Προς το περιεχόμενο

Εργασία σεζόν για πρώτη φορά σέρβις σε ξενοδοχείο


w95chris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

τα 558 ειναι παρα πολυ για Ελλαδα,πολυ απλα γιατι ενω φτανουν στην τσεπη του υπαλληλου 558 στην επιχειρηση κοστιζει 1150.Αν η επιχειρηση δεν εχει πλατες με εφκα,ικα,δου,κομματα δεν υπαρχει περιπτωση στην ελλαδα να μπορει να πληρωσει πανω απο το βασικο δεν υπαρχουν λεφτα στην πραγματικη οικονομια .Οσες επιχειρησεις πληρωνουν καλα εχουν πλατες απο κρατικο μηχανισμο.

Βάλτε τσάμπα εργασία μέχρι να ανακάμψει η οικονομία. Άμα είναι τόσο πολλά, ζήτα μείωση μισθού και ζήσε με 400€. Τι άλλο θα ακούσουμε;

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2021 στις 1:16 ΠΜ, w95chris είπε

Από λεφτά μου είπε 750€/μήνα για ένα πεντάμηνο που θα δούλευα (υποτίθεται γιατί όπως ανάφερα λόγω COVID πήγαν πίσω), εννοείται 7/7 και ρεπό αν θέλω θα παρακρατείτε από τον μισθό μου.

Λολ.

Τρεξε μακρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, w95chris είπε

Βάλτε τσάμπα εργασία μέχρι να ανακάμψει η οικονομία. Άμα είναι τόσο πολλά, ζήτα μείωση μισθού και ζήσε με 400€. Τι άλλο θα ακούσουμε;

 

Δε λέει αυτό, λέει ότι το κόστος για προσλάβεις έναν υπάλληλο είναι υπερβολικό καθώς είναι σχεδόν διπλάσιο από το μισθό του. Αν και πιστεύω ότι και να μειωθεί ο μισθός θα παραμείνει στα ίδια χαμηλά  επίπεδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, w95chris είπε

Βάλτε τσάμπα εργασία μέχρι να ανακάμψει η οικονομία. Άμα είναι τόσο πολλά, ζήτα μείωση μισθού και ζήσε με 400€. Τι άλλο θα ακούσουμε;

 

δε γινεται σε μια χωρα σαν την τουρκια η αλλες αφρικανικες που δεν παραγουμε τιποτα να θελετε μισθους δυτικης ευρωπης.Αφου το επιπεδο μας ειναι τριτοκοσμικο πως γινεται να μπορουν να στηριχτουν μισθοι ευρωπαικοι? Μιλαμε για μια χωρα με τοση διαφθορα οπου απο βουλευτες βγαινουν συμβολαια θανατου...

Επεξ/σία από 3DJIN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, 3DJIN είπε

δε γινεται σε μια χωρα σαν την τουρκια η αλλες αφρικανικες που δεν παραγουμε τιποτα να θελετε μισθους δυτικης ευρωπης.Αφου το επιπεδο μας ειναι τριτοκοσμικο πως γινεται να μπορουν να στηριχτουν μισθοι ευρωπαικοι? Μιλαμε για μια χωρα με τοση διαφθορα οπου απο βουλευτες βγαινουν συμβολαια θανατου...

Έχεις πάει σε χώρες με χαμηλότερο βιωτικό επίπεδο από εμάς; Επειδή εγώ έχω πάει και ξέρω θα σου πω ότι αν πας εκεί και ακούσεις μισθό, θα πας γρήγορα Ελλάδα να πάρεις τα 500€ και θα λες ευχαριστώ.
Όταν το κόστος ζωής μειωθεί (που δεν θα μειωθεί) τότε συζητάμε για τον μισθό, μέχρι τότε το αφήνουμε ως έχει. Επίσης πάρε και την Ανατολική Ευρώπη. Δες εκεί που οι μισθοί με το κόστος ζωής δεν είναι τόσο τραγικοί όσο στην Ελλάδα.
Γενικά πάμε σε ένα θέμα τελείως διαφορετικό και καλό θα ήταν να σταματήσει εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, w95chris είπε

