Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχουν άνθρωποι που ζουν τόσο μόνοι;


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, SB_1957 είπε

Η όποια πρόοδος αφορά αποκλειστικά και μόνο τους ανθρώπους και τίποτε άλλο!

Και το σύμπαν και η Γη θα συνεχίσουν να υπάρχουν ακόμη και αν χαθεί η ανθρωπότητα!

Όσο για τους άπειρους πλανήτες χωρίς ζωή, τί σημασία να έχουν και για ποιον?

Και η Γη κάποτε δεν είχε ζωή και κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον πάλι δεν θα έχει, όταν θα "σβήσει" ο ήλιος!

Που θέλεις να καταλήξεις δεν ξέρω. 

Ότι να πεθάνουμε μια και καλή τώρα αφού σε Χ χρόνια θα γίνει? 

Ή να προσπαθήσουμε να προοδευσουμε και να εξελιχθουμε ώστε να βρούμε λύση πριν γίνει αυτό ώστε να συνεχιστεί η ζωή ή ούτε αυτό έχει νόημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lucifer είπε

κατ' αρχάς τι λέει η θρησκεία για όλα αυτά;

Αν του τη φέρουμε του Θεού και δεν κάνει παιδιά κανείς και πεθάνουμε όλοι θα φυτρώσει άλλους Αδάμ και Εύα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, adi32 είπε

Που θέλεις να καταλήξεις δεν ξέρω. 

Ότι να πεθάνουμε μια και καλή τώρα αφού σε Χ χρόνια θα γίνει? 

Ή να προσπαθήσουμε να προοδευσουμε και να εξελιχθουμε ώστε να βρούμε λύση πριν γίνει αυτό ώστε να συνεχιστεί η ζωή ή ούτε αυτό έχει νόημα? 

Ας το ξαναπώ, αφού δεν το κατάλαβες ή δεν το διάβασες!

Δεν ξέρω γιατί υπάρχουμε ούτε και με απασχολεί ή με προβληματίζει.

Πιστεύω όμως ότι όσο υπάρχουμε καλό είναι να προσπαθούμε να ζούμε αρμονικά και η συμπεριφορά μας προς τους άλλους να μην είναι εγωιστική, αλλά να βοηθάμε και να συνεισφέρουμε στο κοινωνικό σύνολο! 

Τώρα γιατί εσύ από αυτό συμπέρανες ότι είμαι υπέρ της μαζικής αυτοκτονίας και ότι δεν χρειάζεται να προοδεύουμε και να εξελισσόμαστε με θετικό τρόπο ως κοινωνία, δεν το καταλαβαίνω!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, Lucifer είπε

κατ' αρχάς τι λέει η θρησκεία για όλα αυτά;

Η θρησκεία λέει ότι η αποφυγή τεκνοποίησης είναι αμάρτημα. Ότι μόνο δύο δρόμους έχεις, είτε να παντρευτείς να κάνεις παιδιά είτε να γίνεις μοναχός. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, adi32 said:

ώστε να συνεχιστεί η ζωή

Αυτό που κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις (ή και όχι), είναι ότι η ζωή θα συνεχιστεί έτσι κι αλλιώς με ή χωρίς τον άνθρωπο, κάνει δεν κάνει κάτι ο άνθρωπος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σημαντικότερος λόγος που όλο και λιγότεροι παντρεύονται και ακόμα περισσότερο που χωρίζουν, είναι επειδή δεν υπάρχει σταθερή εργασία και τα χρήματα είναι λίγα.Αυτά έχουν ως αποτέλεσμα την ανασφάλεια και το άγχος, πολλοί φοβούνται την δέσμευση και ακόμα περισσότερο την ευθύνη των παιδιών σε συνδυασμό με το οικονομικό, οι περισσότεροι κάνουν μόνο 1-2 παιδιά.

Ακόμα 1 λόγος, είναι η ανατροφή των ανθρώπων, δεν συμβιβάζονται εύκολα, δεν έχουν υπομονή, απελπίζονται πιο εύκολα κλπ.Θέλουν να νιώθουν "ελεύθεροι".

Εχει χαθεί η ειλικρίνεια, ο σεβασμός και η κατανόηση.Είναι έμφυτο ως χαρακτηριστικό η απιστία και η αλλαγή.

Οι σχέσεις γίνονται για να καλύψει ο άνθρωπος τις αδυναμίες του και τις ανασφάλειές του και οι γάμοι για την οικονομική αποκατάσταση, επίσης υπάρχει ο φόβος του στιγματισμού για όποιους έχουν φτάσει σε κάποια ηλικία και δεν έχουν κάνει οικογένεια.

