Προς το περιεχόμενο

Ψιλικατζιδικο αρνειται να δεχθει καρτα για αγορα καπνου.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Αν κρίνω από το username είσαι ο καταλληλότερος για να δώσεις απαντήσεις στα θέματα που μας απασχολούν εδώ και 18 σελίδες.😁

Αυτο σκεφτηκα μολις ειδα το ονομα στις ειδοποιησεις :P

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, POS είπε

με 4€ το πακετο εχουν κερδος περιπου 0.12€

αν βαλουμε και την προμηθεια της τραπεζας 0.80% (δλδ 0.032€ στα 4€) τοτε το κερδος στα τσιγαρα ειναι 0.088€

μεσα δεν μπαινουν. μονο αν καποιος πληρωσει με amex που εχει προμηθεια γυρω στο 3% χανουν το κερδος απο τα τσιγαρα.

Το 0,80% είναι στάνταρ για ολες τις επιχειρήσεις;Γιατι θυμάμαι πχ στο βενζινάδικο να είναι κάτι λίγο πάνω απο 1%.Που κάνει και τζίρους πολλαπλάσιους απο ενα μινι μαρκετ ή περίπτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Το 0,80% είναι στάνταρ για ολες τις επιχειρήσεις;Γιατι θυμάμαι πχ στο βενζινάδικο να είναι κάτι λίγο πάνω απο 1%.Που κάνει και τζίρους πολλαπλάσιους απο ενα μινι μαρκετ ή περίπτερο.

οχι, δεν ειναι στανταρ. ο καθε παροχος (acquirer) εχει δικη του πολιτικη χρεωσεων. αλλα συνηθως σε επιχειρησεις που πουλανε τσιγαρα οπως και τα βενζιναδικα που και αυτα εχουν μικρο περιθωριο κερδους οι χρεωσεις ανα συναλλαγη παιζουν κατω απο 1% (μονο για visa & mastercard consumer cards). εταιρικες καρτες, οπως και οι amex, jcb, cup εχουν αρκετα μεγαλυτερη χρεωση που παιζει γυρω στο 2 με 3%.

αλλα στην ελλαδα το 95% των καρτων που κυκλοφορουν ειναι visa/mastercard consumer cards

Επεξ/σία από POS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, POS είπε

με 4€ το πακετο εχουν κερδος περιπου 0.12€

αν βαλουμε και την προμηθεια της τραπεζας 0.80% (δλδ 0.032€ στα 4€) τοτε το κερδος στα τσιγαρα ειναι 0.088€

μεσα δεν μπαινουν. μονο αν καποιος πληρωσει με amex που εχει προμηθεια γυρω στο 3% χανουν το κερδος απο τα τσιγαρα.

Άμα εσύ είσαι ευχαριστημένος με το να βγάζεις 8-9 λεπτά(χωρίς κορδέλες pos+ταμειακής που βάζουμε απ' την τσέπη μας+ρεύμα πες 6λεπτα) στα 4 ευρώ σου εύχομαι να βρεις μια εργασία με ανάλογη κερδοφορία να χαίρεσαι να πουλάς!

Ειναι τρελοί όλοι στον κλάδο που αν πάρεις ένα νεράκι δε μιλάνε κ αν πάρεις τσιγάρα χοροπηδάνε και ολος αυτός ο χαμός επειδή βγάζουμε 15-20 λεπτά από ένα προϊόν που πλέον πας 80% μόνο για αυτό κ φεύγεις κ λογικό γιατί τα υπόλοιπα προϊόντα τα βρίσκεις σούπερ μάρκετ σε χαμηλή τιμή.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, POS είπε

οχι, δεν ειναι στανταρ. ο καθε παροχος (acquirer) εχει δικη του πολιτικη χρεωσεων. αλλα συνηθως σε επιχειρησεις που πουλανε τσιγαρα οπως και τα βενζιναδικα που και αυτα εχουν μικρο περιθωριο κερδους οι χρεωσεις ανα συναλλαγη παιζουν κατω απο 1% (μονο για visa & mastercard consumer cards). εταιρικες καρτες, οπως και οι amex, jcb, cup εχουν αρκετα μεγαλυτερη χρεωση που παιζει γυρω στο 2 με 3%.

αλλα στην ελλαδα το 95% των καρτων που κυκλοφορουν ειναι visa/mastercard consumer cards

Aφου δεν είναι στάνταρ τότε τι άκυρα συζητάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MauroPaltoudias είπε

Δουλειά δουλειά, αλλά το ίντερνετ πάει σύννεφο.

