Προς το περιεχόμενο

Ψιλικατζιδικο αρνειται να δεχθει καρτα για αγορα καπνου.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, SilentVoice said:

Εγώ θα γελάσω καλύτερα. Τα λεφτά μπορεί να αλλάξουν πάνω από 15 χέρια την ημέρα. 1 πακέτο τσιγάρα πόσα χέρια μπορεί να αλλάξει ; 1 μπουκάλι γάλα; Λάθος σύγκριση. Άλλωστε το έχουν πει και οι ειδικοί, πως τα λεφτά (χαρτονομίσματα) είναι μεγάλη εστία μόλυνσης. Όπως και φυσικά η κίνηση συναλλαγής χέρι με χέρι. Με την πληρωμή με κάρτα δεν συμβαίνει αυτό.

Ποιοι είναι οι ειδικοί αυτοί που λές; Διότι ο WHO καθώς και διάφορά έγκυρα journals λένε το ακριβώς αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Εαν έχεις κάνει ψευδή καταγγελία επώνυμη, ότι δηλαδή ο τάδε διαπράττει το ταδε που είναι παράνομο και μετά από έλεγχο δεν εντοπιστεί η παρανομία που δήλωσες ούτε κάτι άλλο, τότε μπορεί να σου κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση. 

Και τώρα τι μας το παραθέτεις αυτό το επιχείρημα με τον ελληναρα που λέει περνά έξω δεν πουλάω; Να του πούμε και μπράβο και να χαρούμε το ελληναραδικο μεγαλείο; Αφού δεν βρέθηκε ένας να του κάνει καταγγελία και να τον ξεφτιλίσει στην τοπική κοινωνία και ευχαριστώ να λέει που υπάρχει ακόμα. 

απ οτι θυμαμαι παλιοτερα που ερχοταν ΣΔΟΕ στα μαγαζια εκαναν μονοι τους ελεγχο και μόνο αν εβρισκαν παράβαση  πχ να μην τους εκοβαν απόδειξη ελεγαν οτι είναι από ΣΔΟΕ, αλλιως δεν ελεγαν τιποτα. στην εφορία δεν κάνεις μηνυση για να σου την ανταποδωσει ο αλλος, αναφέρεις οτι το ταδε μαγαζι δεν τηρει κατι πχ τη χρηση πος, δεν  κοβει αποδειξεις κλπ και πανε τα αρμοδια όργανα για έλεγχο. ετσι και το ΙΚΑ. αν δεν βρουν παράβαση δε λένε τιποτα και φευγουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, l337 είπε

Οι άλλοι να κλείσουν και να μην υπάρξει καμία κατανόηση, όπως λες. Όταν εσύ ζητούσες κατανόηση για τα ληξιπρόθεσμα χρέη στην εφορία τι διαφορά είχε; Με την ίδια λογική και εσένα έπρεπε να είχαν προχωρήσει στην κατάσχεση (που φοβόσουν) και να μην άνοιγες θέματα στο insomnia. Αν δεν βγαίνεις, δεν πειράζει αρκείνα βρεις μια λύση εσύ στο πρόβλημα σου *τώρα* γιατί ο άλλος δεν γίνεται να σε κατανοήσει με το στανίο. Αν δεν μπορείς να βρεις τα χρήματα *τώρα*, και συνεχίζεις να έχεις ληξοπρόθεσμες οφειλές για παραπάνω από τον ένα μήνα που πέρασε, τότε ας έχανες το σπίτι. Ε και αν το έχανες εσύ, δεν πειράζει, σίγουρα θα υπηρχε κάποιος που θα είχε να πληρώσει και δεν θα το έχανε. Σου περιγράφω την δική σου λογική πάνω στο δικό σου πρόβλημα. Είδες τι "ωραία" που είναι όταν μιλάμε για τον κώλο των άλλων άλλά όταν το αγγούρι μπαίνει στον δικό μας κώλο αρχίζουμε τις γαργάρες;
https://www.insomnia.gr/forums/topic/725847-εφορία-και-χρόνος-κατάσχεσης/

 

Πες ότι έχεις ψιλικατζίδικο και σε πόνεσε η αλήθεια, αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα η άποψη που εγραψες.

