Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχουν άνθρωποι που ζουν τόσο μόνοι;


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Αφου δεν έχει κρατήσει κανέναν, ούτε ξέρει τι θέλει ακριβώς. Πολύ μερδεμένο κεφάλι!

Το αντιθετο εννοουσα

Αυτο που κανει στην φαση που βρισκεται ειναι το "αναμενομενο"

Το εχω περασει κ εγω σε καποιο βαθμο απο πρωτο χερι οταν δεν εχεις δουλεια δεν εχεις καμια διαθεση για παρεες κλπ ειδικα αν περασουν κ μηνες οσο περναει ο καιρος πεφτεις.Αν βρει δουλεια θα ανεβει αυτοματα ψυχολογικα,οσο δεν ειχα βγει 10 μηνες χωρις δουλεια βγηκα σε 1 μηνα οταν βρηκα απο εκει π με παιρναν κ δεν το σηκωνα η ελεγα δεν μπορω μετα τους επαιρνα εγω  "αντε εχουμε να βγουμε απο χθες"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, ant_ είπε

Το αντιθετο εννοουσα

Αυτο που κανει στην φαση που βρισκεται ειναι το "αναμενομενο"

Το εχω περασει κ εγω σε καποιο βαθμο απο πρωτο χερι οταν δεν εχεις δουλεια δεν εχεις καμια διαθεση για παρεες κλπ ειδικα αν περασουν κ μηνες οσο περναει ο καιρος πεφτεις.Αν βρει δουλεια θα ανεβει αυτοματα ψυχολογικα,οσο δεν ειχα βγει 10 μηνες χωρις δουλεια βγηκα σε 1 μηνα οταν βρηκα απο εκει π με παιρναν κ δεν το σηκωνα η ελεγα δεν μπορω μετα τους επαιρνα εγω  "αντε εχουμε να βγουμε απο χθες"

Είχε δουλειά και είχε παραιτηθεί. Ελεγε κάτι ασυναρτησίες και πράγματα που δεν βγάζει άκρη λογικός ανθρωπος. Δεν τον βλέπω να ψάχνει και για δουλειά , ούτε να ενδιαφερεται. Δυστυχώς , υπάρχουν και αυτοι οι μπερδεμένοι άνθρωποι , για  αυτο τον ανέφερα στο θέμα. Προσωπικά πιστευω πως είναι απο τους ανθρώπους που μένουν κυριολεκτικά μόνοι τους. Το μόνο που φοβάμαι είναι να μην του γυρίσει τελειώς και βλάψει τον εαυτό του ή κάποιον άλλον. Οσο συντηρεί τον εαυτό του, είναι οκ, δεν μπορεις να κάνεις και πολλά. Σε όποιον και να μιλήσαμε, αν δεν θέλει ο ίδιος να δεχθει βοήθεια, δεν μπορεις να τον πιέσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 ώρες πριν, Dakonblackblade είπε

Αν δεν είναι η εργασία, υπάρχει κάτι άλλο στο σύστημα αξιών σου , που έχει αξία από μόνο του και τυγχάνει και η πλειοψηφία (συντριπτική στα χρόνια ύπαρξης του ανθρώπου) το έχει υιοθετήσει πριν από εσένα και πως δέχεσαι ότι η αξία αυτή δεν πηγάζει μόνο από τη δική σου σκέψη αλλά και όλων όσων την έχουν υιοθετήσει (πχ. κάνε σεξ , δε θα πεθάνεις αν δεν κάνεις, αλλά κάτι ξέρουν όλοι αυτοί που κάνουν, όλοι μαλάκες είναι?). Κάτι τέτοιο οδηγεί στην φράση ''αφού δουλεύει για σχεδόν όλους , εγώ τι στο διάολο, τόσο μοναδική χιονονιφάδα είμαι?'' Και στην τελική , κάθε λίγο θα ανακαλύπτουμε τον τροχό? Δηλαδή οι άλλοι κορόιδα ήταν ? Κάνε κανένα παιδί να δεις τη γλύκα. 

Στην περίπτωση του μηδενισμού βέβαια, δεν υπάρχει λόγος να κάνουμε την κουβέντα. 

