Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχουν άνθρωποι που ζουν τόσο μόνοι;


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, intensobank είπε

Πριν λιγο γκουγκλαρα τον πληθυσμο της Γης. 7,674 δις!

 

Mπηκα να παραθεσω ποσες ειναι γυναικες απο αυτο το 7,6 και ξενερωσα.

Μεχρι προσφατα ηταν καμποσα εκατομμυρια περισσοτερες οι γυναικες,τωρα ειναι οριακα λιγοτερες.
Τι κανετε ρε,τις σφαζετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 minutes ago, tasanton said:

Το διάβασα καπου:

αφου υπάρχουν τόσοι μόνοι,

γιατι υπάρχουν τόσοι μόνοι;

(σε έναν μεγάλο βαθμό, και όχι όλοι, για να μην γενικεύω) γιατί ο κόσμος φοβάται το bonding. Γιατί για να αγαπήσεις την ιδέα να είσαι με κάποιον θα πρέπει πρώτα να αποδεχτείς στον άλλο αυτά που δθσκολεύεσαι να αποδεχτείς στον ίδιο σου τον εαυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Zerg13 said:

Φιλικα, το εχω ξανακουσει απο εναν αρκετα αγενη και νευρικο ανθρωπο.

Θέλω να είμαι ειλικρινής, δεν το κατάλαβα αυτό που λες. Σαφώς και είναι πιο υγιές να μην περιστοιχίζεσαι από άτομα τα οποία δεν θες. Βγάζω την περίπτωση ελιτισμού απ' έξω. Εκτός αν δεν κατάλαβα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, papoys1 είπε

Έχω διαβάσει και παλαιότερα θέματα τόσο εδώ όσο και αλλού από νέους ανθρώπους που αναζητούν απεγνωσμένα συμβουλές πως θα μπορέσουν να βρουν παρέα , φίλο , φίλη , δεσμό και έχω ακούσει από γνωστούς - γνωστές να καταφεύγουν σε σάιτ γνωριμιών όπου γνωρίζουν συντρόφους για 1-2-3 συνευρέσεις , γιατί είναι σίγουρο πως τέτοιες γνωριμίες όχι μόνο δεν θα έχουν μέλλον αλλά σε βυθίζουν περισσότερο στην απομόνωση και στο περιθώριο.

Αφορμή πήρα από δημοσιεύματα ότι πολύ γνωστή και αγαπημένη παλαιά ηθοποιός που απεβίωσε πρόσφατα (δεν θα ήθελα να αναφέρω το όνομα προς τιμή στη μνήμη της) παραμένει στο θάλαμο Νοσοκομείου για πολλές μέρες. Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει κανείς κοντινός συγγενής , γνωστός , φίλος να υπογράψει τη ληξιαρχική πράξη θανάτου για την αποτέφρωσή της πράγμα που είχε ζητήσει και λόγω της Θρησκείας μας που λέει ταφή υπάρχει κενό νόμου να οδηγηθεί σε αποτεφρωτήριο , το οποίο λέγεται ότι μπορεί να γίνει μόνο με παρέμβαση Εισαγγελέα.

Τελικά ζούμε τόσο μόνοι από επιλογή μας ή  μας θέλουν έτσι για τους δικούς τους λόγους;;

Από παλαιότερες δηλώσεις της

«Δεν χτυπάει ποτέ το τηλέφωνο. Ποτέ όμως. Ούτε από συγγενείς ούτε από φίλους. Όμως δεν νιώθω μόνη γιατί έχω το σκυλάκι μου. Αυτό με παρηγορεί, αυτό μου δίνει δύναμη να ζω».

Μάλιστα, τον περασμένο Νοέμβριο η  ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; έπεσε μέσα στο διαμέρισμά της και το ΕΚΑΒ έψαχνε επί ματαίω συγγενή της για να γίνει η εισαγωγή της στο νοσοκομείο. Η ίδια νοσηλεύτηκε για αρκετές μέρες χωρίς καμία επίσκεψη.

Και που εισαι ακομα φιλε μου,ενω ημαστε τοσο πολλοι πλεον πολλοι νιωθουν μονοι ... ειναι αληθεια πως πλεον ο κοσμος δεν ειναι κοινωνικος οπως παλια ,παλια ηταν ευχαριστος ,νοιαζοταν για τον συνανρθωπο του ενδιαφεροταν πιο αμεσα,τωρα εχουμε κλειστει με τα κινητα κ τους υπολογιστες στους εαυτους μας ακομα κ για σχεσεις απο εκει ξεκινανε πολλοι να βρουνε . Ειανι καταντια κ ειναι υποδουλωση που ηδη την βιωνουμε ,ουσιαστικα η ελευθερια μας χανεται κ ημαστε εμεις υπευθυνοι για ολα αυτα κ ειδικα για τις επομενες γεννιες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Έχω φίλο-γνωστό , 30χρονών που τα τελευταία 3 χρόνια δεν μιλάει με κανέναν, δεν χτυπάει το κινητό του, βγαίνει μόνος του για καφέ, πάει βόλτα τον σκύλο του. Τους γονείς του , τους αποφεύγει και τους διώχνει. Δεν δέχεται βοήθεια, έχει ψυχολογικά προβλήματα και δεν θέλει καμία επαφή με κανέναν.

