Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία απόδοσης κλήσης για παραβίαση κόκκινου


GEM87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Εχουν γραψει φιλο που οδηγουσε το αυτοκινητο μου,και περασε απο τα διοδια χωρις να πληρωσει.

Η κληση ηρθε στο σπιτι μου,και θελαν μαλιστα να μου παρουν και το διπλωμα,αλλα δεν τους το εδωσα.

Πηγα στο τμημα με την κληση,συμπληρωσα μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν οδηγουσα εγω αλλα ο ταδε,και η κληση πηγε σε αυτον ( εμενε σε αλλη πολη ) . Δεν εμαθα ποτε τι εγινε,αλλα φροντισα να παει στη διευθυνση του πατερα του,για να το αναλαβει σιγουρα αυτος.

Φαντάζομαι πως παραδέχτηκε ότι οδηγούσε αυτός, για αυτό δεν σε ξαναενόχλησαν.

Υπόψιν όμως αν ήθελαν είχαν το δικαίωμα να σου ζητήσουν να παραδώσεις πινακίδες για 20 ημέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Φαντάζομαι πως παραδέχτηκε ότι οδηγούσε αυτός, για αυτό δεν σε ξαναενόχλησαν.

Υπόψιν όμως αν ήθελαν είχαν το δικαίωμα να σου ζητήσουν να παραδώσεις πινακίδες για 20 ημέρες.

Θεωρητικα μπορουσαν να μου παρουν και το διπλωμα.

Δε θυμαμαι,πανε πανω απο 6 χρονια,αλλα λογικα καπως ημουν καλυμενος μεχρι να παω στο τμημα να κανω τη δηλωση.

Στο μεταξυ  ο μπατσος ηταν κυριολεκτικα ατομο με νοητικη στερηση,δε μπορουσε να κανει σωστα συζητηση.

Το αστειο ηταν οτι εγω ειμαι στη ΔΟΥ Καλαματας,μονιμος κατοικος απο το '03,αλλα ο μπατσος ηρθε να με βρει στο πατρικο μου στο Γυθειο,πραγματικα τη μονη μερα που ετυχε να βρισκομαι εκει.

Το σπιτι δεν ειναι καν στην πολη,ειναι 7χλμ πιο περα,οποτε ηρθε ειδικα για εμενα,δεν ετυχε απλα να περναει και ειδε το αμαξι στην αυλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Θεωρητικα μπορουσαν να μου παρουν και το διπλωμα.

Δε θυμαμαι,πανε πανω απο 6 χρονια,αλλα λογικα καπως ημουν καλυμενος μεχρι να παω στο τμημα να κανω τη δηλωση.

Στο μεταξυ  ο μπατσος ηταν κυριολεκτικα ατομο με νοητικη στερηση,δε μπορουσε να κανει σωστα συζητηση.

Το αστειο ηταν οτι εγω ειμαι στη ΔΟΥ Καλαματας,μονιμος κατοικος απο το '03,αλλα ο μπατσος ηρθε να με βρει στο πατρικο μου στο Γυθειο,πραγματικα τη μονη μερα που ετυχε να βρισκομαι εκει.

Το σπιτι δεν ειναι καν στην πολη,ειναι 7χλμ πιο περα,οποτε ηρθε ειδικα για εμενα,δεν ετυχε απλα να περναει και ειδε το αμαξι στην αυλη.

Περίεργο, η μη πληρωμή διοδίων τότε δεν ήταν παράβαση του κοκ ώστε να επιφέρει αφαίρεση άδειας οδήγησης και στοιχείων κυκλοφορίας, μόνο χρηματικό πρόστιμο είχε. Κάπου το 2018-2019 έγινε παράβαση του κοκ, έγινε διόρθωση στο άρθρο 29.

Αλλά και τα υπόλοιπα που γράφεις είναι ακόμα πιο περίεργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, StamTheMan είπε

 

Σταματα να γραφεις τι νομιζεις οτι ισχυει,παραπληροφορεις τον κοσμο και θα παρεις κανεναν στο λαιμο σου.

Δε θα ειναι ο πρωτος που του ερχεται κληση μονο με την πινακιδα.