Έχεις πάει σε χώρες με χαμηλότερο βιωτικό επίπεδο από εμάς; Επειδή εγώ έχω πάει και ξέρω θα σου πω ότι αν πας εκεί και ακούσεις μισθό, θα πας γρήγορα Ελλάδα να πάρεις τα 500€ και θα λες ευχαριστώ.
Όταν το κόστος ζωής μειωθεί (που δεν θα μειωθεί) τότε συζητάμε για τον μισθό, μέχρι τότε το αφήνουμε ως έχει. Επίσης πάρε και την Ανατολική Ευρώπη. Δες εκεί που οι μισθοί με το κόστος ζωής δεν είναι τόσο τραγικοί όσο στην Ελλάδα.
Γενικά πάμε σε ένα θέμα τελείως διαφορετικό και καλό θα ήταν να σταματήσει εδώ

αυτο εξαρταται απο το ποσα βγαζεις ειναι τελειως υποκειμενικο,για πολλους που ερχομαι σε επαφη καθε μερα εδω στην ελλαδα δεν τους περισσευουν 0,7 για να παρουν ενα ψωμι,οποτε αστα για αλλους αυτα περι κοστους ζωης και περι αλλης κουβεντας.Επισης εισαι μονο υπαλληλος ή εχεις ερθει και απο την αλλη πλευρα,εγω και τα δυο οποτε ειμαι λιγακι πιο γνωστης της καταστασης.Οτι εσενα σου φαινεται φθηνο για το γειτονα μπορει να ειναι αβασταχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 3DJIN είπε

δε γινεται σε μια χωρα σαν την τουρκια η αλλες αφρικανικες .

1. Η Τουρκία παράγει τα πάντα. Τα ακόμα πιο πάντα παράγει η Κίνα. Από μόνο του δε σημαίνει αυτό ότι υπάρχουν υψηλοί μισθοί.

2. Το "ή άλλες αφρικανικές" υπονοεί ότι η Τουρκία είναι Αφρικανική χώρα.

 

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2021 στις 1:16 ΠΜ, w95chris είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Αναζητώντας εργασία και βλέποντας να οδηγούμε στο πουθενά, έκανα αίτηση για β σερβιτόρος σε all inclusive ξενοδοχείο. Εν τέλει μετά από συνέντευξη (που μόνο συνέντευξη δεν ήταν. Απλά μου περιέγραψε τον εαυτό του ο διευθυντής του ξενοδοχείου και το πως συμπεριφέρεται εντός δουλειάς και τις επαγγελματικές του αξίες. Από πρακτικά, μόνο αν έχω δουλέψει ξανά στο αντικείμενο.) μου είπαν ότι δεν του πειράζει η έλλειψη εμπειρίας μου και θα μου μάθουν αυτοί ότι χρειάζεται. Αυτό έγινε τέλος Μάη και να μη τα πολυλογώ, λόγω COVID δεν θα πάρουν όλο το προσωπικό παρά στο τέλος του μήνα Ιούλη (τώρα δηλ). Βέβαια πριν καμιά βδομάδα με πήρε ο Μαιτρ τηλέφωνο και μου είπε ότι περιμένουν πολλές αφίξεις και άρχισε να τα μασούσε ότι και καλά δεν έχεις εμπειρία και πως θα προσαρμοστείς που έχει τρελή δουλειά κλπ κλπ.

