Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχουν άνθρωποι που ζουν τόσο μόνοι;


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Kostasspil είπε

Η ένστασή μου σε αυτό είναι ότι μια γυναίκα που θέλει να κάνει παιδί δεν νιώθει ούτε ότι χάνει την ανεξαρτησία της, ούτε οτι δε  θα κάνει καριέρα. Δεν το μεγαλώνει μόνη της, θα χει και πατέρα το παιδί. Απειρα τα παραδείγματα γονέων που δουλεύουν και οι 2, γονέων που δουλεύει μόνο η μάνα κοκ.

Η γυναίκα που δεν θέλει να κάνει παιδί, δεν θα το ήθελε έτσι κι αλλιώς. Δεν την χαλάει η ιδέα επειδή απέκτησε περισσότερα δικαιώματα

Δεν το είπα με αυτή την έννοια που λες. Φυσικά και μπορεί μια γυναίκα σήμερα να συνδυάσει το παιδί με την καριέρα, το κάνουν πάρα πολλές διαφορετικά όσες είναι μητέρες θα ήταν άνεργες. 

Το έγραψα υπό την οπτική γωνία της γυναίκας των προηγούμενων δεκαετιών η οποία δεν θέλει να κάνει παιδιά αλλά υπάρχει από πίσω μια καταπιεστικη οικογένεια συντηρητικων γονέων και καταπιεστικου κοινωνικού και οικογενειακου περιβάλλοντος. Παλιά μια τέτοια γυναίκα δεν είχε επιλογές και έπρεπε να ταλαιπωρηθεί πολύ περισσότερο στην ζωή της για τα θέλω της, οι περισσότερες γυναίκες αυτής της κατηγορίας δεν τα κατάφερναν, αυτό είχε ως αποτέλεσμα να συμπαρασύρει και τις υπόλοιπες και να υπακουν στην πατριαρχια και τις κοινωνικές νορμες πάρα τα θέλω τους και τις επιθυμίες τους.

Το παραπάνω αρνητικό φαινόμενο είχε προφανώς ως αποτέλεσμα και την γέννηση περισσότερων παιδιών, με επίπτωση στο δημογραφικό. Δεν το γράφω αυτό για να κατηγορήσουμε την σημερινή γυναίκα, καλά έκανε και διεκδίκησε τα δικαιώματα της, να κάνει οικογένεια και παιδί αν το θέλει και όποτε θέλει, όπως σκέφτονται και αρκετοί άνδρες δηλαδή, δεν θέλουν όλοι να παντρευτούν και να κάνουν οικογένεια με παιδιά. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στην τελική ρε παίδες και κορασίδες, γιατί η επιθυμία για κριτική ενός αντικειμένου να εκλαμβάνεται σαν επιθυμία εξάλειψής του; Τι λογικά άλματα είναι αυτά; Πονάει κεφάλι - κόψει κεφάλι πάντα;

Να αναθεωρήσουμε την πορεία μας και να εξαλείψουμε τις παθογένειες της τρέχουσας (ιλιγγιωδώς) διαδικασίας προσπαθούμε οι καψεροί, όχι την ίδια την ύπαρξή μας!... Αν η διαφορά αυτή δε γίνεται αντιληπτή και ταυτίζουμε την ύπαρξή μας με την κατάστασή μας και την εξέλιξή μας με την πρόοδό μας, ας κάνουμε μια στάση να τη δούμε, κι αν χρειαστεί, ας κάνουμε ένα-δυο βήματα πιο πίσω. Δεν θα χαθεί ο κόσμος, ούτε και το νόημά του, ούτε και ο άνθρωπος ή οι κατσαρίδες. Το πολύ-πολύ, να καθυστερήσει ή και να αναβληθεί η ανέγερση ενός νέου ουρανοξύστη, η παραγωγή της επόμενης smart συσκευής ή του επόμενου reality. Εκτός κι αν για κάποιους, αυτά τα τελευταία, είναι ο κόσμος όλος, το μοναδικό νόημα και η μοναδική πραγματικότητα.

Επεξ/σία από MastroGiannis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

Δηλαδή αν επικρατήσουν οι κατσαρίδες ποια θα είναι η πρόοδος? 

Μάλλον τρολάρεις!

Ποια πρόοδος? Η μαθηματική, η γεωμετρική ή κάποια άλλη?

Γιατί αν αναφέρεσαι στην πρόοδο/εξέλιξη κ.λπ. του σύμπαντος, αν δεν το ξέρεις, μάθε ότι η ανθρωπότητα δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο!

Μια χαρά θα συνεχίσει να λειτουργεί και χωρίς εμάς,  που εμφανιστήκαμε μόλις πριν από λίγο!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Μάλλον τρολάρεις!

