Προς το περιεχόμενο

Εργασία σεζόν για πρώτη φορά σέρβις σε ξενοδοχείο


w95chris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Αν πας delivery 8ωρο, θα βγάλεις τουλάχιστον 1200€ με 1 ρεπό την εβδομάδα.

 

Οχι,δε θα βγαλει. Παμε παρακατω.

 

Με λιγα λογια,μιλαμε για 7 στα 7,με ανετα 9ωρο ή 10ωρο ( ξεχνας το 8ωρο σε τετοιους "εργοδοτες" ) ,και μαλιστα ΣΠΑΣΤΟ.

Κοινως εισαι ολη μερα εκει,με ενα διαλλειμα για ξεκουραση.

Η λεξη σκλαβος δεν το περιγραφει,τουλαχιστον εκει εισαι σιγουρος οτι εισαι σκλαβος,εδω νομιζεις οτι πληρωνεσαι .

Απορω πως το συζητατε ακομα.

 

7 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εχουμε παιδιά που δουλεουν ντελιβερι στο φορουμ.Μακαρι να το δουν να μας πουν.

 

Το ειδα,αυτα τα νουμερα δεν υφιστανται.Τα εχουμε ξαναπει.

Εδω μεσα διαβαζω μονιμως για καποιους που οι "φιλοι τους" βγαζουν τετοια νουμερα,5 ευρω/ωρα και 20 ευρω τιπς.

Δεν βγηκε ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙΣ να πει ναι,εγω τα βγαζω,που και εκει θα ειναι μια εξαιρεση στον κανονα.

Εχω δουλεψει κουριερ ( μηδεν τιπς ) ,καφε ( ελαχιστα τιπς ) και φαγητο ( πλεον ουτε μετρια  τιπς) .

Και αυτα τα 4 με 4.5 παιζουν σε πολυ λιγα μαγαζια,τα τιπς πλεον ειναι ελαχιστα,και οι βενζινες/φθορες ειναι δικες σου. Οποτε αυτοματως στο 8ωρο εχεις ενα 5ευρω χονδρικα μειον.

Και καπου εκει ερχεται και σου σκαει η ΖΗΜΙΑ στο παπι,και εχεις να πληρωσεις και την επισκευη και δεν εχεις και μηχανακι,οποτε παιζει να χασεις και το μεροκαματο.

Τι να λεμε,ενα λαστιχο παθαινεις και αν δεν εισαι κοντα σε συνεργειο παιρνεις τηλ να παει αλλος για δουλεια.

 

 

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, w95chris είπε

Συγγνώμη που σου χαλάω την σκέψη αλλά παντού έτσι είναι. Αν εσύ ο ίδιος δε ξέρεις την αξία σου, ο άλλος θα σε πατήσει κάτω. Ανεξάρτητα αν πας σεζόν, για delivery, για αποθηκάριος, για υπάλληλος καταστήματος κλπ.
Έχει να κάνει με εσένα μόνο. Αρκετοί εργοδότες βασίζονται στην άγνοια σου και έτσι σε εκμεταλλεύονται. Αν εσύ πήγαινες σε μια Χ δουλειά και δεν είχες ιδέα πόσο αξίζεις, θα βασιζόσουν στον εργοδότη να σου δώσει όσα αξίζεις.Αν σου έλεγε αξίζεις 500€ το μήνα και μετά μαθαίνεις ότι άξιζες 200€ παραπάνω; (Παράδειγμα με τα ποσά)

δεν με χαλας καθολου....ολοι ξεκιναμε απο καπου ...ομως εδω μιλαμε για εποχιακη δουλεια .....

τι ηλικας εισαι??? 

