Προς το περιεχόμενο

πολιτικος μηχανικος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας,ηθελα να ακουσω καποιες γνωμες σχετικα μς το επαγγελμα του πολιτικου μηχανικου.Εφτασε η ωρα να συμπληρωσω μηχανογραφικο και θα ηθελα να ακουσω αποψεις και αλλον.Το συγκεκριμενο επαγγελμα μου αρεσει περισσοτερο απο τα αντίστοιχα των αλλων μηχανικων ωστοσο δεν γνωριζω αν εχει μελλον στην ελλαδα για ενα ατομο που δεν εχει υποβαθρο.Και αν ειναι δυνατον να ανεβεις ψηλα αν διαβαζεις και το κυνηγας αν με λιγα λογια η "χωρα" θα με βοηθήσει οσο ειμαι ακομα νεο.

Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μακριά!
Είμαι 51, πολ.μηχ.ΕΜΠ, γεννημένος μέσα στο επάγγελμα καθώς και ο πατέρας μου πολ.μηχ.

Μέχρι τα μέσα της δεκαετίας του 2000 τα πράγματα ήταν καλά. Από το 2010 και μετά άρχισε τεράστια πτώση.
2018 παρέδωσα το εργοληπτικό μου πτυχίο, διαγράφηκα από ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ και τα παράτησα.
Δούλεψα πάνω από 20 χρόνια σε ιδιωτικά και δημόσια έργα. Πολλές ώρες δουλειάς, πολύ άγχος αλλά καλά χρήματα.

Όμως εδώ και μια δεκαετία στα δημόσια έργα οι προσφορές που δίνουν ΟΛΟΙ είναι πολύ κάτω του κόστους.
Ποντάρουν στο να πάρουν την δουλειά και μετά να κλέψουν 30% για να βγούν.
Το ίδιο και στα ιδιωτικά έργα.
Προ δεκαετίας μου ζήτησε κάποιος προσφορά για μια άδεια. Με το σύστημα των αμοιβών που υπήρχε τότε έβγαινε 25.000. 15.000 ήταν η αμοιβή μελέτη επίβλεψη και 10.000 τα φορολογικά. Του είπα 18.000, 10.000 θα πλήρωνα στο κράτος και 8.000 θα έπαιρνα εγώ για μελέτη επίβλεψη.
Του είπε άλλος μηχανικός 10.000 και πήγε εκεί φυσικά και μου την είπε και από πάνω πως είμαι ακριβός.
Το κόλπο που έκανε ο άλλος και το κάνουν όλοι οι μηχανικοί που ξέρω ήταν να πει χαμηλή αμοιβή, να τσιμπήσει την ανάθεση και προκαταβολή ώστε να καταθέσει φάκελο στην πολεοδομία και μετά θα σκάσει το παραμύθι στον πελάτη πως τα 10.000 ήταν για αμοιβή μελέτης. Οπότε μετά που τον έχει στο χέρι του ζητάει άλλα 10.000 για τα φορολογικά και άλλα 10.000 για την επίβλεψη. Ειδικά αν επιτρέψει μερικές παρεκλίσεις στην κατασκευή μετά μπορεί να ζητήσει ότι θέλει ο μηχανικός από τον πελάτη για να δώσει την υπεύθυνη δήλωση πως όλα γίναν σύμφωνα με την άδεια.

