Προς το περιεχόμενο

Εργασία σεζόν για πρώτη φορά σέρβις σε ξενοδοχείο


w95chris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, Macosj είπε

Για Γερμανία σε ελληνικά εστιατόρια το έχεις ψάξει? Και εκεί χάλια είναι αλλά τουλάχιστον θα παίρνεις ένα 1200 και εκεί θα έχεις και άλλες ευκαιρίες αν μάθεις γλώσσα και έχεις και κάποιο πτυχίο 

Είχα βρει μια αγγελία και είχα στείλει βιογραφικό (ξέρω Γερμανικά σε ένα βασικό επίπεδο και μέχρι εκεί χρειαζόταν για σέρβις τα Γερμανικά) πριν κανένα μήνα (ίσως και παραπάνω) αλλά έφαγα άκυρο γιατί την είχαν ήδη πληρώσει και για αυτό ήταν ακόμα δημοσιευμένη (ενώ όταν το έστειλα το βιογραφικό είχε περάσει μια μέρα από την ημ/νια δημοσίευσης). Κάτι άλλο σε εξωτερικό δεν έχω βρει πουθενά (αν και είχα στείλει σε μια εταιρία που δουλεύει γνωστή μου -άσχετη με το σέρβις- μπας και με πάρουν αλλά τίποτα)

48 λεπτά πριν, wakabanka είπε

Ούτε για την εμπειρία. 750 χωρίς ρεπώ και με σπαστά ούτε στον εχθρό μου.

Έχε στο νού σου ότι επειδή τα περισσότερα ξενοδοχεία τρενάραν ως τον Ιούλη να πάρουν προσωπικό, τώρα τρώνε άκυρα καί τους ψάχνουν με το κυάλι, οπότε παίζει τα πράγματα να είναι ακόμη χειρότερα από μια "νορμάλ" σεζόν, δεν θα καλυφτούν τα κενά και θα βγάζετε όσοι είστε δουλειά που θα αντιστοιχεί σε διπλάσια άτομα.

Όπως είναι τα πράγματα τώρα για 2-3 μήνες με τέτοιους όρους μη πας για κάτω άπο 1000...Ψάξε κι αλλού, 2/3 ξενοδοχεία ψάχνουν κόσμο, σου εγγυώμαι πως μπορείς να βρείς 750-800 με κάποια ρεπώ μέσα και χωρίς σπαστά κάθε μέρα ώστε να μπορέσεις να κάνεις και τα μπανάκια σου και τις βόλτες σου.

Κανονικά θα με έπαιρναν από Ιούνη αρχές αλλά επειδή είχε ακυρώσεις η TUI (αν το θυμούνται κάποιοι) τελικά το τρέναραν. Βέβαια εγώ έπρεπε να πάρω τηλ να το μάθω γιατί από αυτούς φωνή και ακρόαση αλλά τεσπα.

Ψάχνω καθημερινά εννοείται και για το οτιδήποτε καλύτερο. Δε μένω άπραγος. Περίμενα από μια συνέντευξη μπας και γίνει τίποτα (άσχετη με ξενοδοχείο-σέρβις) αλλά τζίφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Macosj είπε

Για Γερμανία σε ελληνικά εστιατόρια το έχεις ψάξει? Και εκεί χάλια είναι αλλά τουλάχιστον θα παίρνεις ένα 1200 και εκεί θα έχεις και άλλες ευκαιρίες αν μάθεις γλώσσα και έχεις και κάποιο πτυχίο 

Οι αλυσίδες δώρο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, 3DJIN said:

τα λεφτα ειναι ανυπαρκτα,αλλα αυτη ειναι η κατασταση πλεον με κοβιντ.Δε νομιζω οτι με 2 μηνες λειτουργιας και ελαχιστα  εως ανυπαρκτα κερδη μπορει το οποιοδηποτε ξενοδοχειο να πληρωσει παραπανω.Πλησιαζει η ωρα για πολλους να κανουν ενα ωραιο adjustment στη νεα πραγματικοτητα.Εγω στη θεση τους δε θα σε επαιρνα,θα προτιμουσα εναν ντοπιο με 558.

