Προς το περιεχόμενο

Διαδικασία απόδοσης κλήσης για παραβίαση κόκκινου


GEM87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, skiabox είπε

Και κάτι άλλο.Χωρίς τήρηση τάξης επενδύσεις δεν έρχονται.Και χωρίς επενδύσεις μένεις στον φαύλο κύκλο της φτώχειας.

Ακριβώς

Πολύ σωστά.

29 λεπτά πριν, eMike είπε

Φυσικά. Εξακολουθώ να σου λέω όμως ότι ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΥΤΟ.

Λέω τι θα συμβεί αν μου στείλεις μια κλήση ταχυδρομικά χωρίς να με έχεις σταματήσει ποτέ. Τόσο δυσνόητο είναι αυτό???

ΑΥΤΟ είναι το θέμα συζήτησης στο νήμα και ΟΧΙ τι θα γίνει αν με σταματήσεις κανονικά και μου βεβαιώσεις παράβαση.

Συνέλθετε γιατί και οι προσβολές έχουν όριο.

Προσωπικά εγώ δεν σε πρόσβαλα πουθενά στις απαντήσεις μου (θα σε συμβούλευα να ανατρέξεις στις δικές σου απαντήσεις αγαπητέ μου φίλε.)

Πάντα σέβομαι τον συνομιλητή μου και την άποψη του άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ μαζί της.

Εννοείται επίσης ποτέ δεν ζητάω να μου προσκομίσει αποδείξεις/στοιχεία κτλ...καθώς ξέρω/γνωρίζω πολύ καλά ότι γράφω σε μια δημόσια διαδικτυακή κοινότητα και δεν είμαι σε δικαστήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, eMike είπε

Λέω τι θα συμβεί αν μου στείλεις μια κλήση ταχυδρομικά χωρίς να με έχεις σταματήσει ποτέ. Τόσο δυσνόητο είναι αυτό???

Ο ΚΟΚ είναι ξεκάθαρος. Εσύ πίστευε ότι θέλεις

Αναφορά σε κείμενο

 

1. Η βεβαίωση των παραβάσεων του άρθρου 2 της παρούσας απόφασης γίνεται με εκθέσεις βεβαίωσης παράβασης (κλήσεις), κατά τον καθιερωμένο τρόπο, από αρμόδια όργανα των αστυνομικών αρχών ή άλλων αρχών στις οποίες έχει εκχωρηθεί με νόμο η σχετική αρμοδιότητα, τα οποία γνωστοποιούν στον παραβάτη-οδηγό ότι η παράβαση που έγινε υπάγεται στο Σ.Ε.Σ.Ο. και, αν είναι δυνατό, και τους βαθμούς που αντιστοιχούν στην παράβαση αυτή. Οι εκθέσεις αυτές παραδίδονται από τα οικεία όργανα σε εξουσιοδοτημένο βαθμοφόρο της υπηρεσίας που υπηρετούν, αμέσως μετά το πέρας του ωραρίου τους.

2. Εάν η βεβαίωση της παράβασης γίνει μόνο με βάση τον αριθμό κυκλοφορίας του οχήματος, τότε η σχετική έκθεση επιδίδεται με δημόσιο έγγραφο στον φερόμενο ως ιδιοκτήτη αυτού και, σε περίπτωση συνιδιοκτησίας, σε έναν από τους συνιδιοκτήτες. Στην περίπτωση που ο αναφερόμενος στο προηγούμενο εδάφιο ιδιοκτήτης ισχυριστεί ότι δεν ήταν αυτός ο παραβάτης-οδηγός, για τη συγκεκριμένη παράβαση, υποχρεούται εντός αποκλειστικής προθεσμίας πέντε (5) ημερών από την ημερομηνία επίδοσης της πιο πάνω έκθεσης να υποβάλει υπεύθυνη δήλωση του ν. 1599/86 στο Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής κατοικίας του ή στην Υπηρεσία όργανο της οποίας βεβαίωσε την παράβαση, στην οποία να δηλώνει ότι δεν είναι αυτός ο παραβάτης-οδηγός, καθώς και το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση κατοικίας του συγκεκριμένου οδηγού, στον οποίο είχε παραχωρήσει τη χρήση του οχήματος. Τα παραπάνω ισχύουν και σε περιπτώσεις όπου τα οχήματα είναι μισθωμένα είτε από εταιρίες ενοικιαζομένων αυτοκινήτων, είτε από εταιρίες χρηματοδοτικής μίσθωσης (leasing).

