Προς το περιεχόμενο

Εργασία σεζόν για πρώτη φορά σέρβις σε ξενοδοχείο


w95chris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, w95chris είπε

Grammar Nazi! -πλακίτσα-

Αλλά ευχαριστώ για την διόρθωση, Πάντα νόμιζα πως είναι όσο αναφορά όχι όσον αφορά

Συχνο λαθος,και το μοναδικο που διορθωνω σε φορουμ και social media :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Οτι ειναι 100% νομιμο δεν μπορει να θεωρειται εκμεταλλευση.Και η σχετικη αλλαγη του νομου με τα ρεπο εγινε γιατι η μιση Ελλαδα καθοταν σπιτι της για μισο χρονο και πληρωνοταν κανονικα.

 

 

 Μου θυμίζεις μια συνέντευξη που είχα περάσει, ο οποίος διευθυντής μου είχε πει ότι δεν έχει σημασία η σύβαση που έχεις. Αν είσαι καλός θα μείνεις. Μόνο που δεν πνίγηκα στα γέλια.

Αν δε θεωρείς εκμετάλλευση το να παίρνει κάποιος 550€ για οποιαδήποτε δουλειά (40h/βδομάδα έτσι) τότε κάτι πάει λάθος. Αλλά τέλος πάντων και οι δύο πιστεύουμε διαφορετικά πράγματα. Μπορεί να κάνω εγώ λάθος ή μπορεί να κάνεις εσύ (ή και τα δύο). Αλλά είναι προφανές ότι έχουμε αρκετά διαφορετικές απόψεις κάτι το οποίο είναι σεβαστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, w95chris είπε

Καταρχάς φίλε μου να σε ευχαριστήσω για τον χρόνο που αφιέρωσες στο να γράψεις όλο αυτό το κείμενο και να με βοηθήσεις

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι ο Μαιτρ αυτό που μου είπε το πίστεψα. Ναι να το παραδεχτώ! Γιατί αν δε ξέρεις (που δε ξέρω) ότι σου πουν το πιστεύεις. Και δεν είναι μισθός να ρωτήσεις φίλο-γνωστό που έχει δουλέψει στον κλάδο (και σε αυτή την ειδικότητα) πόσα πρέπει να παίρνεις.

Προφανώς και κατάλαβα ότι θα είμαι παιδί για όλες τις δουλειές. Για παραλία δεν μου είπαν (γιατί δεν έχουν, η θάλασσα είναι 2-3' με τα πόδια) αλλά για το εστιατόριο. Όχι πως εκεί θα είναι καλύτερα (ίσως με την έννοια ότι δε θα ψήνεσαι στον ήλιο. Ναι με αυτήν την έννοια είναι καλύτερα). Βέβαια ο διευθυντής του ξενοδοχείο προσπάθησε να μου πουλήσει την δήθεν εξέλιξη επειδή ο μαιτρ από β' σερβιτόρος λέει ξεκίνησε 2 χρόνια πριν και να που έφτασε τώρα (αν ισχύει ή όχι δε ξέρω και δε θέλω να ξέρω).Όσο αναφορά το τι θα μάθω, ήξερα ότι θα μάθω ελάχιστες τεχνικές σέρβις. Μιας και στα All Inclusive δεν ασχολείσαι με πολλά (όσο αναφορά την λήψη παραγγελιών-σέρβις) και ειδικά σαν Β' Σερβιτόρος. Ευχαριστώ πάντως για τις διευκρινήσεις πάνω σε αυτό.

Για την διαμονή δεν έχω ιδέα πραγματικά. Σίγουρα μου είπε με συγκάτοικο αλλά μες το ξενοδοχείο. Όχι πως έχει διαφορά μέσα ή έξω νομίζω (αν είναι η διαμονή σκατά τι σημασία έχει. Το ίδιο και το ανάποδο). Για το φαγητό στον μπουφέ ΔΕΝ θα είναι. Μου είπαν στο εστιατόριο προσωπικού 3 γεύματα/μέρα. Τώρα για ωράριο σπαστό μου είπαν εξαρχής. Ότι θα είμαι 7-11 & 6-10. Αλλά εγώ το κατάλαβα ότι είναι απλά εικονικό και κατάλαβα ότι πάω για δουλειά όχι για χαλάρωση.