Όχι, δυστυχώς η τάση του σκεπτικού μου είναι η ακριβώς αντίθετη. Το υπέρτατο αγαθό στο σύστημα αξιών μου είναι η ελευθερία με την έννοια της αυτοδιάθεσης, στον μεγαλύτερο δυνατό βαθμό που δεν αδικεί ή βλάπτει κάποιον τρίτο. Αν θες να τρως σκατά, αν θες να γίνεις 400 κιλά, αν θες να βάψεις το δέρμα σου μπλε ή να αυτοκτονήσεις χωρίς να λερώσεις πολύ αν γίνεται, αν θες να γίνεις χορευτής ή μεγαλέμπορας κωδεΐνης, αν προτιμάς τσουτσούνι ή το γλυκό νιμού της νιότης, χοιρινό ή προβατίνα όσο με νοιάζει, άλλο τόσο με επηρεάζει. Και επειδή η εικόνα της κοινωνίας και της ανθρωπότητας δυστυχώς μόνο επιβεβαιώνει την καχύποπτη φύση μου, θεωρώ πως το "κοινώς αποδεκτό", όσο πιο παραδοσιακό είναι στον πυρήνα του, τόσο πιο στρεβλό: από τη θρησκεία μέχρι το να κατουράς τσίμπημα από μέδουσα.

Spoiler

Για να σε τσιτώσω, ούτε η μορφή της πυρηνικής οικογένειας θεωρώ ότι είναι η ιδανική γιατί μου φαίνεται πως περιορίζει ένα παιδί στα ερεθίσματά του βάσει των πεπερασμένων δυνατοτήτων των γονιών του: ηθικά, νοητικά, μορφωτικά, κοινωνικά, με αποτέλεσμα να βλέπουμε γιόκες και κοράκλες copy-paste κατά 90%, με το 10% να είναι η διαφοροποίηση που αντιστοιχεί στις διαφορετικές συνθήκες της εποχής. Μια πιο συμμετοχική ανατροφή μου φαίνεται θα δημιουργούσε ανθρώπους πιο εκτεθειμένους στην πολυφωνία απόψεων και άρα πιο προσωπικά διαμορφωμένους. Δε νομίζω ότι γίνεται πρακτικά, αναγκαστικά πάλι ο μετεωρίτης θα πρέπει να μας λυτρώσει.

 

  • Like 3
  • Thanks 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lucifer είπε

  

Όχι, δυστυχώς η τάση του σκεπτικού μου είναι η ακριβώς αντίθετη. Το υπέρτατο αγαθό στο σύστημα αξιών μου είναι η ελευθερία με την έννοια της αυτοδιάθεσης, στον μεγαλύτερο δυνατό βαθμό που δεν αδικεί ή βλάπτει κάποιον τρίτο. Αν θες να τρως σκατά, αν θες να γίνεις 400 κιλά, αν θες να βάψεις το δέρμα σου μπλε ή να αυτοκτονήσεις χωρίς να λερώσεις πολύ αν γίνεται, αν θες να γίνεις χορευτής ή μεγαλέμπορας κωδεΐνης, αν προτιμάς τσουτσούνι ή το γλυκό νιμού της νιότης, χοιρινό ή προβατίνα όσο με νοιάζει, άλλο τόσο με επηρεάζει. Και επειδή η εικόνα της κοινωνίας και της ανθρωπότητας δυστυχώς μόνο επιβεβαιώνει την καχύποπτη φύση μου, θεωρώ πως το "κοινώς αποδεκτό", όσο πιο παραδοσιακό είναι στον πυρήνα του, τόσο πιο στρεβλό: από τη θρησκεία μέχρι το να κατουράς τσίμπημα από μέδουσα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

Για να σε τσιτώσω, ούτε η μορφή της πυρηνικής οικογένειας θεωρώ ότι είναι η ιδανική γιατί μου φαίνεται πως περιορίζει ένα παιδί στα ερεθίσματά του βάσει των πεπερασμένων δυνατοτήτων των γονιών του: ηθικά, νοητικά, μορφωτικά, κοινωνικά, με αποτέλεσμα να βλέπουμε γιόκες και κοράκλες copy-paste κατά 90%, με το 10% να είναι η διαφοροποίηση που αντιστοιχεί στις διαφορετικές συνθήκες της εποχής. Μια πιο συμμετοχική ανατροφή μου φαίνεται θα δημιουργούσε ανθρώπους πιο εκτεθειμένους στην πολυφωνία απόψεων και άρα πιο προσωπικά διαμορφωμένους. Δε νομίζω ότι γίνεται πρακτικά, αναγκαστικά πάλι ο μετεωρίτης θα πρέπει να μας λυτρώσει.

 

Για χάρην κουβέντας. 

