Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχουν άνθρωποι που ζουν τόσο μόνοι;


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 minutes ago, The_Judas said:

αυτό όμως δεν είναι στρουθοκαμηλισμός

Το να είσαι μόνος σου από επιλογή, επειδή έτσι νιώθεις πιο άνετα, όχι δεν είναι. 

Το να τα ρίχνεις στην ατυχία και τον μαλακομαγνητη αντί να αντιμετωπίσεις τις λάθος επιλογές σου είναι στρουθοκαμηλισμος

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν ειναι προβλημα της πλεον.

Μπορει να τα ηξερε ολα αυτα,και να ειπε  να τους κανει πλακα στο τελος,να τους ανακατεψει ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

Το ότι κάποιος επιλέγει να είναι μόνος γιατί έτσι νιώθει πιο χαρούμενος το έχετε σκεφτεί?

Σίγουρα αλλά από την άλλη δεν πρέπει να μας τρομάζει κάτι τέτοιο;;; Το να έχει κάποιος πρόβλημα επικοινωνίας π.χ. να είναι μέσα στο φάσμα του αυτισμού ,οι οποίοι δύσκολα μπορούν να βρεθούν και να κοινωνικοποιηθούν με άλλους ανθρώπους και το αποφεύγουν γιατί μόνοι νοιώθουν πιο ωραία οκ. Ή κάποιος νορμάλ να θέλει κάποιο μικρό διάστημα να βρεθεί μόνος και πάλι οκ. Όλοι το έχουμε κάνει κάποιο διάστημα.

Αλλά εμένα με τρομάζει το ότι κάποιος που δεν έχει κάποιο πρόβλημα επικοινωνίας να ζει μόνος από επιλογή του. Για αυτό είπα μήπως τελικά δεν είναι επιλογή του αλλά μία κατάσταση που με τον τρόπο τους  μας έχουν επιβάλλει άλλοι οι οποίοι τελικά ρυθμίζουν τη ζωή μας σύμφωνα με τη δική τους βούληση και σύμφωνα με αυτά που τους συμφέρουν;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

Το ότι κάποιος επιλέγει να είναι μόνος γιατί έτσι νιώθει πιο χαρούμενος το έχετε σκεφτεί?

Δεν ειναι επιλογή.

Συνήθως τετοιοι άνθρωποι, έχουν ειτε κάποια ερωτική ή φιλική απογοήτευση, ειτε φόβο για κοινωνικοποίηση που μπορει να πηγάζει απο:

  • Παλαιές είτε και παιδικές κακές εμπειρίες με ανθρώπους
  • Πολύ χαμηλή αυτοπεποίθηση (που και αυτή μπορει να πηγάζει απο διάφορα ζητήματα)

Και επειδη ειμαστε εκ φυσεως κοινωνικά όντα, προσπαθουν να αντικαταστήσουν τη μοναξιά τους είτε με το διαδίκτυο, είτε έχοντας κάποιο ζωο συντροφιάς.

Σε κάθε περίπτωση, τιποτε απο τα 2 δεν μπορει να αντικαταστήσει επαρκώς την ανθρωπινη παρουσία*. Γενικά πολλοί μοναχικοι άνθρωποι χρησιμοποιουν αντικαταθληπτικά, ενω όσο μεγαλώνουν τόσο αντιλαμβάνονται το λάθος αυτής της επιλογής.

 

*Τα ζωα ισως ειναι πιο πιστοί και καλύτεροι  φιλοι από τους ανθρωπους. Ομως η φυση μας ειναι συγκεκριμένη.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, adi32 είπε

Το ότι κάποιοι μπορούν να ζουν μόνο με ζώα. Που μάλλον σημαίνει ότι μόνο τα ζώα τους ανέχονται σημαίνει κάτι 

Η απλά οτι οι ίδιοι ανέχονται μόνο τα ζωα :-)

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Σίγουρα αλλά από την άλλη δεν πρέπει να μας τρομάζει κάτι τέτοιο;;; Το να έχει κάποιος πρόβλημα επικοινωνίας π.χ. να είναι μέσα στο φάσμα του αυτισμού ,οι οποίοι δύσκολα μπορούν να βρεθούν και να κοινωνικοποιηθούν με άλλους ανθρώπους και το αποφεύγουν γιατί μόνοι νοιώθουν πιο ωραία οκ. Ή κάποιος νορμάλ να θέλει κάποιο μικρό διάστημα να βρεθεί μόνος και πάλι οκ. Όλοι το έχουμε κάνει κάποιο διάστημα.

