Προς το περιεχόμενο

Ψιλικατζιδικο αρνειται να δεχθει καρτα για αγορα καπνου.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας διαβασει και τις 24 σελίδες, απλα θα ήθελα να πω τα πραγματικά νούμερα, όσον αφορά το κέρδος των καπνικών προϊόντων. Πακέτο με 4.60 κόστος αγοράς 4.40. πακέτο με 4, κόστος αγοράς 3.90. καπνός 7.70 κόστος 7.50.

Βαλε στον καπνό 1% προμήθεια, απο τα 20 λεπτά κέρδους τα 8 έφυγαν. Βάλε οτι καποιες τραπεζες χρεώνουν 5  ΕΞΤΡΑ λεπτά σε συναλλαγές κατω των 10 ευρώ, αλλα 5 λεπτά χάθηκαν.  Απο τα 20 έμειναν 7.  Και να μην βαλουμε τα 5 επιπλέον λεπτά προμήθειας, η τραπεζα είναι συναιτερος με τις ευλογίες του κράτους για το 40% του ΜΕΙΚΤΟΥ μου κέρδους.

(Για αυτό τα περίπτερα δεν ειναι υποχρεωμένα να έχουν ΠΟΣ)

Επίσης οσοι λέτε οτι απ' ολα τα υπόλοιπα (πατατακια-ψυγεια) βγαίνει κέρδος, να ενημερώσω οτι τα αγοραζουμε πιο ακριβά απ' οτι τα πουλάνε τα σούπερ μάρκετ απο αποθήκες. Ναι καλά ακουσατε, αν μπορείς να ψωνίζεις απο σουπερ μάρκετ ολα τα πράγματα σου έρχονται πιο φθηνά. 

Τα παραπάνω ισχύουν για συνοικιακά περίπτερα, κυρίως επαρχία, μιας και δεν εχω εικόνα απο Αθήνα.

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, GeorgeHellas είπε

Έχοντας διαβασει και τις 24 σελίδες, απλα θα ήθελα να πω τα πραγματικά νούμερα, όσον αφορά το κέρδος των καπνικών προϊόντων. Πακέτο με 4.60 κόστος αγοράς 4.40. πακέτο με 4, κόστος αγοράς 3.90. καπνός 7.70 κόστος 7.50.

Βαλε στον καπνό 1% προμήθεια, απο τα 20 λεπτά κέρδους τα 8 έφυγαν. Βάλε οτι καποιες τραπεζες χρεώνουν 5  ΕΞΤΡΑ λεπτά σε συναλλαγές κατω των 10 ευρώ, αλλα 5 λεπτά χάθηκαν.  Απο τα 20 έμειναν 7.  Και να μην βαλουμε τα 5 επιπλέον λεπτά προμήθειας, η τραπεζα είναι συναιτερος με τις ευλογίες του κράτους για το 40% του ΜΕΙΚΤΟΥ μου κέρδους.

(Για αυτό τα περίπτερα δεν ειναι υποχρεωμένα να έχουν ΠΟΣ)

Επίσης οσοι λέτε οτι απ' ολα τα υπόλοιπα (πατατακια-ψυγεια) βγαίνει κέρδος, να ενημερώσω οτι τα αγοραζουμε πιο ακριβά απ' οτι τα πουλάνε τα σούπερ μάρκετ απο αποθήκες. Ναι καλά ακουσατε, αν μπορείς να ψωνίζεις απο σουπερ μάρκετ ολα τα πράγματα σου έρχονται πιο φθηνά. 

Τα παραπάνω ισχύουν για συνοικιακά περίπτερα, κυρίως επαρχία, μιας και δεν εχω εικόνα απο Αθήνα.

Αυτό με τις τιμές μεταξύ προϊόντων σε συνοικιακά μαγαζιά και super market, ισχύουν και στην Αθήνα, όσο περισσότερες ποσότητες αγοράζεις απ΄την χονδρική τόσο λιγότερη τιμή στα δίνουν και τα πουλάς μετά σε καλύτερες τιμές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, GeorgeHellas είπε

Επίσης οσοι λέτε οτι απ' ολα τα υπόλοιπα (πατατακια-ψυγεια) βγαίνει κέρδος, να ενημερώσω οτι τα αγοραζουμε πιο ακριβά απ' οτι τα πουλάνε τα σούπερ μάρκετ απο αποθήκες. Ναι καλά ακουσατε, αν μπορείς να ψωνίζεις απο σουπερ μάρκετ ολα τα πράγματα σου έρχονται πιο φθηνά. 