 

Όταν κάποιος έχει μια οποιαδήποτε αρχή στη ζωή του, την έχει σκεφτεί και την έχει ριζώσει μέσα του και σκέφτεται πως να δράσει , αρχίζει και γενά κάποιες ιεραρχίες. Κάποια πράξη που έρχεται αντίθετη με την , έστω και μοναδική αρχή , ιεραρχείται χαμηλότερα από μια άλλη, απορρίπτεται και το μοτίβο αυτό συνεχίζεται μέχρι να δημιουργηθεί μια αλυσίδα ιεραρχίας που για χάρην συντόμευσης , δεν θα τη ξανασκεφτείς. Πχ. τα πόμολα ανοίγουν προς τα κάτω. Σαν παιδί δεν το ήξερες , δοκίμασες , και το μυαλό σου το ιεράρχησε, το έβαλε στο συρτάρι και το ανασύρει κάθε φορά που βλέπεις ένα πόμολο. Δεν προσπαθείς την πρώτη φορά να το ανεβάσεις. 

Αν εσύ πετύχεις στη ζωή σου , με κάποιον υποκειμενικό τρόπο, όπως το κρίνει ο περίγυρός σου, κάποιος θα σε μιμηθεί ή θα σε ρωτήσει πως να το κάνει ή δε θα σε ρωτήσει κανείς και απλά θα το κάνει. Αν συνεχίσει να πετυχαίνει και αυτός, αυτή η αλυσίδα θα αρχίσει να μεγαλώνει . Αν μεγαλώσει αρκετά, ο τρόπος ζωής σου έχει γίνει ένας χάρτης για το πως να ζει κανείς. Αν συνεχίσουν να πετυχαίνουν θα γίνει μια θρησκεία. Αν αντίθετα , αρχίσουν να αποτυγχάνουν, αυτός ο λάθος τρόπος ζωής , θα γίνει στίγμα . Αν αποτυγχάνει συνέχεια , θα γίνει ''αμαρτία''

Και εδώ , μπαίνει το ερώτημα. Αν εσύ επιτρέπεται να ιεραρχείς μέσα σου την λειτουργία του πόμολου, αν κάποιος έρθει και σε ρωτήσει πως ανοίγει το πόμολο δηλαδή, και του πεις προς τα κάτω, είναι περίεργο που στην ερώτηση ''να βρω σύντροφο στη ζωή μου ή να μείνω μόνος μου '' , η απάντηση , από την συνολική ανθρώπινη εμπειρία , είναι ΝΑΙ?

Αν σε ρωτήσει κανείς τι βιβλίο να διαβάσω, είναι περίεργο να απαντήσεις ''τα δημοφιλέστερα 100 βιβλία όλων των εποχών''?  Είναι τόσο χαζή η συνολική ανθρώπινη συνείδηση? Μια χαρά τα πάμε προς το παρόν. Υπάρχουμε (βασικό) και πολλαπλασιαζόμαστε (σημάδι επιτυχίας).

Και εκεί πετυχαίνει παραπάνω αυτός που κάνει οικογένεια. Άφησε το γονίδιό του. Από την πρώτη αμοιβάδα, μέχρι τώρα, ο καθένας μας είναι κρίκος μια αδιάσπαστης αλυσίδας γονιδιακού υλικού. Δεν είναι λίγο στενάχωρο , το ψάρι-προγονός μας να γάμησε και να πήγε παρακάτω το υλικό, και εμείς να μην το κάνουμε? Τόσο δεν ήθελε κανείς να κάνει τα παιδιά μας?

 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Dakonblackblade είπε

Για χάρην κουβέντας. 

 

Όταν κάποιος έχει μια οποιαδήποτε αρχή στη ζωή του, την έχει σκεφτεί και την έχει ριζώσει μέσα του και σκέφτεται πως να δράσει , αρχίζει και γενά κάποιες ιεραρχίες. Κάποια πράξη που έρχεται αντίθετη με την , έστω και μοναδική αρχή , ιεραρχείται χαμηλότερα από μια άλλη, απορρίπτεται και το μοτίβο αυτό συνεχίζεται μέχρι να δημιουργηθεί μια αλυσίδα ιεραρχίας που για χάρην συντόμευσης , δεν θα τη ξανασκεφτείς. Πχ. τα πόμολα ανοίγουν προς τα κάτω. Σαν παιδί δεν το ήξερες , δοκίμασες , και το μυαλό σου το ιεράρχησε, το έβαλε στο συρτάρι και το ανασύρει κάθε φορά που βλέπεις ένα πόμολο. Δεν προσπαθείς την πρώτη φορά να το ανεβάσεις. 