Σε περίπτωση που δεν υποβάλει την παραπάνω δήλωση στην καθοριζόμενη προθεσμία, παραβάτης λογίζεται ο ιδιοκτήτης του οχήματος. Επί συνιδιοκτητών όπου το ποσοστό συνιδιοκτησίας είναι 50%, παραβάτης λογίζεται αυτός, το όνομα του οποίου αναγράφεται πρώτο στην άδεια κυκλοφορίας του οχήματος, εκτός αν ο έτερος συνιδιοκτήτης με υπεύθυνη δήλωσή του αποδεχθεί ότι διέπραξε αυτός την παράβαση. Επί συνιδιοκτητών με διαφορετικό ποσοστό ιδιοκτησίας ο καθένας, παραβάτης λογίζεται αυτός που έχει το μεγαλύτερο ποσοστό ιδιοκτησίας του οχήματος ή επί εταιριών ο νόμιμος εκπρόσωπός της.

 

 

Επεξ/σία από Nabuko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
35 λεπτά πριν, eMike είπε

Φυσικά. Εξακολουθώ να σου λέω όμως ότι ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΥΤΟ.

Λέω τι θα συμβεί αν μου στείλεις μια κλήση ταχυδρομικά χωρίς να με έχεις σταματήσει ποτέ. Τόσο δυσνόητο είναι αυτό???

ΑΥΤΟ είναι το θέμα συζήτησης στο νήμα και ΟΧΙ τι θα γίνει αν με σταματήσεις κανονικά και μου βεβαιώσεις παράβαση.

Συνέλθετε γιατί και οι προσβολές έχουν όριο.

Πάμε στα θέματα της Αστυνομίας βάση της δικής μου εμπειρίας.

Καταρχήν δεν μπορείς να είσαι σε θέση να ξέρεις/γνωρίζεις πρώτα από όλα την υπηρεσία που έχει ο αστυνομικός (σε αυτή την περίπτωση ας πάρουμε παράδειγμα εμένα ως αστυνομικό της ομάδας Ζ οποίος βρίσκομαι πάνω στην μηχανή μου και εσένα ως παράδειγμα παραβάτη ας πούμε ότι είσαι εσύ ο ιδιοκτήτης του ΙΧ αυτοκινήτου/μηχανής αλλά δεν είσαι εσύ στο τιμόνι αλλά κάποιος άλλος (συγγενής/φίλος/συνάδελφος σου) υπήρχε τρόπος τότε να πάρω τα στοιχεία/αποδείξεις και μετά αφού τελείωνα την υπηρεσία μου να συμπλήρωνα τα απαραίτητα έγγραφα με τα στοιχεία/αποδείξεις για την παράβαση που έπεσε στην αντίληψη μου κατά την διάρκεια της υπηρεσίας μου αλλά δεν ήταν δυνατόν να επέμβω - φαντάζομαι και τώρα υπάρχει αυτός ο τρόπος που έχει εξελιχθεί η τεχνολογία και υπάρχει ανώτερος εξοπλισμός από τότε.

το δύσκολο κομμάτι θα είναι να αποδείξει ο ιδιοκτήτης του οχήματος ότι δεν ήταν στο τιμόνι και δεν έκανε εκείνος την παράβαση αλλά κάποιος άλλος συγγενής/φίλος/συνάδελφος και φυσικά εννοείται ότι θα πρέπει να αποκαλύψει και τα στοιχεία του αλλιώς επιβαρύνεται ο ίδιος ως ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Πάμε στα θέματα της Αστυνομίας βάση της δικής μου εμπειρίας.

