Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία απόδοσης κλήσης για παραβίαση κόκκινου


GEM87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, kalmik είπε

Δεν υπάρχει νομολογία που να αίρει (ακυρώνει) την ισχύ της ασφαλιστικής κάλυψης όταν ο υπαίτιος μιλάει στο κινητό ή παραβιάσει κόκκινο. Μόνον όταν οδηγεί υπό την επήρεια αλκοόλ ή ναρκωτικών ουσιών. 

όταν ο πελάτης της ασφαλιστικής εταιρείας

παραβιάσει κόκκινο σηματοδότη γιατί οδηγάει με το ένα χέρι στο κινητό και δεν έχει την δέουσα προσοχή όπως οφείλει σύμφωνα με τον ΚΟΚ στην οδήγηση και χτυπήσει πεζό (προκαλέσει τραυματισμό σε ατύχημα)

πίστεψε με αν εγώ την παρασκευή έλεγα στους αστυνομικούς της ομάδας Ζ ότι έχω χτυπήσει να φωνάξουν το ΕΚΑΒ και το ΤΟΤΑ (Ανακριτικό της τροχαίας)

ο οδηγός του SUV (Audi) το λιγότερο που θα τον ένοιαζε θα ήταν τα 700 ευρώ κλήση - αφαίρεση άδειας οδήγησης και πινακίδων κυκλοφορίας

καταρχήν θα πήγαινε "αυτόφωρο" από Παρασκευή - Σαββάτο - Κυριακή θα ήταν στα κρατητήρια του Α.Τ. Ομονοίας (αν είναι το αρμόδιο)

μετά θα πλήρωνε τις εξετάσεις και φυσικά τις 15-30 ημέρες αναρρωτική που θα μου έδινε το νοσοκομείο γιατί θα έπρεπε να έχω το πόδι (γόνατο) που με χτύπησε η μεταλλική μπάρα (Rollbar) και επειδή είμαι εργαζόμενος και κοστίζω στην εταιρεία που εργάζομαι γιατί οι δουλειές θα έμεναν πίσω καθώς η εργασία μου δεν μπορεί να γίνει όλη εξ αποστάσεως...

γιατί θα πλήρωνε αποζημίωση για σωματικές βλάβες κτλ στο δικαστήριο

όλα αυτά έχεις την εντύπωση ότι θα τον κάλυπτε η ασφαλιστική του εταιρεία...συμβουλή μου ρώτα τον ασφαλιστή σου να σου πει

αλλά όπως είπα προσωπικά εγώ δεν είμαι "κάθαρμα" και άλλα κοσμητικά επίθετα που μου είπε ο συγκεκριμένος να το κάνω

άλλος θα το έκανε και ο συγκεκριμένος το αξίζει αλλά είμαι σίγουρος ότι θα του κάνει ο επόμενος που θα χτυπήσει γιατί σίγουρα θα ξανά χτυπήσει κάποιον άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Το σκεφτηκα μηπως το 45ρι δεν βγαινει με μυλο και πω πατατα,αλλα δε βαριεσαι,δεν ειναι δουλεια μου να ξερω απο οπλα.
Σιγουρα ηταν πολυ μεγαλο,την ειχε δει σεριφης ο τυπος.

 

για αυτο σαπισαν τα gsx 😕

αν στην αστυνομία δεν γινόντουσαν χορηγίες αυτοκίνητα - μηχανές και λοιπός εξοπλισμός από εταιρείες και επιχειρηματίες πίστεψε με δεν θα υπήρχαν ούτε οχήματα ούτε εξοπλισμός να έχει ο αστυνομικός

και σε σχέση με τους κακοποιούς είναι σε πολύ μειονεκτική θέση ο έλληνας αστυνομικός και από εξοπλισμό και από οπλισμό και φυσικά από τους νόμους (προσωπικά θεωρώ μερικά πράγματα πρέπει να αναθεωρηθούν) για να μπορεί να κάνει την δουλειά του σωστά ο αστυνομικός και φυσικά οι κρίσεις αξιωματικών να μην γίνονται με πολιτικά/κομματικά κριτήρια (η αστυνομία έχει χάσει ικανούς αξιωματικούς/στελέχη)

3 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ησουν και εσυ με αυτους; :P

όχι ρε (η μοναδική τούμπα που έχω φάει με την SUZUKI ήταν όταν φορτηγό έχανε λάδια και τα πάτησα και απλά έφυγα...)

