Προς το περιεχόμενο

Google: Νέες λειτουργίες στα Google Maps για ασφαλέστερες μετακινήσεις


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τη βοήθεια του AI, η Google προσθέτει νέα εργαλεία στους χάρτες της με στόχο τη μεγαλύτερη ασφάλεια του χρήστη κατά τις μετακινήσεις του.

Οι νέες λειτουργίες είναι διαθέσιμες από σήμερα σε 100 πόλεις παγκοσμίως, μεταξύ των οποίων και στη χώρα μας τις επόμενες εβδομάδες. Πρώτη είναι η πρόβλεψη συνωστισμού σε Μέσα Μαζικής Μεταφοράς προκειμένου ο ενδιαφερόμενος να γνωρίζει αν στη γραμμή του θα υπάρχουν πολλές κενές θέσεις, αν θα είναι γεμάτα τα οχήματα/συρμοί ή τι άλλο θα ισχύει. Με αυτή την πληροφορία μπορεί να αποφασίσει να επιβιβαστεί αμέσως ή να περιμένει το επόμενο λεωφορείο/τρένο καθώς, ανεξάρτητα από την πανδημία «σε κανέναν δεν αρέσει να ταξιδεύει όρθιος και στριμωγμένος σαν σαρδέλα» όπως χαρακτηριστικά αναφέρει η εταιρεία.

Για να γίνει κάτι τέτοιο εφικτό, η Google κάνει χρήση τεχνητής νοημοσύνης σε συνδυασμό με τα δεδομένα που συγκεντρώνει από τη χρήση των Google Maps από τον κόσμο, και του ιστορικού των τάσεων σε διάφορες τοποθεσίες όλου του κόσμου, που προβλέπουν πιθανά επίπεδα συνωστισμού για διαδρομές μαζικών μεταφορών. Η ιδιωτικότητα βρίσκεται στο επίκεντρο των νέων λειτουργιών με την εταιρεία να αναφέρει ότι εφαρμόζει παγκόσμιας κλάσης τεχνολογία ανωνυμίας και διαφοροποιημένες τεχνικές προστασίας της ιδιωτικότητας  στα δεδομένα του Ιστορικού Τοποθεσιών για να είναι σίγουρη ότι τα δεδομένα σας παραμένουν ασφαλή και ιδιωτικά.

 

Μία άλλη λειτουργία με την ονομασία Timeline Insights επιτρέπει στους χρήστες μέσω μιας καρτέλας να εμφανίσει διάφορες χρήσιμες πληροφορίες για τον τρόπο μετακινήσεών του. Συγκεκριμένα μέσω της σχετικής καρτέλας, εμφανίζεται οι τρόποι μεταφοράς που έχει χρησιμοποιήσει ο χρήστης καθώς και τη συνολική απόσταση και το χρόνο που έχει διανύσει, οδηγώντας, πετώντας, ποδηλατώντας ή περπατώντας. Μπορεί επίσης να δει πόσο χρόνο ξοδεύει σε διαφορετικά μέρη -καταστήματα, αεροδρόμια, εστιατόρια.

Για όσους νοσταλγούν τα ταξίδια, η λειτουργία Ταξίδια στο χρονολόγιο επιτρέπει στον χρήστη να ξαναζήσει στιγμές από προηγούμενες διακοπές με εμφάνιση των ξενοδοχείων που διέμενε, τα εστιατόρια που επισκέφθηκε και όχι μόνο, δίνοντας τη δυνατότητα εύκολου διαμοιρασμού τους.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλή υπηρεσία που είναι σωτήρια όταν είσαι στο εξωτερικό ή και στο εσωτερικό για διακοπές.Φετος με έβγαλε ο δρόμος στη Καλαμάτα για λίγο καιρό και με έσωσε.Πηγαινα μέσα από κάτι βουνά σε παραλίες .Μόνο μια έχασα αλλά να είναι καλά ο παλιός τρόπος των ντόπιων :) .Το ότι του βάζουν και επιπλέον δυνατότητες την κάνει ακόμα καλύτερη αλλά προσωπικά ποτέ δεν έχω κοιτάξει πχ ποια ώρα μαζεύει πολύ κόσμο ένα μαγαζί .Συνήθως εκεί πέφτει λίγο έξω κιόλας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μπορούσες να αποκλείσεις να σου δείχνει χωματόδρομους θα ήταν σούπερ. Δύο φορές, μια στο Πήλιο και μια στην Καλαμπάκα, μου έβγαλε διαδρομή που μόνο τα κατσίκια μπορούσαν να πάνε.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mercator84 είπε