Όλα αυτά εν μέσω πανδημίας, έγιναν χειρότερα. Κάνει δημόσιες αναρτήσεις στα σοσιαλ με ασυνάρτητες φράσεις. Είναι μπερδεμένο το κεφάλι του.

Είναι επιλογή του όμως. Ότι προσπάθειες έχουμε κάνει οι γνωστοί του, δεν δέχεται τίποτα. Είναι χωρίς δουλειά και συντηρείται από την πώληση μιας μηχανής που είχε και επιδόματα ή με κάνα χαρτζιλίκι από τους γονείς του.

Του δινουν χαρτζιλικι μα παράλληλα τους διωχνει...

Μοναξιαααα είσαι η πιο καλη παρεεεαααα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, SilentVoice είπε

Έχω φίλο-γνωστό , 30χρονών που τα τελευταία 3 χρόνια δεν μιλάει με κανέναν, δεν χτυπάει το κινητό του, βγαίνει μόνος του για καφέ, πάει βόλτα τον σκύλο του. Τους γονείς του , τους αποφεύγει και τους διώχνει. Δεν δέχεται βοήθεια, έχει ψυχολογικά προβλήματα και δεν θέλει καμία επαφή με κανέναν.

Όλα αυτά εν μέσω πανδημίας, έγιναν χειρότερα. Κάνει δημόσιες αναρτήσεις στα σοσιαλ με ασυνάρτητες φράσεις. Είναι μπερδεμένο το κεφάλι του.

Είναι επιλογή του όμως. Ότι προσπάθειες έχουμε κάνει οι γνωστοί του, δεν δέχεται τίποτα. Είναι χωρίς δουλειά και συντηρείται από την πώληση μιας μηχανής που είχε και επιδόματα ή με κάνα χαρτζιλίκι από τους γονείς του.

Κελεπουρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Mπηκα να παραθεσω ποσες ειναι γυναικες απο αυτο το 7,6 και ξενερωσα.

Μεχρι προσφατα ηταν καμποσα εκατομμυρια περισσοτερες οι γυναικες,τωρα ειναι οριακα λιγοτερες.
Τι κανετε ρε,τις σφαζετε; 

Αν και οφ τόπιτς να πω ότι μία από τις κύριες αιτίες της απομόνωσης είναι ότι από κάποιους έχει χαθεί και το χιούμορ. Οπότε ναι ρε συ το χιούμορ δεν είναι οφ τόπιτς εδώ αλλά χρειάζεται  είναι το αλατοπίπερο της ζωής παντού απαραίτητο και ναι είναι μία από τις κύριες αιτίες και βασικό συστατικό να μην οδηγηθεί ο άνθρωπος στη μοναξιά.😉

Κάντε χιούμορ δεχθείτε το με ευχαρίστηση αρκεί να μην ξεπερνάμε τα όρια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ξεχασα το βασικο.που λενε για ολα φταιει o covid19 covid 29  και ο 33 παρεα. κτλ.βλεπεις ατομα που δεν εβγαιναν απο το σπιτι για μηνες.δεν απαγορευσε κανεις να βγεις να πας για περπατημα ουτε θα κολλησεις αμα κανεις βολτα καπου χωρις κοσμο.μαλλον βρηκαν ευκαιρεια να λιωσουν μπροστα στο χαζοκουτι και να ειναι lazy και τους φταιει ο covid.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπερασμα για το οτι καποιοι δεν εχουν φιλους,συντροφο,γκομενα,συγγενεις κλπ φταει το ευρω και οι κυβερνησεις ,ποτε μα ποτε οι επιλογες μας.

Απο οτι εχω καταλαβει μεχρι και δυσκοιλιοτητα να εχει καποιος θα του φταινε οι κυβερνησεις.

  • Like 5
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, StamTheMan said:

Μεχρι προσφατα ηταν καμποσα εκατομμυρια περισσοτερες οι γυναικες,τωρα ειναι οριακα λιγοτερες.
Τι κανετε ρε,τις σφαζετε; 

Κακό timing γι αυτό το σχόλιο

Edit: @Pinkakos δεν έκανα χιούμορ

Επεξ/σία από Kostasspil
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Kostasspil είπε

Κακό timing γι αυτό το σχόλιο

 

Σωστο το timing,καυστικο χιουμορ.

10 ώρες πριν, papoys1 είπε

Κάντε χιούμορ δεχθείτε το με ευχαρίστηση αρκεί να μην ξεπερνάμε τα όρια.

Για να κανουν,πρεπει και να εχουν,βλεπε λιγο πιο πανω.

Χωρις το χιουμορ μου δε θα την παλευα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...