Προς το περιεχόμενο

Ψιλικατζιδικο αρνειται να δεχθει καρτα για αγορα καπνου.


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, qwertyuiop2 είπε

Πολύ απλά τα πράγματα, δεν ξαναπατάς σε όποιον σου πει τέτοιο πράγμα και πας στον δίπλα - παραδίπλα που θα δεχτεί την κάρτα. Αν δεν τους αρέσει να χάνουν ποσοστό κέρδους σε προμήθεια, ας χάσουν πελατεία ώσπου να κλείσουν. Καμία ανοχή στα απομεινάρια της Ελλάδας του 80-90.

Αυτο ακριβως ειναι το θεμα,οτι βλεπουν το δεντρο και χανουν το δασος.Εγω απο εκει ψωνίζω ενα σκασμο άσχετα πραματα,τα οποια αναφερω παραπανω,αλλα η γρια ειχε μονο τη χασουρα στη μια περιπτωση που πηρα μονο τα του καπνού.

Το ιδιο βλεπω να γινεται και απο πολλα ατομα πιο πανω,βλέπουν μονη τη μια φορα που ειχε χασούρα το μαγαζι,τα υπολοιπα που γράφω δεν τα υπολογιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 369
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

μα ετσι κι αλλιως οσοι κόβουν αποδειξη το ιδιο δε θα χρεωσουν και με κάρτα? αυτοι που δεν κόβουν αποδείξεις ναι σιγουρα θα πουν παραπάνω

Ε δεν κόβουν όλοι αν δώσεις μετρητά.

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Οι γιατροί δεν υπόκεινται σε καθεστώς ΦΠΑ...

Είσαι σίγουρος; Γιατί θυμάμαι και περίπτωση να μου λένε άλλη τιμή μετά. Να αφορούσε μόνο τυχόν προμήθειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Conan2046 είπε

Όλα αυτά τα προβλήματα δεν θα υπήρχαν αν την προμήθεια την πλήρωνε ο πελάτης αυτόματα. 

Ή απλά οι τράπεζες υποχρεούνταν να μην ζητάνε προμήθεια επί των συναλλαγών...

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το πολύ πολύ, να θες 20 λεπτά δρόμο για να πάρεις τσιγάρα, δε τρέχει και τίποτα, καλό στην υγεία σου θα κάνεις

Κανε ενα  κοπο και διαβασε ξανα το αρχικο ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Ε δεν κόβουν όλοι αν δώσεις μετρητά.

Είσαι σίγουρος; Γιατί θυμάμαι και περίπτωση να μου λένε άλλη τιμή μετά. Να αφορούσε μόνο τυχόν προμήθειες;

οι γιατροι δεν εχουν φπα αλλά πληρωνουν κανονικά φορο εισοδηματος όπως ολοι, 20-30% παει στο κρατος. οπότε γι αυτο κρυβουν εισοδηματα.

εχω καποιους γιατρους που κόβουν πάντα, γι αυτους μιλάω, αλλά δεν εχουν βάλει πος και μου κάνει εντυπωση. δεν ειναι δηλαδή θέμα φοροδιαφυγης. 

Επεξ/σία από velociraptoras
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

μα ετσι κι αλλιως οσοι κόβουν αποδειξη το ιδιο δε θα χρεωσουν και με κάρτα? αυτοι που δεν κόβουν αποδείξεις ναι σιγουρα θα πουν παραπάνω

Όσον αφορά τους γιατρούς, το θέμα είναι η φορολογία εισοδήματος. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ΦΠΑ δεν θα σου πουν άλλη τιμή αν θες να πληρώσεις με κάρτα, απλά πολλές φορές λένε "δεν έχω μηχάνημα" (το οποίο είναι παράνομο), "έχει χαλάσει το μηχάνημα", "λείπει η κοπέλα που ξέρει να το χειρίζεται" κτλ. Και ειδικά όταν μιλάμε για μεγαλογιατρούς, αυτές οι δικαιολογίες είναι εντελώς ξεφτιλισμένες.