Γενικά να πω ότι ο κλάδος αυτός δεν με ενθουσίαζε ποτέ. Θα το έκανα όμως; Ναι φυσικά, άλλωστε αν ήμουν 100% σίγουρος ότι δεν μου άρεσε δε θα έστελνα βιογραφικό από την αρχή. Ήθελα να το δοκιμάσω; Ναι αυτό το παραδέχομαι. Όσο αναφορά τα κρουαζιερόπλοια που λες, σίγουρα θα είναι κάτι που θα το έχω στο νου μου αν ποτέ θελήσω να το δοκιμάσω. Και σίγουρα αν θελήσω να μπω σε αυτόν τον κλάδο θα κοιτάξω εκεί

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σου

Κοίταξε να δεις. Αν ήταν να αποφασίσω αύριο κιόλας για το αν θα πάω ή όχι και καθόμουν να έγραφα στο forum, τότε ίσως είχες κάποιο δίκιο. Αν η απόφαση όμως είναι να παρθεί μέσα σε 1 βδομάδα ή 10 μέρες τότε εκεί κάνεις λάθος (υποθέτω σύμφωνα με τα λεγόμενα του. Τώρα COVID έχουμε αλλάζουν πολλά). Εγώ αν σε πιάνει περιέργεια ρώτησα και έμαθα. Ρώτησα γνωστό που δούλευε χρόνια σε ξενοδοχείο (στο ίδιο ξενοδοχείο 30 χρόνια) και ήξερε πολλά για τον κλάδο. Ρώτησα γνωστούς που έχουν σπίτι εκεί κοντά (δεκαετίες από πριν γίνει τουριστικός προορισμός) για το ξενοδοχείο και τους ιδιοκτήτες. Αυτό που μου είπαν είναι κατά πρώτον αν παίρνω ρεπό θα είμαι πολύ τυχερός και για τον μισθό εξαρτάται το πόση προϋπηρεσία έχεις στο αντικείμενο. Όσο αναφορά τους εργοδότες είναι χρόνια στον κλάδο και σίγουρο ότι σε πληρώνουν στην ώρα σου.

Αν εσύ πιστεύεις αυτό, τότε είναι απολύτως σεβαστό. Εξάλλου ο καθένας έχει δικαίωμα σε μια άποψη. Το αν είναι σωστό ή όχι όμως είναι διαφορετικό θέμα.

Δε με κατάλαβες.

Η πας κάπου, καλά ή κακά γιατί κάτι σε τραβάει στη δουλειά και την "ευκαιρία" που σου παρουσιάζεται για κάτι που σε ενδιαφέρει ή αλλιώς αν πας κάπου με μισή καρδιά σε καλό δε θα βγει.

Βέβαια πολλές φορές αναγκάζεσαι πχ για οικονομικούς λόγους να πας κάπου έστω και με μισή καρδιά. 

Όμως, όπως το παρουσιάζεις δεν είναι ότι θα πεθάνει και κανένας που λέει ο λόγος, δεν εμπειπτεις σε καμία από τις δύο κατηγορίες. Άρα σε κακό θα σου βγει η όλη η φάση. Και δε θα το κάνεις πρόθυμα/από ενδιαφέρον επαγγελματικό (και συνεπώς θα είσαι μάλλον κακός στο τέλος στη δουλειά) και δεν είναι ότι θα σωθείς από κάποια απόλυτη ανάγκη.

Έτσι το βλέπω. 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, DrLo είπε

Δε με κατάλαβες.

Η πας κάπου, καλά ή κακά γιατί κάτι σε τραβάει στη δουλειά και την "ευκαιρία" που σου παρουσιάζεται για κάτι που σε ενδιαφέρει ή αλλιώς αν πας κάπου με μισή καρδιά σε καλό δε θα βγει.

Βέβαια πολλές φορές αναγκάζεσαι πχ για οικονομικούς λόγους να πας κάπου έστω και με μισή καρδιά. 

Όμως, όπως το παρουσιάζεις δεν είναι ότι θα πεθάνει και κανένας που λέει ο λόγος, δεν εμπειπτεις σε καμία από τις δύο κατηγορίες. Άρα σε κακό θα σου βγει η όλη η φάση. Και δε θα το κάνεις πρόθυμα/από ενδιαφέρον επαγγελματικό (και συνεπώς θα είσαι μάλλον κακός στο τέλος στη δουλειά) και δεν είναι ότι θα σωθείς από κάποια απόλυτη ανάγκη.

Έτσι το βλέπω. 