Με λίγα λόγια για να βγάλεις λεφτά ή έστω τα προς το ζειν πρέπει να είσαι ψεύτης, κλέφτης και απατεώνας. Γιαυτό και τα παράτησα, δεν μπορούσα να γίνω κλέφτης.
Αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα γινόμουν γιατρός ή προγραμματιστής.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω για το χρονο σου.το θεμα ειναι οτι δυστυχως δεν καταφετα να πιασω ημμυ που θεωρω πως εχει και μελλον...Δεν ξερω αν αξιζει να ξαναδωσω αλλα δεν θελω να μπω σε ενα τριπακι βα σπουδασω κατι που θα μου φερει προβληματα στο μελλον αν καταλαβαινετε τι εννοώ  (αγχος ενταση).ομως πιανω τμηματα πληροφορικής και να σας πω την αληθεια ειναι κατι που με ενδιαφέρει και" μοιαζει" με τον ημμυ.Παντως για προγραμματιστηε θεωρώ οτι ειναι ωραια δουλεια μπορεις και δουλευεις απο το σπιτι σου με καλες αμοιβές χωρις να βρίσκεσαι σε τοξικο περιβαλλον με λαμογια,εσεις τι γνωμη εχετε ; θεωρειτε πως αξιζει για ελλαδσ (εγω εχω ακουσιε οτι ειναι τοπ)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φίλο πολιτικό μηχανικό που είναι και ο πατέρας του π. Μηχανικός και όντως μου είπε Ελλάδα πολύ δύσκολα τα πράγματα. Ο φίλος μου βρίσκεται εδώ και μια δεκαετία Γερμανία από όπου ξεκίνησε από πολύ χαμηλά και τώρα είναι αρκετά ψηλά στην ιεραρχία της εταιρίας. Φίλοι του από σχολή που μείνανε Ελλάδα παίρνουν το 1/3 του μισθού που παίρνει στην εταιρία. 

Έχοντας εδώ και 15 χρόνια που πήρε πτυχίο αυτό που ξέρω είναι ότι καθημερινά σχεδόν διαβάζει για να μάθει και να ενημερώνεται σχετικά με το επάγγελμα του. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα θες πολιτικος μηχανικός η αρχιτεκτονας, μόνο εξωτερικό. Το ίδιο και οι τοπογραφοι πάνω κάτω σε λίγο καλύτερη μοίρα. Η Ελλάδα έχει τελειώσει για αυτά τα επαγγέλματα, υπάρχει ήδη τεράστια πληθώρα μηχανικών τόσο αποφοίτων όσο και φοιτητών, έθιξα σε άλλο topic ότι πρέπει να μειωθούν οι θέσεις εισακτέων και μου λένε για υποβάθμιση παιδείας κτλ. Ως μηχανικός για να επιβιώσεις μόνο από διεκπεραιοτικες εργασίες τύπου τακτοποίηση αυθαιρέτων, ενεργειακά πιστοποιητικά, βεβαιώσεις μηχανικών για μεταβιβάσεις ακινήτων και ηλεκτρονικές ταυτότητες, σε όλα αυτά θα έχεις πελάτες να πριζουν μπάλες για τις τιμές, να σου την λένε όπως ο είπε ο προηγούμενος όχι για χιλιάδες ευρώ αλλά για 10 και 20 ευρώ διαφορά ότι είσαι κλέφτης και ο άλλος το έχει τόσο, θα τρέχεις από δω και από κει για εύρεση εγγράφων και βεβαιώσεων από διαφορες υπηρεσίες, τηλέφωνα και πήξιμο με δικηγόρους συμβολαιογράφους και πελάτες, όλα αυτά για σχετικά χαμηλές απολαβές αν αφαιρέσεις φόρους και εισφορές. Όπως ειπωθηκε αν δεν γίνεις κλέφτης και λσμογιο δεν επιβιώνεις. Σαν σχολη είναι ιδιαίτερα απαιτητική καθώς έχει να κάνει άμεσα με την ασφάλεια των κτιρίων και των κατασκευών. Ενασχόληση με ανακαινισεις και έκδοση αδειών για ανέγερση, μόνο όσοι είναι κάποια χρόνια στο επάγγελμα και έχουν δικτυωθεί με γνωστούς, τεχνικά γραφεία πολλών μηχανικών μαζί πλέον και μεγαλοεταιρειες έχουν τους δικούς τους καθώς και διαθέσιμες λίστες με άπειρα βιογραφικά, ο νέος χωρίς εμπειρια είτε μένει εκτός κυρίου αντικειμένου είτε αν προταθει από γνωστό τον παίρνουν ως υπάλληλο γραφείου να βγάζει φωτοτυπίες και να φτιάχνει καφέδες για 500 ευρώ. Ορισμένοι έξυπνοι μηχανικοί που είναι χρονιά στην αγορά και είδαν ότι πέθανε η ανέγερση νέο ακίνητο, στράφηκαν σε εταιρείες ενεργειακού τομέα η με εξειδίκευση στην ενεργειακή αναβάθμιση κατοικιών, αυτοί βέβαια είχαν ήδη το κεφάλαιο και τις γνωριμίες, έκαναν συνεργασίες με μηχανολόγους. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχώρα. Η οικοδομή θα πάρει μπρος στο φουλ στην επόμενη δεκαετία. Όταν θα βγεις από τη σχολή θεωρώ θα πέσεις σε καλά χρονια.