εγώ δεν έκανα σούζες δεν κατέβαινα σκαλιά για να κυνηγήσω μηχανόβιους που έκαναν σούζες

αλλά ποτέ δεν πέρασα κόκκινο φανάρι

ποτέ δεν άναψα φάρο και σειρήνα χωρίς λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ikorolis είπε

υπάρχει το διαδίκτυο και οι ανάλογες πηγές για να βρεις όποιον νόμο θες

 

Εάν υπάρχει στο διαδίκτυο περιμένουμε να μας το δώσεις. Εσύ ή ο άλλος ο φωτεινός παντογνώστης...

Ο λόγος του οργάνου ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ θα υπερισχύσει μόνο όταν έχει βεβαιωθεί παράβαση επί τόπου στον πολίτη και την εχει πάρει στα χέρια του ή όταν υπάρχει αποδεικτικό υλικό από κάμερα κυκλοφορίας της τροχαίας.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ο πολίτης θα αμφισβητήσει και θα αθωωθεί για πλάκα.

Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, eMike είπε

Εάν υπάρχει στο διαδίκτυο περιμένουμε να μας το δώσεις. Εσύ ή ο άλλος ο φωτεινός παντογνώστης...

Ο λόγος του οργάνου ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ θα υπερισχύσει μόνο όταν έχει βεβαιωθεί παράβαση επί τόπου στον πολίτη και την εχει πάρει στα χέρια του ή όταν υπάρχει αποδεικτικό υλικό από κάμερα κυκλοφορίας της τροχαίας.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ο πολίτης θα αμφισβητήσει και θα αθωωθεί για πλάκα.

Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε...

 

όλοι φίλε μου έχουμε μια άποψη

έτσι και εσύ έχεις την δική σου άποψη

έτσι και εγώ έχω την δική μου άποψη

υποχρεωμένος δεν είμαι ούτε να ψάξω στο διαδίκτυο να βρω το οτιδήποτε για να σου αποδείξω το οτιδήποτε και ούτε θα το κάνω

στο διαδίκτυο έχουν πρόσβαση όλοι/ες

το αν ευσταθεί σε δικαστήριο ή όχι θα το κρίνει ο δικαστής/εισαγγελέας και φυσικά ο αστυνομικός που βεβαιώνει την παράβαση όπως και το αν αθωωθεί ή κριθεί ένοχος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, eMike είπε

Ο λόγος του οργάνου ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ θα υπερισχύσει μόνο όταν έχει βεβαιωθεί παράβαση επί τόπου στον πολίτη και την εχει πάρει στα χέρια του ή όταν υπάρχει αποδεικτικό υλικό από κάμερα κυκλοφορίας της τροχαίας.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ο πολίτης θα αμφισβητήσει και θα αθωωθεί για πλάκα.

Δηλαδή όποιος περνάει με κόκκινο, του βεβαιώνεται η κλήση αλλά αρνείται να την παραλάβει αθωώνεται επειδή δεν την έχει πάρει στα χέρια του? 

Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά. Αν περάσει ένας με φεράρι κόκκινο ή με καμιά 1000αρα μηχανή και αρχίσει το xsara να τον κυνηγάει και δεν τους φτάνει να τους σταματήσει, δε θα τους βεβαιωθεί παράβαση? φυσικά και ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά. Αν περάσει ένας με φεράρι κόκκινο ή με καμιά 1000αρα μηχανή και αρχίσει το xsara να τον κυνηγάει και δεν τους φτάνει να τους σταματήσει, δε θα τους βεβαιωθεί παράβαση? φυσικά και ναι

Μια χαρά τα ξέρω και από πολύ πρώτο χέρι. Η παράβαση μπορεί να βεβαιωθεί. Αν πάμε διακαστήριο όμως και αμφισβητήσω ότι ήμουν εγώ θα αθωωθώ εύκολα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eMike είπε

Η παράβαση μπορεί να βεβαιωθεί. Αν πάμε διακαστήριο όμως και αμφισβητήσω ότι ήμουν εγώ θα αθωωθώ εύκολα.

