Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει κάποιος/κάποια που εργάζεται remote για εξωτερικό που μπορεί να μου απαντήσει κάποιες απορίες / ερωτήσεις ;


dhmm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Εδώ και καιρό σκέφτομαι την τηλεργασία για εξωτερικό και τελευταία άρχισα να ψάχνω τι και πώς... Τελευταία είχα μηλήσει με φίλο στο Λονδίνο και μου είχε πει για 1800 το μήνα. Έχω τις παρακάτω απλές απορίες / ερωτήσεις και αν μπορεί κάποιος / κάποια να μου απαντήσει.

1. Τα ποσά που λένε μερικοί ότι μπορείς να φτάσεις ακόμα και 2Κ, 3Κ το μήνα ισχύουν η κάνω εγώ κάπου λάθος ; Θέλω να πω ότι μου φαίνονται πολλά... Ισχύουν ;

2. Για το ποσό που λένε π.χ. 1800 το μήνα , πως θα υπολογίζω το ετήσιο ; Δηλαδή όπως εδώ με 14 μήνες η 12 ; Δεν γνωρίζω αν έχουν δώρα κ.τ.λ. το χρόνο για αυτό ρωτάω.

3. Για την ασφάλεια πως κάνετε ; Πληρώνω εγώ την ασφάλεια ; Η ανάλογα την συννενόηση ;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dhmm είπε

1. Τα ποσά που λένε μερικοί ότι μπορείς να φτάσεις ακόμα και 2Κ, 3Κ το μήνα ισχύουν η κάνω εγώ κάπου λάθος ; Θέλω να πω ότι μου φαίνονται πολλά... Ισχύουν ;

ισχύουν ναι, ανάλογα με τις γνώσεις βέβαια. Δηλ αν είσαι junior developer θα ξεκινήσεις από πιο χαμηλό μισθό προφανώς. Επίσης υπάρχει πολύ μεγάλος ανταγωνισμός οπότε θα πρέπει να δείξεις αρκετά πράγματα για να σε προσλάβουν.

Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, onelonelystar είπε

ισχύουν ναι, ανάλογα με τις γνώσεις βέβαια. Δηλ αν είσαι junior developer θα ξεκινήσεις από πιο χαμηλό μισθό προφανώς. Επίσης υπάρχει πολύ μεγάλος ανταγωνισμός οπότε θα πρέπει να δείξεις αρκετά πράγματα για να σε προσλάβουν.

Για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω.

Όπως και να έχει θα προσπαθήσω να ξεκινήσω απο Junior για να δω τι γίνεται. Πάλι όμως το ποσό δεν θα έχει καμιά σχέση με αυτό εδώ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά εννοείται πως αν έχεις την ευκαιρία να πας. Εκτός από το μισθό, θα μαθαίνεις πολλά πράγματα και θα έχεις ευκαιρίες να ανέβεις level. Σε τέτοιες εταιρείες οι άνθρωποι ξέρουν γιατί πληρώνουν τους υπάλληλους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν δωρα και 14 μισθοι..Ο μισθός ως ποσό είναι ετήσιος αν είναι εγγυημένο συμβόλαιο.Υπάρχουν και τα zero hour contracts που πληρωνεσαι όταν σε  καλούν για δουλειά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπόψιν ότι συχνά αγγελίες αναφέρουν remote αλλά εννοούν αποκλειστικά βασισμένη/ος στην ίδια χώρα, π.χ. UK, για να μην μπλέκουν γραφειοκρατικά με διασυνοριακές πολυπλοκότητες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα £2-3Κ το μήνα δεν είναι ιδιαίτερα πολλά στην Αγγλία σαν προγραμματιστής, είναι περίπου £30-50Κ το χρόνο που ένας ντεβ με 3-4 χρόνια εμπειρία εύκολα μπορεί να τα αξιώσει. Ειδικά αυτή την περίοδο παρατηρείται μια αδιανόητη έκρηξη στον κλάδο με εταιρίες να ψάχνουν ντεβς με το δίκανο. Το δύσκολο στην περίπτωσή σου είναι να βρεις εταιρία που θα σε προσλάβει σαν μόνιμο υπάλληλο με έδρα στο εξωτερικό και ειδικά στην Ελλάδα που τα νομικά πλαίσια είναι ακαθόριστα και μπερδεμένα.

