οικονομικής) προσπαθησες για καλυτερες συνθήκες και δεν σε δάγκωσε ο εργοδοτης σου.

 

ξενοδοχειο στην χερσονησο δινει 3 ευρω την ώρα σε εργαζόμενο. δηλαδη μικρο μαγαζάκι 12μηνης λειτουργείας στην κρήτη δίνει 2ευρω? οχι δεν δινει, γιατι δεν θα παει κανενας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...