Προς το περιεχόμενο

Ψιλικατζιδικο αρνειται να δεχθει καρτα για αγορα καπνου.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει συμβεί και σε μένα.Απλα δεν ξαναπηγα και έχασαν ενα τακτικό πελάτη. Δεν υπάρχει λόοσ να ασχολείσε παραπάνω.

Οσο για το αν βγάζουν,ποσα βγαζουν,αν μπαινουν μεσα,συγνωμη αλλα εμενα δεν με αφορα.Αν δεν βγαζουν ασ μην φερνουν τσιγαρα.Αλλιως εχω το δικαιωμα να πληρωνω οπως θελω.

  • Like 9
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, NotebookFreak είπε

Πάντως παρατηρώ οτι αν δεν έχετε ιδέα απο επιχείρηση ή έστω ενός μικρού μαγαζιού είναι ευκολο να κράζουμε τον μαγαζάτορα...
Οταν εχεις μια κυβέρνηση που προσπαθεί με νυχια και με δόντια να στα πάρει απο προμήθειες τραπεζών ,προμήθειες pos φόρους αρχίδια μιδια ,λογικό ειναι να δυσκολευεται οποιοσδήποτε μικρομεσαίος...
Το οτι όλοι συνηθίσαμε με καρτούλα κλπ κάνετε λάθος...δεν συνηθίσαμε σας στο επέβαλε η εκάστοτε εταιρεία που πιάσατε θεσούλα με 1-2 ή και 3 μεταπτυχιακά)Οποτε όταν είσαι μέρος του γραναζιού σε μια πολυεθνική και σου φταίει το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς που δεν δέχεται κάρτα(καλα κανει ,αν κ δν θα αντέξει κ για πολυ) και μάλιστα κάνεις λόγο και για καταγγελία ,τότε λυπάμαι φίλε..Να συνεχίσεις να ψωνίζεις απο μεγάλα πολυκαταστήματα μόνο με κάρτα και να μην πας ποτε ξανα σε περίπτερο η σε καποια μικρη επιχείρηση ,,,μακριά φίλε Λυπάμαι για τη ταλαιπωρία που έζησες..
ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ οχι για σένα ,αλλά για όλους εσάς τους εξελιγμένους πολίτες αυτής της χώρας που μόνο να κράζει ξέρει ...ΑΑΑ κ που σαι το πρόβλημα προφανώς δεν είναι της κυβέρνησης..ΣΥΣΤΗΜΑ ΛΕΓΕΤΑΙ και αν εσένα δεν σε νοιάζει που το υπηρετείς ,ασε την ψιλικατζου να ξυνίζει με όλα της τα δικια..ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ 

πας σε μικρή επιχειρηση μονο και μόνο για να τη στηρίξεις. τα προιοντα φυσικά σχεδον όλα πανάκριβα. πχ προσφατα σε μινι μάρκετ μεγάλης πόλης διπλάσιες τιμές -και παραπανω από διπλασιες- στα περισσότερα προιοντα ακόμα κι απο παντοπωλείο ορεινού χωριού. εκτός αυτού ο τρόπος πληρωμής. οι περισσότεροι πληρωνουμε με κάρτα. μολις τη δουν ξινιζουν. βγαζουμε 50ρικο ή 20ρικο γιατι μονο αυτα βγαζει το ΑΤΜ, πάλι ξινιζουν γιατι δεν έχουν ρέστα. 

οι περισσότεροι επειδη ειναι οικογενειακές επιχειρησεις δεν εχουν ιδέα από εμπόριο και μάρκετινγκ, 3-4 ατομα και ο καθένας το δουλευει διαφορετικά, κανουν του κεφαλιού τους και τρωγωνται ολη την ώρα. αν μάλιστα πάρουν και υπάλληλο ειναι ικανοι να τον στείλουν στο ψυχίατρο.

φταίει και το κράτος αλλά οχι μόνο αυτό, και η μικρομεσαία επιχείρηση πρέπει να γινει επιχείρηση αλλιως ειναι σιγουρο οτι δε θα μπορέσει να ανταγωνιστεί τις πολυεθνικές και θα κλείσει.