Η παράβαση θα πληρωθεί. Κάποιος οδηγούσε. Αν δεν ήσουν εσύ τότε θα την πληρώσει αυτός που οδηγούσε το δικό σου όχημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ikorolis είπε

αν στην αστυνομία δεν γινόντουσαν χορηγίες αυτοκίνητα - μηχανές και λοιπός εξοπλισμός από εταιρείες και επιχειρηματίες πίστεψε με δεν θα υπήρχαν ούτε οχήματα ούτε εξοπλισμός να έχει ο αστυνομικός

και σε σχέση με τους κακοποιούς είναι σε πολύ μειονεκτική θέση ο έλληνας αστυνομικός και από εξοπλισμό και από οπλισμό και φυσικά από τους νόμους (προσωπικά θεωρώ μερικά πράγματα πρέπει να αναθεωρηθούν) για να μπορεί να κάνει την δουλειά του σωστά ο αστυνομικός και φυσικά οι κρίσεις αξιωματικών να μην γίνονται με πολιτικά/κομματικά κριτήρια (η αστυνομία έχει χάσει ικανούς αξιωματικούς/στελέχη)

όχι ρε (η μοναδική τούμπα που έχω φάει με την SUZUKI ήταν όταν φορτηγό έχανε λάδια και τα πάτησα και απλά έφυγα...)

εγώ δεν έκανα σούζες δεν κατέβαινα σκαλιά για να κυνηγήσω μηχανόβιους που έκαναν σούζες

αλλά ποτέ δεν πέρασα κόκκινο φανάρι

ποτέ δεν άναψα φάρο και σειρήνα χωρίς λόγο

Πράγματι είναι σε μειονεκτική θέση για αυτό τώρα οι αστυνομικοί καταπολεμούν το πράγματικο έγκλημα στις πλατείες με αραγμενες τις μηχανές και σε καφετέριες ..Ας με διαψεύσει ένας ειδικά Σάββατο που είναι επίσημη μέρα καφέ..Να αλλάξει λίγο ακόμα η νομοθεσία να μπορούν να κάθονται κιόλας μην είναι όρθιοι και πιάνονται με το πλαστικό καφέ στο χέρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Η παράβαση θα πληρωθεί. Κάποιος οδηγούσε. Αν δεν ήσουν εσύ τότε θα την πληρώσει αυτός που οδηγούσε το δικό σου όχημα

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ή δε θες να καταλάβεις... Ποιο δικό μου όχημα?

Θα το αμφισβητήσω και αυτό. Θα πω δεν ήμουν εγώ, έχεις κάνει λαθος την πινακίδα, δεν είδες καλά...Θα τα αμφισβητήσω όλα...Θα πω ήμουν κάπου αλλού και θα το στοιχειοθετήσω...

Αν δημιουργηθεί αμφιβολία, τελείωσε η ιστορία... 

Γι αυτό και οι αστυνομικοί ΔΕΝ βεβαιώνουν κλήσεις έτσι "αέρα"...Γι αυτό και στα μπλόκα ταχύτητας εδώ και χρόνια έχουν δεύτερο αμάξι και μοτοσυκλέτα αναμμένα για καταδίωξη αν πας να φύγεις... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, eMike είπε

Θα το αμφισβητήσω και αυτό. Θα πω δεν ήμουν εγώ, έχεις κάνει λαθος την πινακίδα, δεν είδες καλά...Θα τα αμφισβητήσω όλα...Θα πω ήμουν κάπου αλλού και θα το στοιχειοθετήσω...

Δεν έχει νόημα να συνεχίσω να μιλάω με τρολ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
47 λεπτά πριν, sarakats85 είπε

Πράγματι είναι σε μειονεκτική θέση για αυτό τώρα οι αστυνομικοί καταπολεμούν το πράγματικο έγκλημα στις πλατείες με αραγμενες τις μηχανές και σε καφετέριες ..Ας με διαψεύσει ένας ειδικά Σάββατο που είναι επίσημη μέρα καφέ..Να αλλάξει λίγο ακόμα η νομοθεσία να μπορούν να κάθονται κιόλας μην είναι όρθιοι και πιάνονται με το πλαστικό καφέ στο χέρι..