Αν εσύ πετύχεις στη ζωή σου , με κάποιον υποκειμενικό τρόπο, όπως το κρίνει ο περίγυρός σου, κάποιος θα σε μιμηθεί ή θα σε ρωτήσει πως να το κάνει ή δε θα σε ρωτήσει κανείς και απλά θα το κάνει. Αν συνεχίσει να πετυχαίνει και αυτός, αυτή η αλυσίδα θα αρχίσει να μεγαλώνει . Αν μεγαλώσει αρκετά, ο τρόπος ζωής σου έχει γίνει ένας χάρτης για το πως να ζει κανείς. Αν συνεχίσουν να πετυχαίνουν θα γίνει μια θρησκεία. Αν αντίθετα , αρχίσουν να αποτυγχάνουν, αυτός ο λάθος τρόπος ζωής , θα γίνει στίγμα . Αν αποτυγχάνει συνέχεια , θα γίνει ''αμαρτία''

Και εδώ , μπαίνει το ερώτημα. Αν εσύ επιτρέπεται να ιεραρχείς μέσα σου την λειτουργία του πόμολου, αν κάποιος έρθει και σε ρωτήσει πως ανοίγει το πόμολο δηλαδή, και του πεις προς τα κάτω, είναι περίεργο που στην ερώτηση ''να βρω σύντροφο στη ζωή μου ή να μείνω μόνος μου '' , η απάντηση , από την συνολική ανθρώπινη εμπειρία , είναι ΝΑΙ?

Αν σε ρωτήσει κανείς τι βιβλίο να διαβάσω, είναι περίεργο να απαντήσεις ''τα δημοφιλέστερα 100 βιβλία όλων των εποχών''?  Είναι τόσο χαζή η συνολική ανθρώπινη συνείδηση? Μια χαρά τα πάμε προς το παρόν. Υπάρχουμε (βασικό) και πολλαπλασιαζόμαστε (σημάδι επιτυχίας).

Και εκεί πετυχαίνει παραπάνω αυτός που κάνει οικογένεια. Άφησε το γονίδιό του. Από την πρώτη αμοιβάδα, μέχρι τώρα, ο καθένας μας είναι κρίκος μια αδιάσπαστης αλυσίδας γονιδιακού υλικού. Δεν είναι λίγο στενάχωρο , το ψάρι-προγονός μας να γάμησε και να πήγε παρακάτω το υλικό, και εμείς να μην το κάνουμε? Τόσο δεν ήθελε κανείς να κάνει τα παιδιά μας?

 

Από τη μία καταλαβαίνω τι λες, τον μπούσουλα του αρχέτυπου. Από την άλλη, δεν άνοιγαν πάντα τα πόμολα με τον ίδιο τρόπο, ούτε είναι όλα ίδια. Κάποιοι προτιμούν τις μπάρες, εγώ τα στρογγυλά για να τα αλείφω βαζελίνη και να βασανίζω κόσμο. Κάποια πράγματα, ηθικά και συναισθηματικά, είναι εντελώς υποκειμενικά και δεν μεταφράζονται σε αποτελεσματικότητα.

Κάποια άλλα πράγματα από την άλλη πρέπει να απορρίπτονται ως ξεπερασμένα. Οι οικογένειες κάποτε έκαναν 15 παιδιά για να ζήσουν τα 2. Δεν κυκλοφορείς με άλογο, ούτε κοιτάς αν έχει ψοφήσει κάτι στο πηγάδι πριν πιεις νερό, γιατί απορρίψαμε το αποδεδειγμένα λειτουργικό πηγάδι για κάτι καλύτερο.

Το παλιό είναι μια καταγραφή λαθών και η δουλειά του είναι να γίνει το πτώμα του ο σπόρος του καινούριου.

Ακούγεται Πάολο Κοέλιο, το συνειδητοποιώ, αλλά εκφράζει κάπως το σκεπτικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK

Αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε ανθρώπου είναι να αποφασίσει αν θα κάνει παιδιά και κανείς δεν το αμφισβητεί.

Όμως όσοι είστε τόσο αρνητικοί στο θέμα των παιδιών, υποθέτω, πως αναγνωρίζεται ότι υπάρχετε γιατί κάποιοι δεν σκέφτονταν όπως εσείς!

Αν όλοι σκέφτονταν σαν εσάς το ανθρώπινο γένος θα είχε εξαφανιστεί πριν ακόμη βγει από τις σπηλιές και κατέβει από τα δέντρα!