Εννοείται πως οι οφειλές μου και το πως θα τα βγάλω εγώ πέρα είναι δικό μου πρόβλημα, δεν κατηγόρησα τρίτους για αυτό, ούτε παρακάλεσα το κράτος για κάτι, ρώτησα εδώ σε πόσο καιρό περίπου γίνονται οι κατασχέσεις για να πάρω τις αποφάσεις μου στο θέμα της πληρωμής, υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης που είναι νομοθετικά κατοχυρωμένη και αν θέλω κάνω χρήση του νόμου. Αυτά δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα που έθιξα και έχω δίκιο. Αφού δεν θέλει να τηρήσει την νομοθεσία ο επιχειρηματίας να κλείσει. Ίδιες συνέπειες θα έχω και εγώ αν συμβεί κάτι άλλο πχ μη πληρωμή φόρων. Το ότι προσπαθείτε να δικαιολογησετε με αυτόν τον τρόπο κάποιους που δεν θέλουν/μπορούν να τηρήσουν κάποια πράγματα με ξεπερνάει, τα παράπονα σας να τα κάνετε και εσείς στις τράπεζες και το κράτος. Όσο έχω το δικαίωμα να χρησιμοποιήσω κάτι θα το αξιοποιώ και σε καμία περιπτωση δεν αποτελεί αυτό τζάμπα μαγκιά όπως έγραψε κάποιος που τον πείραξε. 

Συνασπιστηκατε τώρα όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες σε ένα thread. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, l337 είπε

Ποιοι είναι οι ειδικοί αυτοί που λές; Διότι ο WHO καθώς και διάφορά έγκυρα journals λένε το ακριβώς αντίθετο.

Εξήγησε μου το 'αντίθετο'. Βοηθάει με κάποιο τρόπο η συναλλαγή με χαρτονομίσματα στην ΜΗ εξάπλωση του κορωνοιου;

Όπως και να έχει μια γρήγορη αναζήτηση θα σε πείσει. Είτε για κορωνοιο , είτε για το πόσα χέρια μπορεί να αλλάξουν τα χρήματα σε μια ημέρα.

https://www.cnn.gr/kosmos/story/210518/koronoios-poy-na-apofeygete-ta-xartonomismata

 

https://www.iatropedia.gr/tips/koronoios-me-kermata-i-chartonomismata-metadidetai-pio-efkola/130137/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, giorgoskouro said:

Πες ότι έχεις ψιλικατζίδικο και σε πόνεσε η αλήθεια, αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα η άποψη που εγραψες.

Εννοείται πως οι οφειλές μου και το πως θα τα βγάλω εγώ πέρα είναι δικό μου πρόβλημα, δεν κατηγόρησα τρίτους για αυτό, ούτε παρακάλεσα το κράτος για κάτι, ρώτησα εδώ σε πόσο καιρό περίπου γίνονται οι κατασχέσεις για να πάρω τις αποφάσεις μου στο θέμα της πληρωμής, υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης που είναι νομοθετικά κατοχυρωμένη και αν θέλω κάνω χρήση του νόμου. Αυτά δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα που έθιξα και έχω δίκιο. Αφού δεν θέλει να τηρήσει την νομοθεσία ο επιχειρηματίας να κλείσει. Ίδιες συνέπειες θα έχω και εγώ αν συμβεί κάτι άλλο πχ μη πληρωμή φόρων. Το ότι προσπαθείτε να δικαιολογησετε με αυτόν τον τρόπο κάποιους που δεν θέλουν/μπορούν να τηρήσουν κάποια πράγματα με ξεπερνάει, τα παράπονα σας να τα κάνετε και εσείς στις τράπεζες και το κράτος. Όσο έχω το δικαίωμα να χρησιμοποιήσω κάτι θα το αξιοποιώ και σε καμία περιπτωση δεν αποτελεί αυτό τζάμπα μαγκιά όπως έγραψε κάποιος που τον πείραξε. 