Καταρχήν δεν μπορείς να είσαι σε θέση να ξέρεις/γνωρίζεις πρώτα από όλα την υπηρεσία που έχει ο αστυνομικός (σε αυτή την περίπτωση ας πάρουμε παράδειγμα εμένα ως αστυνομικό της ομάδας Ζ οποίος βρίσκομαι πάνω στην μηχανή μου και εσένα ως παράδειγμα παραβάτη ας πούμε ότι είσαι εσύ ο ιδιοκτήτης του ΙΧ αυτοκινήτου/μηχανής αλλά δεν είσαι εσύ στο τιμόνι αλλά κάποιος άλλος (συγγενής/φίλος/συνάδελφος σου) υπήρχε τρόπος τότε να πάρω τα στοιχεία/αποδείξεις και μετά αφού τελείωνα την υπηρεσία μου να συμπλήρωνα τα απαραίτητα έγγραφα με τα στοιχεία/αποδείξεις για την παράβαση που έπεσε στην αντίληψη μου κατά την διάρκεια της υπηρεσίας μου αλλά δεν ήταν δυνατόν να επέμβω - φαντάζομαι και τώρα υπάρχει αυτός ο τρόπος που έχει εξελιχθεί η τεχνολογία και υπάρχει ανώτερος εξοπλισμός από τότε.

το δύσκολο κομμάτι θα είναι να αποδείξει ο ιδιοκτήτης του οχήματος ότι δεν ήταν στο τιμόνι και δεν έκανε εκείνος την παράβαση αλλά κάποιος άλλος συγγενής/φίλος/συνάδελφος και φυσικά εννοείται ότι θα πρέπει να αποκαλύψει και τα στοιχεία του αλλιώς επιβαρύνεται ο ίδιος ως ιδιοκτήτης.

Μάλιστα. Όλα αυτά είναι ωραία και σωστά.

Δύο ερωτήσεις...

-Εσύ κατα τη διάρκεια της θητείας σου, πόσες φορές βεβαίωσες παράβαση "από το γραφείο σου" για κάτι που είδες μερικές ώρες νωρίτερα?

-Με τη λογική που μου παραθέτεις, τι εμποδίζει έναν συνάδελφό σου που μένει στην πολυκατοικία μου να έρθει σήμερα και να μου περάσει χειροπέδες για ληστεία και να πάω σε ένα δικαστήριο και να καταδικαστώ για κάτι που δεν έκανα επειδή "αυτός το είπε και υπερισχύει ο λόγος του"?

Εσύ μένεις στη διαδικασία...Ότι μπορείς να μου βεβαιώσεις παράβαση. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ, δε το αμφισβητώ. Απλά αν δε με σταμάτησες ποτέ και εφόσον δεν υπάρχει υλικό της παράβασης, δε θα πληρώσω και θα δικαιωθώ στο δικαστήριο που θα πάμε. Και εύκολα μάλιστα.

Τώρα αν ο φίλος παραπάνω διαβάζει το νόμο και του έρθει μια κλήση από εσένα, για κάτι που ίσως να μη ξέρει καν αν έκανε, και πάει και την πληρώσει, τότε τι να πω...Ωραίος 👍

Αυτά από μένα, να είστε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, eMike είπε

Μάλιστα. Όλα αυτά είναι ωραία και σωστά.

Δύο ερωτήσεις...

-Εσύ κατα τη διάρκεια της θητείας σου, πόσες φορές βεβαίωσες παράβαση "από το γραφείο σου" για κάτι που είδες μερικές ώρες νωρίτερα?

-Με τη λογική που μου παραθέτεις, τι εμποδίζει έναν συνάδελφό σου που μένει στην πολυκατοικία μου να έρθει σήμερα και να μου περάσει χειροπέδες για ληστεία και να πάω σε ένα δικαστήριο και να καταδικαστώ για κάτι που δεν έκανα επειδή "αυτός το είπε και υπερισχύει ο λόγος του"?

Εσύ μένεις στη διαδικασία...Ότι μπορείς να μου βεβαιώσεις παράβαση. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ, δε το αμφισβητώ. Απλά αν δε με σταμάτησες ποτέ και εφόσον δεν υπάρχει υλικό της παράβασης, δε θα πληρώσω και θα δικαιωθώ στο δικαστήριο που θα πάμε. Και εύκολα μάλιστα.