Αν δεν μπορεί να πληρώσει να κάνει τη δουλειά ο ιδιοκτήτης μόνος του. 

Άλλωστε αν δεν έχει αρκετά λεφτά για να πληρώνει σωστά τους εργαζόμενους σημαίνει ότι δεν έχει και αρκετούς πελάτες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

αν δεχτείς σημερα τα 750, να τα δεχθείς και αυριο. οσο ο καθενας μονος του δεν πολεμάει τετοιες συμπεριφορες, τοσο θα πεφτουν οι μισθοι. στην τελική κάνε τον δικο σου πολεμο να μην νιώθεις θυμα. αφου εισαι ουτως η αλλως σε σκέψεις, παρε τηλεφωνο και πες τα λεφτα ειναι λίγα, θα ερθω για 800 με ενα ρεπο το μήνα. παλι δεν αξιζει αλλα τοτε θα εχεις κερδισει κατι. κυριως το δικαιωμα να λες στον καθε basilis_k6 οτι δεδομένης της κατάστασης σου ( της οικονομικής) προσπαθησες για καλυτερες συνθήκες και δεν σε δάγκωσε ο εργοδοτης σου.

 

ξενοδοχειο στην χερσονησο δινει 3 ευρω την ώρα σε εργαζόμενο. δηλαδη μικρο μαγαζάκι 12μηνης λειτουργείας στην κρήτη δίνει 2ευρω? οχι δεν δινει, γιατι δεν θα παει κανενας.

Μωρέ έχεις δίκιο απόλυτο. Για αυτό το πολέμησα όσο μπορώ και δε δέχτηκα εργασία με τον βασικό (εδώ που φτάσαμε). Εγώ θα πατήσω στο ότι θέλει κάποιον άμεσα γιατί μου είπε έχουμε πολλές απότομες ανηφόρες (δηλαδή αυξήθηκε η πληρότητα απότομα) και δε νομίζω να μπει στην διαδικασία να ψάχνει ξανά. Τώρα ρεπό δεν παίρνει ούτε ο Μαιτρ από όσο ξέρω γιατί όταν τον πήρα τηλ μου είπε "Φαντάσου είμαι σπίτι τώρα έχω ρεπό, πράγμα ανήκουστο". Δε σημαίνει κάτι αυτό για εμένα απλά το αναφέρω καθώς και ο ίδιος ο διευθυντής στη συνέντευξη είπε "Βάλε με και 12ωρα να χτυπάω δε με νοιάζει μου αρέσει αυτό που κάνω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αξίζει με τίποτα.Μόνο αν είχες τουλάχιστον 4 ρεπό τον μήνα και τα καθαρά χρήματα να ήταν 1000€.Σπαστό ωράριο κιόλας;

Αν πας delivery 8ωρο, θα βγάλεις τουλάχιστον 1200€ με 1 ρεπό την εβδομάδα.

Κουλούρια να πουλάς, τα 750€ θα τα βγάλεις.Μικροπωλητής καλύτερα.

Security δουλεύω και βγάζω 720-740€ με 22 βάρδιες 8ωρο κυλιόμενο, με 8 ρεπό τον μήνα και κάθομαι στο aircondition διαβάζοντας insomnia.Συν όλα τα νόμιμα, επιδόματα, δώρα και προσαυξήσεις αργιών.

Δεν έχω λόγο να πάω σε άλλη δουλειά χωρίς όλα τα νόμιμα (λίγα ένσημα κλπ) με τα ίδια η λιγότερα λεφτά, με περισσότερες ώρες και να μου πίνουν το αίμα.

Θα άλλαζα δουλειά μόνο για περισσότερα χρήματα με όλα τα νόμιμα, η με αρκετά περισσότερα χρήματα και όλα τα ένσημα.

Αν δεν πάει κανείς για season για ψίχουλα, τότε θα πληρώνουν σωστά και θα ψάχνουν εργαζόμενους με το κυάλι.