Αλλά εμένα με τρομάζει το ότι κάποιος που δεν έχει κάποιο πρόβλημα επικοινωνίας να ζει μόνος από επιλογή του. Για αυτό είπα μήπως τελικά δεν είναι επιλογή του αλλά μία κατάσταση που με τον τρόπο τους  μας έχουν επιβάλλει άλλοι οι οποίοι τελικά ρυθμίζουν τη ζωή μας σύμφωνα με τη δική τους βούληση και σύμφωνα με αυτά που τους συμφέρουν;;

αυτό τα λες και το σκέφτεσαι έτσι συμφωνά με αυτά που έχεις περάσει εσύ στην ζωή σου αλλά δεν ξέρεις κάποιος άλλος τι εμπειρίες έχει και έχει αποφασίσει καλύτερά μόνος.

Αν κάτσω και σου πω προσωπικές εμπειρίες ίσος καταλάβαινες καλύτερα άλλα αυτό είναι άλλο θέμα,αυτό που θέλω να σου δώσω να καταλάβεις είναι ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός αν είναι ευτυχισμένος και χαρούμενος τελείωσε δεν μετράει κάτι άλλο αν έχει φίλους ή όχι και αν δεν ανήκεις στο ίδιο σκέλος με αυτούς που είναι μονοί και χαρούμενοι τότε μην προσπαθείς να τους καταλάβεις δεν θα μπορέσεις απλά δέξου το.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, papoys1 είπε

Έχω διαβάσει και παλαιότερα θέματα τόσο εδώ όσο και αλλού από νέους ανθρώπους που αναζητούν απεγνωσμένα συμβουλές πως θα μπορέσουν να βρουν παρέα , φίλο , φίλη , δεσμό και έχω ακούσει από γνωστούς - γνωστές να καταφεύγουν σε σάιτ γνωριμιών όπου γνωρίζουν συντρόφους για 1-2-3 συνευρέσεις , γιατί είναι σίγουρο πως τέτοιες γνωριμίες όχι μόνο δεν θα έχουν μέλλον αλλά σε βυθίζουν περισσότερο στην απομόνωση και στο περιθώριο.

Αφορμή πήρα από δημοσιεύματα ότι πολύ γνωστή και αγαπημένη παλαιά ηθοποιός που απεβίωσε πρόσφατα (δεν θα ήθελα να αναφέρω το όνομα προς τιμή στη μνήμη της) παραμένει στο θάλαμο Νοσοκομείου για πολλές μέρες. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει κανείς κοντινός συγγενής , γνωστός , φίλος να υπογράψει τη ληξιαρχική πράξη θανάτου για την αποτέφρωσή της πράγμα που είχε ζητήσει και λόγω της Θρησκείας μας που λέει ταφή υπάρχει κενό νόμου να οδηγηθεί σε αποτεφρωτήριο , το οποίο λέγεται ότι μπορεί να γίνει μόνο με παρέμβαση Εισαγγελέα.

Τελικά ζούμε τόσο μόνοι από επιλογή μας ή  μας θέλουν έτσι για τους δικούς τους λόγους;;

Από παλαιότερες δηλώσεις της

«Δεν χτυπάει ποτέ το τηλέφωνο. Ποτέ όμως. Ούτε από συγγενείς ούτε από φίλους. Όμως δεν νιώθω μόνη γιατί έχω το σκυλάκι μου. Αυτό με παρηγορεί, αυτό μου δίνει δύναμη να ζω».

Μάλιστα, τον περασμένο Νοέμβριο η  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; έπεσε μέσα στο διαμέρισμά της και το ΕΚΑΒ έψαχνε επί ματαίω συγγενή της για να γίνει η εισαγωγή της στο νοσοκομείο. Η ίδια νοσηλεύτηκε για αρκετές μέρες χωρίς καμία επίσκεψη.

Υπάρχουν και χειρότερα, θα μπορούσε να έχει περάσει ολόκληρη τη ζωή της με τον Σόλωνα (Ο Φανούρης και το σοι του) :)

Πέρα απ την πλάκα και εγώ ένιωσα κάπως όταν διάβασα αυτό το άρθρο και ειδικά αυτό το "Δεν χτυπάει ποτέ το τηλέφωνο. Ποτέ όμως"

Πολλοί ηθοποιοί πάντως που δεν κάνουν οικογένεια (που μάλλον είναι συχνό φαινόμενο στον κλάδο) καταλήγουν εντελώς μόνοι και απομονωμένοι και είναι πιο σκληρό όταν έχεις ζήσει τη ζωή σου μέσα σε τόσους ανθρώπους και σε ξέρει όλη η Ελλάδα.