Τώρα αν ο φίλος παραπάνω διαβάζει το νόμο και του έρθει μια κλήση από εσένα, για κάτι που ίσως να μη ξέρει καν αν έκανε, και πάει και την πληρώσει, τότε τι να πω...Ωραίος 👍

Αυτά από μένα, να είστε καλά.

Να σου απαντήσω

Εγώ προσωπικά δεν το έχω κάνει αυτό να βεβαιώσω παράβαση αργότερα που είδα αλλά δεν μπορούσα γιατί έκανα κάτι άλλο.

Εγώ όταν έβλεπα κάτι και έκρινα ότι πρέπει να επέμβω ενημέρωνα άμεσα το κέντρο και προχωρούσα είτε σε καταδίωξη είτε σε έλεγχό είτε στο οτιδήποτε.

Επίσης κανείς από τους συναδέλφους μου εκείνη την εποχή δεν έκανε αυτό που αναφέρεις φίλε μου

Πρόσεξε δεν λέω ότι οι αστυνομικοί είναι αγγελικά πλάσματα πλασμένα από τον θεό έτσι για να μην παρεξηγηθώ.

Για αυτό υπάρχει το πρωτόκολλο - κανονισμός της αστυνομίας που ορίζει τα πάντα

Για αυτό υπάρχει το κέντρο που δίνει τις εντολές και ο υπεύθυνος αξιωματικός

Για αυτό υπάρχει ο ΚΟΚ και οι νόμοι 

Φαντάζομαι ότι διάβασες (το απόσπασμα του ΚΟΚ που δημοσίευσε ένας συνομιλητής μας) το οποίο λέει ότι δεν μπορείς να αμφισβητήσεις καμία παράβαση που σου έχει δοθεί είτε αυτοπροσώπως είτε αργότερα καθώς αν εσύ ως ιδιοκτήτης δεν ήσουν ο οδηγός θα πρέπει να κατονομάσεις τον οδηγό που (έδωσες το όχημα σου) και διέπραξε την παράβαση αλλιώς γίνεσαι εσύ ο παραβάτης ως ιδιοκτήτης.

για να λύνονται αυτά που περιγράφεις πιο πάνω.

Αν δεν συμφωνείς ούτε σε αυτές τις διαδικασίες τότε θα πρέπει να αλλάξουμε τις νομοθετικές διαδικασίες.

Δεν έχω να πω κάτι άλλο νομίζω ότι ήμουν σαφής και τα είπα όσο πιο απλά μπορώ.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 ώρες πριν, eMike είπε

Εάν υπάρχει στο διαδίκτυο περιμένουμε να μας το δώσεις. Εσύ ή ο άλλος ο φωτεινός παντογνώστης...

Ο λόγος του οργάνου ΣΕ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ θα υπερισχύσει μόνο όταν έχει βεβαιωθεί παράβαση επί τόπου στον πολίτη και την εχει πάρει στα χέρια του ή όταν υπάρχει αποδεικτικό υλικό από κάμερα κυκλοφορίας της τροχαίας.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση ο πολίτης θα αμφισβητήσει και θα αθωωθεί για πλάκα.

Τα υπόλοιπα είναι να χαμε να λέγαμε...

 

Εχεις μπερδεψει τη βεβαιωση,με την αποδοση.

Οι κλησεις στο σπιτι δεν ειναι κατι καινουργιο,αυτα γινονται 20 χρονια γεματα.

Και οι ειρωνιες στα φιλαρακια σου.

Δεν απαντησα στην προηγουμενη προκληση σου,απλα επειδη δε με απασχολει να απαντησω σε προκλησεις,δεν εχω να αποδειξω κατι.

Σου απαντησε ο Nabuko με σχετικο αρθρο,αλλα βλεπω οτι δε σε καλυπτει,οποτε καπου εδω σταματαμε να ασχολουμαστε.

3 ώρες πριν, ikorolis είπε

το δύσκολο κομμάτι θα είναι να αποδείξει ο ιδιοκτήτης του οχήματος ότι δεν ήταν στο τιμόνι και δεν έκανε εκείνος την παράβαση αλλά κάποιος άλλος συγγενής/φίλος/συνάδελφος και φυσικά εννοείται ότι θα πρέπει να αποκαλύψει και τα στοιχεία του αλλιώς επιβαρύνεται ο ίδιος ως ιδιοκτήτης.