Ποια πρόοδος? Η μαθηματική, η γεωμετρική ή κάποια άλλη?

Γιατί αν αναφέρεσαι στην πρόοδο/εξέλιξη κ.λπ. του σύμπαντος, αν δεν το ξέρεις, μάθε ότι η ανθρωπότητα δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο!

Μια χαρά θα συνεχίσει να λειτουργεί και χωρίς εμάς,  που εμφανιστήκαμε μόλις πριν από λίγο!!!

Εγώ τρολαρω ή εσύ που μηδενίζεις και εξισωνεις και απαξιωνεις τα πάντα. Γενικά που ζεις το θέλεις? Θέλεις να διαιωνιστει το είδος να υπάρχει κάποια εξέλιξη πρόοδος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MastroGiannis είπε

Πότε έγινε αυτό;;; Και γιατί οι υπόλοιποι δεν ενημερωθήκαμε;;; :blink:

Οι φόβοι και οι αντιλήψεις, αν έχουν τη ρίζα τους στα αντικείμενά τους, είναι χρήσιμα εργαλεία για το γκρέμισμα των φυλακών μας και τον έλεγχο των εξελίξεων που μας αφορούν. Με βάση το κείμενό σου όμως, μοιάζει να υποστηρίζεις πως, προϋπόθεση γα την εξέλιξή μας -την οποία μάλιστα, όπως λες, επιλέγουμε(!)-, με απώτερο σκοπό την αγάπη,  είναι η... αποχαύνωση και η άκριτη αποδοχή των εξελίξεων.

Ίσως να κατάλαβα και λάθος, όμως, το μήνυμά σου είναι πολύ γενικό και αόριστο και, ως εκ τούτου, επιρρεπές σε παρεξηγήσεις. Αν δε σου είναι κόπος, γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

 

Πολλά συγνώμη, αλλά φταίει και το μέσο που δεν βοηθάει στο να το εξηγήσω καλύτερα. Ναι έχεις δίκιο, το μήνυμά μου είναι όντως γενικό και επιρρεπές προς παρεξήγηση. Θα το πάω πάλι γρήγορα...λόγω πίεσης. Ξεκινώντας με την πρώτη σου παρατήρηση, θα το προσωποποιήσω σε σένα, αλλά φυσικά είναι το ίδιο για όλους μας. Ναι εσύ επέλεξες να έρθεις εδώ, και μάλιστα ζήτησες και συγκεκριμένα πράγματα. Εισακούστηκες ως ένα βαθμό, και τελικά για σένα επιλέχθηκε σε αυτήν την φάση ότι πρέπει να πάρεις αυτό που βιώνεις, με σκοπό να βοηθηθείς στην εξέλιξή σου, πάντα όμως βάση των επιλογών σου, οι οποίες μπορεί να είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. Your most optimum life is the one that happens to you. Μα και φυσικά και δεν μιλάω για αποχαύνωση, απεναντίας, μιλάω για μια διαρκώς σκεπτόμενη στάση ζωής. Όταν κάποιος λοιπόν αμφισβητεί τις πολυεπίπεδες αντιλήψεις που του έχουν "περαστεί" τότε θεωρώ ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο. Be skeptical λοιπόν. Όσον αφορά το δέξου την ζωή δεν εννοώ πέσε στον γκρεμό, ούτε φάε τα γυαλιά που σου έβαλαν στο πιάτο. Αν το δεις πιο ανοιχτά, ίσως καταλάβεις ότι εννοώ το εξής: Τα καλά πράγματα έρχονται αβίαστα στην ζωή μας, δεν έρχονται μέσα απο παραβίαση κανόνων, δεν έρχονται μέσα απο αφύσικες καταστάσεις, δεν έρχονται μέσω βίαιων διαδρομών, δεν έρχονται μέσω ανόητων ή επικίνδυνων επιλογών. Αυτά λοιπόν που σκάνε μπορστά μας και δεν ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες ας τα δεχτούμε. Θα σου ζητήσω ξανά συγνώμη, θα μπορούσα να τα πω καλύτερα, παρά να τα γράψω!

Επεξ/σία από Imola
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adi32 είπε

Εγώ τρολαρω ή εσύ που μηδενίζεις και εξισωνεις και απαξιωνεις τα πάντα. Γενικά που ζεις το θέλεις? Θέλεις να διαιωνιστει το είδος να υπάρχει κάποια εξέλιξη πρόοδος? 

Δεν έχω κανένα παράπονο από τη ζωή μου. Και παιδιά έχω αλλά δεν τα έκανα για να διαιωνιστεί το είδος, ούτε για να ευχαριστήσω τους γονείς μου, ούτε για να με γηροκομήσουν, αλλά γιατί για μας ήταν η επισφράγιση της αγάπης που έχουμε ως ζευγάρι ο ένας για τον άλλον!  Ήταν επιλογή και δεν έγινε ούτε κατά λάθος, ούτε για λάθος λόγους!