Φυσικά σε αυτά τα επαγγέλματα το καλύτερο θα ήταν να έχεις και λεφτά από πίσω να σηκώσεις μόνος σου οικοδομή να κάνεις όνομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προχωρα φιλος....ολοι στην χωρα μας αν ρωτησεις γνωμη για το επαγγελμα τους σε αποτρεπουν.....ρωτα ταξιτζη για ταξι...ντελιβερα....οικονομολογο....δικηγορο...οδοντιατρο...νεκροθαφτη...

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι πιο λογικο να ακουσει εναν τυχαιο στο ινσομνια παρα καποιον που εξασκει το επαγγελμα..

Αν σου αρεσει ο προγραμματισμος εφυγες καρφι για πληροφορικη, θα τελειωσεις και πιο γρηγορα απο πολυτεχνειο και ειναι απο τα λιγα επαγγελματα που θα μπορεις να βρεις δουλεια και στην Ελλαδα. Πολιτικος μονο αμα θες να φυγεις εξω στα 24 και να μην ξαναγυρισεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikostz99 είπε

 

παιδια ευχαριστω ολους για της αποψεις σας. Οπως βλεπω η αποψεις διαφερουν..Ομως δεν μπορουμε να μιλαμε μεσιηουρια για το τι θα γιβει σε 5+χρονια γτ ηδη η οικοδομή ειναι σε μαυρο χαλι οποτε δεν εχει λογικη να τελειωσει καποια στιγμη θα υπαρχει ανακαμψει το θεμα ειναι το ποτε αν εχετε καμια αλλη αποψη θα την ακουσω με ευχαρίστηση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nikostz99 είπε

σε ευχαριστω για το χρονο σου.το θεμα ειναι οτι δυστυχως δεν καταφετα να πιασω ημμυ που θεωρω πως εχει και μελλον...Δεν ξερω αν αξιζει να ξαναδωσω αλλα δεν θελω να μπω σε ενα τριπακι βα σπουδασω κατι που θα μου φερει προβληματα στο μελλον αν καταλαβαινετε τι εννοώ  (αγχος ενταση).ομως πιανω τμηματα πληροφορικής και να σας πω την αληθεια ειναι κατι που με ενδιαφέρει και" μοιαζει" με τον ημμυ.Παντως για προγραμματιστηε θεωρώ οτι ειναι ωραια δουλεια μπορεις και δουλευεις απο το σπιτι σου με καλες αμοιβές χωρις να βρίσκεσαι σε τοξικο περιβαλλον με λαμογια,εσεις τι γνωμη εχετε ; θεωρειτε πως αξιζει για ελλαδσ (εγω εχω ακουσιε οτι ειναι τοπ)

 

Αξίζει αν σου αρέσει. Ακόμα κι αν δε βρεις κατι ενδιαφέρον Ελλάδα μπορεις να δουλευεις remote σε εταιρίες εξωτερικου ή ως ελευθερος επαγγελματίας να συνεργάζεσαι με εταιρίες σε ολο τον κόσμο. γενικά εχει καλές προοπτικές αρκει να σου αρέσει να καθεσαι ωρες μπροστα στο υπολογιστή, να βρίσκεις λύσεις σε προβλήματα και να μαθαίνεις συνεχως καθως η πληροφορική εξελίσσεται ανα δευτερολεπτο. 