Βασικά αυτά που γράφει ισχύουν, δεν τα νομίζει. Δε χρειάζεται να είσαι επιθετικός.

Επίσης εγώ δεν έχω δει να πηγαίνει ποτέ σε κάποιον κλήση στο σπίτι με μοναδικό στοιχείο την πινακίδα. Συνήθως η κλήση συνοδεύεται από "αποδεικτικά" της παράβασης (π.χ. φωτογραφία από κάμερα ή προφανώς την έχεις πάρει στο χέρι). Και αυτό διότι πολύ απλά ο καθένας θα αμφισβητούσε την παράβαση και άκρη δε θα έβγαινε. 

Τα πράγματα και για τους αστυνομικούς δεν είναι τόσο απλά. Μη τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα. Δίνουν λόγο και αυτοί, δεν είναι παιχνίδι αν κάποιος πάει και καταγγείλει καταχρηστικές συμπεριφορές.

Όσο για τις κάμερες κυκλοφορίας έχει ξαναγίνει η συζήτηση. Κάποιοι εδώ είχαν πει παλαιότερα ότι οι κάμερες (ειδικά στην Κρήτη) φωτογραφίζουν από μπροστά και φαίνεται ποιος οδηγεί σε κάθε περίπτωση.

Εγώ επιμένω ότι στην Ελλάδα αυτό δεν ισχύει. Οι κάμερες τραβάνε μόνο από πίσω (πεντακάθαρα μάλιστα) διότι από μπροστά είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, eMike είπε

Βασικά αυτά που γράφει ισχύουν, δεν τα νομίζει. Δε χρειάζεται να είσαι επιθετικός.

 

Οχι,δεν ισχυουν. Αυτα που υποστηριζω,τα εχω δει να γινονται απειρες φορες,δεν ειναι οτι επειδη εγινε μια φορα ετσι θα γινεται.

Οταν σε κατηγορει το οργανο,δεν ειναι ο λογος σου εναντια στον δικο του. Σου βεβαιωνει παραβαση,τελειωνει εκει η συζητηση. 
Ουτε εχει να αποδειξει κατι,ουτε τιποτα.

 

6 λεπτά πριν, eMike είπε

Επίσης εγώ δεν έχω δει να πηγαίνει ποτέ σε κάποιον κλήση στο σπίτι με μοναδικό στοιχείο την πινακίδα.

Εχω δει εγω.

 

6 λεπτά πριν, eMike είπε

Και αυτό διότι πολύ απλά ο καθένας θα αμφισβητούσε την παράβαση και άκρη δε θα έβγαινε. 

Μια χαρα βγαινει ακρη,γιατι τη βεβαιωνει αστυνομικος.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, StamTheMan είπε

Οχι,δεν ισχυουν. Αυτα που υποστηριζω,τα εχω δει να γινονται απειρες φορες,δεν ειναι οτι επειδη εγινε μια φορα ετσι θα γινεται.

Οταν σε κατηγορει το οργανο,δεν ειναι ο λογος σου εναντια στον δικο του. Σου βεβαιωνει παραβαση,τελειωνει εκει η συζητηση. 
Ουτε εχει να αποδειξει κατι,ουτε τιποτα.

Μη γραφετε τι "νομιζετε",ειδικα οταν αφορα νομικα πλαισια.

Τρικυμία.

Όταν το όργανο σε κατηγορεί και σου βεβαιώνει παράβαση, το κάνει όταν είσαι παρών. Που σημαίνει ότι παίρνεις ΣΤΟ ΧΕΡΙ την παράβαση και έχει και αντίγραφο της επίδοσης. Δε τραβάει φώτο την πινακίδα σου με το κινητό και σου τη στέλνει όταν θα κάτσει στο γραφείο του με ταχυδρομείο γιατί αυτό δεν αποδεικνύεται.

Δεν υπάρχει ο λόγος σου και ο λόγος μου. Στη λογική αυτή μπορεί να έρθει στο σπίτι σου να σε δέσει χειροπόδαρα για ληστεία και να φας 10 χρόνια "επειδή αυτός το είπε"... 