Οταν παρελαβα τετοια κληση που βεβαιωθηκε ενω οδηγουσε αλλος,υπεβαλα μια υπευθυνη δηλωση για το ποιος οδηγουσε,μαζι με τη διευθυνση του,και η κληση πηγε σε αυτον.

Τοτε μαλιστα μου ζητησαν και το διπλωμα,οταν ηρθα να μου δωσουν την κληση,αλλα επειδη  θα εκανα αυτη τη διαδικασια, δε μου το πηραν.Δεν ξερω αν τελικα πηραν του αλλου,ειχαμε χαθει,απλα τον ενημερωσα οτι θα λαβει κληση και αυτον ηταν.

Επεξ/σία από StamTheMan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, eMike είπε

Μάλιστα. Όλα αυτά είναι ωραία και σωστά.

Δύο ερωτήσεις...

-Εσύ κατα τη διάρκεια της θητείας σου, πόσες φορές βεβαίωσες παράβαση "από το γραφείο σου" για κάτι που είδες μερικές ώρες νωρίτερα?

-Με τη λογική που μου παραθέτεις, τι εμποδίζει έναν συνάδελφό σου που μένει στην πολυκατοικία μου να έρθει σήμερα και να μου περάσει χειροπέδες για ληστεία και να πάω σε ένα δικαστήριο και να καταδικαστώ για κάτι που δεν έκανα επειδή "αυτός το είπε και υπερισχύει ο λόγος του"?

Εσύ μένεις στη διαδικασία...Ότι μπορείς να μου βεβαιώσεις παράβαση. ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ, δε το αμφισβητώ. Απλά αν δε με σταμάτησες ποτέ και εφόσον δεν υπάρχει υλικό της παράβασης, δε θα πληρώσω και θα δικαιωθώ στο δικαστήριο που θα πάμε. Και εύκολα μάλιστα.

Τώρα αν ο φίλος παραπάνω διαβάζει το νόμο και του έρθει μια κλήση από εσένα, για κάτι που ίσως να μη ξέρει καν αν έκανε, και πάει και την πληρώσει, τότε τι να πω...Ωραίος 👍

Αυτά από μένα, να είστε καλά.

Οσον αφορα την πρωτη σου ερωτηση, σου λεω λοιπον πως εχει συμβει και ΟΥΚ ολιγες φορες για πολλους λογους που δεν ηταν δυνατη η βεβαιωση της παραβασης στο σημειο που ελαβε χωρα.

Παραδειγμα;

Το περιπολικο ειναι σταματημενο στην κινηση και ο μπροστα στο φαναρι, παραβιαζει τον ερυθρο σηματοδοτη και φευγει. Καθοτι κολλημενο το περιπολικο λιγα αυτοκινητα παραπισω, σημειωνει την πινακιδα και βεβαιωνει την παραβαση σε δευτερο χρονο, λιγο αργοτερα.

Και μπορω να σου αναφερω ΠΟΛΛΕΣ παρομοιες περιπτωσεις οι οποιες εχουν συμβει προφανως και ΦΥΣΙΚΑ ειναι νομιμη η βεβαιωση της παραβασης και ΦΥΣΙΚΑ θα σου ερθει πακετο η κληση στο σπιτι, της οποιας η βεβαιωση εγινε ΝΟΜΙΜΑ και αντι της δικης σου υπογραφης, φερει την υπογραφη 2ου ανακριτικου υπαλληλου, ο οποιος βεβαιωνει τα οσα το οργανο αναγραφει στην κληση.

ΤΟ ΙΔΙΟ ακριβως πραγμα θα συνεβαινε ακομα και αν εσυ ειχες αρνηθει να υπογραψεις ή να παραλαβεις την κληση. Αντι για εσενα υπογραφει στην θεση σου 2ο οργανο. Και αυτη ειναι και η αναγκαια αποδειξη που χρειαζεται το δικαστηριο, για την απορριψη της όποιας σου επικλησης περι αθωοτητας.

Στην 2η ερωτηση σου η απαντηση ειναι απολουστατη.

Η παραβαση καθηκοντος και η καταχρηση εξουσιας.