Μάλλον εσύ δεν με κατάλαβες. Εγώ αρκετές φορές είχα ενθουσιαστεί για μια δουλειά και εν τέλει έφαγα άκυρο. Επίσης έχω ξενερώσει από συνεντεύξεις και όταν εν τέλει έγινε η πρόσληψη δεν είχε καμία σχέση με αυτό που νόμιζα. Δεν είναι όλα άσπρο ή μαύρο. Εγώ όταν ξεκίνησα την καριέρα μου δεν είχα ιδέα για το τι ήθελα να κάνω. Δεν έλεγα πχ "Να θέλω να κάνω καριέρα στο ψηφιακό μάρκετινγκ και στην διαχείριση κοινωνικών δικτύων". Μερικοί ξέρουν εξαρχής τι θέλουν και γιατί όχι; Άλλοι πάνε με μισή καρδιά όπως λες και εν τέλει τους τραβάει κάτι και παραμένουν στην συγκεκριμένη ειδικότητα.

Αν με το "με τραβάει" εννοείς πετάω από τη χαρά μου που θα πάω για Β' Σερβιτόρος, τότε ναι έχεις δίκιο. Δεν είναι κάτι που θα το απέκλεια όμως. Επίσης το αν κάποιος είναι καλός ή κακός στη δουλειά εξαρτάται από πολλά πράγματα. Στο κάτω κάτω αν δεν παρουσιαστεί κάτι άλλο μέχρι τότε, ναι θα το κάνω. Εγώ ξεκίνησα να δω κατά πόσο αξίζει, διότι εγώ θα πήγαινα πιστεύοντας ότι θα έμενα σε δωμάτιο ευρύχωρο (δεν είπαμε και βίλα έτσι), θα τρώω σαν άνθρωπος φαγητό και θα έχω λίγο χρόνο μες την μέρα για εμένα. Αν δεν το έψαχνα παραπάνω, δε θα μου έβγαινε σε καλό. Τώρα όμως ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2021 στις 1:16 ΠΜ, w95chris είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Αναζητώντας εργασία και βλέποντας να οδηγούμε στο πουθενά, έκανα αίτηση για β σερβιτόρος σε all inclusive ξενοδοχείο. Εν τέλει μετά από συνέντευξη (που μόνο συνέντευξη δεν ήταν. Απλά μου περιέγραψε τον εαυτό του ο διευθυντής του ξενοδοχείου και το πως συμπεριφέρεται εντός δουλειάς και τις επαγγελματικές του αξίες. Από πρακτικά, μόνο αν έχω δουλέψει ξανά στο αντικείμενο.) μου είπαν ότι δεν του πειράζει η έλλειψη εμπειρίας μου και θα μου μάθουν αυτοί ότι χρειάζεται. Αυτό έγινε τέλος Μάη και να μη τα πολυλογώ, λόγω COVID δεν θα πάρουν όλο το προσωπικό παρά στο τέλος του μήνα Ιούλη (τώρα δηλ). Βέβαια πριν καμιά βδομάδα με πήρε ο Μαιτρ τηλέφωνο και μου είπε ότι περιμένουν πολλές αφίξεις και άρχισε να τα μασούσε ότι και καλά δεν έχεις εμπειρία και πως θα προσαρμοστείς που έχει τρελή δουλειά κλπ κλπ.

Από λεφτά μου είπε 750€/μήνα για ένα πεντάμηνο που θα δούλευα (υποτίθεται γιατί όπως ανάφερα λόγω COVID πήγαν πίσω), εννοείται 7/7 και ρεπό αν θέλω θα παρακρατείτε από τον μισθό μου. Βέβαια όταν τον ρώτησα αν είναι καθαρά μου είπε ότι είναι μαζί με τυχόν επιδόματα άδειες άρα λοιπόν πάμε στον βασικό μισθό κάτι το οποίο δεν μου φαίνεται να αξίζει καθόλου. Διαμονή-διατροφή εξασφαλισμένη (μέσα στο ξενοδοχείο είναι η διαμονή και εννοείται πλήρης διατροφή) για όσο καιρό κάτσω.

Τώρα που θέλω να καταλήξω. Αξίζει να πας για τόσα λίγα λεφτά; Προφανώς δεν έχω και κάτι καλύτερο αλλά άμα είναι να πάω και να είναι που είναι ζόρικη η δουλειά (από ότι έχω ακούσει) να παίρνω και ψίχουλα, μου μυρίζει άσχημα εμένα. Τώρα όσο αναφορά το ωράριο μου είπε αρχικά ένα συγκεκριμένο ωράριο κάθε μέρα σπαστό εννοείται (8ωρο) και υπερωρίες πληρώνονται. Υποψιάζομαι όμως ότι επειδή θα έχουν αρκετή δουλειά το 8ωρο είναι εικονικό. Έχω για παράδειγμα φίλο που πήγε σε ξενοδοχείο πάλι ίδια ειδικότητα (διαφορετικό ξενοδοχείο έτσι), διαμονή (ή μεταφορά τις εργάσιμες ώρες αν ήθελες. Ένα από τα δύο διαλέγεις έτσι) διατροφή εξασφαλισμένα, με 2 ρεπό/μήνα στα 750€ καθαρά συν οτιδήποτε άλλο προβλέπει ο νόμος. Βέβαια νομίζω στάθηκε τυχερός γιατί από τέλος Μάη που άρχισε ως τώρα δεν έχει δουλέψει υπερωρία ούτε για δείγμα.