Αλλά επειδή γράφεις για νομικά πλαίσια, δώσε μας το νομικό πλαίσιο που επιβεβαιώνει αυτά που γράφεις.. καλά θα πάει αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/7/2021 στις 1:59 ΠΜ, ikorolis είπε

εγώ πιστεύω πάντως τους αστυνομικούς πιθανόν να σου έρθει η κλήση στο σπίτι και να πρέπει να πας δικαστήριο

γιατί μου θυμίζει έναν σήμερα που πήγε να περάσει το ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗ (σε διάβαση πεζών) γιατί δεν τον έβλεπε μιας και ήταν απασχολημένος με το κινητό του και πήγε να με χτυπήσει και είχε το θράσος να μου την πει κιόλας αλλά εγώ έφταιγα που δεν του έσπασα τα μούτρα στο τιμόνι τον έσωσε ένας της ομάδας Ζ (τροχαία) οποίος είδε την φάση τον σταμάτησε και του τράβηξε μια όμορφη φωτογραφία την πινακίδα βέβαια αυτός του πήρε και τα στοιχεία ταυτότητα και άδεια οδήγησης τα οποία έβγαλε επίσης φωτογραφία και του είπε ότι θα έρθει η κλήση στο σπίτι και ότι θα πάει δικαστήριο.

Δεν ειναι το ιδιο ρε φιλε .Αυτουνου εκτός απο φωτογραφεία του πηραν και στοιχεια  αδεις κτλ

Εδω ο TS μιλαει μονο για φώτο.Με την λογικη αυτη στελνει τον παπου του στο δικαστηριο οτι οδηγουσε αυτος ας ειναι και 70 χρονων αρκει να εχει διπλωμα

Εκτός απο  το προστιμο και πινακίδες υπαρχει και κατάσχεση του διπλωματος.Εφοσον τον επιασαν επαυτοφωρο  πρεπει να παρουν το διπλωμα αυτου που οδηγουσε.

56 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Οχι,δεν ισχυουν. Αυτα που υποστηριζω,τα εχω δει να γινονται απειρες φορες,δεν ειναι οτι επειδη εγινε μια φορα ετσι θα γινεται.

Οταν σε κατηγορει το οργανο,δεν ειναι ο λογος σου εναντια στον δικο του. Σου βεβαιωνει παραβαση,τελειωνει εκει η συζητηση. 
Ουτε εχει να αποδειξει κατι,ουτε τιποτα.

 

Εχω δει εγω.

 

Μια χαρα βγαινει ακρη,γιατι τη βεβαιωνει αστυνομικος.

Συμφωνο με οτι  λες αν και δεν απολυτο γιατι εγω μπορει να φερω δυο μαρτυρες που να λενε οτι δεν ειναι ετσι ασε που αν δεν ερθει ο αστυνομικός να καταθεσει δεν ισχυει τιποτα μιας και η ολη υποθεση στηρίζεται μονο στο λογο του.Το θεμα ειναι οτι μια φωτο πινακιδα χωρίς τα υπολοιπα στοιχεια δεν αποτελει βεβαιωση παραβασης .Εκτός αν ο μπτσος το παιζει καμερα φαναριου που και παλι όπως γινεται στην αλοδαπη  με τις αυτοματες καμερες στα φαναρια(και γενικοτερα με τις καμερες) στην φωτο εκτός απο την πινακιδα φαίνεται και η παραβίαση του σηματοδοτη (η γενικοτερα η παραβαση)ως αποδεικτικό.Και εκει δεν φωτογραφιζουν οδηγο και παραδίδεις οτι διπλωμα θες οπως γινεται και εδω με τα προστιμα απο τις καμερες ελενχου ταχυτητας

Τι να πω με την παραπανω λογικη μπορει να μιμούνται  την αυτοματη καμερα . Η υπαρχουσα λογικη παντως και συμφωνα με την υπαρχουσα λειτουργεια του κρατους μεχρι τωρα  και εφοσον τον σταματησαν κοβεται κληση με τα πληρη στοιχεια οδηγου και αυτοκινητου και υπογραφεται.Τοτε ισχυει ο λογος του αστυνομικου  και μεχρις αποδειξης του εναντιον , δεν ειναι ακαταριπτος.