Επίσης, οπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω, η συντριπτική πλειοψηφία των αγγελιών που αναφέρουν remote working εννοούν να έχεις βάση στην Αγγλία (άντε Ουαλία αν η εταιρία είναι δυτική Αγγλία ή midlands, ή Σκωτία αν είναι βόρεια Αγγλία) και να δουλεύεις από το σπίτι. Είναι πολύ πιο πιθανό να βρεις δουλειά σε αγγλική εταιρία σαν contractor με έδρα την Ελλάδα, αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να αναλάβεις τα φορολογικά σου εσύ, καθώς και να είσαι συνέχεια στο άγχος αν θα σου ανανεώσουν το συμβόλαιο. Μετά από 2-3 συμβόλαια πάντως, συνήθως οι (καλοί) contractors έχουν αρκετά contacts και εμπειρία για να πηγαίνουν από συμβόλαιο σε συμβόλαιο χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

Τέλος, εννοείται πως αν βρεις δουλειά, ετοιμάζεις βαλίτσες και μετακομίζεις καθώς η διαφορά στην ποιότητα ζωής και κυρίως στις συνθήκες εργασίας είναι χαοτική μεταξύ Ελλάδας και Αγγλίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, t(o.ot) είπε

 

Τέλος, εννοείται πως αν βρεις δουλειά, ετοιμάζεις βαλίτσες και μετακομίζεις καθώς η διαφορά στην ποιότητα ζωής και κυρίως στις συνθήκες εργασίας είναι χαοτική μεταξύ Ελλάδας και Αγγλίας.

Για ΗΒ πλέον θέλει βίζα  https://www.gov.uk/guidance/the-uks-points-based-immigration-system-information-for-eu-citizens.el?fbclid=IwAR29Ixojqjwu4T7pda4Et4X251xN_S93mh4ckLLUfJeJE55PLhoAHEd86A0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ισχύει, αλλά εφόσον έχει βρει εργοδότη να του προσφέρει εργασία, είναι πολύ εύκολο να τη βγάλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, t(o.ot) είπε

Τα £2-3Κ το μήνα δεν είναι ιδιαίτερα πολλά στην Αγγλία σαν προγραμματιστής, είναι περίπου £30-50Κ το χρόνο που ένας ντεβ με 3-4 χρόνια εμπειρία εύκολα μπορεί να τα αξιώσει. Ειδικά αυτή την περίοδο παρατηρείται μια αδιανόητη έκρηξη στον κλάδο με εταιρίες να ψάχνουν ντεβς με το δίκανο. Το δύσκολο στην περίπτωσή σου είναι να βρεις εταιρία που θα σε προσλάβει σαν μόνιμο υπάλληλο με έδρα στο εξωτερικό και ειδικά στην Ελλάδα που τα νομικά πλαίσια είναι ακαθόριστα και μπερδεμένα.

Επίσης, οπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω, η συντριπτική πλειοψηφία των αγγελιών που αναφέρουν remote working εννοούν να έχεις βάση στην Αγγλία (άντε Ουαλία αν η εταιρία είναι δυτική Αγγλία ή midlands, ή Σκωτία αν είναι βόρεια Αγγλία) και να δουλεύεις από το σπίτι. Είναι πολύ πιο πιθανό να βρεις δουλειά σε αγγλική εταιρία σαν contractor με έδρα την Ελλάδα, αλλά σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να αναλάβεις τα φορολογικά σου εσύ, καθώς και να είσαι συνέχεια στο άγχος αν θα σου ανανεώσουν το συμβόλαιο. Μετά από 2-3 συμβόλαια πάντως, συνήθως οι (καλοί) contractors έχουν αρκετά contacts και εμπειρία για να πηγαίνουν από συμβόλαιο σε συμβόλαιο χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

Τέλος, εννοείται πως αν βρεις δουλειά, ετοιμάζεις βαλίτσες και μετακομίζεις καθώς η διαφορά στην ποιότητα ζωής και κυρίως στις συνθήκες εργασίας είναι χαοτική μεταξύ Ελλάδας και Αγγλίας.