Νομίζω παίζει ρόλο και η Αθήνα σε αυτό. Όσοι αποσύρονται και πάνε σε κανά χωριουδάκι-επαρχία νομίζω πως δε βιώνουν τόσο σκληρά τη μοναξιά. Εκεί είναι πιο ανθρώπινα τα πράματα και όλο και θα ανταλλάξεις καμιά κουβέντα με καναν άνθρωπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη βαριεμαι να κανω παραθεσεις και υστερα να απανταω στο καθε ενα ξεχωριστα, θα γραψω ενα γενικο ποστ, με τις δικιες μου αποψεις πανω στο θεμα "μονος ανθρωπος"

Γενικα αν καποιος διαλεξει να ζησει/ζει την ζωη του μονος χωρις ιχνος φιλου/γνωστου και το κανει ηθελημενα χωρις να συνυπαρχει καποιο προβλημα απο πισω ειτε ψυχολογικο ειτε σωματικο, και το γουσταρει αυτο γιατι περναει και την βρισκει καλυτερα αυτος και ο ευατος του χωρις την αναγκη καποιου τριτου, θα πω οτι ειναι ενα μεγαλο προσον ολο αυτο το πακετο. Ειναι χαρισμα που λιγοι το εχουν!

Γιατι? Γιατι αρχικα τετοιοι ανθρωποι που μπορουν να αντεξουν την "μοναξια" τους ειναι και αυτοι που τα εχουν παντα "τελεια" με τον εαυτο τους, ανθρωπος που δεν τα εχει καλα με τον εαυτο του δεν θα μπορουσε να ασπαστει αυτον τον τροπο ζωης θα ηθελε συνεχως ατομα γυρω του για να τον επιβεβαιωνουν συνεχεια, να τον επαινουν να νοιωθει ασφαλεια .

Οσο δυσκολο και αν ακουγεται σε καποιους συμβαινει και θα εξακολουθησει να συμβαινει γιατι παντα θα υπαρχουν ανθρωποι που θα ειναι τελειως "ανεξαρτητοι" απο τετοιου ειδους προβληματων προκαταληψής που υπαρχουν την σημερον ημερα, δεν τους νοιαζει απλα  το πως μπορει να φαινεται ολο αυτο σε καποιον τριτο και ετσι αγνοουν τα παντα και τους παντες , και πολυ καλα κανουν αν την βρισκουν ετσι , ειναι προτερημα αυτο που εχουν το ξανα λεω και το θαυμαζα παντα!

Οπως εχει υποθει και εδω μεσα, καλυτερα να εισαι μονος σου και να μην εχεις να δωσεις λογαριασμο σε κανεναν, παρα να εχεις διπλα σου τοξικους ανθρωπους που νοιαζονται μονο για το συμφερον το δικο τους(που κακα τα ψεματα οι περισσοτεροι λειτουργουν ετσι πλεον)

Επισης ... Η συντροφια ενος ζωου πολλες φορες ειναι αρκετη οσο δυσκολο και αν ακουγεται σε καποιους, δεν υποκαθιστα τον ανθρωπο βεβαια, αλλα υπερ καλυπτει τις αναγκες που μπορει να εχει καποιος που ασπαζεται αυτον τον τροπο ζωης. Πολλες φορες σου δινει περισσοτερη αγαπη και απο τους ανθρωπους ενας σκυλος για παραδειγμα. Στην ελλαδα μπορει να μην ειναι τοσο διαδεδομενο ολο αυτο γιατι απο φιλοζωια εχει παραμεινει πολυ πισω, αλλα σε πιο ανεπτυγμενες χωρες ισχυει. Ξερω ειναι δυσκολο να το καταλαβουν καποιοι, ομως ετσι ειναι .

Σε σχεση με τα dating apps τωρα.. Ζουμε στο 2021 , αρα κινουμαστε βαση αυτου.

Θα σου φερω ενα πχ.