Παλιά season έδιναν  πολλά παραπάνω, 1200€+.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Δεν αξίζει με τίποτα.Μόνο αν είχες τουλάχιστον 4 ρεπό τον μήνα και τα καθαρά χρήματα να ήταν 1000€.Σπαστό ωράριο κιόλας;

Αν πας delivery 8ωρο, θα βγάλεις τουλάχιστον 1200€ με 1 ρεπό την εβδομάδα.

Κουλούρια να πουλάς, τα 750€ θα τα βγάλεις.Μικροπωλητής καλύτερα.

Security δουλεύω και βγάζω 720-740€ με 22 βάρδιες 8ωρο κυλιόμενο, με 8 ρεπό τον μήνα και κάθομαι στο aircondition διαβάζοντας insomnia.Συν όλα τα νόμιμα, επιδόματα, δώρα και προσαυξήσεις αργιών.

Δεν έχω λόγο να πάω σε άλλη δουλειά χωρίς όλα τα νόμιμα (λίγα ένσημα κλπ) με τα ίδια η λιγότερα λεφτά, με περισσότερες ώρες και να μου πίνουν το αίμα.

Θα άλλαζα δουλειά μόνο για περισσότερα χρήματα με όλα τα νόμιμα, η με αρκετά περισσότερα χρήματα και όλα τα ένσημα.

Αν δεν πάει κανείς για season για ψίχουλα, τότε θα πληρώνουν σωστά και θα ψάχνουν εργαζόμενους με το κυάλι.

Παλιά season έδιναν  πολλά παραπάνω, 1200€+.

Χίλια ευρώ καθαρά και 4 ρεπό ανά μήνα; Άμα μου έδιναν τόσα θα έλεγα απλά που υπογράφω -πλάκα κάνω-. Αλλά πέρα από το αστείο δε ξέρω σεζόν πόσα σου δίνουν σεζόν -πέρα από τον γνωστό μου που ανάφερα στο αρχικό post- για να σου πω αν είναι εφικτό (ειδικά σε κάποιον με μηδέν προϋπηρεσία στο αντικείμενο).

Δεν είναι όλοι τόσο "τυχεροί" σαν και εσένα (επίτηδες είναι σε εισαγωγικά). Προσωπικά να σου πω ένα παράδειγμα δικό μου. Πρώτη μου δουλειά σε κατάστημα στις πωλήσεις πληρωνόμουν 500€ στη τράπεζα για 6ωρο συν 50€ αφορολόγητα σε άλλη κάρτα (για φαγητά/καφέ και σούπερ μάρκετ μόνο) και μετά για 8ωρο 650€ στην τράπεζα συν τα 50€ που είπα πριν (θυμάμαι τότε είχε μόλις καταργηθεί ο υποκατότατος). Δε σημαίνει ότι όλοι σε πληρώνουν τόσο. Έχω πετύχει σε συνέντευξη σε μεγάλη εταιρία που κοκορευόταν ότι και καλά όλες οι μεγάλες εταιρίες ψάχνουν προσωπικό μέσα από αυτούς (και όχι δεν ήταν HR επιχείρηση όπως πχ Adecco ή Manpower) να μου δίνουν για 8ωρο κάτω του βασικού. Εννοείται πως έφυγα τρέχοντας.

Το θέμα είναι ότι οι παλιές εποχές πέρασαν. Πάνε. Τώρα παίρνουν εργαζόμενους με το κόσκινο και τους δίνουν ψίχουλα. Και το θέμα είναι ότι ποντάρουν στην ανάγκη κάθε φορά και για αυτό πετυχαίνουν. Από εμένα πάντως δε θα ακούσουν το "Μάλιστα, που υπογράφω". Θα διαπραγματευτώ και αν δε πιάσει, ε τουλάχιστον έκανα ότι μπορούσα

Επεξ/σία από w95chris
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Δεν αξίζει με τίποτα.Μόνο αν είχες τουλάχιστον 4 ρεπό τον μήνα και τα καθαρά χρήματα να ήταν 1000€.Σπαστό ωράριο κιόλας;

Αν πας delivery 8ωρο, θα βγάλεις τουλάχιστον 1200€ με 1 ρεπό την εβδομάδα.