Ελλας το μεγαλειο σου

Οταν υπαρχει μονο ο λογος ενος αστυνομικου εναντιον ενος πολιτη υπερισχει ο λογος του αστυνομικου εκτος αν ο πολιτης με στοιχεια και οχι μονο με το λογο του μπορει να αποδειξει το αντιθετο.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, filipprin είπε

Δεν ειναι το ιδιο ρε φιλε .Αυτουνου εκτός απο φωτογραφεία του πηραν και στοιχεια  αδεις κτλ

Εδω ο TS μιλαει μονο για φώτο.Με την λογικη αυτη στελνει τον παπου του στο δικαστηριο οτι οδηγουσε αυτος ας ειναι και 70 χρονων αρκει να εχει διπλωμα

Εκτός απο  το προστιμο και πινακίδες υπαρχει και κατάσχεση του διπλωματος.Εφοσον τον επιασαν επαυτοφωρο  πρεπει να παρουν το διπλωμα αυτου που οδηγουσε.

Συμφωνο με οτι  λες αν και δεν απολυτο γιατι εγω μπορει να φερω δυο μαρτυρες που να λενε οτι δεν ειναι ετσι ασε που αν δεν ερθει ο αστυνομικός να καταθεσει δεν ισχυει τιποτα μιας και η ολη υποθεση στηρίζεται μονο στο λογο του.Το θεμα ειναι οτι μια φωτο πινακιδα χωρίς τα υπολοιπα στοιχεια δεν αποτελει βεβαιωση παραβασης .Εκτός αν ο μπτσος το παιζει καμερα φαναριου που και παλι όπως γινεται στην αλοδαπη  με τις αυτοματες καμερες στα φαναρια(και γενικοτερα με τις καμερες) στην φωτο εκτός απο την πινακιδα φαίνεται και η παραβίαση του σηματοδοτη ως αποδεικτικό.Και εκει δεν φωτογραφιζουν οδηγο και παραδίδεις οτι διπλωμα θες.

Τι να πω με την παραπανω λογικη μπορει να μιμούνται  την αυτοματη καμερα στα φαναρια. Η υπαρχουσα λογικη παντως και συμφωνα με την υπαρχουσα λειτουργεια του κρατους μεχρι τωρα εφοσον τον σταματησαν κοβεται κληση με τα πληρη στοιχεια οδηγου και αυτοκινητου και υπογραφεται.Τοτε ισχυει ο λογος του αστυνομικου  και μεχρις αποδειξης του εναντιον , δεν ειναι ακαταριπτος.

Ελλας το μεγαλειο σου

Οταν υπαρχει ο λογος ενος αστυνομικου εναντιον ενος πολιτη υπερισχει ο λογος του αστυνομικου εκτος αν ο πολιτης με στοιχεια και οχι μονο με το λογο του μπορει να αποδειξει το αντιθετο.

Καταρχήν και αυτό με σκέτη φωτογραφία της πινακίδας από αστυνομικό μπορεί να κινήσει διαδικασία με δικαστήριο (όπως είπε κάποιος άλλος συνομιλητής και με βρίσκει να συμφωνώ 100%)

το ποιος οδηγάει το αυτοκίνητο δεν ενδιαφέρει τον αστυνομικό ούτε τον δικαστή

είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη που έχει το αυτοκίνητο αν το έδωσε σε άλλον να οδηγήσει έχει και την ευθύνη των πράξεων του

είναι σαν να μου λες να είσαι ιδιοκτήτης αυτοκινήτου να μου το δώσεις γιατί είμαστε φίλοι και έχω φυσικά δίπλωμα και εγώ να το πάρω με την κοπέλα μου να πάμε παραλιακή να φάμε/πιούμε και κατά την διαδρομή ενώ θα μιλάω με το κινητό και οδηγώ να προκαλέσω τροχαίο είτε με ελαφρύ τραυματισμό είτε με βαρύ τραυματισμό

ποιος έχεις την εντύπωση ότι θα μπλέξει...ειδικά στην περίπτωση που εγώ σου επιστρέψω το αυτοκίνητο και γυρίσω στο σπίτι μου με την κοπέλα μου...

για αυτό μην λέμε πράγματα αν δεν τα ξέρουμε πολύ καλά...

