Προς το περιεχόμενο

Η Ιαπωνία έσπασε το ρεκόρ ταχύτητας στο Internet με 319 Terabits το δευτερόλεπτο!


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

ζήσε το όνειρο σου ότι φταίνε οι "άλλοι" για την κατάντια σου λυπάμαι όμως που θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν είναι όνειρο αλλά εφιάλτης και μάντεψε δεν φταίνε οι "άλλοι" αλλά "εσύ"

δεν είμαι αυτός που έχει παραισθήσεις φίλε μου λυπάμαι και σίγουρα γνωρίζω περισσότερα και από σένα και από αυτούς που αναφέρεις λόγω ηλικίας/γνώσεων/εμπειρίας.

αν θα πας στην Ιαπωνία ή αλλού πίστεψε με στην Ελλάδα θα έρχεσαι μόνο για διακοπές και αυτές στα νησιά.

HCN και INALAN έχουν καλές τιμές - κακή διαθεσιμότητα και δυστυχώς περιορισμούς που δεν μου αρέσουν

Εννοείς τα 7.5-7.5 Tb τον μήνα ; 
 

παντως να σου δίνει +50Mbps down up στην γραμμή χωρίς παραπάνω cent , ή να σε κλειδώνει οποίο προφίλ γουστάρει δεν έχει. 
 

διαθεσιμοτητα είναι πολύ μικρή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
24 λεπτά πριν, PeggyV είπε

Εννοείς τα 7.5-7.5 Tb τον μήνα ; 
 

παντως να σου δίνει +50Mbps down up στην γραμμή χωρίς παραπάνω cent , ή να σε κλειδώνει οποίο προφίλ γουστάρει δεν έχει. 
 

διαθεσιμοτητα είναι πολύ μικρή. 

 

γενικά δεν μου αρέσουν περιορισμοί - κλειδώματα - όρια - κτλ

ναι είναι ένα + ότι δίνει παραπάνω ταχύτητα

ναι είναι ένα - η διαθεσιμότητα και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει κατά την επέκταση του δικτύου της

επίσης πρέπει να βελτιώσει την εγκατάσταση οπτικών ινών καθώς είναι εύκολα προσβάσιμες σε κακόβουλους χρήστες που θέλουν να κάνουν ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, petasis είπε

Άσχετο, αλλά αυτές οι εταιρίες INALAN, HCN, γιατί δεν αναπτύσσονται; Χρόνια τώρα, στις ίδιες, ελάχιστες περιοχές παραμένουν.

Ας είναι καλά οι νόμοι στο δημόσιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, petasis είπε

Άσχετο, αλλά αυτές οι εταιρίες INALAN, HCN, γιατί δεν αναπτύσσονται; Χρόνια τώρα, στις ίδιες, ελάχιστες περιοχές παραμένουν.

καταρχήν είναι αυτόνομες από το δίκτυο των άλλων παρόχων

άρα κάνουν ανάπτυξη το δικό τους δίκτυο σε δικές τους περιοχές κάλυψης 

π.χ. η HCN στην περιοχή της Θεσσαλονίκης

ενώ η INALAN στην περιοχή της Αττικής και της Θεσσαλονίκης

όταν στήνεις από την αρχή δίκτυο καταλαβαίνεις ότι είναι αρκετά δύσκολο καθώς εκτός από το οικονομικό θες τεχνικά συνεργεία αλλά το κυριότερο θες άδεια κάθε φορά από διαφορετική δημοτική αρχή.