Τα £30-50Κ που αναφέρεις πιστεύω πως είναι gross έτσι δεν είναι ; Αν είναι gross απο τα  30.000  αν αφαιρέσουμε  £2,451.84 ( insurance) και  £3,486 (tax) μένουν £24,062.16. Αυτά θα είναι αρκετά τουλάχιστον για μια οικογένεια με 1 παιδί ;  Απο ότι είδα τα ενίκοια είναι πανάκριβα.  Βέβαια θα εξαρτάται σε ποια πόλη θα είμαι κ.τ.λ.

Βασικά μετά απο αυτά που έχεις γράψει η πυξίδα γυρνάει προς την UK. Αν και για Ολλανδία λένε αρκετά καλά πράγματα.

Έχω ένα παιδί. Αν και δεν ξέρει κανένας τι μπορεί να αλλάξει στο μέλλον, εγώ στο κοντινό μέλλον δεν βλέπω πολλές αλλαγές εδώ ( τουλάχιστον σύντομα ).

Τα contrator δεν μου άρεσαν γενικά όπως τα είδα. Θα προτημήσω αν μπορώ να πάω εκεί για να μην έχω το άγχος το τι έγινε και τι θα γίνει...

Επεξ/σία από dhmm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο, αλλά εξαρτάται από το πού θα μείνεις και τις προσδοκίες σου όσον αφορά στο τί σημαίνει 'αρκετά'.

Όλοι οι μισθοί που βλέπεις στην Αγγλία είναι ετήσιοι και μεικτοί, οπότε όπως σου έγραψα παραπάνω τα £30Κ είναι περίπου £2Κ/μήνα καθαρά, τα £50Κ περίπου £3Κ/μήνα. Φορολογίες, κρατήσεις, συντάξεις κλπ τα αναλαμβάνει όλα ο εργοδότης σου, εσύ δεν έχεις να αγχώνεσαι, εκτός αν θες/προτιμάς να πας ιδιωτικά για κάτι έξτρα (πολύ συνηθισμένο για κάτι έξτρα στη σύνταξη καθώς εδώ οι συντάξεις είναι της πείνας).

Καθαρά προσωπικά, με οικογένεια (1 παιδί) δε νομίζω ότι θα την πάλευα εδώ για λιγότερα από £50Κ/χρόνο, και αυτό με μεγάλες υποχωρήσεις ή έστω μόνο αν υπήρχε ξεκάθαρο πλάνο και προοπτική για κάτι καλύτερο πολύ σύντομα.

Το κόστος ζωής εδώ είναι πιο ψηλά από την Ελλάδα, κυρίως λόγω ακριβών ενοικίων και μετακινήσεων (πχ ένα 'τριάρι' - 2 bedroom flat θα σε πάει άνετα στα £1,200/μήνα μακρυά από το Λονδίνο και το τραίνο για να πας Λονδίνο θα κοστίζει χαλαρά ένα διακοσάρι το μήνα). Κατά τ' άλλα, σούπερ μάρκετ είναι περίπου στα ίδια επίπεδα με Ελλάδα, αν και έχεις και αρκετά φτηνότερες επιλογές εδώ, με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην ποιότητα. Λογαριασμοί λίγο πολύ στα ίδια με Ελλάδα, εκτός του council tax (δημοτικά τέλη) που είναι αρκετά πάνω (παίζει ανάλογα την περιοχή και το σπίτι σου). Μπορείς πάντως να βρεις για κάθε σπίτι εδώ πόσο πάει το council tax από το site του σχετικού δήμου.