εννοείται ότι υπερισχύει ο λόγος του αστυνομικού (αυτό το λέω με την εμπειρία ως πρώην αστυνομικός της Ομάδας Ζ (Άμεση Δράση (100))

ώρες ώρες με αυτά που βλέπω στους δρόμους του κέντρου της αθήνας (βρίζω ότι έφυγα από την αστυνομία) καθώς ένα πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό των οδηγών ΙΧ αυτοκινήτων/μηχανών αλλά και επαγγελματιών είναι για αφαίρεση πινακίδων και άδειας οδήγησης τα πρόστιμα που προβλέπει ο ΚΟΚ δεν τους διορθώνει ούτε τους κάνει καλούς οδηγούς (δεν χρειάζεται να εξηγήσω τους λόγους) όσοι οδηγείτε χρόνια με καταλαβαίνετε φαντάζομαι τι εννοώ.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εννοείται ότι υπερισχύει ο λόγος του αστυνομικού

ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

 

14 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Καταρχήν και αυτό με σκέτη φωτογραφία της πινακίδας από αστυνομικό μπορεί να κινήσει διαδικασία με δικαστήριο (όπως είπε κάποιος άλλος συνομιλητής και με βρίσκει να συμφωνώ 100%)

ΟΤΑΝ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΕΊΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΎΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΙΑ ΠΙΝΑΚΊΔΑ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ

 

14 λεπτά πριν, ikorolis είπε

είναι ευθύνη του ιδιοκτήτη που έχει το αυτοκίνητο αν το έδωσε σε άλλον να οδηγήσει έχει και την ευθύνη των πράξεων του

είναι σαν να μου λες να είσαι ιδιοκτήτης αυτοκινήτου να μου το δώσεις γιατί είμαστε φίλοι και έχω φυσικά δίπλωμα και εγώ να το πάρω με την κοπέλα μου να πάμε παραλιακή να φάμε/πιούμε και κατά την διαδρομή ενώ θα μιλάω με το κινητό και οδηγώ να προκαλέσω τροχαίο είτε με ελαφρύ τραυματισμό είτε με βαρύ τραυματισμό

ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΏΤΟ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΛΟΓΟ ΠΡΩΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ TAΥΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ.ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΚΑΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΕΡΟ ΕΦΌΣΟΝ ΤΟΝ ΠΙΑΣΑΝ ΕΠΑΥΤΟΦΩΡΟ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΒΑΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

 

14 λεπτά πριν, ikorolis είπε

εννοείται ότι υπερισχύει ο λόγος του αστυνομικού

Οταν υπαρχει μονο ο λογος ενος αστυνομικου εναντιον ενος πολιτη υπερισχει ο λογος του αστυνομικου εκτος αν ο πολιτης με στοιχεια και οχι μονο με το λογο του μπορει να αποδειξει το αντιθετο.

Για αυτο ειναι καλο να μην ανακατευομαστε σε πραγματα που δεν γνωριζουμε καλα.............................

15 λεπτά πριν, ikorolis είπε

το ποιος οδηγάει το αυτοκίνητο δεν ενδιαφέρει τον αστυνομικό ούτε τον δικαστή

ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΠΙΑΣΕΙ ΕΠΑΥΤΟΦΩΡΟ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΚΑΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΑΛΙ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΩΣ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΣΤΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ.ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ.ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.Η ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ

Επεξ/σία από filipprin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, filipprin είπε

ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΝΑ ΠΟΔΕΙΚΝΕΟΙΥΝ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ

 

ΟΤΑΝ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΕΊΑ ΑΠΟΔΕΙΚΝΎΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΙΑ ΠΙΝΑΚΊΔΑ ΣΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ

 

ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΏΤΟ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΛΟΓΟ ΠΡΩΣΩΠΙΚΩΝ ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ TAΥΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΟΔΗΓΟΥ.ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΚΑΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΚΑΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ΅ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΔΙΚΝΕΙΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΒΑΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΌΤΕΡΟ ΕΦΌΣΟΝ ΤΟΝ ΠΙΑΣΑΝ ΕΠΑΥΤΟΦΩΡΟ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΡΑΒΑΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

 

Οταν υπαρχει μονο ο λογος ενος αστυνομικου εναντιον ενος πολιτη υπερισχει ο λογος του αστυνομικου εκτος αν ο πολιτης με στοιχεια και οχι μονο με το λογο του μπορει να αποδειξει το αντιθετο.