τωρα για πολιτικός μηχανικός  στη παρουσα φάση δεν ειναι ο,τι καλύτερο σαν επαγγελματική επιλογηγια Ελλάδα, για εξωτερικό δε γνωρίζω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, livornian7 είπε

προχωρα φιλος....ολοι στην χωρα μας αν ρωτησεις γνωμη για το επαγγελμα τους σε αποτρεπουν.....ρωτα ταξιτζη για ταξι...ντελιβερα....οικονομολογο....δικηγορο...οδοντιατρο...νεκροθαφτη...

Δεν ειμαστε όλοι του ίδιου επαγγέλματος, μπορεί να έχουμε μιλήσει, συναναστραφει, διαβάσει απόψεις επαγγελματιών έχοντας παρεμφερές επάγγελμα που έρχεσαι σε επαφή με άλλους, οπότε ψηλοάκυρο αυτό το επιχείρημα. Γκρίνιες και αποστροφή ακούς από όλους διότι στην Ελλάδα του σήμερα, δεν αρκεί κάτι να σου αρέσει αλλά να σου παρέχει αξιοπρεπείς απολαβές ως προς τις σπουδές σου τον κόπο σου και να έχεις μια καλή ποιότητα ζωής και όχι να είσαι με lexotanil στα 50 σου. 

Η ανέγερση νέων ακινήτων πέθανε στην Ελλάδα όπως και οι τζιροι που υπήρχαν στον κατασκευαστικο τομέα και επιβίωναν από πίσω χιλιάδες επαγγελματίες, ότι γίνει από εδώ και στο εξής με τον κατασκευαστικο τομέα θα αφορά μόνο ανακαινίσεις και αναστυλωσεις που θα γίνονται με τεράστια δυσκολία από ιδιοκτητες αλλά λόγω τεράστιου αριθμού παλιών και σε κακή κατάσταση ακινήτων αυτές θα είναι πολλές. 

Άλλες μικρές εξαιρέσεις έργα όπως στο ελληνικό που θα δουλέψουν χιλιάδες μηχανικοί, διάφορα έργα υποδομής, για όλα τα παραπάνω οι υπάρχοντες μηχανικοί και τα τεχνικά γραφεία είναι υπεραρκετά κι αν θα ψάξουν κάποιους για δουλειά θα απαιτείται πολύ εμπειρία, επίσης ότι καλό συμβεί στην Ελλάδα θα είναι για πολύ λίγο, το μόνο οφέλημο που μπορεί να κάνει ο ts είναι να φύγει εξωτερικό να δουλέψει εκεί κι αν παρουσιαστεί κάποια καλή ευκαιρία με πραγματική δουλειά μηχανικού να γυρίσει εδώ προσωρινά μέχρι να γίνει η δουλειά και μετά πάλι επιστροφή έξω, για μόνιμη διαμονή και επιβίωση εδώ δεν το συζητάμε, για να μην παρεξηγηθώ όμως, εφόσον βρεθεί κάτι εδώ φυσικά και να μείνει, αλλά εκτιμώ διότι εκτίμηση κάνω ότι αυτό πολυ δύσκολα θα βρεθεί. 

Ο ταξιτζής και τα άλλα παραδείγματα που λες έχουν μια διαφορά ότι δεν έφαγαν 6 χρόνια να λιώσουν κατψν από τα βιβλια και ήξεραν περισσότερο άμεσα με τι έχουν να κάνουν, το αν βγάζουν η όχι είναι άλλο θέμα. 

