Προς το περιεχόμενο

Το Ευρωσύστημα ξεκίνησε τις εργασίες για το μεγάλο εγχείρημα του ψηφιακού ευρώ


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο οτι μας τα παίρνει η x βιζα δεν το κατάλαβα.. Και τώρα μια χαρα πληρώνεις με καρτα απλη χρεωστική (οχι πιστωτική) και δεν πληρώνεις ουτε επιτόκιο στην τράπεζα ουτε τίποτε.. (και αν θες μεσω κινητού, web banking ουτε καν καρτα). 

Επισης δεν πολυ καταλαβαίνω τη διαφορά με το ψηφιακό ευρώ, αφου και τώρα ψηφιακο είναι οταν πληρώνεις με χρεωστική καρτα.. 

Τέλος αν κάποια στιγμή καταργηθούν τα μετρητά ή μειωθεί εξαιρετικά η χρήση τους (παλι δε χρειάζεται νεο ψηφιακο ευρώ, απλα υποχρέωση να πληρώνουμε με καρτα στα παντα), οι τιμές θα ανέβουν, αυτό είναι δεδομένο και όποιος δεν το καταλαβαίνει δεν έχει νόημα περισσότερης ανάλυσης και ναι, είμαι οικονομολόγος. Όποιον οικονομολόγο και να ρωτήσεις το ιδιο θα σου πει. 

Σε θεωρητικό επίπεδο θα έφερνε πολλά θετικά η πάταξη της παραοικονομιας, παρά την αύξηση των τιμών. Θα εξισορροπουνταν αυτη, απ τα θετικά που θα έφερνε και θα μπορούσε πχ να ανεβάσει τους μισθούς, σωστότερη φορολόγηση κλπ. Το θέμα είναι οτι για να συμβεί αυτο θες σοβαρες κυβέρνησεις. Το μη ψηφίζετε κλέφτες είναι αστείο γιατί μονο τέτοιοι είναι στην Ελλάδα, ολα τα κόμματα.  Αυτό που θα συμβεί θα είναι περισσότεροι διορισμοί στο δημόσιο για βόλεμα περισσότερων βυσματων ώστε το x (απο τα 3 κόμματα, γιατί και τα 3 ακριβώς αυτο κάνουν, το μονο που αλλάζει ίσως ειναι ο αριθμός που διορίζει καθένα) ώστε το x κόμμα να πάρει περισσότερους "πληρωμενους" ψήφους. Με λίγα λόγια χρειάζεται παιδεία, για να δεις βελτίωση. Απ τη στιγμή που αυτή δεν υπάρχει εκει όπου χρειάζεται, δε θα δεις βελτίωση. Ίσως απλά τυχαία κάποια κοινωνική ομάδα οφεληθει περισσότερο (και θα την πληρώσει κάποια αλλη).  Ηδη ενα 40% των αγορών γίνονται με ψηφιακο χρημα. Είδατε την αντίστοιχη βελτίωση πουθενά? 

Επεξ/σία από oldnew
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Σου φαίνεται φυσιολογική αντίδραση να κόβονται τα μαύρα και αυτό να έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση των τιμών?

Άρα κάποιος έκλεβε, τώρα δεν κλέβει, από κάπου πρέπει να κλέψει…

Δεν υπάρχει αυτό που λες και αν υπάρχει έκανες τεράστιο λάθος να αγοράσεις κάτι που για να μπορέσεις να κανείς απόσβεση εντός μερικών χρόνων θα πρέπει να κλέψεις…

Όλα σου τα λεγόμενα δείχνουν ότι είσαι εκτός παραγωγικής πραγματικότητας....

Να στο πω πιο απλά μπας και καταλάβεις. 

Όταν πουλάς κάτι πχ 10 ευρώ και το κόστος να το φτιάξεις είναι 3 ευρώ το κέρδος 7 ευρώ . Όταν κοπεί απόδειξη το κέρδος πέφτει στο 1,5 ευρώ. Έσυ τι λες θα δουλέψω τόση ώρα βάζοντας τόση τέχνη για 1,5 ευρώ

Το να κατακρίνουμε κόσμο που δεν ξέρουμε μέσα από μια σελίδα είναι το πιο εύκολο. Η πλάκα θα ήταν  να καταλαβαίναμε ότι αυτούς που κατακρίνουμε τους κοιτάμε με τα κυάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, efo355 είπε

Όλα σου τα λεγόμενα δείχνουν ότι είσαι εκτός παραγωγικής πραγματικότητας....

Να στο πω πιο απλά μπας και καταλάβεις. 

Όταν πουλάς κάτι πχ 10 ευρώ και το κόστος να το φτιάξεις είναι 3 ευρώ το κέρδος 7 ευρώ . Όταν κοπεί απόδειξη το κέρδος πέφτει στο 1,5 ευρώ. Έσυ τι λες θα δουλέψω τόση ώρα βάζοντας τόση τέχνη για 1,5 ευρώ

Το να κατακρίνουμε κόσμο που δεν ξέρουμε μέσα από μια σελίδα είναι το πιο εύκολο. Η πλάκα θα ήταν  να καταλαβαίναμε ότι αυτούς που κατακρίνουμε τους κοιτάμε με τα κυάλια.

