Προς το περιεχόμενο

Οι εμπορικές εκδόσεις των Windows 11 θα έχουν ως προκαθορισμένη ρύθμιση το dark mode


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, panakos_thess είπε

σιγα να ειναι το πολυ 5watt

 

3 ώρες πριν, markos9 είπε

Μαλλον και πολλα ειπες. 

Αν θυμαμαι καλα, τοσο χρειαζεται ενας ssd. 

 

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Σοβαρά μιλάμε για οικονομία οθόνης; στα 5 ευρώ που καίει όλο pc σου το μήνα, η οθόνη παίζει να μην είναι ούτε το 15%.

Dark mode σε λειτουργικό δεν έχω βάλει καθώς θεωρώ ότι είναι περισσότερο hype παρά ουσία. Έχω μόνο σε κάποια Apps. Δοκίμασα το "παντού dark mode" αλλά με κούραζε περισσότερο και με "αποσυντόνιζε".

 

2 ώρες πριν, Tlykog είπε

Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι μόνο σε amoled οθόνες κάνεις οικονιμία όταν χρησιμοποιείς μαύρο θέμα και αυτό μόνο όταν είναι τελείως μάυρο και όχι πχ σκούρο γκρι. Στις LCD συμβαίνει το αντίθετο. Ο οπίσθιος φωτισμός καταναλώνει έτσι κι αλλιώς ρεύμα και οικονομία μπορείς να κάνεις εφόσον χαμηλώσεις τη φωτεινότητα, γιατί χαμηλώνει η κατανάλωση του οπίσθιου φωτισμού. 

Τώρα, όσον αφορά τα pixels, για να είναι διαπερατά, δηλαδή να περναει ο φωτισμός (άσπρο χρώμα) δε χρειάζεται να εφαρμοστεί τάση σε αυτά. Όταν δείχνει μαύρο η οθόνη, τότε εφαρμόζεται τάση και αυξάνεται η κατανάλωση. Η διαφορά και πάλι είναι μικρή, γιατί η μεγαλύτερη κατανάλωση σε αυτές προέρχεται από τον οπίσθιο φωτισμό.

Συνοπτικά, θα έλεγα ότι το μάυρο θε βοηθάει καθόλου την κατανάλωση σε LCD οθόνες. Εϊναι καθαρά για ομορφιά. Ξαναγράφω ότι δεν είμαι ειδικός, απλά παλιότερα διάβαζα ένα άρθρο για το πώς δουλεύουν οι οθόνες και αυτό κατάλαβα από τη λειτουργία τους.

Έχετε δίκιο. Έχω σπίτι ένα μετρητή ρεύματος που είχα πάρει παλιά και τσέκαρα την κατανάλωση με τελείως μάυρη οθόνη και τελείως άσπρη. Απο τα 46,7W έπεφτε στα 45,1W. Ούτε 2W διαφορά τελικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fotoalexandros είπε

Άλλη μια ανοησία η οποία επικράτησε περισσότερο για λόγους "ομορφιάς" ή διαφορετικότητας από αισθητικής πλευράς. Ο άνθρωπος είναι προσαρμοσμένος να διαβάζει μαύρα γράμματα σε λευκό φόντο και όλες οι έρευνες το έχουν δείξει επανειλημμένος. Σε τηλέφωνο με amoled μπορεί να έχει μια μικρή χρήση, αλλά ως εκεί.  

Καλές οι έρευνες, αλλά εγώ και κάτι δις ακόμη δεν μπορούμε να διαβάσουμε καμία ώρα της ημέρας με λευκό φόντο. 

Η μόνη περίπτωση που το γυρνάω στο λευκό είναι αν χτυπάει ο ήλιος τις οθόνες. Καμία σχέση με ομορφιά και διαφορετικότητα αφού οι περισσότεροι πλέον δουλεύουν με dark mode. 

