Προς το περιεχόμενο

Ψιλικατζιδικο αρνειται να δεχθει καρτα για αγορα καπνου.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Geo4ever είπε

Ψιλικατζίδικο οικογενειακό με χρόνια στην πλάτη, έκανε αυτό ακριβώς που περιγράφεις μόλις έγινε υποχρεωτικό το pos. Αυτή τη στιγμή ο χώρος ενοικιάζεται.

Ψιλικατζίδικο οικογενειακό με χρόνια στην πλάτη, ΔΕΝ έκανε αυτό ακριβώς που περιγράφει μόλις έγινε υποχρεωτικό το pos. Αυτή τη στιγμή ο χώρος ενοικιάζεται.

Για αυτή τη περίπτωση έχεις κάποιο συμπέρασμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, polaki είπε

Το μπουκαλάκι το νερό που λες είναι βέβαια το άλλο άκρο, μιας και εκεί το κέρδος είναι 400-500%, σωστά?

 

Ρε φιλε δεν το εχω στη Μυκονο το μαγαζι😜  στα 30 λεπτα εισαι με 110% κερδος. Αυτοι που εχουν κεντρικα μαγαζια η σε νησια βαρανε ναι...

κατι ασχετο μιας κ ειπα μυκονος 

Spoiler

 

apod.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, micos000 είπε

Κοινός παρανομαστής...

"Ψιλικατζίδικο [...] μόλις έγινε υποχρεωτικό το pos [...] ο χώρος ενοικιάζεται"

😢

Οι φορές που πήγα σε ψιλικατζίδικο τα τελευταία 10-15 χρόνια είναι καμιά 20αριά το πολύ, και αυτές σχεδόν τις θυμάμαι όλες. Παλιότερα πήγαινα πολύ πιο συχνά, επειδή έπαιρνα εφημερίδα. Απο τη μέρα που σταμάτησα την εφημερίδα, δεν είχα και λόγο να πάω. 

Προσωπικά δεν γνωρίζω καν το επιχειρηματικό μοντέλο και πώς βγάζουν χρήματα. 

Δε φταίει το POS. Απλά με το POS πλέον δεν μπορούν να κλέψουν (τον ΦΠΑ αλλά και την εφορία στο καθαρό κέρδος ανά συναλλαγή), αν αυτός είναι ο λόγος δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. 

Ξεκάθαρα πάντως για τα κλεισίματα δεν οφείλεται το 1% που παίρνει ο payment processor (VISA/Master), οπότε ας μη δαιμονοποιούμε το POS. Το μοντέλο έμπαζε από παντού. Αν δε βγαίνουν τα κουκιά χωρίς να "κλέβεις", κλείστο. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, xrist0s4 είπε

κατι ασχετο μιας κ ειπα μυκονος 

apod.jpg

182€ για 26 νερά. 7€ το νερό. Κλάμα.

Όλη η απόδειξη ένα ποίημα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Ψιλικατζίδικο οικογενειακό με χρόνια στην πλάτη, ΔΕΝ έκανε αυτό ακριβώς που περιγράφει μόλις έγινε υποχρεωτικό το pos. Αυτή τη στιγμή ο χώρος ενοικιάζεται.

Για αυτή τη περίπτωση έχεις κάποιο συμπέρασμα?

Δεν έφταιγε το γεγονός ότι δεχόταν κάρτες που έκλεισε, φταίνε πολλά άλλα πράγματα και αυτό είναι ένα ακόμα. Αντιθέτως, αν ένα ψιλικατζιδικο δεν δέχεται κάρτες, εγώ και πολλοί άλλοι δεν θα πατούσαμε ξανά, που σημαίνει ότι το ψιλικατζιδικο διώχνει πελάτες και συνεπώς μειώνει το κέρδος του, πιθανόν οδηγώντας το σε κλείσιμο.

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xrist0s4 είπε

Ρε φιλε δεν το εχω στη Μυκονο το μαγαζι😜  στα 30 λεπτα εισαι με 110% κερδος. Αυτοι που εχουν κεντρικα μαγαζια η σε νησια βαρανε ναι...

κατι ασχετο μιας κ ειπα μυκονος 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

apod.jpg

Δεν φταίει η Μύκονος. Η Dom του 2002 δεν ξέρω πόσο κάνει, αλλά στο Skroutz η του 2005 κάνει 5000. Το μαγαζί λοιπόν τη χρεώνει 25000. Αφού υπάρχει κόσμος που αγοράζει, καλά κάνουν. 

Πέραν των ποτών, η υπόλοιπη απόδειξη δείχνει ένα ακριβό μαγαζί, το οποίο θα μπορούσε να είναι και ένα ακριβό ξενοδοχείο της Αθήνας, χωρίς να είναι κάτι ακραίο. Ένα καλουτσικο (όχι ΚΑΛΟ, αλλά όχι και μέτριο) εστιατόριο στο Λονδίνο ίδιες τιμές έχει, χωρίς πλάκα. 26 νερά πάντως πήραν και 12 ανθρακούχα. Μεγάλη παρέα φαίνεται να ήταν, ελπίζω τουλάχιστον να πέρασαν καλά! 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ μας,το αγοραστικο κοινο που κανει τετοιο λογαριασμο δε νομιζω να προβληματιζεται για τη χρηση pos και σιγουρα δε μπαινει στο ινσομνια :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Δεν φταίει η Μύκονος. Η Dom του 2002 δεν ξέρω πόσο κάνει, αλλά στο Skroutz η του 2005 κάνει 5000. Το μαγαζί λοιπόν τη χρεώνει 25000. Αφού υπάρχει κόσμος που αγοράζει, καλά κάνουν. 