οσο για τη συνηθεια της κάρτας. προσωπικά ποτε δεν ειχα καλή σχέση με τα χρηματα, σχεδον ποτέ δεν έχω λεφτα πάνω μου οπότε η καρτα με βολευει για 2 λόγους. πρωτον μπορω να ψωνίζω χωρις να εχω μετρητα πανω μου και δευτερον δεν κανω ασκοπες αγορες δηλαδή βλακειουλες απο δω κι απο κει, πχ 3 ευρω κανει ας το πάρω ετσι επειδη το ειδα σε ενα περιπτερο. χρησιμοοιω καρτα για πληρωμές και εχω ebanking εδω και πολλά χρόνια, πολυ πριν τα καπιταλ κοντρολ και την επιβολή τους. 

Επεξ/σία από velociraptoras
  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσωπικά, καταγγελία δεν θα έκανα, για διάφορους λόγους (μεταξύ άλλων γιατί, σε πρακτικό επίπεδο, τίποτε από τα καταγγελόμενα δεν αποδεικνύεται, επομένως καμία αρχή δεν πρόκειται να ασχοληθεί)

Από εκεί και πέρα, εφόσον ήμουν τακτικός πελάτης κάπου και γνώριζα τον ιδιοκτήτη, θα του έλεγα πολύ ήρεμα πως, "καταλαβαίνω τον εκνευρισμό, αλλά δεν φταίει ο πελάτης για τις προμήθειες". 

Θέλω να πιστεύω πως ο ιδιοκτήτης θα καταλάβει. Αν, πάλι, δεν καταλάβει, υπάρχουν και άλλα ψιλικατζίδικα.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, εγώ δεν εξετάζω την φιλοσοφία του καθενός. Κάποιος γουστάρει να πληρώνει μόνο με κάρτα, άλλος δεν θέλει για να μην κερδίζουν οι απατεώνες των τραπεζών κτλ κτλ. Εγώ απλά κοροϊδεύω αυτούς που απαιτούν να πάρουν μια τσίχλα με κάρτα αλλά θα δώσουν 100 ευρώ στο γιατρό και 200 στον μάστορα χωρίς κάρτα και χωρίς απόδειξη. Αυτοί είναι οι λεγόμενοι "κουραδόμαγκες".

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Τέλος πάντων, εγώ δεν εξετάζω την φιλοσοφία του καθενός. Κάποιος γουστάρει να πληρώνει μόνο με κάρτα, άλλος δεν θέλει για να μην κερδίζουν οι απατεώνες των τραπεζών κτλ κτλ. Εγώ απλά κοροϊδεύω αυτούς που απαιτούν να πάρουν μια τσίχλα με κάρτα αλλά θα δώσουν 100 ευρώ στο γιατρό και 200 στον μάστορα χωρίς κάρτα και χωρίς απόδειξη. Αυτοί είναι οι λεγόμενοι "κουραδόμαγκες".

ο γιατρος και ο μαστορας δεν εχουν υποχρεωθεί να εχουν πος, αν ειχαν θα πληρωναμε κι εκει. δεν ειναι απαιτηση αλλά σαν επαγγελματίες ακριβως επειδή εχουν να ανταγωνιστού θηρία -ενω ο γιατρος εχει να ανταγωνιστεί μονο ενα παρατημένο ΕΣΥ και μερικές πανακριβες κλινικες- πρέπει να δειχνουν και μια κατανόηση στον πελάτη που επιλέγει αυτούς και οχι το μεγαλο σ/μ. πες ευγενικά στον πελάτη οτι από τον καπνο δεν εχεις καθολου κέρδος να πάρει και κατι άλλο. ή μη βαζεις καπνικά στο μινι μαρκετ. οχι να το παιζεις μαγκια κι απο πάνω. ειδικά στον πελάτη που πληρωνει κανονικά και δε σου λέει "γραψτα". γιατι στη δευτερη περιπτωση και θα τα γραψεις και με καρτα θα τα πηρωθείς μολις του μπει η συνταξη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

ο γιατρος και ο μαστορας δεν εχουν υποχρεωθεί να εχουν πος, αν ειχαν θα πληρωναμε κι εκει. 

Οι γιατροί είναι εδώ και χρόνια υποχρεωμένοι εκ του νόμου να έχουν pos.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να αρνηθεί οχι δεν μπορει , απλά εγώ ποτε σε κάτι τετοια δεν δινω κάρτα πχ cocacola +καπνός ουσιαστικά την πήγες στο 0 (ουτε κέρδος ουτε και χασούρα) αν επερνες μονο καπνό κατα πάσα πιθανότητα μιουν
επειδη ξέρω καλά τι τραβανε η τράπεζες πάντα μαζί μου εχω μετρητά για να μην "πηδάω" τους "μικρούς"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Οι γιατροί είναι εδώ και χρόνια υποχρεωμένοι εκ του νόμου να έχουν pos.