Επίσης τι πρόβλημα έχεις εσύ με το dark mode;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fotoalexandros είπε

Στο σκοτάδι τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα με σκοτεινό θέμα.. Το λευκό φόντο βοηθάει να κλείνει η ίριδα του ματιού και έτσι το κείμενο φαίνεται καθαρότερο. Σε αντίθεση, το σκοτεινό φόντο με λευκά γράμματα τα κάνει να φαίνονται θολά, ακριβώς γιατί η ίριδα είναι τελείως ανοικτή. Η λύση είναι χαμήλωμα του φωτισμού και οχι μαύρο φόντο. Όταν ξεκίνησαν οι υπολογιστές, με μαύρο φόντο και πράσινα γράμματα, οι χρήστες πήραν βαθιές αναπνοές ανακούφισης όταν επιτέλους αυτή η βλακεία άλλαξε.. Ποιος να φανταζόταν πως σήμερα θα γίνει "μόδα".. 

Aaaaand yes, you are full of bs.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον περιορισμό της κούρασης των ματιών διαβάστε για την παλέτα solarized. Τα μάτια κουράζονται περισσότερο με τις αντιθέσεις φωτεινότητας και χρωμάτων παρά με το αν η οθόνη ειναι σκούρα ή ανοιχτή. Μια σκοτεινή οθόνη  με λευκά γράμματα κουράζει το ίδιο με μια λευκή με μαύρα γράμματα όταν κυριαρχούν  ακραίες αντιθέσεις. Σίγουρα ο φωτισμός του περιβάλλοντος, επηρεάζει την σωστή επιλογή του θέματος, ένα φωτεινό περιβάλλον ευνοεί το κανονικό mode ενώ στο σκοτάδι το dark mode είναι πιο ξεκούραστο, αλλά πάντα υπό τον περιορισμό των ακραίων αντιθέσεων.

Σύμφωνα με μελέτες οι μεγάλες αντιθέσεις κουράζουν και γι αυτό έχει αναπτυχθεί η παλέτα χρωμάτων solarized που το κάθε χρώμα ας πούμε ότι ισαπέχει τόσο στην φωτεινότητα όσο και στο χρώμα από το επόμενο.

Διαβάστε περισσότερα:

https://en.wikipedia.org/wiki/Solarized_(color_scheme)

https://ethanschoonover.com/solarized/

https://www.wired.com/story/very-mathematical-history-perfect-color-combination/

https://en.wikipedia.org/wiki/Helmholtz–Kohlrausch_effect

Η εφαρμογή της παλέτας μπορεί να μην αρέσει σε πολλους γιατί βγάζει μια μουντάδα, όμως είναι ξεκούραστη και αξίζει να δοκιμάσετε (είτε σε dark ειτε σε light)

Επεξ/σία από evark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κινητό είναι ωραίο το dark mode τις νυχτερινές ώρες. Αντε κ στο tablet. Όταν δοκίμασα στο PC που είναι σε tv 40 ιντσών.. εντάξει για γέλια. Αντε για κανένα YouTube και ως εκεί. 

Δε δε μπορω να το φανταστώ καν σε PC γραφείου . 

 

Με το ζόρι να το βάλουμε παντου ? Και να διαφημιζουν ότι θα είναι προεπιλεγμενο κιόλας δηλαδή γλιτώνουμε 2-3 κλικ?? Σιγά ουτε ανακοίνωση , ουτε άρθρο αξίζει. Φαντάζομαι τι δείχνουν οι έρευνες μάρκετινγκ της Microsoft κ τι κοινό πανε να πλησιάσουν με τέτοιες παπατζες / δηλώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/7/2021 στις 4:28 ΜΜ, Silverage είπε

Έχετε δίκιο. Έχω σπίτι ένα μετρητή ρεύματος που είχα πάρει παλιά και τσέκαρα την κατανάλωση με τελείως μάυρη οθόνη και τελείως άσπρη. Απο τα 46,7W έπεφτε στα 45,1W. Ούτε 2W διαφορά τελικά.

http://www.blackle.com/

Υπάρχει από την εποχή των crt, εκεί ναι, είχε διαφορά σημαντική στην κατανάλωση. Παρόλα αυτά, ελάχιστοι το ήξεραν και σχεδόν κανείς δεν το χρησιμοποιούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...