Συνασπιστηκατε τώρα όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες σε ένα thread. 

Ούτε ΕΕ είμαι ούτε ψιλικατζής (μισθωτός είμαι 20 χρόνια) αλλά όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται και το ρίχνει στις προσωπικές επιθέσεις και τα ad hominem βλέπω.
Επίσης δεν είχες δικαίωμα να αφήσεις τότε ανεξόφλητα χρέη, άσχετα αν σου χαλάνε τη σούπα από το αφήγημα που πασχίζεις να παρουσιάσεις γράφοντας αρλούμπες. Σου έφερα το παράδειγμα για να σου δείξω ότι -σύμφωνα με τα λεγόμενα σου- για τους άλλους "χέστηκες" αλλά για τα δικά σου προβλήματα κάνεις την πάπια και προσπαθείς -αποτυχημένα- να χρυσώσεις το χάπι με γαργάρες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, l337 είπε

Ποιοι είναι οι ειδικοί αυτοί που λές; Διότι ο WHO καθώς και διάφορά έγκυρα journals λένε το ακριβώς αντίθετο.

τα λεφτα γενικά ειναι γεμάτα μικρόβια. δεν ξερω για τον κοβιντ τι γινεται αλλά από στρεπτόκοκκους, σταφυλοκοκκους και μυκητες εχουν μπολικες αποικίες πάνω. εχω δει χαρτονομίσματα να βγαίνουν από σουτιέν, καλτσες, παπουτσια, ακόμα κι απο το τσεπακι που εχουν μερικά σώβρακα μπροστα. και τα βγαζουν μπροστα σου, δεν εχουν εστω τη στοιχειωδη νοημοσυνη να τα βγαλουν πρν μπουν στο μαγαζι και να τα κρατανε στο χέρι. 

για τον κοβιντ λοιπον αν μετα τη συναλλαγη απολυμανεις χερια ή τα πλυνεις με νερό και σαπουνι εισαι ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, SilentVoice said:

Εξήγησε μου το 'αντίθετο'. Βοηθάει με κάποιο τρόπο η συναλλαγή με χαρτονομίσματα στην ΜΗ εξάπλωση του κορωνοιου;

Όπως και να έχει μια γρήγορη αναζήτηση θα σε πείσει. Είτε για κορωνοιο , είτε για το πόσα χέρια μπορεί να αλλάξουν τα χρήματα σε μια ημέρα.

https://www.cnn.gr/kosmos/story/210518/koronoios-poy-na-apofeygete-ta-xartonomismata

 

https://www.iatropedia.gr/tips/koronoios-me-kermata-i-chartonomismata-metadidetai-pio-efkola/130137/

Το αντίθετο είναι ότι έχει βρεθεί να έχει πολύ μικρό ή και απειροελάχιστο effect όσον αφορά την διασπρά του covid-19.

Επίσης ανέφερα για τον WHO (ψάξε το, ένα απλό google search είναι) και για διάφορά papers (το lancet έχει πολύ υλικό). Το να μου δίνεις ως παράδειγμα "ειδικών" το cnn.gr και το iatropedia, είναι κάτι που -ευγενικά στο λέω και καλοπροαίρετα- δεν μπορώ να το σχολιάσω. Ρίξε μια ματιά και διάβασε και αν δεν βρίσκεις κάτι, πες μου.

4 minutes ago, velociraptoras said:

τα λεφτα γενικά ειναι γεμάτα μικρόβια. δεν ξερω για τον κοβιντ τι γινεται αλλά από στρεπτόκοκκους, σταφυλοκοκκους και μυκητες εχουν μπολικες αποικίες πάνω. εχω δει χαρτονομίσματα να βγαίνουν από σουτιέν, καλτσες, παπουτσια, ακόμα κι απο το τσεπακι που εχουν μερικά σώβρακα μπροστα. και τα βγαζουν μπροστα σου, δεν εχουν εστω τη στοιχειωδη νοημοσυνη να τα βγαλουν πρν μπουν στο μαγαζι και να τα κρατανε στο χέρι. 