Επειδή γενικά έχω ακούσει πολλά θα ήθελα την συμβουλή κάποιον που έχει κάνει σεζόν και ξέρει περί τίνος πρόκειται. Ο φίλος μου από ότι είπε έχει πολύ πάνω κάτω, να κουβαλάς πράγματα, να μαζεύεις τραπέζια και να καθαρίζεις και θέλει αρκετό ρυθμό (όχι τα ζώα μου αργά). Εμένα προσωπικά δε με νοιάζει τόσο η σωματική κούραση αλλά η ψυχική. Είχα πάει παράδειγμα σε μια δουλειά πριν 2 χρόνια (άσχετη με αυτή) και στο 4μηνο έφυγα. Τόση ψυχική κούραση, κάθε φορά που περνούσα απέξω (ακόμα και αν δε δούλευα) με έπιανε κόμπος στο στομάχι ειλικρινά και δε θα ήθελα να το ζήσω ξανά.

Τελικά πήγες, τι έκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Raylan είπε

Τελικά πήγες, τι έκανες?

Όχι δεν πήγα. Τέλος του μήνα μου είχε πει. Ακριβές ημερομηνία όχι. Βέβαια όλα αλλάζουν για αυτό δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Μιας και στην αρχή είχε πει αρχές Ιούνη μετά σιγή ιχθύως

Τέλος πάντων θα κάνω update με νέα όταν έχω. Προς το παρόν θα πάω αλλά ο ίδιος από την αρχή μου είπε αν δε μπορείς να περιμένεις, βρες αλλού. Και αυτό κάνω. Αν παρουσιαστεί κάτι άλλο θα τον πάρω να του πω άκυρο. Αν δεν παρουσιαστεί, πάω και όπου με βγάλει

1 ώρα πριν, valkon είπε

Το 7/7 γιατί το έχουμε αποδεχθεί σαν κοινωνία;

Έχουμε αποδεχθεί πολλά δυστυχώς

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, w95chris είπε

Όχι δεν πήγα. Τέλος του μήνα μου είχε πει. Ακριβές ημερομηνία όχι. Βέβαια όλα αλλάζουν για αυτό δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Μιας και στην αρχή είχε πει αρχές Ιούνη μετά σιγή ιχθύως

Τέλος πάντων θα κάνω update με νέα όταν έχω. Προς το παρόν θα πάω αλλά ο ίδιος από την αρχή μου είπε αν δε μπορείς να περιμένεις, βρες αλλού. Και αυτό κάνω. Αν παρουσιαστεί κάτι άλλο θα τον πάρω να του πω άκυρο. Αν δεν παρουσιαστεί, πάω και όπου με βγάλει

Έχουμε αποδεχθεί πολλά δυστυχώς

 

Ναι δεν είναι να βασιστείς σε αυτούς, πάντως κοίτα  να πας αν είναι να χαρτζιλικωθείς κιόλας, μετά δεν ξέρω πόσο θα κάτσεις και αν μπαίνεις ταμείο ανεργίας..

πως λέγεται το ξενοδοχείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Raylan είπε

Ναι δεν είναι να βασιστείς σε αυτούς, πάντως κοίτα  να πας αν είναι να χαρτζιλικωθείς κιόλας, μετά δεν ξέρω πόσο θα κάτσεις και αν μπαίνεις ταμείο ανεργίας..

πως λέγεται το ξενοδοχείο?

Κοίτα είναι 3 μήνες. Αν είναι έτσι τα πράγματα δε ξέρω πως θα την παλέψω τρεις μήνες. Και δε μιλάω για τη σωματική κούραση -τόσο- αλλά για την ψυχική. Διότι πρώτη φορά σεζόν 11ωρα τουλάχιστον, χωρίς ρεπό δεν παλεύεται νομίζω.
Όσο για το ταμείο ανεργίας, γελάω! Από τον Νοέμβρη είμαι άνεργος, ακόμα βλέπουν τα χαρτιά μου. Χα!