οπότε ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγάλος σε αυτές τις εταιρείες

δεν είναι οικονομικοί κολοσσοί όπως είναι COSMOTE/VODAFONE/WIND ούτε έχουν ανεξάντλητα τεχνικά συνεργεία

οι πιο πάνω τρεις στήνουν οπτικές ίνες σε μια εβδομάδα (αν θέλουν)

Μόλις τώρα, PeggyV είπε

Ας είναι καλά οι νόμοι στο δημόσιο 

Οι δημοτικές αρχές θα έλεγα εγώ

δεν φταίει το ευρύτερο δημόσιο σε αυτή την περίπτωση

γιατί και οι άλλοι πάροχοι παίρνουν άδειες από τις δημοτικές αρχές (απλά αυτοί τις παίρνουν εύκολα και σίγουρα) π.χ Γαλάτσι - Κυψέλη - Πατήσια - Αθήνα - κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

καταρχήν είναι αυτόνομες από το δίκτυο των άλλων παρόχων

άρα κάνουν ανάπτυξη το δικό τους δίκτυο σε δικές τους περιοχές κάλυψης 

π.χ. η HCN στην περιοχή της Θεσσαλονίκης

ενώ η INALAN στην περιοχή της Αττικής και της Θεσσαλονίκης

όταν στήνεις από την αρχή δίκτυο καταλαβαίνεις ότι είναι αρκετά δύσκολο καθώς εκτός από το οικονομικό θες τεχνικά συνεργεία αλλά το κυριότερο θες άδεια κάθε φορά από διαφορετική δημοτική αρχή.

οπότε ο βαθμός δυσκολίας είναι μεγάλος σε αυτές τις εταιρείες

δεν είναι οικονομικοί κολοσσοί όπως είναι COSMOTE/VODAFONE/WIND ούτε έχουν ανεξάντλητα τεχνικά συνεργεία

οι πιο πάνω τρεις στήνουν οπτικές ίνες σε μια εβδομάδα (αν θέλουν)

Οι δημοτικές αρχές θα έλεγα εγώ

δεν φταίει το ευρύτερο δημόσιο σε αυτή την περίπτωση

γιατί και οι άλλοι πάροχοι παίρνουν άδειες από τις δημοτικές αρχές (απλά αυτοί τις παίρνουν εύκολα και σίγουρα) π.χ Γαλάτσι - Κυψέλη - Πατήσια - Αθήνα - κτλ...

Όταν πέφτει ο μπερντές , πάνε ρολόι οι άδειες. 
Αν θες να το αναλύσουμε περεταίρω τι πως και γιατί , να σου δείξω μερικά αποσπάσματα ΔΙΑΥΓΕΙΑ (αρχή αίτησης - πορεία - υλοποίηση)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, PeggyV είπε

Όταν πέφτει ο μπερντές , πάνε ρολόι οι άδειες. 
Αν θες να το αναλύσουμε περεταίρω τι πως και γιατί , να σου δείξω μερικά αποσπάσματα ΔΙΑΥΓΕΙΑ (αρχή αίτησης - πορεία - υλοποίηση)

 

 

Αυτο δεν αποτελει ειδηση σε καμια χωρα του κοσμου σε κανεναν τομεα για καμια επιχειρηση.

Το χρημα διαταζει και οι αλλοι απλα εκτελουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, intensobank είπε

Αυτο δεν αποτελει ειδηση σε καμια χωρα του κοσμου σε κανεναν τομεα για καμια επιχειρηση.

Το χρημα διαταζει και οι αλλοι απλα εκτελουν.

Όχι το νόμιμο , το ποιος τα πήρε και προχώρησε με συνοπτικές διαδικασίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nvel είπε

για δεύτερη φορά, υπήρχε και το 2016 από τους ίδιους

επισημα για μεταδοση μεσω δορυφορου γιατι θελει και κει αναλογο εξοπλισμο

για δικια τους χρηση καλυτερα να μην ξερουμε γιατι ειμαστε πολυ πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Τωρα εχω 100 και δίνω λιγότερα απ ότι έδινα για 50. Επίσης άκυρο είναι το "τι θα την κάνετε την παραπάνω" και θέλω να πιστεύω ότι δν χρειάζεται ανάλυση ως προς το γιατί.