Όχι βέβαια ότι θα είχε καμιά ιδιαίτερη σημασία για το σύμπαν! 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Από τη μία καταλαβαίνω τι λες, τον μπούσουλα του αρχέτυπου. Από την άλλη, δεν άνοιγαν πάντα τα πόμολα με τον ίδιο τρόπο, ούτε είναι όλα ίδια. Κάποιοι προτιμούν τις μπάρες, εγώ τα στρογγυλά για να τα αλείφω βαζελίνη και να βασανίζω κόσμο. Κάποια πράγματα, ηθικά και συναισθηματικά, είναι εντελώς υποκειμενικά και δεν μεταφράζονται σε αποτελεσματικότητα.

Κάποια άλλα πράγματα από την άλλη πρέπει να απορρίπτονται ως ξεπερασμένα. Οι οικογένειες κάποτε έκαναν 15 παιδιά για να ζήσουν τα 2. Δεν κυκλοφορείς με άλογο, ούτε κοιτάς αν έχει ψοφήσει κάτι στο πηγάδι πριν πιεις νερό, γιατί απορρίψαμε το αποδεδειγμένα λειτουργικό πηγάδι για κάτι καλύτερο.

Το παλιό είναι μια καταγραφή λαθών και η δουλειά του είναι να γίνει το πτώμα του ο σπόρος του καινούριου.

Ακούγεται Πάολο Κοέλιο, το συνειδητοποιώ, αλλά εκφράζει κάπως το σκεπτικό μου.

Εννοείται δεν είναι όλα τα ίδια, αλλά και εμείς δεν είμαστε οι ήρωες του καθετί στον κόσμο. Το ξέφωτο με τα μήλα , πέρα από το ποτάμι στο χωριό , το ανακάλυψε ο ήρωας του χωριού, ενώ δεκάδες άλλοι , πνίγηκαν στο απαγορευμένο ποτάμι. Κάθε ένας όμως από τους πνιγμένους τα είχαν πάει αρκετά καλά στη ζωή τους (δεδομένου ότι ζούσαν, δεν είναι μικρό επίτευγμα να ζεις) . Εαν αμφισβητείς τα πάντα , για χάριν αμφισβήτησης και μόνο, θα αργήσεις πολύ να ανοίξεις πχ. μια πόρτα ή να επιλέξεις το θάμνο για να κρυφτείς (εδώ κολλάει και το cognitive dissonance).

Κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά , αλλά η ανάγκη για έλεγχο, βασικό ένστικτο του ανθρώπου, ριζωμένο βαθιά μέσα του, θέλει να γνωρίζει τον καλύτερο τρόπο από πριν. Θέλει να ξέρει τι έκαναν οι άλλοι , οι πιο πετυχημένοι, οι μεγαλύτεροι, οι προηγούμενοι.  Θέλει να μάθει για το μέλλον. Και αν υπάρχει ένας καλός δείκτης για το μέλλον, αυτός είναι το παρελθόν. Αυτός που ξέρει το μέλλον, που κοιτάει προς τα έξω, ο  kwisatz haderach που είναι σε πολλά μέρη την ίδια στιγμή ,  είναι θεός

Πρώτη δουλειά του ντόπιου θεού ήταν να πάρει ένα πλευρό, να φτιάξει τον πρώτο γονιδιοκλέφτη του είδους μας και να μας πει να αυξηθούμε λιγάκι. Κατευθείαν εντολή από το Μεγάλο.

Επεξ/σία από Dakonblackblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SB_1957 είπε

OK

Αναφαίρετο δικαίωμα του κάθε ανθρώπου είναι να αποφασίσει αν θα κάνει παιδιά και κανείς δεν το αμφισβητεί.

Όμως όσοι είστε τόσο αρνητικοί στο θέμα των παιδιών, υποθέτω, πως αναγνωρίζεται ότι υπάρχετε γιατί κάποιοι δεν σκέφτονταν όπως εσείς!

Αν όλοι σκέφτονταν σαν εσάς το ανθρώπινο γένος θα είχε εξαφανιστεί πριν ακόμη βγει από τις σπηλιές και κατέβει από τα δέντρα!

Όχι βέβαια ότι θα είχε καμιά ιδιαίτερη σημασία για το σύμπαν! 

Λάθος σκεπτικό. 

Οι άνθρωποι κάνουν παιδιά και θα συνεχίσουν να κάνουν παιδιά. Θα είναι όμως λιγότεροι όσοι κάνουν παιδιά σε σχέση με παλιά, θα κάνουν παιδιά αλλά λιγότερα σε σχέση με παλιά. 

