Προς το περιεχόμενο

Οι εμπορικές εκδόσεις των Windows 11 θα έχουν ως προκαθορισμένη ρύθμιση το dark mode


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, NotAliki177 είπε

Καλά τα λες, απλά δεν είναι όλες οι ώρες για dark mode. Εγώ πχ έχω f.lux και χαμηλώνω φωτεινότητα το βράδυ. Είναι λίγο κίτρινα αλλά who cares?

Μπορείς να βάλεις  αυτόματα dark theme από τα windows 10 προκαθορισμένη ώρα. Εγώ πάντως χρησιμοποιώ και dark theme και το night light (το flux της MS) με αυτόματη αλλαγή πέριπου στην δύση του ηλίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ημέρα είναι καλύτερο το κανονικό mode ενώ την νύχτα χωρίς πολύ φως στο περιβάλλον το dark ειναι καλύτερο.

Στην ουσία το background της οθόνης ακολουθεί το "background" του περιβάλλοντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Να φανταστώ δεν έχεις ξενυχτήσει γράφοντας ή διαβάζοντας σε υπολογιστή;

Στο σκοτάδι τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα με σκοτεινό θέμα.. Το λευκό φόντο βοηθάει να κλείνει η ίριδα του ματιού και έτσι το κείμενο φαίνεται καθαρότερο. Σε αντίθεση, το σκοτεινό φόντο με λευκά γράμματα τα κάνει να φαίνονται θολά, ακριβώς γιατί η ίριδα είναι τελείως ανοικτή. Η λύση είναι χαμήλωμα του φωτισμού και οχι μαύρο φόντο. Όταν ξεκίνησαν οι υπολογιστές, με μαύρο φόντο και πράσινα γράμματα, οι χρήστες πήραν βαθιές αναπνοές ανακούφισης όταν επιτέλους αυτή η βλακεία άλλαξε.. Ποιος να φανταζόταν πως σήμερα θα γίνει "μόδα".. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Άλλη μια ανοησία η οποία επικράτησε περισσότερο για λόγους "ομορφιάς" ή διαφορετικότητας από αισθητικής πλευράς. Ο άνθρωπος είναι προσαρμοσμένος να διαβάζει μαύρα γράμματα σε λευκό φόντο και όλες οι έρευνες το έχουν δείξει επανειλημμένος. Σε τηλέφωνο με amoled μπορεί να έχει μια μικρή χρήση, αλλά ως εκεί.  

Τι σχέση έχει το διάβασμα σε οθόνη που παράγει δικό της φως με το διάβασμα σε χαρτί που θες φως για να διαβάσεις μόνο εσύ ξέρεις. Αν διαβάζαμε σε "dark mode" βιβλία, θα έπρεπε να βγεις στον ήλιο για να δεις τι γράφουν.

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Silverage είπε

Οι οθόνες τραβάνε πιο πολύ ρεύμα όταν δείχνουν φωτεινά χρώματα.

Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι μόνο σε amoled οθόνες κάνεις οικονιμία όταν χρησιμοποιείς μαύρο θέμα και αυτό μόνο όταν είναι τελείως μάυρο και όχι πχ σκούρο γκρι. Στις LCD συμβαίνει το αντίθετο. Ο οπίσθιος φωτισμός καταναλώνει έτσι κι αλλιώς ρεύμα και οικονομία μπορείς να κάνεις εφόσον χαμηλώσεις τη φωτεινότητα, γιατί χαμηλώνει η κατανάλωση του οπίσθιου φωτισμού. 

Τώρα, όσον αφορά τα pixels, για να είναι διαπερατά, δηλαδή να περναει ο φωτισμός (άσπρο χρώμα) δε χρειάζεται να εφαρμοστεί τάση σε αυτά. Όταν δείχνει μαύρο η οθόνη, τότε εφαρμόζεται τάση και αυξάνεται η κατανάλωση. Η διαφορά και πάλι είναι μικρή, γιατί η μεγαλύτερη κατανάλωση σε αυτές προέρχεται από τον οπίσθιο φωτισμό.