Σκεψου εναν gay ανθρωπο ειτε αυτος ειναι αντρας ειτε γυναικα, και ζει μονος οπως εξηγω παρα πανω , και θελει να βγει ενα date(απο εναν απλο καφε εως και για σεξ) Ζωντας την ζωη του απομονωμενα γιατι ο ιδιος το διαλεξε γιατι το γουσταρε πως θα γινοταν  να βρεθει ο καταλληλος η η καταλληλη υποψια για ολο το παρα πανω εγχειρημα ? Εκει μπαινει λοιπον και η εκαστοτε εφαρμογη που με την βοηθεια της θα προσπαθησει να υλοποιησει και το ολο εγχειρημα .

Και μην μου πειτε ας βγουν εξω στην πραγματικη ζωη να βρουν το ταιρι τους, δεν υφισταται κατι τετοιο για τον λογο που η κοινωνια εχει φροντισει για αυτο πριν καλα  καλα γεννηθουν. Δεν φταει σαφως καποιος αλλος παρα μονο καποιοι  ανθρωποι που ζουν αναμεσα μας που ειναι απαιδευτοι και δημιουργουν και σπερνουν τον διχασμο --> μικρη παρενθεση.

Αρα με βαση το παρα πανω παραδειγμα μπορεις να αξιολογησεις την χρησιμοτητα της καθε τετοιας εφαρμογης που εχει βγει η θα βγει στο μελλον!

Ειναι τεραστιο το ποστ μου. αλλα ηθελα να πω καθαρα την αποψη μου, ισως βοηθησει καποια ατομα και να τους δωσει ενα push παρα πανω για να καταλαβουν οτι ειναι "φυσιολογικοι"  σαν ολους τους υπολοιπους απο εμας, απλα ζουν οπως γουσταρουν οι ιδιοι και δεν ειναι κατι το κατακριτεο !

Καλο απογευμα να ειστε καλα !

Επεξ/σία από DWinchester
  • Like 6
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, archer100 είπε

Υπάρχουν και χειρότερα, θα μπορούσε να έχει περάσει ολόκληρη τη ζωή της με τον Σόλωνα (Ο Φανούρης και το σοι του) :)

Πέρα απ την πλάκα και εγώ ένιωσα κάπως όταν διάβασα αυτό το άρθρο και ειδικά αυτό το "Δεν χτυπάει ποτέ το τηλέφωνο. Ποτέ όμως"

Πολλοί ηθοποιοί πάντως που δεν κάνουν οικογένεια (που μάλλον είναι συχνό φαινόμενο στον κλάδο) καταλήγουν εντελώς μόνοι και απομονωμένοι και είναι πιο σκληρό όταν έχεις ζήσει τη ζωή σου μέσα σε τόσους ανθρώπους και σε ξέρει όλη η Ελλάδα.

Νομίζω παίζει ρόλο και η Αθήνα σε αυτό. Όσοι αποσύρονται και πάνε σε κανά χωριουδάκι-επαρχία νομίζω πως δε βιώνουν τόσο σκληρά τη μοναξιά. Εκεί είναι πιο ανθρώπινα τα πράματα και όλο και θα ανταλλάξεις καμιά κουβέντα με καναν άνθρωπο

Δεν ξέρω αν είναι συχνό φαινόμενο οι ηθοποιοί να μην κάνουν οικογένεια και να μένουν μόνοι. Πάντως εάν ισχύει πράγματι κάτι τέτοιο  η προβολή που δίνεται από τα ΜΜΕ στους χωρισμούς γνωστών και διάσημων πιθανόν να έχει βάλει το χέρι της σε αυτό το φαινόμενο. Ο μέσος τηλεθεατής μεταφράζει την ανακοίνωση αυτων των ειδήσεων της show biz πως οι ηθοποιοί δεν είναι ικανοί να κρατήσουν έναν γάμο η να συμβιώσουν για πολλά χρόνια με κάποιον, συνεπως δεν έχει και νόημα να κοιτάξεις να κάνεις σχέση, να παντρευτείς η να συμβιωσεις με κάποιον ηθοποιό. Άλλη παράμετρος που επηρεάζει είναι το θέμα της δημοσιότητας, δεν γουστάρουν όλοι να γίνουν θέμα σε πρωινάδικα και μεσημεριαναδικα ακόμα κι αν αγαπήσουν ερωτευτούν η παντρευτούν έναν ηθοποιό η διάσημο. 

Χωρισμοι και άνθρωποι με μοναξιά υπάρχουν γενικώς και όχι μόνο στους ηθοποιούς, αναφέρω πως μεταφράζει ο μέσος άνθρωπος διάφορες ειδήσεις. 