Οι άνθρωποι, ακομα και όσοι δεν ήταν τόσο θετικοί σε αυτό το θέμα, έκαναν παιδιά παλιά, χωρίς πολλά πολλά γιατί:

1. Δεν είχαν πως να περάσουν τον χρόνο τους και τι άλλο να κάνουνε από μια ηλικία και έπειτα. Τελείωσες με σπουδές και άλλες υποχρεώσεις, βρήκες δουλειά, και τώρα τι; Θα χαζεύεις στο καφενείο με τους γέρους; Θα βγαίνεις έξω να χαζεύεις στους δρόμους; Θα κάθεσαι να βλέπεις ΕΡΤ η να κοιτάς τέσσερις τοίχους;

2. Δεν υπήρχε τρόπος να απορροφηθείς με κστι και να περάσεις ελεύθερα τον χρόνο σου όπως υπάρχει σήμερα. Ο ερχομός του Internet και των υπολογιστών έλυσε αυτό το πρόβλημα. 

2α. Μπορείς να βρεις και να ανακαλύψεις νέα χομπυ με περισσότερη ευκολία από ότι παλιά. 

2β. Βρίσκεις άτομα ιδίων ενδιαφέροντων και ιδεολογίας. Παλιά είχες τους φίλους σου που όλοι είχαν παντρευτεί και το μόνο που άκουγες ήταν τα κλασσικά που έχουν αναφερθεί. 

3. Δεν υπάρχει τέτοια αυστηρότητα και συντηριτικοποιηση των γονέων σε σχέση με παλιά απέναντι στα παιδιά. Και ευτυχώς. 

4. Στην εποχή μας υπάρχει πολύ περισσότερη ανασφάλεια γενικώς και όχι μόνο στο οικονομικό αυτό αφορά και για την απόκτηση παιδιών. Παλιά έλεγες θα κάνω παιδιά, θα κάνω αυτά που μπορώ για τα παιδιά και από εκεί και πέρα οτι θέλει ο θεος/όπως τα φέρει η ζωή. Τώρα λες άμα κάνω παιδιά με την πρώτη δυσκολία χάθηκα, μόνο στην σκέψη. 

4α. Υπάρχει περισσότερος φόβος για να πάρεις ρίσκο για κστι από τους νέους σε σχέση με τους παλαιότερους. Για αυτό κάποιοι έχτισαν, κάποιοι διατήρησαν και τώρα κάποιοι δυσκολεύονται από το να διατηρήσουν έως να καταστρέψουν κάτι.

5. Οι προτροπές και νουθεσιες να μην κάνεις κάτι αν δεν είσαι σίγουρος, σε οτιδήποτε. Έχουν τα θετικά και τα αρνητικά τους. Δεν μπορώ να πω όμως ότι αυτό είναι κακό, έχει όμως πιθανές υποθετικές επιπτώσεις. Δημιουργεί ευθυνοφοβια σε μερίδα κόσμου, μην τυχόν δεν μπορούν και κάνουν κάτι λάθος και μετά θεωρούνται αμελεις, μη σωστοι, ανεύθυνοι. Παραδείγματα σπειρα, μην πάρεις σκύλο/γάτα γιατί έτσι και έτσι. Ναι θα γλιτώσεις ένα ζωο από πιθανή εγκατάλειψη και προβληματα, δεν έχουμε σκεφτεί όμως εάν στα 100 ζώα που έμπαιναν σε ένα σπίτι θα υπήρχε πρόβλημα με έναν αριθμό χαμηλότερο από 50 που σημαίνει ότι πάλι κέρδος θα είχαμε αφού θα σωζοντουσαν από τους δρόμους παραπάνω από 50, ενώ με τα παραπάνω δεδομένα είναι πολύ λιγότεροι όσοι θελήσουν να πάρουν ένα ζώο, θα πάρουν ένα ζώο οι 20-30 και τα υπόλοιπα στον δρόμο. Ε κάτι τέτοιο ισχύει και με τα παιδιά, μπορεί να φοβάσαι, να μην αντέχεις ευθύνες και τα λοιπά, δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν και οι 100 που φοβούνται η θεωρούν πως δεν είναι σε θέση να κάνουν παιδιά, πράγματι δεν μπορούν και θα έχουν όλοι πρόβλημα.

Το θέμα εδώ ειναι πιο πολύ φιλοσοφικό, αν αξίζει περισσότεροι να αποκτήσουν παιδιά για να μην ταλαιπωρηθεί ένα ποσοστό εξ' αυτών των παιδιών η αν είναι καλύτερο να γεννηθούν πολύ λιγότερα για να μην υπάρξουν προβλήματα σε όσα παιδιά έρθουν στον κόσμο. Πάντως η πραγματικότητα λέει πως ακόμα και έτσι, από προβλήματα και ταλαιπωρίες δεν γλιτώνεις. 