Από λεφτά μου είπε 750€/μήνα για ένα πεντάμηνο που θα δούλευα (υποτίθεται γιατί όπως ανάφερα λόγω COVID πήγαν πίσω), εννοείται 7/7 και ρεπό αν θέλω θα παρακρατείτε από τον μισθό μου. Βέβαια όταν τον ρώτησα αν είναι καθαρά μου είπε ότι είναι μαζί με τυχόν επιδόματα άδειες άρα λοιπόν πάμε στον βασικό μισθό κάτι το οποίο δεν μου φαίνεται να αξίζει καθόλου. Διαμονή-διατροφή εξασφαλισμένη (μέσα στο ξενοδοχείο είναι η διαμονή και εννοείται πλήρης διατροφή) για όσο καιρό κάτσω.

Τώρα που θέλω να καταλήξω. Αξίζει να πας για τόσα λίγα λεφτά; Προφανώς δεν έχω και κάτι καλύτερο αλλά άμα είναι να πάω και να είναι που είναι ζόρικη η δουλειά (από ότι έχω ακούσει) να παίρνω και ψίχουλα, μου μυρίζει άσχημα εμένα. Τώρα όσο αναφορά το ωράριο μου είπε αρχικά ένα συγκεκριμένο ωράριο κάθε μέρα σπαστό εννοείται (8ωρο) και υπερωρίες πληρώνονται. Υποψιάζομαι όμως ότι επειδή θα έχουν αρκετή δουλειά το 8ωρο είναι εικονικό. Έχω για παράδειγμα φίλο που πήγε σε ξενοδοχείο πάλι ίδια ειδικότητα (διαφορετικό ξενοδοχείο έτσι), διαμονή (ή μεταφορά τις εργάσιμες ώρες αν ήθελες. Ένα από τα δύο διαλέγεις έτσι) διατροφή εξασφαλισμένα, με 2 ρεπό/μήνα στα 750€ καθαρά συν οτιδήποτε άλλο προβλέπει ο νόμος. Βέβαια νομίζω στάθηκε τυχερός γιατί από τέλος Μάη που άρχισε ως τώρα δεν έχει δουλέψει υπερωρία ούτε για δείγμα.

Επειδή γενικά έχω ακούσει πολλά θα ήθελα την συμβουλή κάποιον που έχει κάνει σεζόν και ξέρει περί τίνος πρόκειται. Ο φίλος μου από ότι είπε έχει πολύ πάνω κάτω, να κουβαλάς πράγματα, να μαζεύεις τραπέζια και να καθαρίζεις και θέλει αρκετό ρυθμό (όχι τα ζώα μου αργά). Εμένα προσωπικά δε με νοιάζει τόσο η σωματική κούραση αλλά η ψυχική. Είχα πάει παράδειγμα σε μια δουλειά πριν 2 χρόνια (άσχετη με αυτή) και στο 4μηνο έφυγα. Τόση ψυχική κούραση, κάθε φορά που περνούσα απέξω (ακόμα και αν δε δούλευα) με έπιανε κόμπος στο στομάχι ειλικρινά και δε θα ήθελα να το ζήσω ξανά.

Τα λεφτα όντως είναι λίγα, αλλά αν δεν έχεις κατι καλύτερο να κάνεις πήγαινε να αποκτήσεις εστω λίγη εμπειρία, δες το σαν πρακτική. ετσι κι αλλιως φέτος το πολύ 2 μηνες θα ειναι η δουλειά οπότε δε χάνεις και τιποτα, και ρεπό να μην πάρεις. εννοειται αν πας θα ξεκαθαρίσεις από πριν οτι θα πληρωθείς τις υπερωρίες αν τυχον κάνεις (συνηθως σε αυτου του τυπου τα ξενοδοχεία δεν παιζουν υπερωρίες, στα πιο μικρα σε εχουν από το πρωι ως τη νυχτα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα εδώ λέει ότι είναι 7/7 και ότι αν πάρει ρεπό θα του το χρεώσουν κιόλας. Που να ζητήσει και υπερωρίες. Θα σκάσει στα γέλια ο "διευθυντής" 

