Προς το περιεχόμενο

Καταγγελία βενζινάδικο


kinhthra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Παιδιά κάπου είχα ακούσει παλιά ότι μια αντλία μπορεί να έχει απόκλιση  4-5% και να είναι μέσα σε νόμιμα πλαίσια.

Το λέω με μεγάλη επιφύλαξη όμως γιατί μου το είχε πει ένας συγγενής βενζινά.

Ούτε καν.

Υπάρχει ένα μέγιστο επιτρεπτό σφάλμα αλλά είναι στο 1,5%, και δεν αφορά αντλίες, αφορά το ισοζύγιο εισροών εκροών. Και αυτό με την έννοια ότι άλλη θερμοκρασία (και όγκο) έχει το καύσιμο όταν παραδίδει το βυτίο, και άλλη όταν παραδίδεται από την αντλόα.

 

https://www.raycom.gr/BEE35797.el.aspx

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Ούτε καν.

Υπάρχει ένα μέγιστο επιτρεπτό σφάλμα αλλά είναι στο 1,5%, και δεν αφορά αντλίες, αφορά το ισοζύγιο εισροών εκροών. Και αυτό με την έννοια ότι άλλη θερμοκρασία (και όγκο) έχει το καύσιμο όταν παραδίδει το βυτίο, και άλλη όταν παραδίδεται από την αντλόα.

Σχεδόν ολόσωστος.

Έχουν και οι αντλίες όριο απόκλισης στη ροή και είναι κάτω από 1%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, telis είπε

Όχι βέβαια. Αυτά που λες εσύ είναι να χαμε να λέγαμε.

Σου λέει ότι ο κατασκευαστής του δίνει 60 λίτρα χωρητικότητα και ο άλλος του έβαλε 60 λίτρα.

Το πρόβλημα που έχετε μερικοί κολλημένοι (sorry δεν μπορώ να βρω καλύτερο χαρακτηρισμό) είναι ότι δεν θέλετε να καταλάβετε ότι τα 60 λίτρα είναι ονομαστική χωρητικότητα, όχι απαραίτητα πραγματική.

Όσο αρνείστε να το καταλάβετε, τόσο θα σας φαίνονται όλα στραβά και ανάποδα.

Και για να τελειώνουμε, όποιος θέλει να κάνει καταγγελία μπορεί να καλέσει την γενική γραμματεία καταναλωτή, 1520

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Φυσικά και βγαίνουν 70 χιλιόμετρα με λαμπάκι, αν οδηγας εθνική οδο με μεγάλη σχέση στο κιβώτιο και περιπου 90-100χλμ την ώρα.

Παιδιά κάπου είχα ακούσει παλιά ότι μια αντλία μπορεί να έχει απόκλιση  4-5% και να είναι μέσα σε νόμιμα πλαίσια.

Το λέω με μεγάλη επιφύλαξη όμως γιατί μου το είχε πει ένας συγγενής βενζινά.

Eίπα εγω ότι δεν βγαίνουν;Αλλά δεν καις αερα.Για αυτά τα 70 χλμ καις καυσιμο απο την ρεζερβα.Οποτε δεν εχεις όλη τη ρεζερβα.

Λαθος  σου ειπε.+- 0,4% αν θυμάμαι καλά ειναι το ποσοστό αν το θυμάμαι καλα,Στα 0,κατι παίζει σίγουρα και όχι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το πρόβλημα που έχετε μερικοί κολλημένοι (sorry δεν μπορώ να βρω καλύτερο χαρακτηρισμό) είναι ότι δεν θέλετε να καταλάβετε ότι τα 60 λίτρα είναι ονομαστική χωρητικότητα, όχι απαραίτητα πραγματική.

Όσο αρνείστε να το καταλάβετε, τόσο θα σας φαίνονται όλα στραβά και ανάποδα.

Και για να τελειώνουμε, όποιος θέλει να κάνει καταγγελία μπορεί να καλέσει την γενική γραμματεία καταναλωτή, 1520

Το πρόβλημα που έχουν ορισμένοι, είναι ότι προσπαθούν με το ζόρι και με λογικές ακροβασιες, να υπερασπιστούν με μια θέση. Απέδειξε εσύ, ότι υπάρχει ονομαστική και αληθινή χωρητικότητα. Εσύ να το κάνεις. Μπορείς;

  • Like 1
  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη  ειμαι πατρα μηπως γινεται ο φιλος υπερασπιστης των βενζιναδων να μας πει ποιο ειναι το βενζιναδικο του , να ξερουμε να μην πηγαινουμε? ακου λεει ονομαστικη και πραγματικη  , 10 λιτρα διαφορα . μαλλον ειχαν δικιο στο στρατο που οταν τους ελεγα οτι ειμαι πατρινος , εκρυβαν τα πορτοφολια τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, telis είπε

Το πρόβλημα που έχουν ορισμένοι, είναι ότι προσπαθούν με το ζόρι και με λογικές ακροβασιες, να υπερασπιστούν με μια θέση.

Άνετα θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει πως αναφέρεσαι στον εαυτό σου, μια και χωρίς κανένα επιχείρημα υπερασπίζεσαι τη θέση του ts.