Πέραν των ποτών, η υπόλοιπη απόδειξη δείχνει ένα ακριβό μαγαζί, το οποίο θα μπορούσε να είναι και ένα ακριβό ξενοδοχείο της Αθήνας, χωρίς να είναι κάτι ακραίο. Ένα καλουτσικο (όχι ΚΑΛΟ, αλλά όχι και μέτριο) εστιατόριο στο Λονδίνο ίδιες τιμές έχει, χωρίς πλάκα. 26 νερά πάντως πήραν και 12 ανθρακούχα. Μεγάλη παρέα φαίνεται να ήταν, ελπίζω τουλάχιστον να πέρασαν καλά! 

Έχω φίλο που ήταν κοντά 10 χρόνια Μύκονο και δούλευε σε μεγάλες θέσεις σχετικές με τον τουρισμό και ήταν συχνό φαινόμενο για μεγάλες κρατήσεις να ζητάνε από τα μαγαζιά περίπου 1200 ευρώ το άτομο για να κλείσουν τραπέζι. 

Έχω φάει σε μαγαζί που το club sandwich έκανε 18 ευρώ (δεν το πλήρωσα εγώ και δεν θα καθόμουν αν πλήρωνα) και έχω επίσης δει 100 χιλιάρικα μπουκάλι σαμπάνια που την αγοράζεις κανονικά 60 (ναι υπάρχουν τέτοιες τιμές).

Η Μύκονος δεν αντιπροσωπεύει καμία άλλη ελληνική περιοχή, οι τιμές είναι ξεκάθαρα φτιαγμένες για τουρίστες (άλλα όμορφα είναι τα 8 ευρώ μπάλα παγωτό, 8 ευρώ πιτοργυρο, 12 ευρώ κρέπα κλπ) και για ηλίθια πλούσιους ανθρώπους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dinos_12345 είπε

Το ότι δεν έγινε έφταιγε το γεγονός ότι δεχόταν κάρτες που έκλεισε, φτάνει πολλά άλλα πράγματα και αυτό είναι ένα ακόμα. Αντιθέτως, αν ένα ψιλικατζιδικο δεν δέχεται κάρτες, εγώ και πολλοί άλλοι δεν θα πατούσαμε ξανά, που σημαίνει ότι το ψιλικατζιδικο διώχνει πελάτες και συνεπώς μειώνει το κέρδος του, πιθανόν οδηγώντας το σε κλείσιμο.

Δυσκολεύτηκα πολύ να βγάλω νόημα από τα bold.

Πάντως αυτό ήταν και μένα το point μου, ότι δεν μπορείς να ξέρεις γιατί έκλεισε ένα κατάστημα, μόνο υποθέσεις μπορείς να κάνεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έκλεισε από το ΠΟΣ κανένα μαγαζί ψιλικών. Έκλεισε γιατί πρέπει να κάθονται 2 άτομα για 2 οχτάωρα, και στο τέλος δεν μένουν ούτε 40 ευρώ . Μιλάω για ένα νορμάλ μαγαζί ψιλικων σε γειτονιά (όχι κέντρο με κόσμο να περνάει)

Και έχεις όλους τους τύπους που αγοράζουν μόνο: εφημερίδα τσιγάρα εισητηρια και κάρτες τηλέφωνιας, που ολη μερα να τα πουλας μεροκάματο δεν βγάζεις

Επεξ/σία από Xejolontas
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

182€ για 26 νερά. 7€ το νερό. Κλάμα.

Όλη η απόδειξη ένα ποίημα.

Μόνο για πάσο κουζίνας και beefbar θα πήγαινα στο συγκεκριμένο κατάστημα. Δυστυχώς, για τα υπόλοιπα, δεν με βαστάει η τσέπη μου !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tigergreg είπε

Γνωριζεις  κανεναν   που  να  μην  το  θελει?

 

το προβλημα ειναι οτι θελουν ΜΟΝΟ το πολυ κερδος...για αυτο παρατησαν τα εισητηρια και ας δημιουργει προβλημα στον πελατη. Γιατι θελουν το ΠΟΛΥ κερδος και δεν νοιαζονται για τον πελατη. Οταν ο πελατης ομως τους γυρισει την πλατη ή τους δειξει οτι δεν νοιαζεται για το κερδος του ψιλικατζη αλλα θελει να κανει την δουλεια του γρηγορα και ευκολα τοτε γκρινιαζουν και υπαρχουν και τυποι που τους υπερασπιζονται κιολας. Μονα ζυγα δικα μας με λιγα λογια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...