για τον κοβιντ λοιπον αν μετα τη συναλλαγη απολυμανεις χερια ή τα πλυνεις με νερό και σαπουνι εισαι ΟΚ

Το ξέρω ότι είναι γεμάτα μικρόβια, σε αυτό συμφωνώ 100%.
Μιλώ παραπάνω καθαρά ως προς την διασπορά του covid-19 και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DrLo είπε

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι το να βάζεις πάνω από τη ζημιά του διπλανού σου (αφού μιλάμε για ψιλικατζίδικο της γειτονιάς) την όποια ευκολία μπορεί να σου προσφέρει η κάρτα στο να μη κουβαλάς ένα 10 ευρω στο πορτοφόλι είναι εξ ίσου σημαντικό πρόβλημα συμπεριφοράς όταν μάλιστα όπως περιγράφει ο TS γίνεται τόσο "παιδιάστικα" (ως και "απαίσια")

Τι εννοεις ακριβως με αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Τι εννοεις ακριβως με αυτο;

Νομίζω ότι το λέω καθαρά.  Όσο θέμα συμπεριφοράς βλέπει κάποιος την αντίδραση της ψηλικατζους τόσο πρόβλημα συμπεριφοράς μπορεί να δει κάποιος άλλος τα παιδιάσματα και την αδιαφορία στο ομολογουμένως από τον ίδιο πραγματικό πρόβλημα της ψηλικατζους. Άσχετα από το νομότυπο "δικαίωμα" καθενός, αν το δούμε καθαρά σαν συμπεριφορά αν χαλιεσαι απο τη συμπεριφορά της ψηλικατζους αφήνεις και θες να πληρώνεις οποσδηποτε με κάρτα αφήνεις τα τσιγάρα κάτω και ψωνιζεις τσιγάρα από εδώ και πέρα από αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, l337 είπε

Το αντίθετο είναι ότι έχει βρεθεί να έχει πολύ μικρό ή και απειροελάχιστο effect όσον αφορά την διασπρά του covid-19.

Επίσης ανέφερα για τον WHO (ψάξε το, ένα απλό google search είναι) και για διάφορά papers (το lancet έχει πολύ υλικό). Το να μου δίνεις ως παράδειγμα "ειδικών" το cnn.gr και το iatropedia, είναι κάτι που -ευγενικά στο λέω και καλοπροαίρετα- δεν μπορώ να το σχολιάσω. Ρίξε μια ματιά και διάβασε και αν δεν βρίσκεις κάτι, πες μου.

Το ξέρω ότι είναι γεμάτα μικρόβια, σε αυτό συμφωνώ 100%.
Μιλώ παραπάνω καθαρά ως προς την διασπορά του covid-19 και μόνο.

Καλέ μου ανθρωπε, η συναλλαγή με χαρτονομίσματα γίνεται στο 99.5% των περιπτώσεων χέρι με χέρι , άρα έρχεσαι σε άμεση επαφή με το χέρι κάποιου. Ο ΠΟΥ λέει το ελάχιστο 2 μέτρα απόσταση και όχι επαφές. Ακόμα και σε πιατάκι να αφήνουν τα λεφτά, είναι πάλι χειρότερο, καθώς είναι μεγάλη εστία μικροβίων και covid-19 αν βάζει ο καθένας το χέρι του εκεί. 

Οσο για το WHO και αυτες τις αναζητήσεις, θα ήθελα το URL να μου δώσεις οπου λένε ακριβώς το "αντίθετο" .

1 ώρα πριν, l337 είπε

Διότι ο WHO καθώς και διάφορά έγκυρα journals λένε το ακριβώς αντίθετο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DrLo είπε

Νομίζω ότι το λέω καθαρά.  Όσο θέμα συμπεριφοράς βλέπει κάποιος την αντίδραση της ψηλικατζους τόσο πρόβλημα συμπεριφοράς μπορεί να δει κάποιος άλλος τα παιδιάσματα και την αδιαφορία στο ομολογουμένως από τον ίδιο πραγματικό πρόβλημα της ψηλικατζους.