την εχεις αναγκη ??? αυτο ειναι το μεγα θεμα σημερα....αν οι γονεις μπορουν και σε υποστηριζουν οικονομικα θα ψαξεις για κατι καλυτερο ......  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι πολύ βασικό που δε το καταλαβαίνουν πάντως οι περισσότεροι (ή κάνουν πως δε θέλουν να το καταλάβουν)

Είναι άλλο πράμα "είμαι υπάλληλος / σερβιτόρος / whatever σε μια επιχείρηση και παίρνω 700€ το μήνα όλο το χρόνο με τα ένσημά μου, τα δώρα μου κλπ", είναι άλλο πράμα πάω για 700 € για δυο μήνες, είναι άλλο πράμα πάω για 2 μεροκάματα τη βδομάδα με μισθό που αντιστοιχεί σε 700 ευρώ μηνιάτικο, και άλλο πράμα πάω για δουλειά για 3 ώρες με αμοιβή που αντιστοιχεί σε 700 ευρώ μηνιάτικο

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια φανταζομαι οι περισσοτεροι που δουλευετε,ειδικα σε τετοιες δουλειες,δεν το κανετε απο χομπι αλλα επειδη θελετε  χρηματα 😄 Αυτο ειναι η βασικη απαντηση λοιπον,θελετε να βγαλετε λεφτα ή το βλεπετε ως χομπυ και μπορειτε καλλιστα να κατσετε στη βιλλα να βλεπετε netflix; 

Η νομοθεσια τα τελευταια χρονια εχει γινει πολυ αυστηρη και σας καλυπτει σε τεραστιο βαθμο,ειναι πολυ δυσκολο να σας εκμεταλλευτει καποιος κακος εργοδοτης,σας μιλαω προερχομενος απο μια εποχη οπου καποιος μπορει να μην σου εβαζε ενσημα,να σου ζηταγε να δουλεψεις αμισθι δοκιμαστικα,να μην εχει δηλωσει την προσληψη στο ΙΚΑ κ.ο.κ. πλεον τα προστιμα ειναι τετοια που μονο κατι τελειως αεριτζηδες σε εποχιακο beach bar μπορει να παρουν τετοια ρισκα,οχι καποιο ξενοδοχειο.

Φυσικα οποιος παει σε μια δουλεια καλο ειναι να ξερει τι τον περιμενει, γιατι αν σηκωθει και φυγει θα αφησει πισω ενα κακο ονομα,αντιθετα αν μεινει εστω για μια μετρια σαιζον, μπορει να τον εχουν υποψη τους για το επομενο ετος.Ειναι σημαντικο για αυτον που κανει τις προσληψεις να δει οτι μπορει να βασιστει πανω σου και εφοσον εισαστε αποφασισμενοι,καλο ειναι να περνατε ενα τετοιο μηνυμα, ακομα και στο τηλεφωνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasbm είπε

δεν με χαλας καθολου....ολοι ξεκιναμε απο καπου ...ομως εδω μιλαμε για εποχιακη δουλεια .....

τι ηλικας εισαι??? 

την εχεις αναγκη ??? αυτο ειναι το μεγα θεμα σημερα....αν οι γονεις μπορουν και σε υποστηριζουν οικονομικα θα ψαξεις για κατι καλυτερο ......  

Σου ξαναλέω δεν έχει σημασία αν είναι εποχιακή ή όχι. Ξέρω από γνωστό μου ίδια θέση μηδέν εμπειρία πληρώνεται το ίδιο ποσό καθαρά και τέλος συν όλα τα υπόλοιπα που προβλέπει ο νόμος. Στη προηγούμενη μου δουλειά έπαιρνα 650€ να κάθομαι 5 μέρες τη βδομάδα σε ένα κατάστημα με κλιματισμό, να εξυπηρετώ κανέναν πελάτη που κ που αλλά κυρίως να μετράω λεπτά. Ξέρω επίσης από προσωπική εμπειρία δουλειές 40h/βδομάδα με μισθό κάτω του βασικού. Για αυτό σου λέω έχει να κάνει με το πόσο ψάχνεις εσύ την αξία σου.

Είμαι 25 χρονών (γιατί έχει σημασία δε ξέρω αλλά οκ), και ποιος σου είπε εσένα ότι μένω με τους γονείς μου ή/και με στηρίζουν οικονομικά; Μπας και δε βλέπω καλά; Ή μπας δε θυμάμαι καλά τι έγραφα; Πάντα ψάχνω το κάτι καλύτερο αλλά ξέρω και να ξεχωρίζω τι είναι λογικό και τι όχι. Προφανώς δεν ψάχνω κάπου να μου δίνουν τα τρελά λεφτά που αναφέρουν εδώ (πχ 1,000€/μήνα) απλά καθούμενος σε μια οθόνη διαβάζοντας insomnia. Υπάρχουν άτομα που το κάνουν αυτό; Φυσικά και ναι! Αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει.