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι πολύ σημαντικό… το ΦΠΑ δεν σου ανοίκει για να το υπολογίζεις ως κέρδος και απλά το εισπράττεις για χάρη του κράτους… 

με λίγα λόγια και απλά, το κέρδος σου είναι 5,06 μιας και το κόστος του προϊόντος είναι 3€ για σένα και με την αποφορολόγηση η καθαρή αξία του προϊόντος είναι 8,06€ για τον πελάτη!!! Κέρδος πάνω από 260%…

ελα τώρα και δείξε μου αν ξέρω από αγορά και πως και γιατί κλέβουμε κλπ κλπ…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, angelob7 είπε

Η μοναδική δύναμη (σε ένα βαθμό) που έχει ο πολίτης για να "εκβιάσει" το σύστημα, είναι τα μετρητά. Όταν υπήρχε ο φόβος ότι θα πηγαίναμε στην δραχμή ή ότι υπήρχε η περίπτωση να γίνει κούρεμα καταθέσεων, οι αναλήψεις μετρητών χτύπησαν κόκκινο και τα εκατομμύρια έβγαιναν εκτός τραπεζικού συστήματος. Τότε επέβαλαν capital control. Το σύστημα μαθαίνει, εκπαιδεύεται και προσαρμόζεται. Αν το χρήμα γίνει μόνο ψηφιακό, οι προμήθειες θα αυξηθούν και αργότερα θα υπάρξει και το αρνητικό επιτόκιο. Δεν θα έχουμε καμία επιλογή, δηλαδή θα είμαστε δούλοι. Το σύστημα φυσικά κάποια στιγμή θα "πέσει", θα το χακάρουν ή θα το ρίξουν οι ίδιοι, τότε τι κάνεις... Έτσι κι αλλιώς το χρήμα, αργά ή γρήγορα θα γίνει μόνο ψηφιακό.

Μην λέτε ανακρίβειες. Τότε ο Ντράγκι γέλαγε και φόρτωνε λεφτά τις τράπεζες. Γιατί το μόνο που έγινε ήταν να μείνουν από μετρητά, που είναι ένα τίποτα. Διότι από πίσω τις υποστήριξε και σε αξιοπιστία στις αξίες τους και στα collaterals. Καλά… ότι βγαίνει από το κεφάλι λέτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω πολλοί διαλέγετε στρατόπεδα υπερ ή κατά του μαύρου χρήματος.

Δυστυχώς το μαύρο χρήμα είναι ζήτημα επιβίωσης για κάποιες επιχειρήσεις. Σιγά σιγά με την κυριάρχηση του πλαστικού χρήματος, την αναγκαστική μείωση της φοροδιαφυγής και το χαμήλωμα των φόρων (κάτι που ήδη έχει ξεκινήσει με επιτυχία) το μαύρο χρήμα δεν θα είναι ανάγκη.

Αυτό το οποίο δεν ανέχομαι παρόλα αυτά είναι όταν κάποιος δεν θέλει να κόψει απόδειξη, αλλά ζητάει ολόκληρο το ποσό. Την πίτα ολόκληρη και τον σκύλο χορτάτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AtiX είπε

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει κάτι πολύ σημαντικό… το ΦΠΑ δεν σου ανοίκει για να το υπολογίζεις ως κέρδος και απλά το εισπράττεις για χάρη του κράτους… 

με λίγα λόγια και απλά, το κέρδος σου είναι 5,06 μιας και το κόστος του προϊόντος είναι 3€ για σένα και με την αποφορολόγηση η καθαρή αξία του προϊόντος είναι 8,06€ για τον πελάτη!!! Κέρδος πάνω από 260%…

ελα τώρα και δείξε μου αν ξέρω από αγορά και πως και γιατί κλέβουμε κλπ κλπ…

Στο επάγγελμα μου δεν είμαι υπόχρεος ΦΠΑ. Άσε να ξέρω καλύτερα. Και όταν κόβεις τιμολόγιο έχεις και άλλο φόρο δεν είναι μόνο ο ΦΠΑ. 

Άσε να ξέρω καλύτερα με τόσους φόρους που έχω πληρώσει. Αντίθετα όλοι εσείς οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν πληρώσατε πότε σας εφορία οπότε..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/7/2021 στις 10:13 ΜΜ, spyroskonst είπε

Το να μιλάμε για ψηφιακό ευρώ σε μια χώρα όπως η Ελλάδα είναι τουλάχιστον ξεκαρδιστικό.

Στην εφορία ΔΕΝ μπορείς να πληρώσεις με κάρτα, μόνο μετρητά. Και κόβουν την απόδειξη χειρόγραφη (!!!) η οποία ΔΕΝ χρησιμοποιείται στην φορολογική δήλωση ως έξοδο !!

Εγώ πάντως ότι έχει σχέση με τη εφορία το πληρώνω με κάρτα και από το σπίτι και οι αλήτες δεν μου στέλνουν χειρόγραφη απόδειξη....

Μήπως να ενημερωθείς καλύτερα να μην ταλαιπωρήσαι και εσύ, κρίμα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, efo355 είπε

Στο επάγγελμα μου δεν είμαι υπόχρεος ΦΠΑ. Άσε να ξέρω καλύτερα. Και όταν κόβεις τιμολόγιο έχεις και άλλο φόρο δεν είναι μόνο ο ΦΠΑ. 

Άσε να ξέρω καλύτερα με τόσους φόρους που έχω πληρώσει. Αντίθετα όλοι εσείς οι δημόσιοι υπάλληλοι δεν πληρώσατε πότε σας εφορία οπότε..... 

το να σε πιάνουν με την γίδα στην πλάτη και να ζητάς και τα ρέστα, δεν είναι ότι πιο φρόνιμο φίλε μου…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ε ναι εφυγε ο χρυσος τωρα να φυγουν και τα μετριτα να γινει ενα γλεντι για ολες τις τραπεζες. Τι ωραια που τα παρουσιαζουν ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...