Φυσικά δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, ούτε πρόκειται να υπάρξει για τουλάχιστον καμμιά 200αριά χρόνια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ή απλά οι τράπεζες υποχρεούνταν να μην ζητάνε προμήθεια επί των συναλλαγών...

εφόσον επιβάλουν τις ηλεκτρονικές πληρωμες και ταυτόχρονα δεν εχουν επιτόκια καταθέσεων αυτο θα έπρεπε να συμβαίνει. παλια η τράπεζα σου εδινε 3-8% επιτόκιο για τα χρηματα που ειχες εσα, τωρα σου δίνει 0,01% και σου αρπάζει από ολες τις συναλλαγές σου που το κράτος σε υοχρεωνει να κανεις μεσω αυτων. εμενα ειναι επιλογη μου πολλοι ομως δεν το επιλέγουν.

3 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Όσον αφορά τους γιατρούς, το θέμα είναι η φορολογία εισοδήματος. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ΦΠΑ δεν θα σου πουν άλλη τιμή αν θες να πληρώσεις με κάρτα, απλά πολλές φορές λένε "δεν έχω μηχάνημα" (το οποίο είναι παράνομο), "έχει χαλάσει το μηχάνημα", "λείπει η κοπέλα που ξέρει να το χειρίζεται" κτλ. Και ειδικά όταν μιλάμε για μεγαλογιατρούς, αυτές οι δικαιολογίες είναι εντελώς ξεφτιλισμένες.

Φυσικά δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, ούτε πρόκειται να υπάρξει για τουλάχιστον καμμιά 200αριά χρόνια ακόμα.

κοβουν αποδειξεις αλλά δεν εχουν πος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, StamTheMan είπε

Κανε ενα  κοπο και διαβασε ξανα το αρχικο ποστ.

Toν έκανα ρε συ, και ειλικρινά από εσένα προσωπικά, περίμενα να είσαι πιο χαλαρός σε κάτι τέτοιο 

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά εντάξει, δεν είναι πια τόσο τραγικό να έχουμε μαζί μας 10-20 ευρώ για τα τσιγάρα και λοιπές βλακείες των 1-2 ευρώ, πόσο μάλλον εσύ με την δουλειά που κάνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

οι γιατροι δεν εχουν φπα αλλά πληρωνουν κανονικά φορο εισοδηματος όπως ολοι, 20-30% παει στο κρατος. οπότε γι αυτο κρυβουν εισοδηματα.

εχω καποιους γιατρους που κόβουν πάντα, γι αυτους μιλάω, αλλά δεν εχουν βάλει πος και μου κάνει εντυπωση. δεν ειναι δηλαδή θέμα φοροδιαφυγης. 

Οντως?Να ξερω να τους το αναφερω το λοιπον γιατι μου εχει τυχει αρκετες φορες να μου πει 30Ε και αν θες με καρτα 35Ε λογο ΦΠΑ...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

εφόσον επιβάλουν τις ηλεκτρονικές πληρωμες και ταυτόχρονα δεν εχουν επιτόκια καταθέσεων αυτο θα έπρεπε να συμβαίνει. παλια η τράπεζα σου εδινε 3-8% επιτόκιο για τα χρηματα που ειχες εσα, τωρα σου δίνει 0,01% και σου αρπάζει από ολες τις συναλλαγές σου που το κράτος σε υοχρεωνει να κανεις μεσω αυτων. εμενα ειναι επιλογη μου πολλοι ομως δεν το επιλέγουν.

4 λεπτά πριν, mic2mic είπε

έτσι ακριβώς 

το POS θα έπρεπε να αντιμετωπίζεται όπως η ταμειακή μηχανή για μια επιχείρηση, έχει ένα κόστος αγοράς, και άντε πες ένα κόστος συντήρησης 

δε μπορώ να καταλάβω γιατί θα πρέπει η τράπεζα να έχει μερίδιο από τον τζίρο της κάθε επιχείρησης...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ή απλά οι τράπεζες υποχρεούνταν να μην ζητάνε προμήθεια επί των συναλλαγών...