Έχω ξανα-αναφέρει τους λόγους. Δεν έχει υπάρξει κάποια τρομερή ανάπτυξη ούτε στην χωρητικότητα των δίσκων ούτε γενικά στην εξέλιξη της τεχνολογίας που να απαιτεί πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

Π.χ το 2007 είχα 1mbps otenet και εξωτερικό σκληρό δίσκο 500GB. Για να τον γεμίσω έπρεπε να κατεβάζω συνεχόμενα 48 μέρες. Σήμερα για να γεμίσεις έναν εξωτερικό δίσκο αντίστοιχης τιμής (~5TB) χρειάζεσαι μόλις 5 μέρες με 100άρα σύνδεση.

5 ώρες πριν, ikorolis είπε

γενικά δεν μου αρέσουν περιορισμοί - κλειδώματα - όρια - κτλ

ναι είναι ένα + ότι δίνει παραπάνω ταχύτητα

ναι είναι ένα - η διαθεσιμότητα και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει κατά την επέκταση του δικτύου της

επίσης πρέπει να βελτιώσει την εγκατάσταση οπτικών ινών καθώς είναι εύκολα προσβάσιμες σε κακόβουλους χρήστες που θέλουν να κάνουν ζημιά.

Προσωπικά θα γελάω αν το 1Gbps συνοδευτεί με data caps και στην ουσία είναι πιο περιοριστικό από το VDSL. :P 

Επεξ/σία από michael92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 ώρες πριν, ikorolis είπε

ζήσε το όνειρο σου ότι φταίνε οι "άλλοι" για την κατάντια σου λυπάμαι όμως που θα σε στεναχωρήσω αλλά δεν είναι όνειρο αλλά εφιάλτης και μάντεψε δεν φταίνε οι "άλλοι" αλλά "εσύ"

δεν είμαι αυτός που έχει παραισθήσεις φίλε μου λυπάμαι και σίγουρα γνωρίζω περισσότερα και από σένα και από αυτούς που αναφέρεις λόγω ηλικίας/γνώσεων/εμπειρίας.

Οι άλλοι φταίνε. Πιάσανε όλες τις θέσεις και δούλευαν με λογική έτοιμου και δημοσίου. Δες τι έγινε με το pathfinder. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, ChownTuen είπε

Οι άλλοι φταίνε. Πιάσανε όλες τις θέσεις και δούλευαν με λογική έτοιμου και δημοσίου. Δες τι έγινε με το pathfinder. 

το γνωστό pathfinder.gr από όσο ξέρω άνηκε στο ΔΟΛ ή αλλιώς in.gr (δηλαδή ιδιωτικός τομέας)

καμία σχέση με το δημόσιο που αναφέρω

οι άλλοι δεν φταίνε ο εαυτός μας φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει,πήγα στην Ιαπωνία το 1993,έκατσα ένα μήνα και τα μισά πράγματα που έβλεπα,ήταν εξωγήινα.Τότε εκεί πουλούσαν κινητά και προσπαθούσα να καταλάβω τι είναι αυτά τα πράγματα.τότε ήταν 30 χρόνια μπροστά,ακόμη έχω walkman της sony με touch κουμπιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, albabis είπε

Εντάξει,πήγα στην Ιαπωνία το 1993,έκατσα ένα μήνα και τα μισά πράγματα που έβλεπα,ήταν εξωγήινα.Τότε εκεί πουλούσαν κινητά και προσπαθούσα να καταλάβω τι είναι αυτά τα πράγματα.τότε ήταν 30 χρόνια μπροστά,ακόμη έχω walkman της sony με touch κουμπιά.

Ίσως επειδή η κουλτούρα που κουβαλάει εκεί ο μέσος πολίτης ως προς την τεχνολογία, είναι τεχνολατρική, και όχι αυτή που έχει ο μέσος Έλληνας πανίβλακας που επειδή εκείνου του φτάνουν 10Mbps και 1TB δίσκου, όχι μόνο αναρωτιέται τι να τα κάνουμε τα περισσότερα και τα φτηνότερα αλλά βγάζει και έναν υπέρμετρο αρνητισμό και κακεντρέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...