4 λεπτά πριν, DWinchester είπε

Επειδη βαριεμαι να κανω παραθεσεις και υστερα να απανταω στο καθε ενα ξεχωριστα, θα γραψω ενα γενικο ποστ, με τις δικιες μου αποψεις πανω στο θεμα "μονος ανθρωπος"

Γενικα αν καποιος διαλεξει να ζησει/ζει την ζωη του μονος χωρις ιχνος φιλου/γνωστου και το κανει ηθελημενα χωρις να συνυπαρχει καποιο προβλημα απο πισω ειτε ψυχολογικο ειτε σωματικο, και το γουσταρει αυτο γιατι περναει και την βρισκει καλυτερα αυτος και ο ευατος του χωρις την αναγκη καποιου τριτου, θα πω οτι ειναι ενα μεγαλο προσον ολο αυτο το πακετο. Ειναι χαρισμα που λιγοι το εχουν!

Γιατι? Γιατι αρχικα τετοιοι ανθρωποι που μπορουν να αντεξουν την "μοναξια" τους ειναι και αυτοι που τα εχουν παντα "τελεια" με τον εαυτο τους, ανθρωπος που δεν τα εχει καλα με τον εαυτο του δεν θα μπορουσε να ασπαστει αυτον τον τροπο ζωης θα ηθελε συνεχως ατομα γυρω του για να τον επιβεβαιωνουν συνεχεια, να τον επαινουν να νοιωθει ασφαλεια .

Οσο δυσκολο και αν ακουγεται σε καποιους συμβαινει και θα εξακολουθησει να συμβαινει γιατι παντα. Υπαρχουν ανθρωποι που ειναι τελειως "ανεξαρτητοι" απο τετοιου ειδους προβληματων προκαταληψής που υπαρχουν την σημερον ημερα, δεν τους νοιαζει απλα  το πως μπορει να φαινεται ολο αυτο σε καποιον τριτο και ετσι αγνοουν τα παντα και τους παντες , και πολυ καλα κανουν αν την βρισκουν ετσι , ειναι προτερημα αυτο που εχουν το ξανα λεω και το θαυμαζα παντα!

Οπως εχει υποθει και εδω μεσα, καλυτερα να εισαι μονος σου και να μην εχεις να δωσεις λογαριασμο σε κανεναν, παρα να εχεις διπλα σου τοξικους ανθρωπους που νοιαζονται μονο για το συμφερον το δικο τους(που κακα τα ψεματα οι περισσοτεροι λειτουργουν ετσι πλεον)

Επισης ... Η συντροφια ενος ζωου πολλες φορες ειναι αρκετη οσο δυσκολο και αν ακουγεται σε καποιους, δεν υποκαθιστα τον ανθρωπο βεβαια, αλλα υπερ καλυπτει τις αναγκες που μπορει να εχει καποιος που ασπαζεται αυτον τον τροπο ζωης. Πολλες φορες σου δινει περισσοτερη αγαπη και απο τους ανθρωπους ενας σκυλος για παραδειγμα. Στην ελλαδα μπορει να μην ειναι τοσο διαδεδομενο ολο αυτο γιατι απο φιλοζωια εχει παραμεινει πολυ πισω, αλλα σε πιο ανεπτυγμενες χωρες ισχυει. Ξερω ειναι δυσκολο να το καταλαβουν καποιοι, ομως ετσι ειναι .

Σε σχεση με τα dating apps τωρα.. Ζουμε στο 2021 , αρα κινουμαστε βαση αυτου.

Θα σου φερω ενα πχ.

Σκεψου εναν gay ανθρωπο ειτε αυτος ειναι αντρας ειτε γυναικα, και ζει μονος οπως εξηγω παρα πανω , και θελει να βγει ενα date(απο εναν απλο καφε εως και για σεξ) Ζωντας την ζωη του απομονωμενα γιατι ο ιδιος το διαλεξε γιατι το γουσταρε πως θα γινοταν  να βρεθει ο καταλληλος η η καταλληλη υποψια για ολο το παρα πανω εγχειρημα ? Εκει μπαινει λοιπον και η εκαστοτε εφαρμογη που με την βοηθεια της θα προσπαθησει να υλοποιησει και το ολο εγχειρημα .