Δεν καταλαβαίνω για ποιά εξέλιξη και πρόοδο μιλάς, η οποία θα σταματήσει αν χαθούν οι άνθρωποι!

Δεν μηδενίζω τίποτε, αλλά ούτε και θεωρώ ότι είμαστε η πεμπτουσία του σύμπαντος, το οποίο θα πάψει να υπάρχει αν χαθεί η ανθρωπότητα!

Δεν ξέρω γιατί υπάρχουμε ούτε και με απασχολεί ή με προβληματίζει.

Πιστεύω όμως ότι όσο υπάρχουμε καλό είναι να προσπαθούμε να ζούμε αρμονικά και η συμπεριφορά μας προς τους άλλους να μην είναι εγωιστική, αλλά να βοηθάμε και να συνεισφέρουμε στο κοινωνικό σύνολο! 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, MastroGiannis είπε

Και στην τελική ρε παίδες και κορασίδες, γιατί η επιθυμία για κριτική ενός αντικειμένου να εκλαμβάνεται σαν επιθυμία εξάλειψής του; Τι λογικά άλματα είναι αυτά; Πονάει κεφάλι - κόψει κεφάλι πάντα;

Να αναθεωρήσουμε την πορεία μας και να εξαλείψουμε τις παθογένειες της τρέχουσας (ιλιγγιωδώς) διαδικασίας προσπαθούμε οι καψεροί, όχι την ίδια την ύπαρξή μας!...

Ποιας διαδικασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasspil είπε

Αν με το "εδώ" εννοείς τον κόσμο, πες μας πως ακριβώς το ζήτησες, γιατί εμείς οι υπόλοιποι απλά έτυχε να κολυμπήσουμε γρήγορα

Όλοι το ίδιο κάναμε, στην φάση που είμασταν transit. Περιμένεις ότι μας επιτρέπεται να το θυμόμαστε😂;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Δεν έχω κανένα παράπονο από τη ζωή μου. Και παιδιά έχω αλλά δεν τα έκανα για να διαιωνιστεί το είδος, ούτε για να ευχαριστήσω τους γονείς μου, ούτε για να με γηροκομήσουν, αλλά γιατί για μας ήταν η επισφράγιση της αγάπης που έχουμε ως ζευγάρι ο ένας για τον άλλον!  Ήταν επιλογή και δεν έγινε ούτε κατά λάθος, ούτε για λάθος λόγους!

Δεν καταλαβαίνω για ποιά εξέλιξη και πρόοδο μιλάς, η οποία θα σταματήσει αν χαθούν οι άνθρωποι!

Δεν μηδενίζω τίποτε, αλλά ούτε και θεωρώ ότι είμαστε η πεμπτουσία του σύμπαντος, το οποίο θα πάψει να υπάρχει αν χαθεί η ανθρωπότητα!

Δεν ξέρω γιατί υπάρχουμε ούτε και με απασχολεί ή με προβληματίζει.

Πιστεύω όμως ότι όσο υπάρχουμε καλό είναι να προσπαθούμε να ζούμε αρμονικά και η συμπεριφορά μας προς τους άλλους να μην είναι εγωιστική, αλλά να βοηθάμε και να συνεισφέρουμε στο κοινωνικό σύνολο! 

 

Πιστεύεις ότι δεν έχει γίνει κάποια πρόοδος από την εποχή των σπηλαίων? 

Ή το να υπάρχουν άπειροι κενοί από ζωή πλανήτες έχει κάποια σημασία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, adi32 είπε

Αν από κάποια ίωση ή αν αποφάσιζαν όλοι να μην ξανακάνουν παιδιά και πέθαιναν όλοι οι άνθρωποι στη γη, τι θα γινόταν μετά από χιλιάδες χρόνια? 

Ενας Thanos χρειαζεται, 50/50.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, adi32 είπε

Πιστεύεις ότι δεν έχει γίνει κάποια πρόοδος από την εποχή των σπηλαίων? 

Ή το να υπάρχουν άπειροι κενοί από ζωή πλανήτες έχει κάποια σημασία? 

Η όποια πρόοδος αφορά αποκλειστικά και μόνο τους ανθρώπους και τίποτε άλλο!

Και το σύμπαν και η Γη θα συνεχίσουν να υπάρχουν ακόμη και αν χαθεί η ανθρωπότητα!

Όσο για τους άπειρους πλανήτες χωρίς ζωή, τί σημασία να έχουν και για ποιον?

Και η Γη κάποτε δεν είχε ζωή και κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον πάλι δεν θα έχει, όταν θα "σβήσει" ο ήλιος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...