 

Εχω διαβασει ατελειωτα ανακριβη σχολια εδω περα που δεν προερχονται απο καμμια γνώση, παρα περιλαμβανουν μοναχα την αποψη σας περι δικαιου, αδικου και αποδειξεων.

ΔΕΝ χρειαζεται το οργανο να αποδειξει οτι εσυ εκανες την παραβαση. Αυτο το αποδεικνυει με την βεβαιωση της.

ΕΣΥ πρεπει να αποδειξεις με οποιον τροπο θεωρεις προσφορο, οτι δεν την εκανες ή οτι ειναι τρελος ή οτι οδηγουσε αλλος ή οτι το οργανο ενηργησε παρανόμως επειδη εχει προηγουμενα μαζι σου και σου ριχνει κατηγοριες που δεν στεκουν.

 

Κατα τα αλλα, σας παρακαλω, σταματηστε να λετε χαζα.

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεθάβω λίγο το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο.

Είχα μια συζήτηση με ένα παιδί συμμαθητή μου.

Διαμένουμε επαρχία σε χωριό και γενικώς δεν είμαστε μαθημένοι στους δρόμους και στην κίνηση της Αθήνας.

Την Παρασκευή χρειάστηκε να πάει Αθήνα για μια δουλειά καθώς είχε τον πατέρα του στο νοσοκομείο. Στον γυρισμό, καθώς έφευγε από την Αθήνα (από το κέντρο δηλαδή) για να βγει από την Αθήνα πήρε την Κηφισίας (φαντάζομαι το ρεύμα ανόδου αν το λέω σωστά).

Λίγο το άγχος που είχε τον πατέρα του στο νοσοκομείο, λίγο το ότι δεν είχε συνηθίσει τους δρόμους της Αθήνας μου είπε ότι συνέβη το εξής. Δεν πρόσεξε καλά αλλά είχε την εντύπωση ότι σε κάποιο σημείο πέρασε με κόκκινο φανάρι, δεν πρόλαβε το πορτοκαλί.

Από ότι μου είπε τσέκαρε τον δρόμο δεξιά-αριστερά και είναι σίγουρος ότι τα αυτοκίνητα από τον κάθετο δρόμο δεν είχαν ξεκινήσει να περνάνε γιατί αλλιώς δεν θα περνούσε, μιας και από συνήθεια τσεκάρει όλες τις κατευθύνσεις πριν περάσει τον δρόμο.

Αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε είναι το εξής. Τροχαία δεν είδε στον δρόμο, και στην υπόλοιπη διαδρομή ήταν τυπικός. Υπάρχει περίπτωση να τον έχει πιάσει κάμερα; Από κάμερες μπορούν να διαπιστώνουν παραβίαση κόκκινου; ή είναι μόνο για την ταχύτητα;

Αν έχει κάνει την γκάφα εννοείται ότι θα αποδεχτεί το λάθος του και θα πληρώσει το ανάλογο πρόστιμο, αλλά το θέμα είναι μην του έρθει από το πουθενά τίποτα 6 μήνες μετά από εκεί που δεν θα το περιμένει καθώς χρειάζεται το αυτοκίνητο για να μετακινεί τον πατέρα του που κάνει ακτινοθεραπείες.

Αν έχει γίνει το κακό, ξέρουμε μετά από πόσο καιρό θα έχουμε κάποια ειδοποίηση από την αστυνομία;

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Ξεθάβω λίγο το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο.

Είχα μια συζήτηση με ένα παιδί συμμαθητή μου.

Διαμένουμε επαρχία σε χωριό και γενικώς δεν είμαστε μαθημένοι στους δρόμους και στην κίνηση της Αθήνας.

Την Παρασκευή χρειάστηκε να πάει Αθήνα για μια δουλειά καθώς είχε τον πατέρα του στο νοσοκομείο. Στον γυρισμό, καθώς έφευγε από την Αθήνα (από το κέντρο δηλαδή) για να βγει από την Αθήνα πήρε την Κηφισίας (φαντάζομαι το ρεύμα ανόδου αν το λέω σωστά).

