Προς το περιεχόμενο

PSU Tester


PC_MAGAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σκευτόμουν έναν tester για το τροφοδοτικό και είδα ότι υπάρχουν τεράστιες διαφορές σε αυτά:

https://www.skroutz.gr/c/2268/Testers-PC.html?keyphrase=PSU&o=PSU+tester

https://www.ebay.com/itm/203024586322?epid=2151383163&hash=item2f45355652:g:NHkAAOSwLKpZg8xy

Και δεν ξέρω το γιατί.

 

Ακόμα έχετε να μου προτείνετε ένα απλό PSU tester ώστε να δοκιμάζω τα τροφοδοτικά που ίσως να αγοράζω από αγγελίες;

 

Επεξ/σία από PC_MAGAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Silverage είπε

με ένα πολύμετρο το κάνεις αυτό. Το θέμα είναι στα ζόρια να δεις αν δουλέυει.

Αν γίνει συνδυαστικά είναι το καλύτερο!

Τι εννοώ; Βάζουμε το τροφοδοτικό σε ένα σύστημα (ενεργοβόρο) και τρέχουμε στρες τεστ για ένα τέταρτο ή και παραπάνω και με τα probes του πολυμέτρου (ρύθμιση μέτρησης 20V DC) ελέγχουμε από τη PCI-e (αν δεν έχει molex) τα 12V.

Αν δεν γνωρίζουμε αν είναι λειτουργικό το τροφοδοτικό ρυθμίζουμε το όργανο στα 2MΩ και ελέγχουμε (εκτός ρεύματος φυσικά) την αντίσταση στην είσοδο του τροφοδοτικού μεταξύ φάσης και ουδετέρου να είναι πάνω από 500kΩ. Το ίδιο κάνουμε και με τις εξόδους. Βάζουμε το μαύρο probe σε ένα μαύρο καλώδιο και παίζουμε με το κόκκινο στα υπόλοιπα καλώδια (κόκκινο, κίτρινο, πορτοκάλι, μωβ). Αν η αντίσταση είναι πάνω από 50Ω είναι εντάξη.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Well ψάχνω κάτι portable & compact που να μπορώ να το παίρνω μαζί μου και όταν αγοράζω PSU να μου λέει OK ή όχι έτσι αν σκάσει κάτι να το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PC_MAGAS είπε

Ακόμα έχετε να μου προτείνετε ένα απλό PSU tester ώστε να δοκιμάζω τα τροφοδοτικά που ίσως να αγοράζω από αγγελίες;

Αυτα τα απλα tester ειναι για να δεις αν ενα τροφοδοτικο ειναι νεκρο.

Το αν θα στα δωσει στο χερι στα ζορια δε θα το δεις με τετοιο tester.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...