Κουλούρια να πουλάς, τα 750€ θα τα βγάλεις.Μικροπωλητής καλύτερα.

Security δουλεύω και βγάζω 720-740€ με 22 βάρδιες 8ωρο κυλιόμενο, με 8 ρεπό τον μήνα και κάθομαι στο aircondition διαβάζοντας insomnia.Συν όλα τα νόμιμα, επιδόματα, δώρα και προσαυξήσεις αργιών.

Δεν έχω λόγο να πάω σε άλλη δουλειά χωρίς όλα τα νόμιμα (λίγα ένσημα κλπ) με τα ίδια η λιγότερα λεφτά, με περισσότερες ώρες και να μου πίνουν το αίμα.

Θα άλλαζα δουλειά μόνο για περισσότερα χρήματα με όλα τα νόμιμα, η με αρκετά περισσότερα χρήματα και όλα τα ένσημα.

Αν δεν πάει κανείς για season για ψίχουλα, τότε θα πληρώνουν σωστά και θα ψάχνουν εργαζόμενους με το κυάλι.

Παλιά season έδιναν  πολλά παραπάνω, 1200€+.

1200€ ο ντελιβεράς;Που;Στο Μονακό;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

1200€ ο ντελιβεράς;Που;Στο Μονακό;

 

Ελλάδα σε καφέ.Σε κατάστημα με σουβλάκια, φτάνουν τα 1500-1700€ με 10 ωρο.4-4.5€/ώρα και τα tips άλλα τόσα περίπου.

Ρώτα μερικούς delivery να μάθεις.

Ομως πολύ κουραστική δουλειά και επικίνδυνη, λίγα ένσημα και χωρίς δώρα κλπ.Μόνο οι γνωστές αλυσίδες τα δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AntiCambeR είπε

Ελλάδα σε καφέ.Σε κατάστημα με σουβλάκια, φτάνουν τα 1500-1700€ με 10 ωρο.4-4.5€/ώρα και τα tips άλλα τόσα περίπου.

Ρώτα μερικούς delivery να μάθεις.

Ομως πολύ κουραστική δουλειά και επικίνδυνη, λίγα ένσημα και χωρίς δώρα κλπ.Μόνο οι γνωστές αλυσίδες τα δίνουν.

 

 

Εχουμε παιδιά που δουλεουν ντελιβερι στο φορουμ.Μακαρι να το δουν να μας πουν.

Μου ακούγονται υπερβολικά τα λεφτά για την εποχή,μακάρι να τα παίρνουν γιατι ειναι κωλοδουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, w95chris είπε

Χίλια ευρώ καθαρά και 4 ρεπό ανά μήνα; Άμα μου έδιναν τόσα θα έλεγα απλά που υπογράφω -πλάκα κάνω-. Αλλά πέρα από το αστείο δε ξέρω σεζόν πόσα σου δίνουν σεζόν -πέρα από τον γνωστό μου που ανάφερα στο αρχικό post- για να σου πω αν είναι εφικτό (ειδικά σε κάποιον με μηδέν προϋπηρεσία στο αντικείμενο).

Δεν είναι όλοι τόσο "τυχεροί" σαν και εσένα (επίτηδες είναι σε εισαγωγικά). Προσωπικά να σου πω ένα παράδειγμα δικό μου. Πρώτη μου δουλειά σε κατάστημα στις πωλήσεις πληρωνόμουν 500€ στη τράπεζα για 6ωρο συν 50€ αφορολόγητα σε άλλη κάρτα (για φαγητά/καφέ και σούπερ μάρκετ μόνο) και μετά για 8ωρο 650€ στην τράπεζα συν τα 50€ που είπα πριν (θυμάμαι τότε είχε μόλις καταργηθεί ο υποκατότατος). Δε σημαίνει ότι όλοι σε πληρώνουν τόσο. Έχω πετύχει σε συνέντευξη σε μεγάλη εταιρία που κοκορευόταν ότι και καλά όλες οι μεγάλες εταιρίες ψάχνουν προσωπικό μέσα από αυτούς (και όχι δεν ήταν HR επιχείρηση όπως πχ Adecco ή Manpower) να μου δίνουν για 8ωρο κάτω του βασικού. Εννοείται πως έφυγα τρέχοντας.