εγώ πάντως δεν σε διαψεύδω

καθώς το κάνουν αυτό που λες

ναι όπως όλοι οι εργαζόμενοι έχουν δικαίωμα στο διάλλειμα έτσι και αυτοί ειδικά μιας και οδηγούν μηχανές με ότι σημαίνει αυτό

αλλά δεν είναι δικαιολογία φυσικά

είπα όλα ξεκινούν από τότε που έγινε για να μπεις στην αστυνομία περνάς από πανελλαδικές εξετάσεις (ανέβηκε επίπεδο η αστυνομία) αλλά τα νέα παιδιά (άντρες/γυναίκες) που μπαίνουν στις αστυνομικές σχολές και στην συνέχεια στο σώμα της ελληνικής αστυνομίας το βλέπουν ως μια μόνιμη δουλειά στο δημόσιο (με λίγο επικινδυνότητα) με σταθερό μισθό και φυσικά κάποιοι από αυτούς με προοπτική εξέλιξης ανεβαίνεις βαθμό περισσότερα χρήματα/ευθύνες.

28 λεπτά πριν, Nabuko είπε

Δεν έχει νόημα να συνεχίσω να μιλάω με τρολ. 

Συμφωνώ μαζί σου.

για να μην απορεί κανείς τι ιδιοκτήτες ΙΧ αυτοκινήτων/μηχανών κυκλοφορούν εκεί έξω και φυσικά ποιοι άνθρωποι έχουν άδεια οδήγησης ΙΧ αυτοκινήτου/μηχανής.

αλλά ναι οι αστυνομικοί φταίνε που δεν κάνουν κατάσχεση αδειών οδήγησης - πινακίδων κυκλοφορίας - αδειών κυκλοφορίας όταν εμπλέκονται σε ατυχήματα που αφορούν πεζούς - παραβίαση κόκκινου σηματοδότη - παραβίαση STOP - οδήγηση με κινητό τηλέφωνο - οδήγηση υπό την επήρεια αλκοόλ - κτλ... 

50 λεπτά πριν, eMike είπε

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις ή δε θες να καταλάβεις... Ποιο δικό μου όχημα?

Θα το αμφισβητήσω και αυτό. Θα πω δεν ήμουν εγώ, έχεις κάνει λαθος την πινακίδα, δεν είδες καλά...Θα τα αμφισβητήσω όλα...Θα πω ήμουν κάπου αλλού και θα το στοιχειοθετήσω...

Αν δημιουργηθεί αμφιβολία, τελείωσε η ιστορία... 

Γι αυτό και οι αστυνομικοί ΔΕΝ βεβαιώνουν κλήσεις έτσι "αέρα"...Γι αυτό και στα μπλόκα ταχύτητας εδώ και χρόνια έχουν δεύτερο αμάξι και μοτοσυκλέτα αναμμένα για καταδίωξη αν πας να φύγεις... 

 

Αν αυτά μου τα έλεγες εμένα πάντως όταν ήμουν αστυνομικός στην ομάδα Ζ σε πάρα πολύ λίγο θα είχες βρεθεί κάτω στο οδόστρωμα δεμένος με χειροπέδες και με μια σωρό παραβάσεις του ΚΟΚ κτλ...και τότε θα σε έβλεπα τι θα αμφισβητούσες στο δικαστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ikorolis είπε

 

Αν αυτά μου τα έλεγες εμένα πάντως όταν ήμουν αστυνομικός στην ομάδα Ζ σε πάρα πολύ λίγο θα είχες βρεθεί κάτω στο οδόστρωμα δεμένος με χειροπέδες και με μια σωρό παραβάσεις του ΚΟΚ κτλ...και τότε θα σε έβλεπα τι θα αμφισβητούσες στο δικαστήριο.

Φυσικά. Εξακολουθώ να σου λέω όμως ότι ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΥΤΟ.

Λέω τι θα συμβεί αν μου στείλεις μια κλήση ταχυδρομικά χωρίς να με έχεις σταματήσει ποτέ. Τόσο δυσνόητο είναι αυτό???

ΑΥΤΟ είναι το θέμα συζήτησης στο νήμα και ΟΧΙ τι θα γίνει αν με σταματήσεις κανονικά και μου βεβαιώσεις παράβαση.

Συνέλθετε γιατί και οι προσβολές έχουν όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...