Και μην μου πειτε ας βγουν εξω στην πραγματικη ζωη να βρουν το ταιρι τους, δεν υφισταται κατι τετοιο για τον λογο που η κοινωνια εχει φροντισει για αυτο πριν καλα  καλα γεννηθουν. Δεν φταει σαφως καποιος αλλος παρα μονο καποιοι  ανθρωποι που ζουν αναμεσα μας που ειναι απαιδευτοι και δημιουργουν και σπερνουν τον διχασμο --> μικρη παρενθεση.

Αρα με βαση το παρα πανω παραδειγμα μπορεις να αξιολογησεις την χρησιμοτητα της καθε τετοιας εφαρμογης που εχει βγει η θα βγει στο μελλον!

Ειναι τεραστιο το ποστ μου. αλλα ηθελα να πω καθαρα την αποψη μου, ισως βοηθησει καποια ατομα και να τους δωσει ενα push παρα πανω για να καταλαβουν οτι ειναι "φυσιολογικοι"  σαν ολους τους υπολοιπους απο εμας, απλα ζουν οπως γουσταρουν οι ιδιοι και δεν ειναι κατι το κατακριτεο !

Καλο απογευμα να ειστε καλα !

Η φιλοζωια έχει προχωρήσει αρκετά. Δεν ακούγεται σε εμένα τουλάχιστον καθόλου σκληρό ή παράξενο να μπορείς να ζήσεις όμορφα με ένα ζώο πχ μια γάτα, το κάνουν διάφοροι φίλοι συγγενείς και γνωστοί αυτό. Συμφωνώ και σε αυτό που είπες για τα άτομα διαφορετικού σεξουαλικου προσανατολισμό και όχι μόνο, αφορά και τους αμεα και άλλες κατηγορίες. Ωραία τα περί "βγες έξω και ζήσε την πραγματική ζωή" μόνο στην θεωρία, στην πράξη πάσχουν πλέον και σε καλύπτουν τα διάφορα διαδικτυακά εργαλεία. Τώρα αν δεν ξέρει κάποιος πως να περάσει από ποιοτικό έλεγχο τον κάθε έναν που ανοίγει, προφίλ στα social media και το παίζει οποίος θέλει, δεν φταίει τα ίδια τα μέσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 φορές να είμαι μόνος μου παρά με άτομα τα οποία θα με παρατήσουν στη δύσκολη στιγμή ή δεν θα χαρούν με την καρδιά τους αν μου συμβεί κάτι καλό.

Γενικά, εκτός από την οικογένεια σου (και αυτό όχι πάντα) δεν είναι να βασίζεσαι σε κανέναν.

Πηγαίνοντας για έναν καφέ με κάποιον δεν σημαίνει πως είστε και φίλοι, ούτως ή άλλως είναι εξαιρετικά δύσκολο να δημιουργήσεις μια ουσιαστική σχέση με αντοχή στο χρόνο. 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Gatoskylo8 είπε

1000 φορές να είμαι μόνος μου παρά με άτομα τα οποία θα με παρατήσουν στη δύσκολη στιγμή ή δεν θα χαρούν με την καρδιά τους αν μου συμβεί κάτι καλό.

Γενικά, εκτός από την οικογένεια σου (και αυτό όχι πάντα) δεν είναι να βασίζεσαι σε κανέναν.

Πηγαίνοντας για έναν καφέ με κάποιον δεν σημαίνει πως είστε και φίλοι, ούτως ή άλλως είναι εξαιρετικά δύσκολο να δημιουργήσεις μια ουσιαστική σχέση με αντοχή στο χρόνο. 

Οι πιο τοξικοί που έχω συναντήσει είναι αυτοί που συναντάς στα γυμναστήρια.

Θεωρούν αδιανόητο αν βγεις μαζί τους κάποια κοπέλα να ενδιαφέρεται για εσένα και όχι για αυτούς.

@DWinchester Παίζουν μπάλα τελικά τα dating apps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papoys1 είπε

Σίγουρα αλλά από την άλλη δεν πρέπει να μας τρομάζει κάτι τέτοιο;;

Εγω τα τελευταια χρονια οσο παω και απομακρυνομαι απο τον γενικο πληθυσμο,ειναι τοση η βλακεια τους που προτιμω να καθομαι σπιτι,ή σε κανα φιλικο σπιτι,ή σε πιο απομερα μαγαζια.

Καπου αρχιζω και καταλαβαινω καποιους που εχασαν το μυαλο τους,ή που εγιναν ερημιτες.

Μιλαμε ο κοσμος πλεον δεν παλευεται,παραλογισμος..

  • Like 4
  • Thanks 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...