2 ώρες πριν, 3DJIN είπε

τα 558 ειναι παρα πολυ για Ελλαδα,πολυ απλα γιατι ενω φτανουν στην τσεπη του υπαλληλου 558 στην επιχειρηση κοστιζει 1150.Αν η επιχειρηση δεν εχει πλατες με εφκα,ικα,δου,κομματα δεν υπαρχει περιπτωση στην ελλαδα να μπορει να πληρωσει πανω απο το βασικο δεν υπαρχουν λεφτα στην πραγματικη οικονομια .Οσες επιχειρησεις πληρωνουν καλα εχουν πλατες απο κρατικο μηχανισμο.

Επιτέλους κάποιος που ξέρει τι γίνεται. Και εμείς ψάχνουμε με πρόγραμμα οαεδ συνήθως και δίνουμε κάτι παραπάνω στο πλάι. Αλλιώς δεν συμφέρει για επαρχία 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 18/7/2021 στις 2:26 ΜΜ, Macosj είπε

Για Γερμανία σε ελληνικά εστιατόρια το έχεις ψάξει? Και εκεί χάλια είναι αλλά τουλάχιστον θα παίρνεις ένα 1200 και εκεί θα έχεις και άλλες ευκαιρίες αν μάθεις γλώσσα και έχεις και κάποιο πτυχίο 

μακρια!!!! 

Επεξ/σία από velociraptoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, velociraptoras είπε

 

μακρια!!!! 

Το ξέρω, αλλά είναι να μην σε βρει η ανάγκη και πας εκεί 

4 ώρες πριν, 3DJIN είπε

τα 558 ειναι παρα πολυ για Ελλαδα,πολυ απλα γιατι ενω φτανουν στην τσεπη του υπαλληλου 558 στην επιχειρηση κοστιζει 1150.Αν η επιχειρηση δεν εχει πλατες με εφκα,ικα,δου,κομματα δεν υπαρχει περιπτωση στην ελλαδα να μπορει να πληρωσει πανω απο το βασικο δεν υπαρχουν λεφτα στην πραγματικη οικονομια .Οσες επιχειρησεις πληρωνουν καλα εχουν πλατες απο κρατικο μηχανισμο.

Εχει σκεφτεί το γεγονός ότι δεν υπάρχουν λεφτά στην οικονομία γιατί οι μισθοί είναι μικροί? Με βασικό μισθό πως θα καταναλώσει ο άλλος για να κερδίσει η επιχείρηση σου? Αν ήταν έτσι όπως τα σκέφτεσαι το 2012 με την μείωση του μισθού από 900 σε 450 θα είχαν ανοίξει χιλιάδες επιχειρήσεις ενώ τα στοιχεία δείχνουν ότι έκλεισαν σχεδόν οι μισές. Εσείς που λέγεστε μικρομεσαίοι πρέπει να θέλετε μεγάλο μισθό για τον εργαζόμενο γιατί αυτός θα αγοράσει από εσάς και όχι ο βιομήχανος. Αλλά ο Έλληνας το βλέπει Μονόπλευρα, σου λέει θα πληρώσω λιγότερα τον υπάλληλο, έλα όμως φιλε που παράλληλα η πελατεία θα πέσει κατακόρυφα 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Macosj είπε

Εχει σκεφτεί το γεγονός ότι δεν υπάρχουν λεφτά στην οικονομία γιατί οι μισθοί είναι μικροί? Με βασικό μισθό πως θα καταναλώσει ο άλλος για να κερδίσει η επιχείρηση σου? Αν ήταν έτσι όπως τα σκέφτεσαι το 2012 με την μείωση του μισθού από 900 σε 450 θα είχαν ανοίξει χιλιάδες επιχειρήσεις ενώ τα στοιχεία δείχνουν ότι έκλεισαν σχεδόν οι μισές. Εσείς που λέγεστε μικρομεσαίοι πρέπει να θέλετε μεγάλο μισθό για τον εργαζόμενο γιατί αυτός θα αγοράσει από εσάς και όχι ο βιομήχανος. Αλλά ο Έλληνας το βλέπει Μονόπλευρα, σου λέει θα πληρώσω λιγότερα τον υπάλληλο, έλα όμως φιλε που παράλληλα η πελατεία θα πέσει κατακόρυφα 

Ακριβώς

Μπορούμε αυριο το πρωί να βαλουμε ένα μηδενικό πίσω από τους μισθούς και θα έχουμε αυτόματα x10 ανάπτυξη.

