Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία απόδοσης κλήσης για παραβίαση κόκκινου


GEM87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια και χαρά σε όλους.

Παρακαλώ θα ήθελα μια γνώμη για κάτι που συνέβη χτες και δεν ξέρω ακριβώς τι να περιμένω και πως να το χειριστώ. 

Με σταμάτησαν χτες 2 τροχαίοι για παραβίαση κόκκινου,το οποίο ισχύει και δεν ισχύει. Ήταν 1 δευτερόλεπτο πριν ανάψει το πράσινο, με το που άναψε ο σηματοδότης κόκκινο για τους πεζούς, Εγώ ξεκίνησα.

Τεσπα,αναγνωρίζω ότι είναι λάθος και δεν δικαιολογούμαι.

 

Ωστόσο,με σταμάτησαν, δεν μου ζήτησαν ταυτότητα, ούτε άδεια και δίπλωμα.Δεν κάνανε καμία ταυτοποίηση στοιχείων.Δεν μου δώσανε κλήση,δεν καλέσανε με ασύρματο, τίποτα.Απλα βγάλαν φωτογραφία την πινακίδα μου και φύγανε.

 

Μου είπανε ότι θα μου έρθει κλήση 700 ευρώ και πως θα πρέπει να πάω δικαστήριο  και φύγανε.

 

Η όλη διαδικασία κράτησε ούτε 5 λεπτά.

 

Ξέρει Κάποιος να μου πει τι να περιμένω και αν παίζει απλά να ήταν νταηλικι και να βαρέθηκαν να ασχοληθούν?

Οποιαδήποτε γνώμη θα εκτιμηθεί, γτ και με δικηγόρο που μίλησα μου είπε ότι σαν διαδικασία ήταν πολύ περίεργη και η φάση μα κοιτάζω κάθε τόσο το γραμματοκιβώτιο για κλήση είναι πολύ αγχωτική. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η γνώμη μου είναι πως με μια απλή φωτογραφία της πινακίδας (και μόνο) δεν μπορούν να ισχυριστούν και να αποδειχτεί απολύτως τίποτα.
 

Spoiler

Είναι σωστό που αναγνωρίζεις ότι έκανες βλακεία και δεν θέλω να γίνω ο γραφικός που νουθετεί αλλά το να παιρνάς χωρίς πράσινο (και χωρίς να έχεις επιβεβαιώσει επίσης ότι δεν περνάει κάποιος ξέμπαρκος αριστερά-δεξιά που δεν θα έπρεπε) είναι πολύ επικίνδυνο και μπορεί να σε βάλει σε χοντρούς μπελάδες. Το κυριότερο, μπορεί να την πληρώσει κάποιος που δεν φταίει. Αυτό μόνο.

 

Επεξ/σία από l337
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
46 λεπτά πριν, GEM87 είπε

Γεια και χαρά σε όλους.

Παρακαλώ θα ήθελα μια γνώμη για κάτι που συνέβη χτες και δεν ξέρω ακριβώς τι να περιμένω και πως να το χειριστώ. 

Με σταμάτησαν χτες 2 τροχαίοι για παραβίαση κόκκινου,το οποίο ισχύει και δεν ισχύει. Ήταν 1 δευτερόλεπτο πριν ανάψει το πράσινο, με το που άναψε ο σηματοδότης κόκκινο για τους πεζούς, Εγώ ξεκίνησα.

Τεσπα,αναγνωρίζω ότι είναι λάθος και δεν δικαιολογούμαι.

 

Ωστόσο,με σταμάτησαν, δεν μου ζήτησαν ταυτότητα, ούτε άδεια και δίπλωμα.Δεν κάνανε καμία ταυτοποίηση στοιχείων.Δεν μου δώσανε κλήση,δεν καλέσανε με ασύρματο, τίποτα.Απλα βγάλαν φωτογραφία την πινακίδα μου και φύγανε.

 

Μου είπανε ότι θα μου έρθει κλήση 700 ευρώ και πως θα πρέπει να πάω δικαστήριο  και φύγανε.

 

Η όλη διαδικασία κράτησε ούτε 5 λεπτά.

 

Ξέρει Κάποιος να μου πει τι να περιμένω και αν παίζει απλά να ήταν νταηλικι και να βαρέθηκαν να ασχοληθούν?

Οποιαδήποτε γνώμη θα εκτιμηθεί, γτ και με δικηγόρο που μίλησα μου είπε ότι σαν διαδικασία ήταν πολύ περίεργη και η φάση μα κοιτάζω κάθε τόσο το γραμματοκιβώτιο για κλήση είναι πολύ αγχωτική. 

 

εγώ πιστεύω πάντως τους αστυνομικούς πιθανόν να σου έρθει η κλήση στο σπίτι και να πρέπει να πας δικαστήριο

γιατί μου θυμίζει έναν σήμερα που πήγε να περάσει το ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗ (σε διάβαση πεζών) γιατί δεν τον έβλεπε μιας και ήταν απασχολημένος με το κινητό του και πήγε να με χτυπήσει και είχε το θράσος να μου την πει κιόλας αλλά εγώ έφταιγα που δεν του έσπασα τα μούτρα στο τιμόνι τον έσωσε ένας της ομάδας Ζ (τροχαία) οποίος είδε την φάση τον σταμάτησε και του τράβηξε μια όμορφη φωτογραφία την πινακίδα βέβαια αυτός του πήρε και τα στοιχεία ταυτότητα και άδεια οδήγησης τα οποία έβγαλε επίσης φωτογραφία και του είπε ότι θα έρθει η κλήση στο σπίτι και ότι θα πάει δικαστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πιστευω οτι σε έκοψαν, και ειπαν, παμε να του κάνουμε πλακα να κανει να κοιμηθεί κανενα μηνα περιμένοντας την κληση για να βαλει μυαλο.