Είπαμε να κάνουμε μια θυσία προς τα λεφτά αλλά όχι να μας πατάνε κάτω με την ελπίδα ότι κάποτε θα παίρνουμε πιο πολλά; Ποιος ο λόγος τότε να μη πας σε μια από αυτές τις εταιρίες που σου τάζουν ότι κάποια στιγμή θα βγάζεις λεφτά που δε θα χωράνε στο πορτοφόλι; (Βεβαίως οι οποίοι είναι απατεώνες με κεφαλαία)

2 ώρες πριν, dbrillis είπε

Οποιος δε θελει να ζυμωσει, 10 μερες κοσκινιζει.
Βγαζει ματι οτι ο TS δε θελει να δουλεψει. Ολα τα υπολοιπα ειναι για να περναει η ωρα.

Μάλιστα μάλιστα. Μάλλον θα είσαι μαζί με τους εργοδότες που γκρινιάζουν ότι δε βρίσκουν προσωπικό επειδή κανείς δε θέλει να δουλέψει.
Κρίμα κρίμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, w95chris είπε

Σου ξαναλέω δεν έχει σημασία αν είναι εποχιακή ή όχι. Ξέρω από γνωστό μου ίδια θέση μηδέν εμπειρία πληρώνεται το ίδιο ποσό καθαρά και τέλος συν όλα τα υπόλοιπα που προβλέπει ο νόμος. Στη προηγούμενη μου δουλειά έπαιρνα 650€ να κάθομαι 5 μέρες τη βδομάδα σε ένα κατάστημα με κλιματισμό, να εξυπηρετώ κανέναν πελάτη που κ που αλλά κυρίως να μετράω λεπτά. Ξέρω επίσης από προσωπική εμπειρία δουλειές 40h/βδομάδα με μισθό κάτω του βασικού. Για αυτό σου λέω έχει να κάνει με το πόσο ψάχνεις εσύ την αξία σου.

Είμαι 25 χρονών (γιατί έχει σημασία δε ξέρω αλλά οκ), και ποιος σου είπε εσένα ότι μένω με τους γονείς μου ή/και με στηρίζουν οικονομικά; Μπας και δε βλέπω καλά; Ή μπας δε θυμάμαι καλά τι έγραφα; Πάντα ψάχνω το κάτι καλύτερο αλλά ξέρω και να ξεχωρίζω τι είναι λογικό και τι όχι. Προφανώς δεν ψάχνω κάπου να μου δίνουν τα τρελά λεφτά που αναφέρουν εδώ (πχ 1,000€/μήνα) απλά καθούμενος σε μια οθόνη διαβάζοντας insomnia. Υπάρχουν άτομα που το κάνουν αυτό; Φυσικά και ναι! Αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει.

Είπαμε να κάνουμε μια θυσία προς τα λεφτά αλλά όχι να μας πατάνε κάτω με την ελπίδα ότι κάποτε θα παίρνουμε πιο πολλά; Ποιος ο λόγος τότε να μη πας σε μια από αυτές τις εταιρίες που σου τάζουν ότι κάποια στιγμή θα βγάζεις λεφτά που δε θα χωράνε στο πορτοφόλι; (Βεβαίως οι οποίοι είναι απατεώνες με κεφαλαία)

Μάλιστα μάλιστα. Μάλλον θα είσαι μαζί με τους εργοδότες που γκρινιάζουν ότι δε βρίσκουν προσωπικό επειδή κανείς δε θέλει να δουλέψει.
Κρίμα κρίμα

ηταν ερωτηση δεν ηταν διαπιστωση

δεν ειμαι συνδικαλιστης ουτε επιχειρηματιας ...εργαζομενος πολλα χρονια στον ιδιωτικο τομεα απο τα 16 μου....ειμαι 63

αν εχεις την ανεση να περιμενεις να βρεις την δουλεια  που σε καλυπτει οικονομικα εισαι ο καλυτερος του χωριου,γιατι μερικοι δεν την εχουν αυτη την ανεση....

καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις ....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vagos789 είπε

Παιδια φανταζομαι οι περισσοτεροι που δουλευετε,ειδικα σε τετοιες δουλειες,δεν το κανετε απο χομπι αλλα επειδη θελετε  χρηματα 😄 Αυτο ειναι η βασικη απαντηση λοιπον,θελετε να βγαλετε λεφτα ή το βλεπετε ως χομπυ και μπορειτε καλλιστα να κατσετε στη βιλλα να βλεπετε netflix; 

Η νομοθεσια τα τελευταια χρονια εχει γινει πολυ αυστηρη και σας καλυπτει σε τεραστιο βαθμο,ειναι πολυ δυσκολο να σας εκμεταλλευτει καποιος κακος εργοδοτης,σας μιλαω προερχομενος απο μια εποχη οπου καποιος μπορει να μην σου εβαζε ενσημα,να σου ζηταγε να δουλεψεις αμισθι δοκιμαστικα,να μην εχει δηλωσει την προσληψη στο ΙΚΑ κ.ο.κ. πλεον τα προστιμα ειναι τετοια που μονο κατι τελειως αεριτζηδες σε εποχιακο beach bar μπορει να παρουν τετοια ρισκα,οχι καποιο ξενοδοχειο.

Φυσικα οποιος παει σε μια δουλεια καλο ειναι να ξερει τι τον περιμενει, γιατι αν σηκωθει και φυγει θα αφησει πισω ενα κακο ονομα,αντιθετα αν μεινει εστω για μια μετρια σαιζον, μπορει να τον εχουν υποψη τους για το επομενο ετος.Ειναι σημαντικο για αυτον που κανει τις προσληψεις να δει οτι μπορει να βασιστει πανω σου και εφοσον εισαστε αποφασισμενοι,καλο ειναι να περνατε ενα τετοιο μηνυμα, ακομα και στο τηλεφωνο.

 

Η νομοθεσία προστατεύει τον εργοδότη. Πάντα έτσι ήταν. Τώρα αν ο εργαζόμενος έχει περισσότερη ασφάλεια (ας το πω έτσι) σε σχέση με παλιά, ΝΑΙ 100% ΝΑΙ. Αυτό που "προστατεύει" εσένα είναι το φόβητρο της επιθεώρησης εργασίας. Δηλαδή αν κάποια στιγμή γίνει επιθεώρηση και βρει κάτι λάθος θα φας πρόστιμο σαν εργοδότης. Πλέον όμως πολλά ακούμε και λίγα βλέπουμε. Ακούς συνέχεια για επιθεώρηση και πρόστιμα αλλά δε βλέπεις βελτίωση. Βέβαια σημασία έχει και τι υπογράφεις. Ειδικά τώρα με το νέο νομοσχέδιο γλέντια είναι με τις υπερωρίες. Εμένα προσωπικά μου έχει τύχει να πέσω πάνω σε έλεγχο από το ΣΔΟΕ σε μια παλιά δουλειά μου που απλά μου ζήτησαν να κάνω μια επανεκτύπωση απόδειξης και να δουν αν έχουμε όλα που προβλέπει ο νόμος (πχ POS, ο καταναλωτής δεν έχει υποχρέωση να πληρώσει κλπ κλπ). Επιθεώρηση εργασίας ποτέ δεν έχω πέσει (σαν εργαζόμενος) αλλά έχω ακούσει από έναν γνωστό που ήταν στο δημόσιο να τους κάνουν έλεγχο (δε θυμάμαι τι μου είπε όμως για την διαδικασία)