Τέλος, για να το ξεκαθαρίσω, όπως έγραψε ο Ukforthemoment, για να έρθεις θες visa πλέον, που σημαίνει ότι πρέπει να ψάξεις για εργοδότη που το προσφέρει - αυτό περιορίζει τις επιλογές σου αρκετά. Πάντως, αν βρεις εργοδότη να σου προσφέρει δουλειά, όλα γίνονται πολύ πιο εύκολα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα όσα (λίγα) γνωρίζω σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα, καταλαβαίνω ότι ελάχιστες εταιρίες θα ασχοληθούν με κάποιον που χρειάζεται visa sponsorship. Ίσως το κάνουν κάποιες μεγάλες πολυεθνικές που δε τις ενδιαφέρει το κόστος και η σχετική γραφειοκρατία, αλλά και πάλι μόνο ίσως για κάποιον που έχει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα. Κάποια ζητούμενη εξειδίκευση, συγκεκριμένη εμπειρία κλπ. Για junior πολύ πιο δύσκολα. Μικρές ή μεσαίες εταιρίες πιο δύσκολα. Α, και άλλος ο ορισμός της μεσαίας εταιρίας στην Αγγλία και άλλος στην Ελλάδα. Μεσαία στην Αγγλία ίσως έχει 1000+ devs.

Για τα οικονομικά δες ό,τι έχει ήδη γραφτεί από πάνω. Το κόστος ζωής είναι αρκετά αυξημένο, εκτός κι αν θες να ζεις σε δύσκολες συνθήκες. Εξαρτάται από το άτομο αυτό, αλλά προσωπικά δε θα ήθελα με τίποτα να ζω σε δυσάρεστες συνθήκες για να εξοικονομήσω χρήματα. Μπες στο listen to taxman και βάλε τον μεικτό ετήσιο μισθό για να δεις καθαρά τι μένει ανά μήνα (12 μήνες, για μισθωτός πάντα, όχι contractor). Από προσωπική εμπειρία για ένα ΟΚ προς καλό επίπεδο ζωής χρειάζονται τουλάχιστον £2k καθαρά μηνιαία για ένα άτομο ή £2.5k για ζευγάρι εκτός Λονδίνου. Για Λονδίνο βάλε κάνα £500+ το μήνα και αν έχεις παιδι(α) τότε ανεβαίνει κι άλλο. Οι παιδικοί σταθμοί πχ είναι πανάκριβοι, αν αυτό σε αφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για να δεις χοντρικά τι θα βάζεις στην τσέπη https://www.tax.service.gov.uk/estimate-paye-take-home-pay/your-pay

Απο αυτό που θα σου βγάλει θα εχεις να πληρωσεις την εισφορά για την ιδιωτική ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ghostaki είπε

Από τα όσα (λίγα) γνωρίζω σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα, καταλαβαίνω ότι ελάχιστες εταιρίες θα ασχοληθούν με κάποιον που χρειάζεται visa sponsorship. Ίσως το κάνουν κάποιες μεγάλες πολυεθνικές που δε τις ενδιαφέρει το κόστος και η σχετική γραφειοκρατία, αλλά και πάλι μόνο ίσως για κάποιον που έχει κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα. Κάποια ζητούμενη εξειδίκευση, συγκεκριμένη εμπειρία κλπ. Για junior πολύ πιο δύσκολα. Μικρές ή μεσαίες εταιρίες πιο δύσκολα. Α, και άλλος ο ορισμός της μεσαίας εταιρίας στην Αγγλία και άλλος στην Ελλάδα. Μεσαία στην Αγγλία ίσως έχει 1000+ devs.

Για τα οικονομικά δες ό,τι έχει ήδη γραφτεί από πάνω. Το κόστος ζωής είναι αρκετά αυξημένο, εκτός κι αν θες να ζεις σε δύσκολες συνθήκες. Εξαρτάται από το άτομο αυτό, αλλά προσωπικά δε θα ήθελα με τίποτα να ζω σε δυσάρεστες συνθήκες για να εξοικονομήσω χρήματα. Μπες στο listen to taxman και βάλε τον μεικτό ετήσιο μισθό για να δεις καθαρά τι μένει ανά μήνα (12 μήνες, για μισθωτός πάντα, όχι contractor). Από προσωπική εμπειρία για ένα ΟΚ προς καλό επίπεδο ζωής χρειάζονται τουλάχιστον £2k καθαρά μηνιαία για ένα άτομο ή £2.5k για ζευγάρι εκτός Λονδίνου. Για Λονδίνο βάλε κάνα £500+ το μήνα και αν έχεις παιδι(α) τότε ανεβαίνει κι άλλο. Οι παιδικοί σταθμοί πχ είναι πανάκριβοι, αν αυτό σε αφορά. 