6. Τρόπος μεγαλωματος και ανατροφής των νέων, λιγότερη αντοχή, λιγότερη ανοχή σε πίεση κούραση και προβληματα. Η ζωή παλιά ήταν δύσκολη αλλά λιγότερο περίπλοκη. Καλύτερη διατροφή και δύναμη, παρόλα αυτά χειρότερη η ποιότητα και η παροχη ιατρικής βοήθειας. 

7. Δικαιώματα της γυναίκας. Περισσότερη ευκολία για ανεξαρτητοποίηση και καριέρα. 

Ναι δεν λέμε πως αυτό είναι κακό, ούτε πρέπει να γυρίσουμε πίσω. Αλλά είτε αρέσει είτε όχι, έχει διαδραματισει σημαντικά τον ρόλο του. 

Με αυτά και με αυτά, δεν καθόταν ο κόσμος να σκεφτεί τότε αυτά που αναλύουμε εδώ. Παρότι χειρότερη η οικονομία παλιά. Η αν τα σκεφτόταν θα ήταν σε πολύ μικρότερο βαθμό, διότι υπήρχαν αλλα δεδομένα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dakonblackblade είπε

Εννοείται δεν είναι όλα τα ίδια, αλλά και εμείς δεν είμαστε οι ήρωες του καθετί στον κόσμο. Το ξέφωτο με τα μήλα , πέρα από το ποτάμι στο χωριό , το ανακάλυψε ο ήρωας του χωριού, ενώ δεκάδες άλλοι , πνίγηκαν στο απαγορευμένο ποτάμι. Κάθε ένας όμως από τους πνιγμένους τα είχαν πάει αρκετά καλά στη ζωή τους (δεδομένου ότι ζούσαν, δεν είναι μικρό επίτευγμα να ζεις) . Εαν αμφισβητείς τα πάντα , για χάριν αμφισβήτησης και μόνο, θα αργήσεις πολύ να ανοίξεις πχ. μια πόρτα ή να επιλέξεις το θάμνο για να κρυφτείς (εδώ κολλάει και το cognitive dissonance).

Κάποια πράγματα είναι υποκειμενικά , αλλά η ανάγκη για έλεγχο, βασικό ένστικτο του ανθρώπου, ριζωμένο βαθιά μέσα του, θέλει να γνωρίζει τον καλύτερο τρόπο από πριν. Θέλει να ξέρει τι έκαναν οι άλλοι , οι πιο πετυχημένοι, οι μεγαλύτεροι, οι προηγούμενοι.  Θέλει να μάθει για το μέλλον. Και αν υπάρχει ένας καλός δείκτης για το μέλλον, αυτός είναι το παρελθόν. Αυτός που ξέρει το μέλλον, που κοιτάει προς τα έξω, ο  kwisatz haderach που είναι σε πολλά μέρη την ίδια στιγμή ,  είναι θεός

Πρώτη δουλειά του ντόπιου θεού ήταν να πάρει ένα πλευρό, να φτιάξει τον πρώτο γονιδιοκλέφτη του είδους μας και να μας πει να αυξηθούμε λιγάκι. Κατευθείαν εντολή από το Μεγάλο.

Οτιδήποτε και αν συμβαίνει, ζηλεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Λάθος σκεπτικό. 

...

Λάθος σκεπτικό για σένα και δικαίωμά σου!

Την άποψή μου είπα και δεν έχω απαίτηση από κανέναν να την ασπαστεί!

Η τραγική ειρωνεία είναι ότι πολλοί άνθρωποι που θέλουν παιδιά δεν μπορούν να αποκτήσουν, ενώ πολλοί που δεν θέλουν αποκτούν και κάποιοι πολλά!

Αλλά όπως είπα, υπάρχουμε γιατί κάποιοι δεν ήταν αρνητικοί στο να αποκτήσουν παιδιά. Αλλά και να πάψουν πλέον να γεννιούνται άνθρωποι δεν έγινε και τίποτε, όπως δεν έγινε και με τόσα άλλα πλάσματα που εξαφανίστηκαν!

Λέτε να πάψει να λειτουργεί το σύμπαν αν εξαφανιστούμε ως είδος?

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Λάθος σκεπτικό για σένα και δικαίωμά σου!

