Προς το περιεχόμενο

Η Ιαπωνία έσπασε το ρεκόρ ταχύτητας στο Internet με 319 Terabits το δευτερόλεπτο!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, ii_die_4 είπε

Quantum Cable - Wikipedia

Hey, its something (Για αυτούς που κλαίνε για την Ελλάδα)

το να κάνεις διασύνδεση με το εξωτερικό δεν μου λέει κάτι φίλε μου

και εγώ στην εταιρεία που εργάζομαι έχουμε μισθωμένη γραμμή και τώρα τους έπιασε ο πόνος στην περιοχή του κέντρου της αθήνας (εξάρχεια) οι εταιρείες COSMOTE/VODAFONE/WIND να περάσουν καλώδια οπτικών ινών

οι ταχύτητες που έχουμε στα σπίτια μας μετράνε και σε αυτό το σημείο είμαστε πάρα πολύ χάλιαααααααα

το να κάνεις διασύνδεση με το εξωτερικό δεν μου λέει κάτι φίλε μου

το γεγονός ότι έχω COSMOTE FTTH 100/10Mbps (οπτικές ίνες) στο σπίτι μου δεν αλλάζει την άποψη μου

γιατί για να φτάσω σε αυτό το επίπεδο να βάλω οπτική ίνα και να ξεγράψω εντελώς τον χαλκό

φαντάσου σε τι σημείο με είχαν φτάσει και που βρισκόταν το νευρικό μου σύστημα και πίστεψε με είχα καλή ποιότητα χαλκού επιπέδου UTP CAT6e από κατανεμητή πολυκατοικίας έως και καμπίνα (καφάο) και πολύ καλές ταχύτητες από το ADSL έως και το VDSL .

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Δεν κατάλαβα Χριστό 😆

Οι περισσότεροι. Δεν αφορά σύνδεση στο internet αλλά μεταφορά δεδομένων από ένα σημείο Α σε ένα σημείο Β σε μεγάλη απόσταση. Την ίδια βασική τεχνολογία χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος για τα δίκτυα κορμού του (να ενώσει πόλεις μεταξύ τους και να ενώσει χώρες μεταξύ τους). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή και η Ιαπωνία, πρωτοπόροι σε πάρα πολλά πράγματα.

Αν δεν έχεις ζήσει όμως το διαδικτυακό γίγνεσθαι που είχε η Ελλάδα στα μέσα του 2000 και τους παρόχους που σου έβγαζαν την πίστη με την επιδιόρθωση βλαβών και τεχνικών προβλημάτων με το πρήξιμο στις γραμμές εξυπηρέτησης πελατών. Τότε δεν είσαι έμπειρος και μπαρουτοκαπνισμένος στον τομέα του διαδικτύου.

Τι να τα κανς τα 300 Τbps; Φάε τον καπνό μου με μια 24αρα της κοσποτέ και είμαστε πάτσοι.

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

ακόμα χειρότερα...για τα χάλια μας

Θέλω να μου πεις εσυ ποσό έχεις μιας και είναι χάλια το 1 ή 10. 
και μετά να μου αναλύσεις τι θα την κανείς την παραπάνω. 

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

ακόμα χειρότερα...για τα χάλια μας

Θέλω να μου πεις εσυ ποσό έχεις μιας και είναι χάλια το 1 ή 10. 
και μετά να μου αναλύσεις τι θα την κανείς την παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ το έχω απορία που μερικοί έχουν πρόβλημα με το 100/10. Δλδ δεν σας φτάνει; Τι κάνετε στο internet και θέλετε τα gbps; Αν εξαιρέσω κάποιες περιοχές που δεν έχουν κάτι παραπάνω από τα 24 οι υπόλοιποι πιστεύω ήμαστε μια χαρά. 

Επεξ/σία από Xviper13
  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, Xviper13 said:

Και εγώ το έχω απορία που μερικοί έχουν πρόβλημα με το 100/10. Δλδ δεν σας φτάνει; Τι κάνετε στο internet και θέλετε τα gbps; Αν εξετάσω κάποιες περιοχές που δεν έχουν κάτι παραπάνω από τα 24 οι υπόλοιποι πιστεύω ήμαστε μια χαρά. 