Το πως λέγεται το ξενοδοχείο δε θα το αναφέρω για ευνόητους λόγους. Διότι αν είναι να πάω και να μου γυρίσει μπούμπερανγκ, όχι ευχαριστώ. Προτιμώ να μη ρισκάρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώρα για ένα update. 

Με πήρε ο μαιτρ τηλέφωνο πριν λίγο και μου είπε ότι έχουν έκτακτες κρατήσεις και χρειάζονται κάποιον άμεσα. Του είπα ότι επειδή είχα μια συνέντευξη εχθές και μέχρι την Παρασκευή θα έχω νέα του είπα να περιμένει.

Δε φάνηκε πολύ ικανοποιημένος αλλά το δέχτηκε μιας και όπως είπα ο ίδιος μου είχε πει να ψάχνω αλλού αν βιάζομαι

Τώρα αν μέχρι την Παρασκευή δεν έχει αποδώσει η συνέντευξη που πήγα τότε θα πάω σαιζόν. Για το χρηματικό που ρώτησα είπε ότι δεν είμαι εγώ αρμόδιος θα δω με τον διευθυντή αν γίνεται κάτι αλλά να μη περιμένω τίποτα γιατί δεν έχω προϋπηρεσία στο αντικείμενο

Αυτά προς το παρόν τώρα περιμένω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2021 στις 4:21 ΜΜ, w95chris είπε

 Δε σημαίνει κάτι αυτό για εμένα απλά το αναφέρω καθώς και ο ίδιος ο διευθυντής στη συνέντευξη είπε "Βάλε με και 12ωρα να χτυπάω δε με νοιάζει μου αρέσει αυτό που κάνω"

Αδερφε μου, όπου ακους κατι τετοιο φυγε μακρια...φιλική συμβουλή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα δουλεψει το 2016 ενα μηνα και κατι μερες σε ξενοδοχειο στη Κερκυρα στις συνθηκες που περιγραφεις.

Οι οποιες δηλαδη ηταν:

-7/7 χωρις ρεπο

-σπαστο 11-15 και 19-23

-μισθος ουσιαστικα βασικος

Ειχε ενα εξωτερικο χωρο που το πρωι το ειχε μπιτσομπαρο και το βραδυ το εκανε ταβερνα.Η ολη φαση ηταν οτι ειχε λιγα ατομα προσωπικο και επειδη ο χωρος ειχε αποσταση απο τη κουζινα ειχε πολυ περπατημα και πολυ ιδρωτα.

Εκατσα ενα μηνα γιατι το ηξερα εξαρχης οτι θα κατσω τοσο και ηθελα απλα ενα χαρτζιλικι για να παρω μια 980Τι που ειχα μπανισει :P

Και υπερωριες εφαγα χωρις να τις πληρωθω καθως η κουζινα εκλεινε 22.00 αλλα αν ερχοταν κανεις εκεινη την ωρα ο ιδιοκτητης κλασσικα "ε να τον εξυπηρετησουμε τον ανθρωπο".

Γενικα αρκετη κουραση και αν ηταν 5μηνο ,σιγουρα θα φευγα χωμα.Ημουν και νεος τοτε βεβαια και δε καταλαβαινα.

Να σημειωσω οτι ειχα σπιτι οποτε δε κοιμομουν/ετρωγα εκει.

Αν δεν εχεις να φας,τοτε εφοσον δε βρεις εναλλακτικη πας.Αν σε ψιλοπαιρνει να ψαξεις λιγο καιρο ακομα τοτε γραφτους και πες τους κιολας και στη μουρη πως με 550 και 7/7 κανεις δε μαμησε.Αν εμεις σαν εργαζομενοι δε τους αφησουμε στο ψαξιμο,τοτε θα δινουν οτι λιγοτερο μπορουν.Αλλα δυστυχως ειναι τοσοι σε αναγκη που παντα καποιον βρισκουν...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 558 ειναι παρα πολυ για Ελλαδα,πολυ απλα γιατι ενω φτανουν στην τσεπη του υπαλληλου 558 στην επιχειρηση κοστιζει 1150.Αν η επιχειρηση δεν εχει πλατες με εφκα,ικα,δου,κομματα δεν υπαρχει περιπτωση στην ελλαδα να μπορει να πληρωσει πανω απο το βασικο δεν υπαρχουν λεφτα στην πραγματικη οικονομια .Οσες επιχειρησεις πληρωνουν καλα εχουν πλατες απο κρατικο μηχανισμο.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...