Λυπαμαι που το ακουω αυτο,αλλα και εμεις τι πρεπει να κανουμε;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Λυπαμαι που το ακουω αυτο,αλλα και εμεις τι πρεπει να κανουμε;

 

 

φιλε σορι αν σε μπερδευω αλλα εσυ παλιοτερα δεν εκραζες σε θεμα με τα φιλοδωρηματα σε ντελιβεραδες οποιον ελεγε "δεν δινω να τον πληρωσει το αφεντικο του καλυτερα"? εκει εμεις τι επρεπε να κανουμε? 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Λυπαμαι που το ακουω αυτο,αλλα και εμεις τι πρεπει να κανουμε;

 

 

Προς θεου, δεν λεω οτι πρεπει να κανουμε κάτι. Απλά δίνω τα νούμερα. Όπως βολεύει τον καθένα πληρώνει. Αν δεν μπορεί να πληρώσει με τον τροπο που θέλει, πάει κάπου οπου μπορεί. Ετσι και αλλιώς τα επόμενα 20-30 χρόνια θα εχουν εξαφανιστεί τα περίπτερα, τουλάχιστον με τη σημερινή τους εικόνα.

Επεξ/σία από GeorgeHellas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vs_skg είπε

φιλε σορι αν σε μπερδευω αλλα εσυ παλιοτερα δεν εκραζες σε θεμα με τα φιλοδωρηματα σε ντελιβεραδες οποιον ελεγε "δεν δινω να τον πληρωσει το αφεντικο του καλυτερα"? εκει εμεις τι επρεπε να κανουμε? 

Εγω ειμαι,αλλα δε θα το συζητησουμε εδω αυτο,και δεν εκραζα,αλλο που δε σας αρεσαν αυτα που ακουγατε.

Και παραπανω δε ρωταω ειρωνικα,αλλα πραγματικα και εμεις τι να κανουμε;

Καποιες φορες δε θα εχουμε μετρητα,οπως εγινε,τι θα γινει,θα μας πυροβολησει η κυρα Μαρια,η συζυγος του κυρ Παντελη

( το ονομα επιλεχθηκε επιτηδες ) ;

8 λεπτά πριν, GeorgeHellas είπε

Αν δεν μπορεί να πληρώσει με τον τροπο που θέλει, πάει κάπου οπου μπορεί.

Τελικα μπορει να αρνηθει πληρωμη με καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Εγω ειμαι,αλλα δε θα το συζητησουμε εδω αυτο,και δεν εκραζα,αλλο που δε σας αρεσαν αυτα που ακουγατε.

Και παραπανω δε ρωταω ειρωνικα,αλλα πραγματικα και εμεις τι να κανουμε;

Καποιες φορες δε θα εχουμε μετρητα,οπως εγινε,τι θα γινει,θα μας πυροβολησει η κυρα Μαρια,η συζυγος του κυρ Παντελη

( το ονομα επιλεχθηκε επιτηδες ) ;

Τελικα μπορει να αρνηθει πληρωμη με καρτα;

Τα μινι μαρκετ-ψυλικατζιδικα ειναι υποχρεωμενα να εχουν ΠΟΣ, οπότε θεωρητικά οχι. Ωστόσο δικαιολογίες υπάρχουν και εξαρτάται απο το πόσο θες να το τραβήξεις και εσυ. Το πιο απλο που μπορεί να σου πει είναι, δεν έχω τσιγάρα :)

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ΕΚΛΑΣΕ  Η  ΝΥΦΗ   ΣΧΟΛΑΣΕ  Ο  ΓΑΜΟΣ"....

 

Λαικη   παροιμια...🤣

Για  την  πλειοψηφια   οσων   "δεν  καταλαβαινουν"....

Αφιερωμενο   εξαιρετικα....😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να τελειώνουμε, σε λίγο όλα θα γίνουν αλυσίδες. Θα δέχονται την κάρτα σας. Αλλά όλες οι τιμές προβλέπω να είναι αυξημένες.