Για αυτο ειναι καλο να μην ανακατευομαστε σε πραγματα που δεν γνωριζουμε καλα.............................

Ακριβώς

όταν δεν ξέρουμε/γνωρίζουμε καλά τα πράγματα καλό είναι να μην ανακατευόμαστε γιατί μπορεί να πάρουμε άλλους στο λαιμό μας.

Επίσης λογαριασμό δεν θα σου δώσει κανένας αστυνομικός γιατί δεν σταμάτησε να κάνει καταγραφή και απόδοση της παράβασης στον οδηγό και αρκέστηκε να τραβήξει φωτογραφία με το κινητό (που μια μικρή λεπτομέρεια εδώ μπορεί να είναι της υπηρεσίας κινητό ή συσκευή που να την πέρασε ο φίλος για κινητό)

το τι κάνει ο αστυνομικός κατά την υπηρεσία του το ορίζει το κέντρο που δίνει εντολές / ο υπεύθυνος αξιωματικός και φυσικά το πρωτόκολλο λειτουργίας της αστυνομίας.

άρα αν εγώ είμαι αστυνομικός είτε εντός είτε εκτός υπηρεσίας και δω παράβαση να είσαι σίγουρος 100% ότι μπορώ να επέμβω με τον όποιο τρόπο κρίνω εγώ οποίος είναι σύμφωνος με την υπηρεσία μου.

επαναλαμβάνω επίσης μιλάς σε πρώην αστυνομικός της ομάδας Ζ άρα κάτι ξέρει παραπάνω από εσένα σε ότι αφορά τον ΚΟΚ - ΤΡΟΧΑΙΑ κτλ...

Καλή συνέχεια

Εννοείται ότι μπορείς να έχεις την όποια γνώμη θες η οποία είναι απόλυτα σεβαστή φυσικά άσχετα αν προσωπικά δεν συμφωνώ με αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

Επίσης λογαριασμό δεν θα σου δώσει κανένας αστυνομικός γιατί δεν σταμάτησε να κάνει καταγραφή και απόδοση της παράβασης στον οδηγό και αρκέστηκε να τραβήξει φωτογραφία με το κινητό (που μια μικρή λεπτομέρεια εδώ μπορεί να είναι της υπηρεσίας κινητό ή συσκευή που να την πέρασε ο φίλος για κινητό)

ΓΙΑ ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΟΠΟΥ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΌ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ.

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

επαναλαμβάνω επίσης μιλάς σε πρώην αστυνομικός της ομάδας Ζ άρα κάτι ξέρει παραπάνω από εσένα σε ότι αφορά τον ΚΟΚ - ΤΡΟΧΑΙΑ κτλ...

ΟΤΙ ΝΑΝΕ ΑΣΕ ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΑΩ

 

13 λεπτά πριν, filipprin είπε

ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ.ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΟΝΟ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ.Η ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.

 

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Εννοείται ότι μπορείς να έχεις την όποια γνώμη θες η οποία είναι απόλυτα σεβαστή φυσικά άσχετα αν προσωπικά δεν συμφωνώ με αυτή.

ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2021 στις 3:19 ΜΜ, Joshua21 είπε

Δεν λέει κάτι το ότι σου φαίνεται περίεργο. Δεν ξέρω που είναι γραμμένο για να το βρεις, εμπειρικά το ξέρω.

Δηλαδή έχουν και κάποιο λογισμικό που καταφέρνει να αναγνωρίζει τον οδηγό από την φωτογραφία, άσχετα με τις συνθήκες (ελλιπή φωτισμό πχ)? Το οποίο είναι συνδεδεμένο με κάποια βάση δεδομένων, που έχει φωτογραφίες και των 8 δις ανθρώπων όλου του πλανήτη?

Κάτι δεν μας λες καλά...

Απλά σου λέει ότι η φωτογραφία βγαίνει απ μπροστά και δείχνει και τον οδηγό. Από την πινακίδα βρίσκουν το όχημα. Απλά αν έρθει η κλήση σπίτι πχ ξέρεις ότι το έκανε ο γιος σου. 