Θέλουμε να ανεβάσουμε το μ.ο. ταχύτητας της χώρας στο Ookla. 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, Xviper13 said:

Και εγώ το έχω απορία που μερικοί έχουν πρόβλημα με το 100/10. Δλδ δεν σας φτάνει; Τι κάνετε στο internet και θέλετε τα gbps; Αν εξετάσω κάποιες περιοχές που δεν έχουν κάτι παραπάνω από τα 24 οι υπόλοιποι πιστεύω ήμαστε μια χαρά. 

Το 10 up, ειδικά στο FTTH, είναι τεράστια κοροϊδία.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, infin1tyGR είπε

Το 10 up, ειδικά στο FTTH, είναι τεράστια κοροϊδία.

 Δυστυχώς το 10% 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Όμως η πολυπλοκότητα δεν σταματάει εδώ: το σήμα «τρέχει» διαμέσου δύο καινοτόμων ενισχυτών οπτικών ινών (ο ένας με έρβιο και ο άλλος με θούλιο) προτού συνεχίσει στο δρόμο του προς μια συμβατική, αυτή τη φορά, διαδικασία, η οποία ονομάζεται ενίσχυση Raman.

Και τα δυο παιζει να ειναι κατι γραμμάρια σε όλο τον πλανητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προφανώς εννοούν συνολικές μεταφορές δεδομένων από τηλεποικινωνιακό κόμβο σε τηλεποικινωνιακό κόμβο, δεν εννοούν για οπτική ίνα μέχρι στο σπίτι. Εφόσον ο νέος τύπος οπτικής ίνας έχει τέτοιες ταχύτητες, θα χρειαστούν περισσότερες οπτικές ίνες για ολική κάλυψη, γιατί 319Tbs είναι μικροπράγματα για το Τόκιο. 

 

Επεξ/σία από Sunstekos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Xviper13 είπε

Και εγώ το έχω απορία που μερικοί έχουν πρόβλημα με το 100/10. Δλδ δεν σας φτάνει; Τι κάνετε στο internet και θέλετε τα gbps; Αν εξαιρέσω κάποιες περιοχές που δεν έχουν κάτι παραπάνω από τα 24 οι υπόλοιποι πιστεύω ήμαστε μια χαρά. 

Για κατέβασμα μεγάλων παιχνιδιών, blockchain και backups από Cloud, η 100στάρα δεν είναι αρκετή.

Το 10άρι upload είναι απλά φτωχό, ειδικά όταν θες να streamάρεις σε υψηλή ανάλυση ή να είσαι host στο οτιδήποτε (π.χ. σε βιντεοπαιχνίδια). Αν θες να έχεις home servers όπου θα έχουν πρόσβαση δεκάδες άτομα, είναι απλά γελοίο.

Και στην τελική - γιατί να μην έχεις Gbps ή Tbps? Σε χαλάει το να έχεις seamless Internet connection? Δηλαδή να μην περιμένεις καθόλου ούτε σε ανεβάσματα, ούτε σε κατεβάσματα και οι αντίστροφες μετρήσεις να αποτελέσουν παρελθόν?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
21 λεπτά πριν, PeggyV είπε

Θέλω να μου πεις εσυ ποσό έχεις μιας και είναι χάλια το 1 ή 10. 
και μετά να μου αναλύσεις τι θα την κανείς την παραπάνω.

εγώ φίλε μου τώρα έχω COSMOTE FTTH 100/10Mbps και δεν είμαι ευχαριστημένος θα ήμουν ευχαριστημένος αν είχα FTTH 100/100Mbps

όπως θα είμαι ευχαριστημένος στο μέλλον....όταν θα αποκτήσω FTTH 1000/100Mbps αν και ελπίζω να γίνει 1000/1000

προσωπικά την χρειάζομαι για την εργασία μου όταν είμαι εξ αποστάσεως - για το χόμπι μου (PC/Console Online/Multiplayer Gaming - Streaming) - για παρακολούθηση Streaming ταινιών/σειρών κτλ...είναι άπειρες οι εφαρμογές που χρησιμοποιώ την ταχύτητα σύνδεσης με το διαδίκτυο.

για τον απλό λόγο παντού στο εξωτερικό (ακόμα και στην Αλβανία-Βουλγαρία-Ρουμανία) δεν σου λέω για Γερμανία - Ολλανδία - Αγγλία - Γαλλία όταν έχουν FTTH έχουν 100/100Mbps και όχι τις "κουτσουρεμένες ταχύτητες μας" με τις ευλογίες της ΕΕΤΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...