Το θέμα είναι ότι οι παλιές εποχές πέρασαν. Πάνε. Τώρα παίρνουν εργαζόμενους με το κόσκινο και τους δίνουν ψίχουλα. Και το θέμα είναι ότι ποντάρουν στην ανάγκη κάθε φορά και για αυτό πετυχαίνουν. Από εμένα πάντως δε θα ακούσουν το "Μάλιστα, που υπογράφω". Θα διαπραγματευτώ και αν δε πιάσει, ε τουλάχιστον έκανα ότι μπορούσα

Ατυχος είμαι, είχα δουλειά με αρκετά περισσότερα χρήματα και την έχασα άδικα.Εμεινα και 3 χρόνια άνεργος.

Και σε αυτή την δουλειά, έχω φάει πολύ άγχος, μακρινές περιοχές και ορθοστασία μέσα αλλά και έξω με μηδέν βαθμούς, κάποιες φορές κόβουν το ρεπό γιατί κάποιος άρρωστησε η παραιτήθηκε.Με έχουν κάπου πχ 6 μήνες-1 χρόνο, μετά με πάνε σε άλλη περιοχή, η πιο κοντά η πιο μακριά, πρέπει να προσαρμόζομαι.Χρειάζεται οπωσδήποτε μεταφορικό μέσον, αμάξι και μηχανή, δηλαδή έξοδα.Απορώ με όσους δεν έχουν, κάνουν πχ 1-1.5 ώρα να πάνε στην δουλειά και άλλο τόσο να επιστρέψουν.

Αδεις δεν δίνουν την ημερομηνία που θες, δεν μπορούμε να κλείσουμε για διακοπές.Δεν μας εγγυώνται συγκεκριμένη ημερομηνία.Μόνο σε όσους έχουν βύσμα.

Συν οτι πάμε βάσει προγράμματος, Πάσχα, Χριστούγεννα, επίσημες αργίες, βράδια, έχει τύχει 2-3 φορές να είμαι βράδυ στην αλλαγή του χρόνου, αυτά συνηθίζονται.

Η δουλειά security, χρειάζεται αρκετή υπομονή, αντιμετωπίζεις ηλίθιο κόσμο, ανυπόμονο η του στύλ:"Ξέρεις ποιός είμαι εγώ";Δεν είναι όσο εύκολη φαίνεται, μπορεί να εκτεθείς για πλάκα χωρίς να φταίς, πχ από λάθος άλλου η από ρουφιανιά η απο λάθος δικό σου που θα ήταν δύσκολο να προβλέψεις τι μπορεί να πάει στραβά.Κάθε πελάτης έχει άλλες απαιτήσεις, άλλοι κανόνες.Συν τον κίνδυνο να γίνει στραβή, ανάλογα που είσαι, αν πχ υπάρχουν πράγματα αξίας η χρήματα είσαι στην τσίτα.

15 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

 

 

Εχουμε παιδιά που δουλεουν ντελιβερι στο φορουμ.Μακαρι να το δουν να μας πουν.

Μου ακούγονται υπερβολικά τα λεφτά για την εποχή,μακάρι να τα παίρνουν γιατι ειναι κωλοδουλειά.

Το θέμα είναι πόσα μένουν καθαρά αν αφαιρέσεις βενζίνες και φθορές, είναι αρκετά.Επίσης αν υπολογίσεις τα χρήματα που χάνεις απο δώρα, επίδομα αδείας και άδεια.Τα ένσημα επίσης μένουν, τα χρήματα φεύγουν.