6 λεπτά πριν, telis είπε

Απέδειξε εσύ, ότι υπάρχει ονομαστική και αληθινή χωρητικότητα. Εσύ να το κάνεις. Μπορείς;

Την κολοκυθιά έχω να την παίξω εδώ και κάτι δεκαετίες, δεν πρόκειται να ξαναρχίσω τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Άνετα θα μπορούσε κάποιος να υποθέσει πως αναφέρεσαι στον εαυτό σου, μια και χωρίς κανένα επιχείρημα υπερασπίζεσαι τη θέση του ts.

Την κολοκυθιά έχω να την παίξω εδώ και κάτι δεκαετίες, δεν πρόκειται να ξαναρχίσω τώρα.

Την κολοκύθια την παίζεις μόνο όταν σε βολεύει μάλλον. Βρες μου που αναφέρουν οι κατασκευαστές αυτοκινήτων για ονομαστική και πραγματική χωρητικότητα. Άντε σε περιμένω. Επίσημα στοιχεία θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, stelioz78 είπε

επειδη  ειμαι πατρα μηπως γινεται ο φιλος υπερασπιστης των βενζιναδων να μας πει ποιο ειναι το βενζιναδικο του , να ξερουμε να μην πηγαινουμε? ακου λεει ονομαστικη και πραγματικη  , 10 λιτρα διαφορα . μαλλον ειχαν δικιο στο στρατο που οταν τους ελεγα οτι ειμαι πατρινος , εκρυβαν τα πορτοφολια τους

Βάζω αποκλειστικά σε εταιρικά shell, συνήθως Γλαύκου 76 και Μεγάλου Αλεξάνδρου 219. Βενζινάδικο δεν έχω.

Happy?

17 λεπτά πριν, telis είπε

Την κολοκύθια την παίζεις μόνο όταν σε βολεύει μάλλον. Βρες μου που αναφέρουν οι κατασκευαστές αυτοκινήτων για ονομαστική και πραγματική χωρητικότητα. Άντε σε περιμένω. Επίσημα στοιχεία θέλω

Θα περιμένεις πολύ, το μόνο σίγουρο.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα δεν μπορεις να κανεις, γιατι σου εβαλαν 59 λιτρα και οχι 60+.

Μπορεις να αποδειξεις οτι το ντεποζιτο σου ειχε μεσα 5 λιτρα και οχι μισο;

Θα το συζητουσαμε αν σου ειχαν βαλει 61.

 

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εκανες και 70 χλμ με το λαμπάκι;Σορρυ αλλά δεν....

Μην το λες. Παλια με ενα Seicento, ξεκιναω απο Πειραια για Μεγαρα με λαμπακι. Ε, γυρισα χωρις να βαλω βενζινη. (40+40 χιλιομετρα)

2 ώρες πριν, telis είπε

Όταν ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου δίνει μια συγκεκριμένη χωρητικότητα για το ρεζερβουάρ, το βάρος της απόδειξης για το ότι χωράει παραπάνω καύσιμο, άρα και γι'αυτό ο καλός βενζινας έβαλε παραπάνω καύσιμο, πέφτει στον ίδιο τον βενζινά.

Άιντε γιατί το έχετε ξεφτιλησει μερικοί με τις αηδιες εδώ μέσα

Το βαρος της αποδειξης, εδω και πολλα χρονια, δεν ειναι στον κατηγορουμενο, αλλα σε αυτον που τον κατηγορει.

Ξερεις μωρε, αυτο το τεκμηριο της αθωοτητας που λεμε.

Just saying.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

εγώ βασικά είμαι περίεργος για το video που λέει ο ts. τι είδους video είναι; Αναλύει το τι έγινε;

Στο βίντεο τραβώ το αμάξι την αντλία και την απόδειξη και τα παράπονά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Εκανες και 70 χλμ με το λαμπάκι;Σορρυ αλλά δεν....

 

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Eίπα εγω ότι δεν βγαίνουν;

Λαθος  σου ειπε.+- 0,4% αν θυμάμαι καλά ειναι το ποσοστό αν το θυμάμαι καλα,Στα 0,κατι παίζει σίγουρα και όχι παραπάνω.

Eσυ τι καταλαβαινεις απο αυτα που γραφεις;;;
Θενκς για την επισημανση, κι εμενα πολυ μου ειχε φανει το ποσοστο που μου ειχε πει τοτε.


Παλαιοτερα σε δικο μου οχημα (Hyundai i10) μου ειχαν βαλει 8 λιτρα παραπανω απο την ονομαστικη χωρητικοτητα του ρεζερβουαρ. Απλα δεν ξαναπηγα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tommy^ είπε


Παλαιοτερα σε δικο μου οχημα (Hyundai i10) μου ειχαν βαλει 8 λιτρα παραπανω απο την ονομαστικη χωρητικοτητα του ρεζερβουαρ. Απλα δεν ξαναπηγα! :D

Ναι αλλά ο βενζινας έχει το τεκμήριο αθωότητας κατά μερικούς.Προσοχή μην τον θίξεις, εσύ έπρεπε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας 🐘

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...