Την άποψή μου είπα και δεν έχω απαίτηση από κανέναν να την ασπαστεί!

Η τραγική ειρωνεία είναι ότι πολλοί άνθρωποι που θέλουν παιδιά δεν μπορούν να αποκτήσουν, ενώ πολλοί που δεν θέλουν αποκτούν και κάποιοι πολλά!

Αλλά όπως είπα, υπάρχουμε γιατί κάποιοι δεν ήταν αρνητικοί στο να αποκτήσουν παιδιά. Αλλά και να πάψουν πλέον να γεννιούνται άνθρωποι δεν έγινε και τίποτε, όπως δεν έγινε και με τόσα άλλα πλάσματα που εξαφανίστηκαν!

Λέτε να πάψει να λειτουργεί το σύμπαν αν εξαφανιστούμε ως είδος?

Σου εξήγησα τους λόγους για τους οποιους κάποιοι έκαναν παιδιά και δεν σκεφτοντουσαν όπως σκεφτόμαστε εμείς σήμερα με αποτέλεσμα να υπάρχουμε εμείς. 

Που και πάλι θα υπήρχαμε απλά θα ήμασταν λιγότεροι. Διότι η άρνηση τεκνοποίησης δεν είναι και ούτε θα είναι καθολική, θα αυξηθεί όμως. Δεν πρόκειται να αφανιστει κανένα είδος στον πλανήτη επειδή από μόνο του δεν επιλέξει να αναπαραχθεί, αφανιζεται είτε επειδή κυνηγιεται και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει σε κάποιο άλλο ανώτερο είδος, είτε από υπερβολική λαθροθηρια από τον άνθρωπο, είτε λόγω φυσικών καταστροφων. 

Θα συνεχίσουμε λοιπόν να υπάρχουμε πάρα τον αρνητισμό μερίδας ανθρώπων,.η αναπαραγωγή δεν θα σταματήσει, θα γίνει από μικρότερο ποσοστό. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, ο λόγος που έχουμε έρθει εδώ είναι γιατί εμείς το ζητήσαμε. Το ζητήσαμε για να εξελιχθούμε. Η άλλη επιλογή μας ήταν να παραμείνουμε στην "αίθουσα αναμονής" άπραγοι, αλλά εκεί είναι βαρετά, διότι δεν υπάρχει... η εμπλοκή, το engagement που λέμε. Αφού επιλέξαμε λοιπόν να έρθουμε -και πολύ καλά κάναμε- θα πρέπει σιγά σιγά μέσα στην διαδικασία να αποβάλουμε δύο πράγματα: 1. Τους φόβους μας και 2. τις αντιλήψεις μας.  Αναλογιστείτε σας παρακαλώ πόσα από αυτά που καθημερινά κάνετε/λέτε έχουν ρίζα τους φόβους/αντιλήψεις σας. Οι φόβοι μας είναι το εγώ μας, ενώ οι αντιλήψεις μας [οι φυτευμένες συνήθως] μπορεί να έχουν ρίζες εθνικές/φυλικές/θρησκευτικές/οικογενειακές. Οι φόβοι και οι αντιλήψεις μας είναι η φυλακή μας και ο σκοπός μας εδώ είναι το γκρέμισμα της.Ο απώτερος σκοπός της ύπαρξής μας είναι η αγάπη. Για την αγάπη είμαστε εδώ παιδιά. Τα τείχη που μας φυλακίζουν τα χτίζουμε μόνοι μας, και μόνοι μας οφείλουμε να τα γκρεμίσουμε. Αποβάλετε τους φόβους σας, και αναθεωρείστε τις αντιλήψεις σας. Κλείστε οθόνες, βγείτε έξω, να είστε ο εαυτός σας, αφεθείτε στην διαδικασία της ζωής, αποδεχτείτε τις αλλαγές που εισέρχονται με αβίαστο τρόπο στην ζωή σας, προσφέρετε στον άλλον. Δεν θα είστε μόνοι.

Επεξ/σία από Imola
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν από κάποια ίωση ή αν αποφάσιζαν όλοι να μην ξανακάνουν παιδιά και πέθαιναν όλοι οι άνθρωποι στη γη, τι θα γινόταν μετά από χιλιάδες χρόνια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, adi32 said:

Αν από κάποια ίωση ή αν αποφάσιζαν όλοι να μην ξανακάνουν παιδιά και πέθαιναν όλοι οι άνθρωποι στη γη, τι θα γινόταν μετά από χιλιάδες χρόνια? 

Ένα καλό restart του πλανήτη. :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...