Λίγο το άγχος που είχε τον πατέρα του στο νοσοκομείο, λίγο το ότι δεν είχε συνηθίσει τους δρόμους της Αθήνας μου είπε ότι συνέβη το εξής. Δεν πρόσεξε καλά αλλά είχε την εντύπωση ότι σε κάποιο σημείο πέρασε με κόκκινο φανάρι, δεν πρόλαβε το πορτοκαλί.

Από ότι μου είπε τσέκαρε τον δρόμο δεξιά-αριστερά και είναι σίγουρος ότι τα αυτοκίνητα από τον κάθετο δρόμο δεν είχαν ξεκινήσει να περνάνε γιατί αλλιώς δεν θα περνούσε, μιας και από συνήθεια τσεκάρει όλες τις κατευθύνσεις πριν περάσει τον δρόμο.

Αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε είναι το εξής. Τροχαία δεν είδε στον δρόμο, και στην υπόλοιπη διαδρομή ήταν τυπικός. Υπάρχει περίπτωση να τον έχει πιάσει κάμερα; Από κάμερες μπορούν να διαπιστώνουν παραβίαση κόκκινου; ή είναι μόνο για την ταχύτητα;

Αν έχει κάνει την γκάφα εννοείται ότι θα αποδεχτεί το λάθος του και θα πληρώσει το ανάλογο πρόστιμο, αλλά το θέμα είναι μην του έρθει από το πουθενά τίποτα 6 μήνες μετά από εκεί που δεν θα το περιμένει.

Aπο την στιγμή που "έκανε" παράβαση δεν θα έρθει απο το πουθενά.Απο κάμερα ναι μπορούν να σου χρεώσουν παράβαση,δεν ξέρω αν δουλευουν οι κάμερες όμως για παραβάσεις ή μονο για ελεγχο της κυκλοφορίας.

Θα περιμένει και θα δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Aπο την στιγμή που "έκανε" παράβαση δεν θα έρθει απο το πουθενά

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοούσα αν θα έρθει σύντομα η κλήση ή αν θα έρθει μετά από κάνα 6μηνο (τυχαίος χρόνος) και έχει ξεχαστεί το θέμα και ψάχνει να βρει γιατί του ήρθε η κλήση. Εγώ πάντως ξέρω για κάμερες με ραντάρ που τραβάνε φωτογραφίες σε περίπτωση υπερβολικής ταχύτητας, για παραβίαση κόκκινου φαναριού όμως δεν έχω ακούσει κάτι. Από ότι διαβάζω και στα προηγούμενα μηνύματα αυτού του θέματος, θα πρέπει να σε έχει δει κάποιος αστυνομικός ότι έκανες την παράβαση και να σημειώσει την πινακίδα του αυτοκινήτου. Δηλαδή στην ουσία η ερώτηση είναι κατά πόσο μπορούν να σε εντοπίσουν απο κάμερα ότι πέρασες με κόκκινο, αν δεν σε έχει δει κάποιος τροχονόμος.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Εννοούσα αν θα έρθει σύντομα η κλήση ή αν θα έρθει μετά από κάνα 6μηνο (τυχαίος χρόνος) και έχει ξεχαστεί το θέμα και ψάχνει να βρει γιατί του ήρθε η κλήση. Εγώ πάντως ξέρω για κάμερες με ραντάρ που τραβάνε φωτογραφίες σε περίπτωση υπερβολικής ταχύτητας, για παραβίαση κόκκινου φαναριού όμως δεν έχω ακούσει κάτι. Από ότι διαβάζω και στα προηγούμενα μηνύματα αυτού του θέματος, θα πρέπει να σε έχει δει κάποιος αστυνομικός ότι έκανες την παράβαση και να σημειώσει την πινακίδα του αυτοκινήτου.

Ξέρει ποιος τον έχει δει;

Οπως και να έχει ξέρει ότι μπορεί να του έρθει μια παράβαση.Δεν είναι δύσκολο να το έχει στο μυαλό του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, gokuthelegend said:

Ξεθάβω λίγο το θέμα για να μην ανοίγω καινούριο.

Είχα μια συζήτηση με ένα παιδί συμμαθητή μου.

Διαμένουμε επαρχία σε χωριό και γενικώς δεν είμαστε μαθημένοι στους δρόμους και στην κίνηση της Αθήνας.