Πλέον ο Φρέντο που δίνουν στο όρθιο σε πλαστικό έχει 1.60

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Τελικα μπορει να αρνηθει πληρωμη με καρτα;

Αν το μέρος που ψωνίζεις υποχρεούται να έχει POS, δεν μπορεί αν αρνηθεί. Αν δεν είναι υποχρεωτικό και δεν έχει POS, φυσικά επιτρέπετε να αρνηθεί. Αν δεν είναι υποχρεωτικό αλλα έχει, δεν μπορεί να αρνηθεί, αλλά πώς θα το αποδείξεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vs_skg είπε

Υποθεση του δημου ειναι. Αυτο που λες με το χτίσιμο νεων κτηριων κλπ ειναι ανέφικτο, χωρια το ποσο σωστο ειναι να πληρωνει ο κατοικος Αθηνας για τα σπιτια των καθηγητων στη Μυκονο. 

του δημου της περιφέρειας οποιου τέλος πάντων εχει αρμοδιοτητα. και οχι δε λέω να μένουν τζαμπα, να πληρωνουν ενα λογικό ενοικιο πχ 200 ευρω για το στουντιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Xejolontas είπε

Για να τελειώνουμε, σε λίγο όλα θα γίνουν αλυσίδες. Θα δέχονται την κάρτα σας. Αλλά όλες οι τιμές προβλέπω να είναι αυξημένες.

Πλέον ο Φρέντο που δίνουν στο όρθιο σε πλαστικό έχει 1.60

Αν έδινα 1.60€/ημέρα για καφέ, θα ήθελα 48€/μήνα.Καφέ απ'έξω θα πάρω 1-2 φορές την εβδομάδα που θα βγώ.Αν θα κάτσω σε καφετέρια εκεί θα τον πληρώσω 3.5-4€, λογικό είναι.

Φτιάχνω Freddo στο σπίτι οποιαδήποτε ώρα με κόστος 0.20€.Μπορεί να πιώ και 2 την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tigergreg είπε

Οχι  δεν  το  θεωρει   πρωτης   αναγκης   το  εμφιαλωμενο   νερο...

Πως  τα  βγαζετε   αυτα   τα   αυθαιρετα  συμπερασματα?

Μηπως   επρεπε  να  θεωρει   και   τα  υπολοιπα   εισαγομενα  περιε  η  βοσσ?

Και  η  τιμη   δεν  ειναι   καθολου   φιξ  αλλα   προτεινομενη   και  γι   αυτο

εχει   αλλη  τιμη   στο   σ/μ   και   αλλη  στο   περιπτερο.

στα κυλικεία και μόνο ορισμένα είδη οπως νερό, τοστ κλπ εχουν ανωτατη επιτρεπόμενη τιμή. πχ οταν ξεκινησε το μέτρο το νερό ηταν στα 35 λεπτά ενω ο χυμός μπορεί να έκανε και 2,5 ευρω. τωρα νομίζω πήγε στα 50 λεπτά. το περιπτερο και το καφενείο μπορουν να το πουλανε οσο θέλουν  αν και το μικρό το πουλάνε ολοι 50 λεπτά, το εχω βρει και με 60 σε περιπτερο τερμα θεού. με καφέ πολλά μαγαζιά το δινουν δωρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Αν έδινα 1.60€/ημέρα για καφέ, θα ήθελα 48€/μήνα.Καφέ απ'έξω θα πάρω 1-2 φορές την εβδομάδα που θα βγώ.Αν θα κάτσω σε καφετέρια εκεί θα τον πληρώσω 3.5-4€, λογικό είναι.

Φτιάχνω Freddo στο σπίτι οποιαδήποτε ώρα με κόστος 0.20€.Μπορεί να πιώ και 2 την ημέρα.

Τι μηχανη εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xejolontas είπε

Για να τελειώνουμε, σε λίγο όλα θα γίνουν αλυσίδες. Θα δέχονται την κάρτα σας. Αλλά όλες οι τιμές προβλέπω να είναι αυξημένες.

Πλέον ο Φρέντο που δίνουν στο όρθιο σε πλαστικό έχει 1.60

στην περιοχή μου 1.70 και τα περισσότερα καφέ δινουν και νερό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...