Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχουν άνθρωποι που ζουν τόσο μόνοι;


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καθένας μας είναι διαφορετικός και αντιμετωπίζει διαφορετικά καταστάσεις και προβλήματα. 

Αν δεν μπορείς να συμβιωσεις με άλλους ανθρώπους σίγουρα έχεις ψυχολογικά προβλήματα που πρέπει να λυθούν. 

Βέβαια είναι δύσκολο να βρεις τη λύση μόνος σου ή να πάρεις πρωτοβουλία να πας σε κάποιο ειδικό. 

Ένα προηγμένο κράτος θα πρέπει να καθιερώσει ένα σύστημα υγείας το οποίο θα ελέγχει μια φορά το χρόνο όλους υποχρεωτικά  σε θέματα υγείας σωματικής και ψυχολογικής. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, adi32 είπε

Βέβαια είναι δύσκολο να βρεις τη λύση μόνος σου ή να πάρεις πρωτοβουλία να πας σε κάποιο ειδικό. 

 

Ολοι,ΟΛΟΙ μας ομως εχουνε προβληματα,αλλοι πιο λιγα,αλλοι πιο πολλα.
Ολοι μας πρεπει να πηγαινουμε σε ψυχολογο,εστω για να μας βοηθησει να διαχειριστουμε καλυτερα καποια πραματα που συνηθως τα βλεπουμε οπως να'ναι,ενω ειναι απλα.Συνηθως τα βλεπουμε πολυ κακα,ενω ειναι ουδετερα,επειδη τα παιρνουμε πολυ προσωπικα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ολοι,ΟΛΟΙ μας ομως εχουνε προβληματα,αλλοι πιο λιγα,αλλοι πιο πολλα.
Ολοι μας πρεπει να πηγαινουμε σε ψυχολογο,εστω για να μας βοηθησει να διαχειριστουμε καλυτερα καποια πραματα που συνηθως τα βλεπουμε οπως να'ναι,ενω ειναι απλα.Συνηθως τα βλεπουμε πολυ κακα,ενω ειναι ουδετερα,επειδη τα παιρνουμε πολυ προσωπικα.

Ακριβώς. Πόσοι έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν όμως? 

Είτε οικονομική είτε το θάρρος και τη λογική να καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά με εμένα και πρέπει να το διορθώσω. 

Οπότε μένει στην τύχη του αν μπορέσεις μόνος σου να βρεις άκρη ή να καταλήξεις περιθωριακο ή προβληματικό άτομο 

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

 

 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Είτε οικονομική είτε το θάρρος και τη λογική να καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά με εμένα και πρέπει να το διορθώσω. 

 

Και τα 2 ειναι πολυ δυσκολα. Εγω το ξερω οτι χρειαζομαι βοηθεια,οχι απλα συνεδριες,γιατι θα σκοτωσω καποιον συντομα.

Παλιοτερα δουλευα σε καφε εξω απο το νοσοκομειο,στο οποιο οι συνθηκες και το αντικειμενο ηταν γενικα πολυ δυσκολα.

Πηγα 2 φορες στο νοσοκομειο,να ρωτησω για κανενα προγραμμα διαχειρισης θυμου,και τις 2 φορες μου ειπαν να φυγω και να ξαναπαω τη μια μετα απο 10 μερες γιατι ειχε αδεια η υπευθυνη,και την αλλη να ξαναπαω αλλη μερα γιατι ειχε φυγει.

Αν εσφαζα κανεναν εκεινο το διαστημα ομως,θα εφταιγα εγω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

Και τα 2 ειναι πολυ δυσκολα. Εγω το ξερω οτι χρειαζομαι βοηθεια,οχι απλα συνεδριες,γιατι θα σκοτωσω καποιον συντομα.

Παλιοτερα δουλευα σε καφε εξω απο το νοσοκομειο,στο οποιο οι συνθηκες και το αντικειμενο ηταν γενικα πολυ δυσκολα.

Πηγα 2 φορες στο νοσοκομειο,να ρωτησω για κανενα προγραμμα διαχειρισης θυμου,και τις 2 φορες μου ειπαν να φυγω και να ξαναπαω τη μια μετα απο 10 μερες γιατι ειχε αδεια η υπευθυνη,και την αλλη να ξαναπαω αλλη μερα γιατι ειχε φυγει.

Αν εσφαζα κανεναν εκεινο το διαστημα ομως,θα εφταιγα εγω..

Δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω σε αυτό το θέμα παγκοσμίως. 