Την Παρασκευή χρειάστηκε να πάει Αθήνα για μια δουλειά καθώς είχε τον πατέρα του στο νοσοκομείο. Στον γυρισμό, καθώς έφευγε από την Αθήνα (από το κέντρο δηλαδή) για να βγει από την Αθήνα πήρε την Κηφισίας (φαντάζομαι το ρεύμα ανόδου αν το λέω σωστά).

Λίγο το άγχος που είχε τον πατέρα του στο νοσοκομείο, λίγο το ότι δεν είχε συνηθίσει τους δρόμους της Αθήνας μου είπε ότι συνέβη το εξής. Δεν πρόσεξε καλά αλλά είχε την εντύπωση ότι σε κάποιο σημείο πέρασε με κόκκινο φανάρι, δεν πρόλαβε το πορτοκαλί.

Από ότι μου είπε τσέκαρε τον δρόμο δεξιά-αριστερά και είναι σίγουρος ότι τα αυτοκίνητα από τον κάθετο δρόμο δεν είχαν ξεκινήσει να περνάνε γιατί αλλιώς δεν θα περνούσε, μιας και από συνήθεια τσεκάρει όλες τις κατευθύνσεις πριν περάσει τον δρόμο.

Αυτό που θέλουμε να ρωτήσουμε είναι το εξής. Τροχαία δεν είδε στον δρόμο, και στην υπόλοιπη διαδρομή ήταν τυπικός. Υπάρχει περίπτωση να τον έχει πιάσει κάμερα; Από κάμερες μπορούν να διαπιστώνουν παραβίαση κόκκινου; ή είναι μόνο για την ταχύτητα;

Αν έχει κάνει την γκάφα εννοείται ότι θα αποδεχτεί το λάθος του και θα πληρώσει το ανάλογο πρόστιμο, αλλά το θέμα είναι μην του έρθει από το πουθενά τίποτα 6 μήνες μετά από εκεί που δεν θα το περιμένει καθώς χρειάζεται το αυτοκίνητο για να μετακινεί τον πατέρα του που κάνει ακτινοθεραπείες.

Αν έχει γίνει το κακό, ξέρουμε μετά από πόσο καιρό θα έχουμε κάποια ειδοποίηση από την αστυνομία;

1, αν τον είδε τον είδε η κάμερα και το πρόστιμο θα έρθει αν όχι όχι (γιατι οτιδιποτε άλλο θα το μάθαινε μεχρι τώρα)

2, αφου πυροβόλησε κόκκινο στην μέση της πόλης και δεν σκότωσε κανεναν η καποιος αυτόν..... να πει ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι δεν θα του ερθει τιποτα και να μην ανυσυχει.Καμερες που ελεγχόυν  το κοκκινο εχει κανα 2 μονο στην παραλιακη και αυτες δεν ξερω αν δουλευουν κιολας.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Black Demis είπε

2, αφου πυροβόλησε κόκκινο στην μέση της πόλης και δεν σκότωσε κανεναν η καποιος αυτόν..... να πει ευχαριστώ

Είμαι σίγουρος ότι θα το σκέφτεται για πολύ καιρό. Γενικώς είναι πολύ τυπικός, οδηγάει 15 χρόνια και δεν έχει φάει κλήση ούτε καν για παράνομο παρκάρισμα, προτιμάει να παρκάρει λίγο παραπέρα και να το πάρει με τα πόδια παρά να παρκάρει παράνομα ακριβώς εκεί μπροστά που θέλει αν δεν βρίσκει χώρο. Ακόμη και αν δεν έγινε καμία στραβή είμαι σίγουρος ότι το πήρε το μάθημά του. Και αν όντως γίνει η στραβή και τον είδε κάποιος, θα πληρώσει το πρόστιμο και θα πει και ένα τραγούδι.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gokuthelegend είπε

Είμαι σίγουρος ότι θα το σκέφτεται για πολύ καιρό. Ακόμη και αν δεν έγινε καμία στραβή είμαι σίγουρος ότι το πήρε το μάθημά του. 

Θα έπρεπε.

Πες του και το https://www.carandmotor.gr/nea/poia-aytokinita-epitrepetai-pernoyn-kokkino-fanari

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...