Όσο αναφορά το τελευταίο κομμάτι, εν μέρει συμφωνώ. Δηλαδή ναι να πας και να ξέρεις τι σε περιμένει. Πριν καν ξεκινήσεις να έχεις μια ιδέα για το τι και πως. Δεν είμαι της άποψης να σηκωθείς να φύγεις αμέσως (εκτός αν τα πράγματα είναι τόσο μαύρα). Όμως μη περιμένεις τίποτα από τον εργοδότη πλέον. Αυτός μπορεί για Χ ή Ψ λόγο να μη σε θέλει ξανά. Πλέον και εσύ ο ίδιος πρέπει να κρίνεις τον εργοδότη. Να ξέρεις ότι ενδιαφέρεται για τον εργαζόμενο και όχι μόνο για την τσέπη του. Ναι εννοείται να δείξεις ότι μπορεί να βασιστεί ο άλλος πάνω σου αλλά μέχρι ένα βαθμό. Όταν δεις ότι αρχίζουν να σε κάνουν χαλί, καιρός να σκεφτείς λίγο καλύτερα το τι θα κάνεις.

Γνώμη μου πάντα.

Επεξ/σία από w95chris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, w95chris είπε

Σου ξαναλέω δεν έχει σημασία αν είναι εποχιακή ή όχι. Ξέρω από γνωστό μου ίδια θέση μηδέν εμπειρία πληρώνεται το ίδιο ποσό καθαρά και τέλος συν όλα τα υπόλοιπα που προβλέπει ο νόμος. Στη προηγούμενη μου δουλειά έπαιρνα 650€ να κάθομαι 5 μέρες τη βδομάδα σε ένα κατάστημα με κλιματισμό, να εξυπηρετώ κανέναν πελάτη που κ που αλλά κυρίως να μετράω λεπτά. Ξέρω επίσης από προσωπική εμπειρία δουλειές 40h/βδομάδα με μισθό κάτω του βασικού. Για αυτό σου λέω έχει να κάνει με το πόσο ψάχνεις εσύ την αξία σου.

Είμαι 25 χρονών (γιατί έχει σημασία δε ξέρω αλλά οκ), και ποιος σου είπε εσένα ότι μένω με τους γονείς μου ή/και με στηρίζουν οικονομικά; Μπας και δε βλέπω καλά; Ή μπας δε θυμάμαι καλά τι έγραφα; Πάντα ψάχνω το κάτι καλύτερο αλλά ξέρω και να ξεχωρίζω τι είναι λογικό και τι όχι. Προφανώς δεν ψάχνω κάπου να μου δίνουν τα τρελά λεφτά που αναφέρουν εδώ (πχ 1,000€/μήνα) απλά καθούμενος σε μια οθόνη διαβάζοντας insomnia. Υπάρχουν άτομα που το κάνουν αυτό; Φυσικά και ναι! Αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει.

Είπαμε να κάνουμε μια θυσία προς τα λεφτά αλλά όχι να μας πατάνε κάτω με την ελπίδα ότι κάποτε θα παίρνουμε πιο πολλά; Ποιος ο λόγος τότε να μη πας σε μια από αυτές τις εταιρίες που σου τάζουν ότι κάποια στιγμή θα βγάζεις λεφτά που δε θα χωράνε στο πορτοφόλι; (Βεβαίως οι οποίοι είναι απατεώνες με κεφαλαία)

Μάλιστα μάλιστα. Μάλλον θα είσαι μαζί με τους εργοδότες που γκρινιάζουν ότι δε βρίσκουν προσωπικό επειδή κανείς δε θέλει να δουλέψει.
Κρίμα κρίμα

Μάλλον "πιάστηκες" απο την πρόταση που έγραψα στο post μου, όμως δεν έλαβες υπόψην τα υπόλοιπα.Πρίν "φτάσω" στην καρέκλα, ήμουν όρθιος στον ήλιο καλοκαίρι με αλεξίσφαιρο και τον χειμώνα για κανά χρόνο.Μετά για κανά εξάμηνο πέρα δώθε, όλα αυτά για 580-600€.