Λίγες οι περιπτώσεις που δεν υπάρχουν οικονομικά κίνητρα με σκοπό την αποκατάσταση, που ξεκινούν ως ερωτευμένοι και καταλήγουν αγαπημένοι.Διότι η αγάπη "χτίζεται" περνώντας με τον άλλον καταστάσεις, έγινε το αγαπώ σαν καραμέλα.

2 πράγματα δεν προσφέρουν καμία εγγύηση:

Το Σ'αγαπώ και το made in China. 😉

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Αυτό που κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις (ή και όχι), είναι ότι η ζωή θα συνεχιστεί έτσι κι αλλιώς με ή χωρίς τον άνθρωπο, κάνει δεν κάνει κάτι ο άνθρωπος. 

Αν η ζωή συνεχιστεί χωρίς άνθρωπο θα σε ενδιαφέρει καθόλου? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Imola είπε

Πολλά συγνώμη, αλλά φταίει και το μέσο που δεν βοηθάει στο να το εξηγήσω καλύτερα. Ναι έχεις δίκιο, το μήνυμά μου είναι όντως γενικό και επιρρεπές προς παρεξήγηση. Θα το πάω πάλι γρήγορα...λόγω πίεσης. Ξεκινώντας με την πρώτη σου παρατήρηση, θα το προσωποποιήσω σε σένα, αλλά φυσικά είναι το ίδιο για όλους μας. Ναι εσύ επέλεξες να έρθεις εδώ, και μάλιστα ζήτησες και συγκεκριμένα πράγματα. Εισακούστηκες ως ένα βαθμό, και τελικά για σένα επιλέχθηκε σε αυτήν την φάση ότι πρέπει να πάρεις αυτό που βιώνεις, με σκοπό να βοηθηθείς στην εξέλιξή σου, πάντα όμως βάση των επιλογών σου, οι οποίες μπορεί να είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο. Your most optimum life is the one that happens to you. Μα και φυσικά και δεν μιλάω για αποχαύνωση, απεναντίας, μιλάω για μια διαρκώς σκεπτόμενη στάση ζωής. Όταν κάποιος λοιπόν αμφισβητεί τις πολυεπίπεδες αντιλήψεις που του έχουν "περαστεί" τότε θεωρώ ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο. Be skeptical λοιπόν. Όσον αφορά το δέξου την ζωή δεν εννοώ πέσε στον γκρεμό, ούτε φάε τα γυαλιά που σου έβαλαν στο πιάτο. Αν το δεις πιο ανοιχτά, ίσως καταλάβεις ότι εννοώ το εξής: Τα καλά πράγματα έρχονται αβίαστα στην ζωή μας, δεν έρχονται μέσα απο παραβίαση κανόνων, δεν έρχονται μέσα απο αφύσικες καταστάσεις, δεν έρχονται μέσω βίαιων διαδρομών, δεν έρχονται μέσω ανόητων ή επικίνδυνων επιλογών. Αυτά λοιπόν που σκάνε μπορστά μας και δεν ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες ας τα δεχτούμε. Θα σου ζητήσω ξανά συγνώμη, θα μπορούσα να τα πω καλύτερα, παρά να τα γράψω!

Κατ’ αρχάς, σ’ ευχαριστώ για την απάντηση.

Περί των "επιλογών" μου:

Γεννήθηκα δίχως να το ζητήσω, κάποια στιγμή που δε διάλεξα, σ’ έναν πλανήτη που δε διάλεξα, σ’ ένα σημείο του που δε διάλεξα, από ένα είδος που δε διάλεξα, από γονείς που δε διάλεξα. Μεγάλωσα ως Έλληνας, Χριστιανός Ορθόδοξος, με ονοματεπώνυμο, μικροαστική διαμόρφωση και υποχρεωτική εκπαίδευση, πράγματα απ’ τα οποία τίποτα δε διάλεξα. Αναγκάστηκα να διαλέξω ένα επάγγελμα από τα προτεινόμενα στο κοινωνικοοικονομικό μου επίπεδο (το οποίο ποτέ δε διάλεξα). Αναγκάστηκα να αποδεχτώ όλα τα προαπαιτούμενα ώστε να το ασκήσω, πληρώνοντας ποσά που δε μπορούσα να ορίσω σε ταμεία που δε μπορούσα να επιλέξω και, κάποια στιγμή, κάποιος αποφάσισε ότι, το επάγγελμα στο οποίο επένδυσα πολύ μεγάλο κομμάτι απ’ το είναι μου, δεν τον συμφέρει πια να το χρηματοδοτεί, μένοντας εγώ με τις υποχρεώσεις του. Και τότε όμως επεσήμανα τα σφάλματα της τότε διαδικασίας αλλά τελικά δεν εισακούστηκα καθόλου, αφού «το σύστημα δούλευε» και, «ήμασταν όλοι ζωντανοί» και, αυτό που μου συνέβαινε ήταν αποτέλεσμα «των δικών μου επιλογών», με αποτέλεσμα, σήμερα, μαζί με σένα και όλους τους υπόλοιπους, να έχω αναλάβει, δίχως ποτέ να το ζητήσω, ένα δυσθεώρητο χρέος απ’ το οποίο τίποτα δεν έλαβα, και, την ευθύνη για αστοχίες κυβερνήσεων που ποτέ δεν ψήφισα. Κάποια στιγμή θα πεθάνω κιόλας –θέλοντας και μη–, στην καλύτερη περίπτωση τη στιγμή που θα διαλέξω.