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που ξέρουν ότι το αυτοκίνητο είναι δικό σου; Αν είναι σε άλλο όνομα δηλαδή πρέπει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει κλήση για παραβίαση που έκανες εσύ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, GEM87 είπε

Ξέρει Κάποιος να μου πει τι να περιμένω και αν παίζει απλά να ήταν νταηλικι και να βαρέθηκαν να ασχοληθούν?

Ίσως και να βαρέθηκαν να ασχοληθούν, αλλά αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν θα σου έρθει κλήση για δικαστήριο όπως σου είπαν.

Όλα είναι πιθανά.

5 ώρες πριν, mindtrapper είπε

Και που ξέρουν ότι το αυτοκίνητο είναι δικό σου; Αν είναι σε άλλο όνομα δηλαδή πρέπει ο ιδιοκτήτης να πληρώσει κλήση για παραβίαση που έκανες εσύ; που έγινε με το αυτοκίνητο του.

Fixed

Αν δεν την έκανε ο ιδιοκτήτης, έχει την υποχρέωση να υποδείξει (ή και να αποδείξει, δεν είμαι σίγουρος) ποιος το οδηγούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GEM87 είπε

Γεια και χαρά σε όλους.

Παρακαλώ θα ήθελα μια γνώμη για κάτι που συνέβη χτες και δεν ξέρω ακριβώς τι να περιμένω και πως να το χειριστώ. 

Με σταμάτησαν χτες 2 τροχαίοι για παραβίαση κόκκινου,το οποίο ισχύει και δεν ισχύει. Ήταν 1 δευτερόλεπτο πριν ανάψει το πράσινο, με το που άναψε ο σηματοδότης κόκκινο για τους πεζούς, Εγώ ξεκίνησα.

Τεσπα,αναγνωρίζω ότι είναι λάθος και δεν δικαιολογούμαι.

 

Ωστόσο,με σταμάτησαν, δεν μου ζήτησαν ταυτότητα, ούτε άδεια και δίπλωμα.Δεν κάνανε καμία ταυτοποίηση στοιχείων.Δεν μου δώσανε κλήση,δεν καλέσανε με ασύρματο, τίποτα.Απλα βγάλαν φωτογραφία την πινακίδα μου και φύγανε.

 

Μου είπανε ότι θα μου έρθει κλήση 700 ευρώ και πως θα πρέπει να πάω δικαστήριο  και φύγανε.

 

Η όλη διαδικασία κράτησε ούτε 5 λεπτά.

 

Ξέρει Κάποιος να μου πει τι να περιμένω και αν παίζει απλά να ήταν νταηλικι και να βαρέθηκαν να ασχοληθούν?

Οποιαδήποτε γνώμη θα εκτιμηθεί, γτ και με δικηγόρο που μίλησα μου είπε ότι σαν διαδικασία ήταν πολύ περίεργη και η φάση μα κοιτάζω κάθε τόσο το γραμματοκιβώτιο για κλήση είναι πολύ αγχωτική. 

 

Δεν μπορουν να βεβαιωσουν παραβαση με αυτον τον τροπο. θα γελανε στο δικαστηριο. Αν ηταν ετσι καθε αστυνομικος θα εκοβε και 500 κλησεις την ημερα απτο σπιτι του μονο με τις πινακιδες που θα εβλεπε να περνανε απτον δρομο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Δεν μπορουν να βεβαιωσουν παραβαση με αυτον τον τροπο. θα γελανε στο δικαστηριο. Αν ηταν ετσι καθε αστυνομικος θα εκοβε και 500 κλησεις την ημερα απτο σπιτι του μονο με τις πινακιδες που θα εβλεπε να περνανε απτον δρομο. 

Μη βάζεις ιδέες...γιατί μετά άντε να αποδείξεις οτι δεν είσαι ελέφαντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το έξυπνο πουλί από την μύτη πιάνεται , μέσα στην βλακεία σου ήσουν τυχερός και απλά είπαν να σου δώσουν ένα μάθημα για να το σκεφτείς καλύτερα την επόμενη φορά 😂 

"Με σταμάτησαν χτες 2 τροχαίοι για παραβίαση κόκκινου,το οποίο ισχύει και δεν ισχύει. "

Ισχύει 100% και είναι επικινδυνο αυτό που έκανες . 

Επεξ/σία από visualizer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kostasspil είπε

Δεν θα αποδείξεις εσύ τίποτα, αυτός που σε κατηγορεί πρέπει να αποδείξει

Γιατί όταν σου δίνουν κλήση πας στο ΑΤ/τροχαία/δήμο και ζητάς αποδείξεις για να την πληρώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν σου δινουν κληση εχει πανω τα στοιχεια σου που τα βρηκαν απ το διπλωμα που τους εδωσες, αρα οντως ησουν εκει και στην εκοψαν. Δεν την εκοψαν στον αερα

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Οταν σου δινουν κληση εχει πανω τα στοιχεια σου που τα βρηκαν απ το διπλωμα που τους εδωσες, αρα οντως ησουν εκει και στην εκοψαν. Δεν την εκοψαν στον αερα

Ή και όχι, αν ήσουν παρκαρισμένος πχ.

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, GEM87 είπε

Ήταν 1 δευτερόλεπτο πριν ανάψει το πράσινο,

συνήθως είναι 1 δευτερόλεπτο πριν ανάψει κόκκινο, το βαθύ πορτοκαλί που λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...