Εδώ Ελλάδα προσωπικά δεδομένα και βλακειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, filipprin είπε

ΓΙΑ ΒΡΕΣ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΟΠΟΥ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΚΙΝΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΌ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ.

ΟΤΙ ΝΑΝΕ ΑΣΕ ΔΕΝ ΤΣΙΜΠΑΩ

 

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ.

 

ΟΚ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ

υπάρχει το διαδίκτυο και οι ανάλογες πηγές για να βρεις όποιον νόμο θες

στο δικαστήριο ξέρεις δεν θα πάει καμία φωτογραφία πινακίδας θα πάει έγγραφο που θα γράφει αναλυτικά το συμβάν και την παράβαση στην οποία κατηγορείτε ο ιδιοκτήτης του αυτοκινήτου/μηχανής και εννοείται ότι θα προσέλθει και ο αστυνομικός/οι που την βεβαίωσαν.

επίσης για να ξέρεις (στην περίπτωση μου) που με χτύπησε ο οδηγός του ΙΧ που δεν είδε το φανάρι στην διάβαση πεζών γιατί μιλούσε με το κινητό (δεν με ενδιαφέρει το που) και εγώ ευτυχώς δεν τον έκανα τούμπανο στο ξύλο αλλά τον ανέλαβαν οι πρώην συνάδελφοι μου της ομάδας Ζ , φαντάζομαι γνωρίζεις ότι αν εγώ έλεγα στους αστυνομικούς αφού με χτύπησε θέλω να έρθει το ΕΚΑΒ και το ΑΝΑΚΡΙΤΙΚΟ ΤΡΟΧΑΙΑΣ , φαντάζομαι γνωρίζεις την συνέχεια για τον οδηγό του αυτοκινήτου που το πρόστιμο και τυχόν αφαίρεση άδειας οδήγησης/πινακίδων θα ήταν το λιγότερο που θα τον απασχολούσε καθώς ήταν παρασκευή πράγμα που σημαίνει ότι θα έμενε στο κρατητήριο του Α.Τ. μέχρι την δευτέρα που θα τον έβλεπε ο αρμόδιος αξιωματικός , εγώ θα πήγαινα στο νοσοκομείο για τις απαραίτητες εξετάσεις όπου θα βεβαιωνόταν ο τραυματισμός μου πράγμα που επειδή είμαι εργαζόμενος θα έπρεπε το νοσοκομείο να μου δώσει αναρρωτική άδεια (μάντεψε ποιος θα πλήρωνε...) και όταν με το καλό γινόταν το δικαστήριο ο παραβάτης οδηγός του αυτοκινήτου θα είχε εμένα τον βεβαιωμένο από νοσοκομείο τραυματία , τους δύο αστυνομικούς και φυσικά την ασφαλιστική του εταιρεία που δεν θα τον κάλυπτε γιατί χτύπησε πεζό ενώ μιλούσε στο κινητό και πέρασε το κόκκινο σηματοδότη.

ευτυχώς για εκείνον όμως δεν έγινε έτσι γιατί δεν είμαι κάθαρμα να εκμεταλλευτώ άλλους αλλά τίμιος έτσι του έκοψαν το ανάλογο πρόστιμο (700 ευρώ νομίζω) αφαίρεσαν πινακίδες και άδεια οδήγησης και θα τα πάρει μετά από κάμποσες μέρες (και φυσικά του τα είπαν όλα αυτά τα παραπάνω που γλύτωσε με την "λαλακία" που έκανε.

μην τσιμπάς δεν με ενδιαφέρει αγαπητέ μου φίλε

θα μου επιτρέψεις να γνωρίζω καλύτερα από εσένα το τι έχω κάνει στην πραγματική ζωή (IRL) έτσι για εμένα μετράνε τα χρόνια και η εμπειρία που απόκτησα στην Ομάδα Ζ

ούτε φυσικά με ενδιαφέρει αν με πιστεύεις ή όχι καθώς μιλάμε σε ένα δημόσιο φόρουμ και δεν είμαι υποχρεωμένος να αποδείξω κάτι (αυτοί που με γνωρίζουν προσωπικά) ξέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...