Ειδες πουθενα αδιαφορια και παιδιασματα απο μενα;

Μηπως να διαβασεις καλυτερα αυτα που γραφω,αντι να γραφεις για απαισιες συμπεριφορες ενω δεν εχεις ιδεα για τι πραμα μιλας;

10 λεπτά πριν, DrLo είπε

αν χαλιεσαι απο τη συμπεριφορά της ψηλικατζους αφήνεις και θες να πληρώνεις οποσδηποτε με κάρτα αφήνεις τα τσιγάρα κάτω και ψωνιζεις τσιγάρα από εδώ και πέρα από αλλού.

Αν διαβαζες οσα εχω γραψει,δε θα το εγραφες ουτε αυτο.

Διαβασε τα,αλλιως μην περιμενεις αλλη απαντηση απο εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν   απελευθερωθηκε   η  αγορα   τσιγαρων   το   σ/μ   μαρινοπουλος

(τωρα  σκλαβενιτης)  στην  λεωφορο   αλεξανδρας  εφερε  τσιγαρα.

Ενω   τα  παντα   τα  πληρωνες  με  καρτα   στα  τσιγαρα   ελεγε  "μονο  μετρητα".

Μαλλον   καθολου  τυχαιο....

Τωρα  δεν  γνωριζω   τι  συμβαινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Οταν   απελευθερωθηκε   η  αγορα   τσιγαρων   το   σ/μ   μαρινοπουλος

(τωρα  σκλαβενιτης)  στην  λεωφορο   αλεξανδρας  εφερε  τσιγαρα.

Ενω   τα  παντα   τα  πληρωνες  με  καρτα   στα  τσιγαρα   ελεγε  "μονο  μετρητα".

Μαλλον   καθολου  τυχαιο....

Τωρα  δεν  γνωριζω   τι  συμβαινει.

Το ίδιο είχε συμβεί και σε ενα "24ωρο" κατάστημα. Προσπάθησε 3 μήνες να μην δέχεται κάρτα. Ελεγε μάλιστα την δικαιολογία πως δεν μπορει να δηλώσει τα τσιγάρα στο POS. Μετά αναγκαστικά, λογικά απο παράπονα πελατών, δέχεται κανονικά κάρτα με τα τσιγάρα. Πόσο μάλλον τώρα που πουλάει και iQos κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SilentVoice said:

Καλέ μου ανθρωπε, η συναλλαγή με χαρτονομίσματα γίνεται στο 99.5% των περιπτώσεων χέρι με χέρι , άρα έρχεσαι σε άμεση επαφή με το χέρι κάποιου. Ο ΠΟΥ λέει το ελάχιστο 2 μέτρα απόσταση και όχι επαφές. Ακόμα και σε πιατάκι να αφήνουν τα λεφτά, είναι πάλι χειρότερο, καθώς είναι μεγάλη εστία μικροβίων και covid-19 αν βάζει ο καθένας το χέρι του εκεί. 

Οσο για το WHO και αυτες τις αναζητήσεις, θα ήθελα το URL να μου δώσεις οπου λένε ακριβώς το "αντίθετο" .

 

Επειδή είμαι στη δουλειά τώρα, ξεκίνα από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Οταν   απελευθερωθηκε   η  αγορα   τσιγαρων   το   σ/μ   μαρινοπουλος

(τωρα  σκλαβενιτης)  στην  λεωφορο   αλεξανδρας  εφερε  τσιγαρα.

Ενω   τα  παντα   τα  πληρωνες  με  καρτα   στα  τσιγαρα   ελεγε  "μονο  μετρητα".

Μαλλον   καθολου  τυχαιο....

Τωρα  δεν  γνωριζω   τι  συμβαινει.

Θα είχε ενδιαφέρον αν ξέρει κάποιος λογιστης γιατί συμβαίνει αυτό με το super market, βασίζονται σε κάποιον νόμο η το γράφουν παράνομα; Γιατί αν φάνε καταγγελία μετά θα τους πονέσει πολύ, και το πρόστιμο πάει βάσει τζίρου σε ορισμένες παραβάσεις, δεν είναι αυτοτελές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...