σοβαρα δεν εχω δει ουτε εναν να εχει, περα από κατι διαγνωστικά κέντρα. οχι να λενε οτι δε δουλευει, να μην το έχουν καθόλου στο χωρο. αντιθετα τα μαγαζιά εχουν βαλει ολα εστω κι αν στα μισα "χαλάει" συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Black Demis είπε

να αρνηθεί οχι δεν μπορει , απλά εγώ ποτε σε κάτι τετοια δεν δινω κάρτα πχ cocacola +καπνός ουσιαστικά την πήγες στο 0 (ουτε κέρδος ουτε και χασούρα) αν επερνες μονο καπνό κατα πάσα πιθανότητα μιουν
επειδη ξέρω καλά τι τραβανε η τράπεζες πάντα μαζί μου εχω μετρητά για να μην "πηδάω" τους "μικρούς"

Τα γνωριζω ολα αυτα,και τα αναφερω.

Κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, velociraptoras είπε

σοβαρα δεν εχω δει ουτε εναν να εχει, περα από κατι διαγνωστικά κέντρα. οχι να λενε οτι δε δουλευει, να μην το έχουν καθόλου στο χωρο. αντιθετα τα μαγαζιά εχουν βαλει ολα εστω κι αν στα μισα "χαλάει" συνέχεια

Έχουν αρχίσει και διαθέτουν όντως. Τώρα αν θα σου πουν κατ' ευθείαν την τιμή με ΦΠΑ ή θα στο ξεφουρνίσουν μετά αν αποφασίσεις να πληρώσεις με POS είναι άλλη συζήτηση.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Έχουν αρχίσει και διαθέτουν όντως. Τώρα αν θα σου πουν κατ' ευθείαν την τιμή με ΦΠΑ ή θα στο ξεφουρνίσουν μετά αν αποφασίσεις να πληρώσεις με POS είναι άλλη συζήτηση.

μα ετσι κι αλλιως οσοι κόβουν αποδειξη το ιδιο δε θα χρεωσουν και με κάρτα? αυτοι που δεν κόβουν αποδείξεις ναι σιγουρα θα πουν παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ απλά τα πράγματα, δεν ξαναπατάς σε όποιον σου πει τέτοιο πράγμα και πας στον δίπλα - παραδίπλα που θα δεχτεί την κάρτα. Αν δεν τους αρέσει να χάνουν ποσοστό κέρδους σε προμήθεια, ας χάσουν πελατεία ώσπου να κλείσουν. Καμία ανοχή στα απομεινάρια της Ελλάδας του 80-90.

Επεξ/σία από qwertyuiop2
  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Έχουν αρχίσει και διαθέτουν όντως. Τώρα αν θα σου πουν κατ' ευθείαν την τιμή με ΦΠΑ ή θα στο ξεφουρνίσουν μετά αν αποφασίσεις να πληρώσεις με POS είναι άλλη συζήτηση.

Οι γιατροί δεν υπόκεινται σε καθεστώς ΦΠΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

οι περισσότεροι επειδη ειναι οικογενειακές επιχειρησεις δεν εχουν ιδέα από εμπόριο και μάρκετινγκ, 3-4 ατομα και ο καθένας το δουλευει διαφορετικά, κανουν του κεφαλιού τους και τρωγωνται ολη την ώρα. αν μάλιστα πάρουν και υπάλληλο ειναι ικανοι να τον στείλουν στο ψυχίατρο

Αυτο ακριβώς. 

Βαζουν μεσα ολη τη φαμιλια,επειδη τους εμπιστεύονται, και καθενας κανει οτι του ερθει.Υποθετω οτι αυτο γινεται και εδω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, qwertyuiop2 είπε

Πολύ απλά τα πράγματα, δεν ξαναπατάς σε όποιον σου πει τέτοιο πράγμα και πας στον δίπλα - παραδίπλα που θα δεχτεί την κάρτα. Αν δεν τους αρέσει να χάνουν ποσοστό κέρδους σε προμήθεια, ας χάσουν πελατεία ώσπου να κλείσουν. Καμία ενοχή στα απομεινάρια της Ελλάδας του 80-90.

Έτσι ακριβώς !!!

Το πολύ πολύ, να θες 20 λεπτά δρόμο για να πάρεις τσιγάρα, δε τρέχει και τίποτα, καλό στην υγεία σου θα κάνεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...