Επίσης πέραν των παραπάνω ο ts όπως και σε πολλά άλλα επαγγέλματα θα χρειαστεί αρκετή επιμόρφωση, πιστοποιήσεις και επιπλέον εκπαίδευση για να ανταπεξέλθει, αυτα διότι οι σχολές σου παρέχουν πολύ βασικές γνώσεις και δεν έχουν σύνδεση η σχέση με το τι συμβαίνει πραγματικά στην αγορά με αποτέλεσμα να έρχεται η ώρα της πρακτικής για τον τελειόφοιτο η της αναζήτησης για εργασία για πέφτουν τα στραπάτσα το ένα μετά το άλλο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σαν πολιτικός μηχανικός (ΕΜΠ | Κατεύθυνση Δομοστατικού, όχι πως παίζει και ιδιαίτερη σημασία) από οικογένεια μηχανικών (του Δημοσίου), θα έλεγα ότι δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα. Έχω διαλέξει μια ιδιαίτερη κατεύθυνση για τον κλάδο, άμεσα συσχετιζόμενη και χωρίς να παρεκκλίνω από τα όσα διδάχτηκα στη σχολή και θα έλεγα ότι μετά από αγώνα και κόπο (ήτοι συνεχή επιμόρφωση), έχω φτάσει να είμαι ικανοποιημένος από τα όσα κερδίζω μέχρι στιγμής. Πολύ μεγάλο ρόλο σε αυτό, έπαιξαν οι σπουδές μετά το πτυχίο (ήτοι το μεταπτυχιακό που έκανα, αλλά και το διδακτορικό το οποίο είναι εν εξελίξει).  Άλλωστε, πολιτικός μηχανικός δεν σημαίνει κατ' ανάγκη, αυτός που βγάζει ΠΕΑ και άδειες (που κατά βάση, αυτό γίνεται στην Ελλάδα). Πολιτικός Μηχανικός μπορεί να είναι μελετητής ή εργοταξιακός, μπορεί όμως να είναι και μελετητής, εργολήπτης ή παρέχων συμβουλές επί ειδικών τεχνικών έργων, μπορεί να είναι ένας μελετητής ή/και εργολήπτης σε ενισχύσεις τεχνικών έργων και άλλα πολλά.

Συνοψίζοντας λοιπόν, η όλη ιστορία έχει να κάνει με το πόσο μέσα μπορείς να πέσεις σε μια πρόβλεψη που θα κληθείς να κάνεις άμα την κτήση του πτυχίου σου και η οποία θα πρέπει να είναι σε άμεσο συσχετισμό με τη ζήτηση στην αγορά. Αυτή τη στιγμή η προσφορά σε ΠΕΑ και μελέτες Ω.Σ. λόγου χάρη, είναι τεράστια. Ειδικά σε ό,τι αφορά το δεύτερο, είναι το μοναδικό ίσως πράγμα, που μπορεί ένας φρέσκος απόφοιτος πολυτεχνικών σχολών ή πολυτεχνείου, να κάνει με ευκολία. Ωστόσο, πολλοί συνάδελφοι επιμένουν σε αυτά και κακώς, κατά την άποψή μου. Η συγκεκριμένη επιστήμη μπορεί να σου προσφέρει πολλά. Σίγουρα όχι με το καλημέρα και σίγουρα όχι με τις γνώσεις που απέκτησε κανείς από τη σχολή και οι οποίες μόνο ως έρεισμα μπορούν να λειτουργήσουν. Παρόλα αυτά και εφόσον αναγνωρίσεις τη ζήτηση, θεωρώ ότι μπορείς να κάνεις πολλά και ανταποδοτικά πράγματα (τα τετριμμένα περί αγάπης σε αυτό που κάνεις κ.λπ., δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να τα αναφέρω, νομίζω ότι εκ των ων ουκ άνευ εστί).