 

2 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Καλώς την επιθεώρηση εργασίας

Και εγώ στην δουλειά είμαι, μην το πείτε σε κανέναν πως είμαι στο insomnia.

Μήπως να διαμαρτυρηθώ στους moderators γιατί έχει αφαιρεθεί το invisible mode;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Άμα εσύ είσαι ευχαριστημένος με το να βγάζεις 8-9 λεπτά(χωρίς κορδέλες pos+ταμειακής που βάζουμε απ' την τσέπη μας+ρεύμα πες 6λεπτα) στα 4 ευρώ σου εύχομαι να βρεις μια εργασία με ανάλογη κερδοφορία να χαίρεσαι να πουλάς!

Ειναι τρελοί όλοι στον κλάδο που αν πάρεις ένα νεράκι δε μιλάνε κ αν πάρεις τσιγάρα χοροπηδάνε και ολος αυτός ο χαμός επειδή βγάζουμε 15-20 λεπτά από ένα προϊόν που πλέον πας 80% μόνο για αυτό κ φεύγεις κ λογικό γιατί τα υπόλοιπα προϊόντα τα βρίσκεις σούπερ μάρκετ σε χαμηλή τιμή.  

με το μαχαίρι στο λαιμο σε καναν ψιλικατζη? Θα βρεις τροπο να τα κλεψεις απτους φορους τα 3 λεπτα της διαφορας ετσι κι αλλιως, τι παραπονιεσαι? Και θα λες οτι εχεις και δίκιο, γιατι οι κακες τράπεζες σου τα εκλεψαν εσενα πρωτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην γειτονιά μου ζευγάρι με ψιλικατζίδικο 25+ χρόνια, έχουν μερικά σπίτια και καταθέσεις.Πλέον πούλησαν το μαγαζί και αποσύρθηκαν.

Συνεχίστε την κλάψα πως δεν βγάζετε κέρδος απο τσιγάρα και κάρτες κινητών, ενώ βγάζετε απο άλλα 1002 είδη.

Μήπως θα έπρεπε να αγοράζουμε όλοι μόνο τσιγάρα και κάρτες με μετρητά και όλα τα υπόλοιπα απο ΣΜ;Τότε δεν θα χρεωκοπήσετε;

Δηλαδή οι μισθωτοί που φαίνεται και το τελευταίο cent στην εφορία και πληρώνουμε κρατήσεις είναι καλύτερα ε;

Για να αποκτήσει 1 μισθωτός 1 μόνο σπίτι, θα πρέπει να εργάζεται για χρόνια και να πάρει και δάνειο για αρκετά χρόνια.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, AntiCambeR said:

Μήπως να διαμαρτυρηθώ στους moderators γιατί έχει αφαιρεθεί το invisible mode;

Το έβαλαν μέσα στα account settings, στο security νομίζω. Δεν είναι θέμα forum, αλλά IPB platform version.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, efo355 είπε

18 σελίδες επειδή δεν δέχτηκε ο ψιλικατζης μια κάρτα ρε παιδιά.... Μεγάλο πράγμα

 

Πόσο μάλλον αν σκεφτείς ότι κάποτε γκρινιαζαμε που μας επέβαλαν την κάρτα. Τώρα τρελαινόμαστε αν δε μπορούμε να πληρώσουμε με αυτή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, giorgoskouro είπε

Πες ότι έχεις ψιλικατζίδικο και σε πόνεσε η αλήθεια, αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα η άποψη που εγραψες.

Εννοείται πως οι οφειλές μου και το πως θα τα βγάλω εγώ πέρα είναι δικό μου πρόβλημα, δεν κατηγόρησα τρίτους για αυτό, ούτε παρακάλεσα το κράτος για κάτι, ρώτησα εδώ σε πόσο καιρό περίπου γίνονται οι κατασχέσεις για να πάρω τις αποφάσεις μου στο θέμα της πληρωμής, υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης που είναι νομοθετικά κατοχυρωμένη και αν θέλω κάνω χρήση του νόμου. Αυτά δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα που έθιξα και έχω δίκιο. Αφού δεν θέλει να τηρήσει την νομοθεσία ο επιχειρηματίας να κλείσει. Ίδιες συνέπειες θα έχω και εγώ αν συμβεί κάτι άλλο πχ μη πληρωμή φόρων. Το ότι προσπαθείτε να δικαιολογησετε με αυτόν τον τρόπο κάποιους που δεν θέλουν/μπορούν να τηρήσουν κάποια πράγματα με ξεπερνάει, τα παράπονα σας να τα κάνετε και εσείς στις τράπεζες και το κράτος. Όσο έχω το δικαίωμα να χρησιμοποιήσω κάτι θα το αξιοποιώ και σε καμία περιπτωση δεν αποτελεί αυτό τζάμπα μαγκιά όπως έγραψε κάποιος που τον πείραξε. 