Θα ήθελα να δω τι προτάσεις θα βγάζει για τον ΟΑΣΘ 🤔

Mε τον ΟΑΣΘ ακόμα περιμένουμε να ξαναδώσει τα δρομολόγια στην google, που σταμάτησε να κοινοποιεί από τότε που έβγαλε την πανάθλια δική του εφαρμογή...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω στο «απο την συλλογή δεδομένων» …

Ειναι απίθανος ο όγκος πληροφοριών που γνωρίζουν / μαθαίνουν για εμάς απο τις συσκευές μας κάθε ώρα … 

Η πλάκα είναι πως φοβόμαστε μην έχει κανένα τσιπάκι το εμβόλιο :)

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, GBorb είπε

Να μπορούσες να αποκλείσεις να σου δείχνει χωματόδρομους θα ήταν σούπερ. Δύο φορές, μια στο Πήλιο και μια στην Καλαμπάκα, μου έβγαλε διαδρομή που μόνο τα κατσίκια μπορούσαν να πάνε.

Αυτό είναι και το δικό μου μεγάλο παράπονο σε μια κατά τ’άλλα καλή υπηρεσία. Δυο φορές σε Χαλκιδική και Κιλκίς με πήγαινε από δρόμους ακατάλληλους για ΙΧ.

Και αν το καταλάβεις και ο δρόμος φαίνεται χάλι τη γλιτώνεις. 
Στις περιπτώσεις που ξεκινά κάπως υποφερτά και καταλήγει σε βάλτο, την έβαψες.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, taris είπε

Mε τον ΟΑΣΘ ακόμα περιμένουμε να ξαναδώσει τα δρομολόγια στην google, που σταμάτησε να κοινοποιεί από τότε που έβγαλε την πανάθλια δική του εφαρμογή...

Ποια ακριβως είναι  η δικη του πανάθλια εφαρμογή ;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσο ρεαλιστικές μπορεί να είναι οι ενδείξεις αν δεν έχει πολύς κόσμος ανοιχτή την τοποθεσία και τα δεδομένα; Εγώ έχω τα πάντα συνεχώς ανοιχτά, αλλιώς ποιος ο λόγος να έχεις smartphone; Οι περισσότεροι όμως που γνωρίζω τα ανοίγουν μόνο όταν τα χρειάζονται. Με τι τρόπο αλλιώς μπορεί να αντλήσει η Google την πληροφορία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, aenaos15 said:

Ποια ακριβως είναι  η δικη του πανάθλια εφαρμογή ;;;;;

https://play.google.com/store/apps/details?id=oasth.mobile.transport&hl=el&gl=US

https://apps.apple.com/gr/app/ο-α-σ-θ-bus/id997693786?l=el

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, GBorb είπε

Να μπορούσες να αποκλείσεις να σου δείχνει χωματόδρομους θα ήταν σούπερ. Δύο φορές, μια στο Πήλιο και μια στην Καλαμπάκα, μου έβγαλε διαδρομή που μόνο τα κατσίκια μπορούσαν να πάνε.

Ναι! Συμφωνώ απολύτως! Την πάτησα πολύ πρόσφατα και εγώ στο Πήλιο, εφιάλτης έγινε η διαδρομή. Ήμασταν κολλημένοι σε ανηφόρες - κατηφόρες με χώμα ή χαλίκι για αγροτικά μόνο. Το καημένο το κορσάκι τράβηξε πολύ κουπί, το λυπόμασταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, eselor είπε

Ναι! Συμφωνώ απολύτως! Την πάτησα πολύ πρόσφατα και εγώ στο Πήλιο, εφιάλτης έγινε η διαδρομή. Ήμασταν κολλημένοι σε ανηφόρες - κατηφόρες με χώμα ή χαλίκι για αγροτικά μόνο. Το καημένο το κορσάκι τράβηξε πολύ κουπί, το λυπόμασταν.

 

11 ώρες πριν, GBorb είπε

Να μπορούσες να αποκλείσεις να σου δείχνει χωματόδρομους θα ήταν σούπερ. Δύο φορές, μια στο Πήλιο και μια στην Καλαμπάκα, μου έβγαλε διαδρομή που μόνο τα κατσίκια μπορούσαν να πάνε.

Χαίρομαι που δεν είμαι ο μόνος που την έπαθε στο Πήλιο, για παραλία κοντά στον Άγιο Ιωάννη κόλλησα σε ένα χωματόδρομο που μετά από 2 ώρες ανακάλυψα ότι τελικά ήταν αδιέξοδο...

Δυστυχώς δεν ξέρω εάν η Google έχει δεδομένα για την ποιότητα (ή ύπαρξη) της ασφάλτου στην Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...