Υ.Γ. Για να ξεφύγουμε λίγο από το στενό αυτό πλαίσιο που ορίζει τον πολ. μηχ. στην Ελλάδα, ως έναν επιστήμονα που υπολογίζει τα σίδερα σε μια νέα κατασκευή από Ω.Σ., να υπενθυμίσουμε ότι πολ. μηχ. είναι και αυτός που αποκαθιστά ή/και ενισχύει μια υπάρχουσα κατασκευή είτε από Ω.Σ., είτε από χάλυβα, είτε από Φ.Τ. είτε είτε είτε. Επίσης, κατασκευή είναι η πολυκατοικία, κατασκευή όμως είναι και η γέφυρα, ο τοίχος αντιστήριξης, το φράγμα, ο δρόμος και και και.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Εγώ σαν πολιτικός μηχανικός (ΕΜΠ | Κατεύθυνση Δομοστατικού, όχι πως παίζει και ιδιαίτερη σημασία) από οικογένεια μηχανικών (του Δημοσίου), θα έλεγα ότι δεν είναι τόσο δραματικά τα πράγματα. Έχω διαλέξει μια ιδιαίτερη κατεύθυνση για τον κλάδο, άμεσα συσχετιζόμενη και χωρίς να παρεκκλίνω από τα όσα διδάχτηκα στη σχολή και θα έλεγα ότι μετά από αγώνα και κόπο (ήτοι συνεχή επιμόρφωση), έχω φτάσει να είμαι ικανοποιημένος από τα όσα κερδίζω μέχρι στιγμής. Πολύ μεγάλο ρόλο σε αυτό, έπαιξαν οι σπουδές μετά το πτυχίο (ήτοι το μεταπτυχιακό που έκανα, αλλά και το διδακτορικό το οποίο είναι εν εξελίξει).  Άλλωστε, πολιτικός μηχανικός δεν σημαίνει κατ' ανάγκη, αυτός που βγάζει ΠΕΑ και άδειες (που κατά βάση, αυτό γίνεται στην Ελλάδα). Πολιτικός Μηχανικός μπορεί να είναι μελετητής ή εργοταξιακός, μπορεί όμως να είναι και μελετητής, εργολήπτης ή παρέχων συμβουλές επί ειδικών τεχνικών έργων και άλλα πολλά.

Συνοψίζοντας λοιπόν, η όλη ιστορία έχει να κάνει με το πόσο μέσα μπορείς να πέσεις σε μια πρόβλεψη που θα κληθείς να κάνεις άμα την κτήση του πτυχίου σου και η οποία θα πρέπει να είναι σε άμεσο συσχετισμό με τη ζήτηση στην αγορά. Αυτή τη στιγμή η προσφορά σε ΠΕΑ και μελέτες Ω.Σ. λόγου χάρη, είναι τεράστια. Ειδικά σε ό,τι αφορά το δεύτερο, είναι το μοναδικό ίσως πράγμα, που μπορεί ένας φρέσκος απόφοιτος πολυτεχνικών σχολών ή πολυτεχνείου, να κάνει με ευκολία. Ωστόσο, πολλοί συνάδελφοι επιμένουν σε αυτά και κακώς, κατά την άποψή μου. Η συγκεκριμένη επιστήμη μπορεί να σου προσφέρει πολλά. Σίγουρα όχι με το καλημέρα και σίγουρα όχι με τις γνώσεις που απέκτησε κανείς από τη σχολή και οι οποίες μόνο ως έρεισμα μπορούν να λειτουργήσουν.

καλησπερα φιλε,ενδιαφέρον  τα οσα ειπες,εγω σαν νικος ηθελα ενα επαγγελμα το οποιο να ειναι στις δυνατότητες σου δηλαδη αν δουλεύεις να πληρώνεσαι αν δεν να πεινας.Απο οτιφαινετε αυτο ισχυει,ωστοσο ια ηθελα καποιεςπαρσπανω πληροφοριες,καταρχας την ηλικια σου και κατα δευτερον την χωρα που δουλευεις απο οτι καταλαβαινω για να κανεις το διδακτορικο σου θα βρίσκεσε σε καποια χωρα του εξωτερικού, το μελλον σου λοιπον ειναι ικανο μονο για εκει η μπορεις και συην ελλαδα. (επισης εχω δει οτι το εμπ πολιτικων μηχανικών κατεχει μια πολυ καλη κατάταξη και ειναι αρκετα αναγνωρίσιμο  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ενδιαφερον αρα μπορεις να τρεξεις διδακτορικο απο ελλαδα.Ωστοσο εγω θα ηθρλα να γνωριζω αν μπορείς να κανεις πρσγματα στα 30 σου σιγουρα παιζει ρολο ποσο εσυ δουλευεις και επιπλεον μπορεις να βγαλεις χρηματα και να κανεις καριερα και σαν ελευθερος επαγγελματιας η αυτο ερχετε αργοτερα στα 30φευγα

 

Επεξ/σία από nikostz99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...