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, απλά οι μεσαίες εταιρίες (SMEs) στην Αγγλία έχουν ~50-250 εργαζόμενους συνολικά και κάνουν τζίρο ~£1M-£50Μ (link). 1000+ engineers (όχι μόνο developers) μόνο οι κολοσσοί έχουν (FAANG, IBM, MS κλπ).

Για την visa, απλά κοιτάς εταιρίες που κάνουν sponsor visas (link). Η Accenture είναι πολύ δημοφιλής εταιρία για όσους θέλουν να ξεκινήσουν την καριέρα τους σαν προγραμματιστές στην Αγγλία καθώς προσλαμβάνει συνέχεια. Δεν είναι όσο straight forward είναι μια τυπική διαδικασία πρόσληψης, αλλά δεν είναι και όσο δύσκολο είναι να βγάλεις visa για Αμερική πχ. Όπως έγραψα παραπάνω, ειδικά με brexit/covid, υπάρχει τεράστια έλλειψη εργαζόμενων στην Αγγλία, από οδηγούς μέχρι ντεβς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Btw γιατί δεν θες να το πας ως εξωτερικός συνεργάτης (contractor). Ναι θα πρέπει να κάνεις έναρξη επαγγέλματος (μπλοκάκι) και να πληρώνεις εσύ την ασφάλεια (139 ευρώ το ΕΦΚΑ για τα 5 πρώτα χρόνια). Επίσης το καλό πλέον με UK είναι ότι θεωρείται 3η χώρα (μετά το brexit) οπότε δεν θα χρειάζεται να πληρώνεις κάθε 3μηνο ΦΠΑ.
Το αναφέρω γιατί και εγώ έχω κάνει αυτό ακριβώς, δουλεύω UK με μπλοκάκι. Δεν είναι τόσο τραγικό και τόσο απαράδεκτο όπως το έχουν στο μυαλό τους οι περισσότεροι (και εγώ όταν μου είπαν για μπλοκάκι δεν ήθελα ούτε να ακούσω, μετά το συζήτησα και το έψαξα λίγο με λογιστή και είδα ότι δεν είναι τόσο κακό.
Σημείωση ο 1ος χρόνος είναι ο πιο δύσκολος όπου καλείσαι να προ-πληρώσεις και τον επόμενο -welcome to Greece-)

Νομίζω ότι αν καταφέρεις και κλείσεις κανένα deal γύρω στο 3000 (μην πέσεις κάτω απο 2000) θα είσαι μια χαρά. Τώρα το ότι μπορούν να σε απολύσουν πιο εύκολα όταν είσαι contractor από το αν πας εκει και είσαι υπάλληλος, δεν το καταλαβαίνω. Αν κάνεις σωστά τη δουλειά σου και είναι ευχαριστημένοι γιατί να σε διώξουν? Ή ότι θα έχεις πιο λίγο αγχος για το τι θα γίνει, δλδ αν πας απο κει τέλος? Ζήσαν αυτοί καλά και εσύ καλύτερα?

Τέλος, το έχω δει απο γνωστό μου, ότι εάν κάνεις την αρχή σαν contractor και δικτυωθείς λίγο, είναι πολύ εύκολο να βρείς κάποια άλλη δουλειά μετά

**Edit: Πάντως η τηλεργασία που λες για το εξωτερικό στο αρχικό post μπορεί να γίνει μόνος ως contractor, το να σε προσλάβουν σαν υπάλληλο τους, αυτοί να είναι UK και εσύ ελλάδα είναι πααρα πολύ δύσκολο και δεν συμφέρει κανέναν

Επεξ/σία από ALLisCHAOS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...