Σίγουρα, από ένα σημείο και μετά, αυτό που μου συμβαίνει, είναι σε μεγάλο βαθμό αποτέλεσμα των επιλογών μου, ως αποτέλεσμα της –όσο γίνεται– ανεξάρτητης σκέψης μου (χάρη στην οποία απέφυγα πολλά δεινά, και για μένα και για άλλους), αλλά, πάντα με τον απαράλλακτο χαρακτήρα στο δεδομένο και ετεροκαθορισμένο εκ των προτέρων πλαίσιο επιλογών, στην εποχή μάλιστα που, με την έκταση που έχει λάβει (σε κάθε επίπεδο, ακόμη και αυτό της σκέψης) η δεδομένη κοινωνία με το κυρίαρχο δόγμα της, δεν έχει μείνει μια σπιθαμή του πλανήτη που κάποιο άτομο να βρει την ησυχία του και να οργανώσει τη ζωή του ελεύθερα, έξω από οποιαδήποτε μάντρα, διότι, πλέον, δεν κινδυνεύει από το λύκο αλλά από τα τσοπανόσκυλα της κάθε μάντρας και δεν έχει μείνει ούτε ένα πηγάδι καθαρό. Εδώ, θέλεις να είσαι μόνος σου και δε μπορείς!...

Λοιπόν, δεν ξέρω κατά πόσο εκφράζουν κι άλλους τα παραπάνω, αλλά... για ποιες επιλογές μιλάς;;; :huh:

Ή μήπως όλο αυτό είναι μια ακόμη τακτική επίρριψης της ευθύνης της επιλογής, σ’ αυτόν που αναγκάζεται σ’ αυτήν, ώστε να δικαιωθεί εκείνος που τις περιορίζει; κάτι σαν το προπατορικό αμάρτημα;

Συγγνώμη, αλλά, λίγο μεταφυσικές και ντετερμινιστικές μου φαίνονται οι αναφορές σου, την ίδια στιγμή μάλιστα που μιλάς για απόρριψη θρησκευτικών και πολιτικών αντιλήψεων.

Όσο για το αβίαστο στη ζωή μας, τυχαίνει να συμφωνώ και να επαυξάνω. Αν και πολύ πιτσιρικάς τότε, μου είχε μείνει το σλόγκαν: «DENIM. Για τον άνδρα που δε χρειάζεται να προσπαθήσει πολύ». :P

4 ώρες πριν, Lucifer είπε

Ποιας διαδικασίας;

Της routine (για να μη ξεχνιόμαστε κιόλας).

Επεξ/σία από MastroGiannis
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ποτέ αναρωτηθείτε πού πάει η ζωή σας, σκεφτείτε πως υπάρχουμε κι εμείς που καθίσαμε και διαβάσαμε 16 σελίδες υπαρξιακών αποριών random ανθρώπων στο internet.

Ευτυχώς σχολάω σε δέκα λεπτά κι από τη δουλειά, γιατί με βλέπω να καίγομαι εντελώς. 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Charismo είπε

Αν ποτέ αναρωτηθείτε πού πάει η ζωή σας, σκεφτείτε πως υπάρχουμε κι εμείς που καθίσαμε και διαβάσαμε 16 σελίδες υπαρξιακών αποριών random ανθρώπων στο internet.

Ευτυχώς σχολάω σε δέκα λεπτά κι από τη δουλειά, γιατί με βλέπω να καίγομαι εντελώς. 😂

Μην έχεις παράπονο! Τουλάχιστον, εσύ πληρώθηκες για να τις διαβάσεις. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...