Τα χρήματα που έγραψα πρίν, τα έβγαζε ο αδερφός μου σε μαγαζί με πολύ δουλειά με σουβλάκια, παραιτήθηκε γιατί τον πίεζαν πολύ και είχαν άσχημη συμπεριφορά.Επιασε δουλειά στον Γρηγόρη 8-10 ώρες με λιγότερα, κάπου 1200€.Εκεί όμως θα του δίνει όλα τα νόμιμα.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papp0us είπε

750 τσέπη και τα βασικά έξοδα διαβίωσης πληρωμένα είναι "περίπου οκ" αλλα πολύ λίγα για ΕΠΟΧΙΑΚΗ εργασία. Υποτίθεται θα δουλέψεις 6 μηνες και θα πρέπει να ζήσεις όλο το χρόνο, ακόμα και αν τα 750 ειναι τσέπη, δεν το λες ιδανική περίπτωση.

Επίσης το "διαμονή/διατροφή πληρωμένα" ειναι μια κουβέντα, γιατι ξέρω ξενοχοδεία που τα δωμάτια προσωπικού ειναι φυλακές σε υπόγες, που μένουν 6 άτομα ο ένας πάνω στον άλλο, και το φαί είναι σκ@τ@ μετα συγχωρήσεως, σε επίπεδο που το φαί του στρατού μοιάζει έτοιμο να πάρει μισελέν.

Και αυτό σε ΜΕΓΑΛΕΣ και χλιδάτες μονάδες, όχι τίποτα παρακμιακά ξενοδοχεία.

Αν έχεις την δυνατότητα, δες τι είναι αυτό που διαφημίζουν ως "δωμάτιο προσωπικού", αν τελικά αποφασίσεις να πας.

Πολύ σωστό αυτό που λες. Δεν παίζει το ξενοδοχείο να χαραμισει δωμάτιο από το οποίο μπορεί να βγάλει κέρδος για να μένουν οι εργαζόμενοι. Τώρα που θα τους βάλουν ακριβώς κι αν εκεί θα είναι άθλιος χώρος η όχι δεν το ξέρω, αλλά σίγουρα όχι στα κλασσικά δωμάτια που διαμένουν οι πελάτες και θα μπούνε όλοι μαζί άνδρες με άνδρες και γυναίκες με γυναίκες. 

Εποχές 90s σε ξενοδοχείο είχαμε πετύχει τις καμαριέρες που διεμεναν στους ίδιους χώρους στους οποίους είχανε τα υλικά και τον εξοπλισμό καθαρισμού ανά όροφο και μάζευαν σεντόνια και πετσέτες για να τις πάρουν τα συνεργεία, είχανε βάλει τα ράντζα στους χώρους εκείνους και υπήρχε ξεχωριστό ασανσέρ από μέσα για να ανεβαίνουν στους ορόφους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελεις  και σου αρεσουν οι αγροτικες εργασιες ελα να μαζευεις μπροκολο   ..30 το 8ωρο....διαμονη φαγητο δικα σου χωρις ενσημο...

πως ακουγεται ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αν θελεις  και σου αρεσουν οι αγροτικες εργασιες ελα να μαζευεις μπροκολο   ..30 το 8ωρο....διαμονη φαγητο δικα σου χωρις ενσημο...

πως ακουγεται ???

Και το ηθικό δίδαγμα είναι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Και το ηθικό δίδαγμα είναι;;;

οτι οι εποχιακες δουλειες ειναι οπου τους πιασεις και οπου σε πιασουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

οτι οι εποχιακες δουλειες ειναι οπου τους πιασεις και οπου σε πιασουν

Συγγνώμη που σου χαλάω την σκέψη αλλά παντού έτσι είναι. Αν εσύ ο ίδιος δε ξέρεις την αξία σου, ο άλλος θα σε πατήσει κάτω. Ανεξάρτητα αν πας σεζόν, για delivery, για αποθηκάριος, για υπάλληλος καταστήματος κλπ.
Έχει να κάνει με εσένα μόνο. Αρκετοί εργοδότες βασίζονται στην άγνοια σου και έτσι σε εκμεταλλεύονται. Αν εσύ πήγαινες σε μια Χ δουλειά και δεν είχες ιδέα πόσο αξίζεις, θα βασιζόσουν στον εργοδότη να σου δώσει όσα αξίζεις.Αν σου έλεγε αξίζεις 500€ το μήνα και μετά μαθαίνεις ότι άξιζες 200€ παραπάνω; (Παράδειγμα με τα ποσά)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...