Ε... κάποια στιγμή έπρεπε να αλλάξει η τύχη μου, άξιζα κάτι καλύτερο.Ομως για να γλιτώσω απο όλα αυτά, επειδή δεν έχω βύσμα, έπρεπε να διαμαρτυρηθώ και να τσακωθώ, άνετα θα μπορούσαν να με απολύσουν.Μπορεί να κάθομαι τις περισσότερες ώρες, αλλά είμαι σε 1 φυλάκιο 1.5x1.5 που το χτυπάει πολλές ώρες ο ήλιος, εννοείται με aircondition.

Και όπως έγραψα πρίν, θα άλλαζα δουλειά μόνο για 1000€+ και ας ήταν κουραστική και σχετικά επικίνδυνη, τόσα έπαιρνα πρίν 10+ χρόνια σε βαριά βιομηχανία, τουλάχιστον 2 φορές παραλίγο να σκοτωθώ και 1 να σπάσω τα πόδια μου.Εχω και πρόβλημα με την μέση που δεν διορθώνεται.

Προσέχω τις επιλογές μου στα 40 μου και έχω αρχίσει να τα γράφω στα αρ@@@ια μου, δεν θα πεθάνω για κανέναν εργοδότη.

Σχετικά με το θέμα σου, μάλλον η κατάσταση είναι χειρότερη απο ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογα τι λίπος εχει ο καθένας.Εμένα όταν τελείωσε εψαχνα δουλεια σαν σκουπιδιάρης.Βρηκα σαν ντελίβερι,μετα σε βενζινάδικο,σε κηπευτικά, σε εργοστάσιο με ζωοτροφές.Τωρα Αγγλία.

Αμα καθόμουν στις αναμνήσεις απο το μαγαζί που είχα και στο ποσο ωραία ήταν ουτε χαρτόκουτο να ξαπλώσω δεν θα είχα. 

Ξεχαστε το τι κάνατε χθες,πάει ,πέρασε.Το τωρα και το αυριο κοιτάξτε.

Εχεις κάτι αλλο να κάνεις;Κάνε το ,δεν έχεις;Πήγαινε ,μπορεί να βρεις κάτι ακόμα καλύτερο εκεί.μαθήματα είναι όλα.

Και μην κοιτάς τι λεει ο φίλος και ο γνωστός,παίζει πολύς παπάς στα λεφτά.Πολλά ψέμματα για να δείχνουν οτι είναι καλύτεροι.

 

  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ψάχνουν για εργασία σεζόν πάντως , καλό θα ήταν να αναζητήσουν και σε μικρότερα νησιά.

Δεν βρίσκουν εύκολα προσωπικό, επομένως θεωρώ πως μπορούν να διαπραγματευτούν καλύτερους μισθούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Μάλλον "πιάστηκες" απο την πρόταση που έγραψα στο post μου, όμως δεν έλαβες υπόψην τα υπόλοιπα.Πρίν "φτάσω" στην καρέκλα, ήμουν όρθιος στον ήλιο καλοκαίρι με αλεξίσφαιρο και τον χειμώνα για κανά χρόνο.Μετά για κανά εξάμηνο πέρα δώθε, όλα αυτά για 580-600€.

Ε... κάποια στιγμή έπρεπε να αλλάξει η τύχη μου, άξιζα κάτι καλύτερο.Ομως για να γλιτώσω απο όλα αυτά, επειδή δεν έχω βύσμα, έπρεπε να διαμαρτυρηθώ και να τσακωθώ, άνετα θα μπορούσαν να με απολύσουν.Μπορεί να κάθομαι τις περισσότερες ώρες, αλλά είμαι σε 1 φυλάκιο 1.5x1.5 που το χτυπάει πολλές ώρες ο ήλιος, εννοείται με aircondition.

Και όπως έγραψα πρίν, θα άλλαζα δουλειά μόνο για 1000€+ και ας ήταν κουραστική και σχετικά επικίνδυνη, τόσα έπαιρνα πρίν 10+ χρόνια σε βαριά βιομηχανία, τουλάχιστον 2 φορές παραλίγο να σκοτωθώ και 1 να σπάσω τα πόδια μου.Εχω και πρόβλημα με την μέση που δεν διορθώνεται.

Προσέχω τις επιλογές μου στα 40 μου και έχω αρχίσει να τα γράφω στα αρ@@@ια μου, δεν θα πεθάνω για κανέναν εργοδότη.