Συνασπιστηκατε τώρα όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες σε ένα thread. 

Έλα, εγώ είμαι αυτός με τη τσάμπα μαγκιά! Θα στο πω ξανά, γιατί προσπαθείς να κρυφτείς στις 18 σελίδες του thread κάνοντας πυροτεχνηματα: διάβαζε πιο προσεκτικά. Ή έχεις πρόβλημα στην κατανόηση κειμένου ή  απλά πετάς τη μπάλα στην εξέδρα γιατί έτσι σε συμφέρει. Επειδή διαβάζεις κάτι που δεν σε βολεύει, η εύκολη λύση είναι να πεις ότι το γράφει κάποιος με συντεχνιακο συμφέρον.  Στο ξαναλέω: είσαι τσάμπα μάγκας, από αυτούς που πετάγονται μέσα στον όχλο που ποδοπατεί κάποιον, για να ρίξει και αυτός μια κλωτσιά και να φύγει περήφανος για το κατόρθωμά του.

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, vgeovai είπε

 

Η προμήθεια επίσης εξαρτάται από τον τζίρο και την συμφωνία τις τράπεζας.
Κυμαίνεται από 0.5% εάν δεν κάνω λάθος έως 3%. Το προαναφερμένο περίπτερο είχε 2.7%.

2.7% σε ποιες καρτες ;; αυτη η χρεωση παιζει πχ σε amex που ειναι σπανιες.

5 ώρες πριν, mitsouar είπε

Πειραιά και γυρω απο το γκάζι επίσης το παίζουν γερμανοι με την κάρτα για όλα. καταγγελίες να ισιώσουν. αστεία πράγματα.

ειναι μεχρι να καταργηθουν τα μετρητα. 😂

7 ώρες πριν, xrist0s4 είπε

Άμα εσύ είσαι ευχαριστημένος με το να βγάζεις 8-9 λεπτά(χωρίς κορδέλες pos+ταμειακής που βάζουμε απ' την τσέπη μας+ρεύμα πες 6λεπτα) στα 4 ευρώ σου εύχομαι να βρεις μια εργασία με ανάλογη κερδοφορία να χαίρεσαι να πουλάς!

Ειναι τρελοί όλοι στον κλάδο που αν πάρεις ένα νεράκι δε μιλάνε κ αν πάρεις τσιγάρα χοροπηδάνε και ολος αυτός ο χαμός επειδή βγάζουμε 15-20 λεπτά από ένα προϊόν που πλέον πας 80% μόνο για αυτό κ φεύγεις κ λογικό γιατί τα υπόλοιπα προϊόντα τα βρίσκεις σούπερ μάρκετ σε χαμηλή τιμή.  

καλα τωρα γραφεις για τη χαρτοταινια που εχει 0.10€ και σου βγαζει τοσες εκτυπωσεις και το ρευμα που καταναλωνει ενα pos που το φορτιζεις μια ωρα, το βγαζεις απο τη πριζα και σου κραταει μια μερα ;

 

Επεξ/σία από POS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, POS είπε

καλα τωρα γραφεις για τη χαρτοταινια που εχει 0.10€ και σου βγαζει τοσες εκτυπωσεις και το ρευμα που καταναλωνει ενα pos που το φορτιζεις μια ωρα, το βγαζεις απο τη πριζα και σου κραταει μια μερα ;

Εγω την παιρνω 0,20 κ εχω παλιο ποςμπριζας ,μαλλον με πιασανε κοροιδο.. Επειδη τα βλεπεις ολα ροδινα κ λογικα θελω να μου απαντησεις ειλικρινα.  Εσυ θα ησουν ευχαριστημενος να πουλας προιοντα με 1,5% κερδος ? και μη μου πεις ''ε να μην τα πουλας τοτε! '' Εσυ με τι ασχολεισε αν επιτρέπεται ?

Επεξ/σία από xrist0s4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...