Συνοπτικά, θα έλεγα ότι το μάυρο θε βοηθάει καθόλου την κατανάλωση σε LCD οθόνες. Εϊναι καθαρά για ομορφιά. Ξαναγράφω ότι δεν είμαι ειδικός, απλά παλιότερα διάβαζα ένα άρθρο για το πώς δουλεύουν οι οθόνες και αυτό κατάλαβα από τη λειτουργία τους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Jts είπε

Τι σχέση έχει το διάβασμα σε οθόνη που παράγει δικό της φως με το διάβασμα σε χαρτί που θες φως για να διαβάσεις μόνο εσύ ξέρεις. Αν διαβάζαμε σε "dark mode" βιβλία, θα έπρεπε να βγεις στον ήλιο για να δεις τι γράφουν.

Συμφωνώ, υπό την έννοια ότι οι οθόνες θα έπρεπε να ήταν με transflective display, να φαίνονται δηλαδή χωρίς φώς, το οποίο να ανάβει μόνο εκεί που χρειάζεται. Αλλά το θέμα πάει αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βαλουν απο default να κανει ηχο σε καθε keystroke οπως στις ταινιες και απιστευτα γραφικα να ανοιγουν τα παραθυρα κτλ, τοτε θα ενθουσιαστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, kaliakman είπε

Να φανταστώ δεν έχεις ξενυχτήσει γράφοντας ή διαβάζοντας σε υπολογιστή;

Ή autocad που αν το δούλευες (να υπάρχει τρόπος) με άσπρο θα είχαν ματώσει τα μάτια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Dark mode σε λειτουργικό δεν έχω βάλει καθώς θεωρώ ότι είναι περισσότερο hype παρά ουσία. Έχω μόνο σε κάποια Apps. Δοκίμασα το "παντού dark mode" αλλά με κούραζε περισσότερο και με "αποσυντόνιζε".

Εμένα το αντίθετο… δεν μπορώ χωρίς μαύρο φόντο σχεδόν πουθενά πια…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Συμφωνώ, υπό την έννοια ότι οι οθόνες θα έπρεπε να ήταν με transflective display, να φαίνονται δηλαδή χωρίς φώς, το οποίο να ανάβει μόνο εκεί που χρειάζεται. Αλλά το θέμα πάει αλλού.

Είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα, και δεν μιλώ για διάβασμα κειμένου μόνο που έχεις μόνο άσπρο μαύρο.

Όταν έχεις και άλλα χρώματα πχ αν χαμηλώσεις την φωτεινότητα, χάνεις πολύ αντίθεση στα υπόλοιπα και μπορεί κάποια σημεία να γίνουν δυσανάγνωστα.

Στο κινητό πχ που διαβάζω και στα δύο themes , συνέχεια, δεν καταλαβαίνω διαφορά σε βαθμό κούρασης προσωπικά, απλά το βράδυ προτιμώ dark theme.

Ή αντίθεση που είναι το πιο σημαντικό μαζί με την ανάλυση είναι ίδια και στις 2 περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, fotoalexandros είπε

Στο σκοτάδι τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα με σκοτεινό θέμα.. Το λευκό φόντο βοηθάει να κλείνει η ίριδα του ματιού και έτσι το κείμενο φαίνεται καθαρότερο. Σε αντίθεση, το σκοτεινό φόντο με λευκά γράμματα τα κάνει να φαίνονται θολά, ακριβώς γιατί η ίριδα είναι τελείως ανοικτή. Η λύση είναι χαμήλωμα του φωτισμού και οχι μαύρο φόντο. Όταν ξεκίνησαν οι υπολογιστές, με μαύρο φόντο και πράσινα γράμματα, οι χρήστες πήραν βαθιές αναπνοές ανακούφισης όταν επιτέλους αυτή η βλακεία άλλαξε.. Ποιος να φανταζόταν πως σήμερα θα γίνει "μόδα".. 

Για δωσε κανα στοιχειο αδερφε.πολυ ενδιαφερον αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά όλα τα εχω σε dark mode το οποίο με βόλεψε πάρα πολύ είδικά στον υπολογιστή. Σε σύγκριση με το ανοιχτόχρωμο ειναι πιο ξεκούραστο γαι πολύωρη χρήση. Για αυτό ίσως και το ενεργοποιεί εξ αρχής. Στα κινητά όπως και να το έχεις κουράζει λόγο μεγέθους οθόνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...