Σχετικά με το θέμα σου, μάλλον η κατάσταση είναι χειρότερη απο ότι φαίνεται.

Δεν πιάστηκα από πουθενά. Ένα τυχαίο παράδειγμα έδωσα. Απλά έθεσα ένα παράδειγμα επειδή ξέρω άτομα που ειλικρινά πληρώνονται 1.000+ ευρώ και κάνουν κλικ εδώ, κλικ εκεί και τίποτα παραπάνω. Υπάρχουν άτομα που γίνονται κυριολεκτικά χαλί για ούτε τα μισά. Ο καθένας με την τύχη ή "τύχη" του.

Καλό είναι γενικά να μην σηκώνεις πολλές μαμακίες από εργοδότες (και μη). Αλλά ορισμένες φορές οι επιλογές σου είναι περιορισμένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, w95chris είπε

Η νομοθεσία προστατεύει τον εργοδότη. Πάντα έτσι ήταν

Φιλε μου οταν και εαν υπαρξεις εργοδοτης ή εστω υπευθυνος προσωπικου,θα διαπιστωσεις οτι δεν ειναι καθολου ετσι.

Θα σου πω το εξης απο το παρελθον,κανει καταγγελια τυχαιο προσωπο οτι δουλευε σε εμας ανασφαλιστος.(Ηθελε να κανει σε αλλη εταιρεια στο ιδιο κτιριο οπως μαθαμε μετα.)

Το ΙΚΑ δεν ιδρωσε ουτε μισο δευτερολεπτο να ελεγξει την καταγγελια: Καταλογισε αμεσα προστιμο, ευθυνη του Διευθυντη της εταιρειας με την προσωπικη περιουσια του, και η εταιρεια μεχρι να το τακτοποιησει δεν μπορουσε να βγαλει κανενα χαρτι για να πληρωθει απο το δημοσιο ή κατι αναλογο.

Φυσικα μπορουσες να βαλεις δικηγορο να κανεις ενστασεις κτλ, ολα σε βαθος χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, w95chris είπε

Δεν πιάστηκα από πουθενά. Ένα τυχαίο παράδειγμα έδωσα. Απλά έθεσα ένα παράδειγμα επειδή ξέρω άτομα που ειλικρινά πληρώνονται 1.000+ ευρώ και κάνουν κλικ εδώ, κλικ εκεί και τίποτα παραπάνω. Υπάρχουν άτομα που γίνονται κυριολεκτικά χαλί για ούτε τα μισά. Ο καθένας με την τύχη ή "τύχη" του.

Καλό είναι γενικά να μην σηκώνεις πολλές μαμακίες από εργοδότες (και μη). Αλλά ορισμένες φορές οι επιλογές σου είναι περιορισμένες.

Οκ, καλώς.

Εχω κάνει σε πόστα μεγάλων εταιρειών (πελάτες της εταιρίας μου) που έχουν μισθούς πχ απο 1500-3000€ εργαζόμενοι και μετά πάμε παραπάνω σε διευθυντές κλπ με αρκετά παραπάνω.

Η πχ που ήμουν σε 1 επιχειρηματία πάμπλουτο και πασίγνωστο, έβλεπα τους/τις υπαλλήλους με ακριβά ρούχα και κοστούμια και με ταγιέρ κλπ, έβγαιναν απο το Parking της εταιρείας με ακριβά αυτοκίνητα.Εκεί υπήρχε πολύ βύσμα.

Ηταν κάτι στιγμές που σκεφτόμουν:

-Τί γίνεται ρε γαμώτο; Σκεφτόμουν πόσα παίρνω και πάθαινα κατάθλιψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dbrillis είπε

Οποιος δε θελει να ζυμωσει, 10 μερες κοσκινιζει.
Βγαζει ματι οτι ο TS δε θελει να δουλεψει. Ολα τα υπολοιπα ειναι για να περναει η ωρα.

Ηρθες να πεταξεις τη σοφιστεια σου και να εξαφανιστεις απο την κουβεντα?

Κλασσικος ξερολας Γελλην...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...