  Ακόμα καλύτερα φυσικά για όλους (πλην των τραπεζών), ωστόσο δεν ξέρω αν είναι εφικτό, άσε που η προμήθεια πρέπει να μοιράζεται μεταξύ τραπεζών, οργανισμών visa, mastercard κλπ, και της εταιρείας που παρέχει το μηχάνημα και την υποστήριξη. 

  Δεδομένου ότι θέλουν να προωθήσουν την χρήση των καρτών έχουν βάλει και υποχρεοτικότητα αποδοχής συναλλαγών με κάρτα και η προμήθεια από τον επιχειρηματία, ενώ ο καταναλωτής έχει το δικαίωμα επιλογής μετρητών, κάρτας ή μεταφοράς για μεγάλα ποσά. Από αυτήν την άποψη (και επειδή ...με συμφέρει βέβαια :-D) θεωρώ ότι το λογικό θα ήταν ο καταναλωτής να επιβαρύνεται την προμήθεια. Φαντάζομαι τεχνικά θα είναι εφικτό. Αναρωτιέμαι αν ισχύει σε κάποια κράτη κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Conan2046 είπε

  Δεδομένου ότι θέλουν να προωθήσουν την χρήση των καρτών έχουν βάλει και υποχρεοτικότητα αποδοχής συναλλαγών με κάρτα και η προμήθεια από τον επιχειρηματία, ενώ ο καταναλωτής έχει το δικαίωμα επιλογής μετρητών, κάρτας ή μεταφοράς για μεγάλα ποσά. Από αυτήν την άποψη (και επειδή ...με συμφέρει βέβαια :-D) θεωρώ ότι το λογικό θα ήταν ο καταναλωτής να επιβαρύνεται την προμήθεια. Φαντάζομαι τεχνικά θα είναι εφικτό. Αναρωτιέμαι αν ισχύει σε κάποια κράτη κάτι τέτοιο.

όχι φίλε μου, εφόσον βάσει νόμου του κράτους υποχρεούμαστε να "χαλάμε" μέρος του εισοδήματός μας με κάρτας, δεν έχουμε δικαίωμα επιλογής, κάνεις λάθος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

όχι φίλε μου, εφόσον βάσει νόμου του κράτους υποχρεούμαστε να "χαλάμε" μέρος του εισοδήματός μας με κάρτας, δεν έχουμε δικαίωμα επιλογής, κάνεις λάθος

Δεν μπορώ να το αντικρούσω αυτό προφανώς, ειδικά για τους μισθωτούς.  Οπότε καταλήγω ότι και οι 2 μεριές είναι υποχρεωμένες να κάνουν ή να αποδέχονται συναλλαγές, όμως τελικά το κόστος το επιβαρύνονται οι επιχειρηματίες με το ισχύον πλαίσιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι συζητάμε τώρα?  Είναι νόμος του Ελληνικού Κράτους η υποχρέωση εγκατάστασης τερματικού POS για συγκεκριμένες κατηγορίες επιχειρήσεων και ελεύθερων επαγγελματιών ή δεν είναι?  Και αφού είναι γιατί γίνεται η εγκατάσταση, για μόστρα?  Προφανώς γίνεται για την αποδοχή πληρωμών με κάρτα. 

Από κει και πέρα ο κάθε καταστηματάρχης ας ψαχτεί να βρει τον οικονομικότερο POS, αυτό με τη λιγότερη προμήθεια κλπ.  Δε μπορεί να κάνει κάτι άλλο, ούτε να μη δέχεται την πληρωμή με κάρτα γιατί μόνο κακό στον εαυτό του κάνει. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...