Αλλά που να τα σκεφτούν οι οικονομολόγοι. Δε μπαίνουν και σε κανένα insomnia. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, DrLo είπε

Ακριβώς

Μπορούμε αυριο το πρωί να βαλουμε ένα μηδενικό πίσω από τους μισθούς και θα έχουμε αυτόματα x10 ανάπτυξη.

Αλλά που να τα σκεφτούν οι οικονομολόγοι. Δε μπαίνουν και σε κανένα insomnia. 

Ο μισθός θα πρέπει να είναι ανάλογος της κατανάλωσης έως ένα σημείο. Αυτή η φολκλορ απάντηση είναι νηπιαγωγείου. Προφανώς ο μισθός δεν μπορεί να πάει στα 5 χιλιάδες ελάχιστες επιχειρήσεις θα κερδίσουν από αυτό, διότι από κάποιο σημείο και μετά επέρχεται κορεσμός. Δηλαδή, με 500 ευρώ από τον φούρνο (αυτό το παράδειγμα γιατί όλοι πάνε στο φούρνο, δεν θα αναφέρω δεκάδες άλλους τύπους επιχειρήσεων που ο εργαζόμενος των 500 ούτε  πλησιάζει) θα πάρω ίσα την φραντζόλα να φάω, με 1200 θα πάρω και τυρόπιτες για τα παιδιά κτλ. Στα 5 χιλιάδες δεν θα πάρω κάτι παραπάνω από ότι θα πάρω στα 1200. Εσύ το πας από το ένα άκρο δηλαδή τα 500 ευρώ στα άλλο άκρο. Για την Ελλάδα θα έπρεπε να υπήρχε ο βασικός μισθός της Γερμανίας δηλαδή  1400 ευρώ, διότι τα αγαθά και οι υπηρεσίες είναι αν όχι ακριβότερα σχεδόν τα ίδια 

Επεξ/σία από Macosj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μα εδώ λέει ότι είναι 7/7 και ότι αν πάρει ρεπό θα του το χρεώσουν κιόλας. Που να ζητήσει και υπερωρίες. Θα σκάσει στα γέλια ο "διευθυντής"

Κοίτα στην συνέντευξη μου είχε πει ότι όσοι δουλεύουν υπερωρία τους σημειώνουμε σε ένα χαρτί και πληρώνονται. Αλλά αυτό το κόβω πολύ σαχλό, Εδώ ο άλλος λέει βάλε με να δουλεύω και 12ωρο, θα σου πληρώνει και υπερωρίες; Και μισθό που δίνει μάλλον αναγκάζεται

4 ώρες πριν, velociraptoras είπε

Τα λεφτα όντως είναι λίγα, αλλά αν δεν έχεις κατι καλύτερο να κάνεις πήγαινε να αποκτήσεις εστω λίγη εμπειρία, δες το σαν πρακτική. ετσι κι αλλιως φέτος το πολύ 2 μηνες θα ειναι η δουλειά οπότε δε χάνεις και τιποτα, και ρεπό να μην πάρεις. εννοειται αν πας θα ξεκαθαρίσεις από πριν οτι θα πληρωθείς τις υπερωρίες αν τυχον κάνεις (συνηθως σε αυτου του τυπου τα ξενοδοχεία δεν παιζουν υπερωρίες, στα πιο μικρα σε εχουν από το πρωι ως τη νυχτα). 

Δεν είναι και κανένα μεγαλοξενοδοχείο που ανήκει σε κάποιον όμιλο να πεις πάει στο καλό. Ένα τετράστερο ξενοδοχείο είναι (που από ότι έχω διαβάσει σε κριτικές 3 αστέρια έπρεπε να είναι) που ανήκει σε μια οικογένεια. Δεν είναι πχ σαν το Four Seasons, μάλλον μεσαίο θα το χαρακτήριζα.
Υπερωρίες παίζουν γιατί υποψιάζομαι μες τη δουλειά θα βρουν λόγο να μου πουν κάτσε και λίγο παραπάνω. Και δε μιλάω για 1-2 φορές το μήνα, εννοώ για 1-2 φορές τη μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, w95chris είπε

Κοίτα στην συνέντευξη μου είχε πει ότι όσοι δουλεύουν υπερωρία τους σημειώνουμε σε ένα χαρτί και πληρώνονται. Αλλά αυτό το κόβω πολύ σαχλό, Εδώ ο άλλος λέει βάλε με να δουλεύω και 12ωρο, θα σου πληρώνει και υπερωρίες; Και μισθό που δίνει μάλλον αναγκάζεται

Δεν είναι και κανένα μεγαλοξενοδοχείο που ανήκει σε κάποιον όμιλο να πεις πάει στο καλό. Ένα τετράστερο ξενοδοχείο είναι (που από ότι έχω διαβάσει σε κριτικές 3 αστέρια έπρεπε να είναι) που ανήκει σε μια οικογένεια. Δεν είναι πχ σαν το Four Seasons, μάλλον μεσαίο θα το χαρακτήριζα.
Υπερωρίες παίζουν γιατί υποψιάζομαι μες τη δουλειά θα βρουν λόγο να μου πουν κάτσε και λίγο παραπάνω. Και δε μιλάω για 1-2 φορές το μήνα, εννοώ για 1-2 φορές τη μέρα

"το σημειωνουμε σε ενα χαρτι", "ανηκει σε οικογένεια", κοκκινες σημαίες. μην πας καθόλου, ειχα δουλέψει σε παρομοιο και στο τέλος δεν ηθελε ουτε να μας πληρωσει τα συμφωνηθέντα, αλλα μας ελεγε ο ενας να κάνουμε αλλα ο άλλος, μπάχαλο. και φυσικα ισχυαν ολα αυτα για υπερωριες, για τα δωματια προσωπικού με συγκατοικους όχι μονο ανθρωπους αλλά και πολλά ειδη της πανίδας της περιοχής, χωσιμο ολη μέρα σε οποιο ποστο ειχε δουλεια και οχι μονο στο εστιατόριο που υποτείθεται θα δούλευα. μόνο το φαγητό αξιζε, μας κρατούσε ο μαγειρας μεριδες από τα φαγητά που μας αρεσαν.  Αντίθετα, πηγε πριν 2 χρονια η κορη φιλης σε 5στερο Κέρκυρα, με ολα μέσα, δουλευε το 8ωρο της, 6 μερες τη βδομάδα, κοιμοταν σε κανονικό δωματιο μόνη της, μισθό ειχε βασικό κι αν εκανε καμια φορά υπερωρίες περνουσαν επιτοπου στο συστημα και της πληρωνόταν. περυσι δεν πήγε καθόλου λόγω κοβντ και φέτος ειναι σε αλλο ξενοδοχείο του ομιλου στο εξωτερικό και πληρωνεται πολύ καλύτερα, την εχουν σερβιτορα Α και της ειπαν του χρόνου θα ειναι μαιτρ αν συνεχίσει μαζί τους, ειτε εδω ειτε εξω. αλλά της αρεσει η δουλεια στον τουρισμό, δεν πήγε για αρπαχτη, ξεκινησε και σπουδες στο αντικείμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...