Ακόμα κι αν αναπτυχθεί τέτοιο σύστημα υγείας υποχρεωτικα οι αντιδράσεις θα είναι τεράστιες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, cumulus είπε

Συμπερασμα για το οτι καποιοι δεν εχουν φιλους,συντροφο,γκομενα,συγγενεις κλπ φταει το ευρω και οι κυβερνησεις ,ποτε μα ποτε οι επιλογες μας.

Απο οτι εχω καταλαβει μεχρι και δυσκοιλιοτητα να εχει καποιος θα του φταινε οι κυβερνησεις.

Ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι για όλα μας τα προβλήματα πάντα φταίνε οι ΑΛΛΟΙ ποτέ ΕΜΕΙΣ.

Πάντως πέρα από την πλάκα όταν μάθουμε ΕΜΕΙΣ να λύνουμε τα προβλήματα θα μάθουν και οι ΑΛΛΟΙ.

9 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Και τα 2 ειναι πολυ δυσκολα. Εγω το ξερω οτι χρειαζομαι βοηθεια,οχι απλα συνεδριες,γιατι θα σκοτωσω καποιον συντομα.

Παλιοτερα δουλευα σε καφε εξω απο το νοσοκομειο,στο οποιο οι συνθηκες και το αντικειμενο ηταν γενικα πολυ δυσκολα.

Πηγα 2 φορες στο νοσοκομειο,να ρωτησω για κανενα προγραμμα διαχειρισης θυμου,και τις 2 φορες μου ειπαν να φυγω και να ξαναπαω τη μια μετα απο 10 μερες γιατι ειχε αδεια η υπευθυνη,και την αλλη να ξαναπαω αλλη μερα γιατι ειχε φυγει.

Αν εσφαζα κανεναν εκεινο το διαστημα ομως,θα εφταιγα εγω..

όχι δεν θα έφταιγες εσύ αλλά το νοσοκομείο (το σύστημα) που σε έκανε δολοφόνο.

21 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

Ολοι,ΟΛΟΙ μας ομως εχουνε προβληματα,αλλοι πιο λιγα,αλλοι πιο πολλα.
Ολοι μας πρεπει να πηγαινουμε σε ψυχολογο,εστω για να μας βοηθησει να διαχειριστουμε καλυτερα καποια πραματα που συνηθως τα βλεπουμε οπως να'ναι,ενω ειναι απλα.Συνηθως τα βλεπουμε πολυ κακα,ενω ειναι ουδετερα,επειδη τα παιρνουμε πολυ προσωπικα.

εμένα πάντως κανένας ψυχολόγος - ψυχίατρος δεν έχει καταφέρει να με διαβάσει (σκεφτείτε απλά ότι έχω και συγγενείς ψυχολόγους - ψυχιάτρους - κτλ...)

υπόψιν έχω άδεια για κυνηγετικό όπλο (ναι πέρασα όλα τα απαραίτητα τεστ) όπως και άδεια για όπλο (ναι πέρασα όλα τα απαραίτητα τεστ)

9 ώρες πριν, Fubar1916 είπε

Καποιος ειχε πει (σχωρεστε με μου διαφευγει το ονομα) αν δεν περνας καλα μονος τοτε δεν εχεις καλη παρεα

Πολύ σωστό

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ikorolis είπε

όχι δεν θα έφταιγες εσύ αλλά το νοσοκομείο (το σύστημα) που σε έκανε δολοφόνο.

27 λεπτά πριν, StamTheMan είπε

what?

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, StamTheMan είπε

what?

απάντησα στο σχόλιο σου που λες ότι πήγες σε νοσοκομείο για να ζητήσεις βοήθεια πάνω στην διαχείριση του θυμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα, είναι κακό να ζεί κάποιος μόνος απο επιλογή του ? Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα απο το να έχεις την ησυχία σου και να κάνεις συνέχεια ότι γουστάρεις, όποτε και όπως εσύ γουστάρεις. Ο μόνος λόγος που κάποιος κάνει οικογένεια είναι για να έχει κάποιον δικό του να τον προσέχει στα γεράματα (όπου ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις πολλοί καταλήγουν τελικά σε γηροκομεία) και ο λόγος που κρατάς επαφές με συγγενείς στις μέρες μας είναι λογικά λόγω της παράδοσης.. αλλά συνήθως καταλήγουν να τσακόνονται λόγω κάποιας παρεξήγησης ή κληρονομικών κ.α. Οσον αφορά τους *φίλους*, βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που να έχει περισσότερους απο 1-2, οι υπόλοιποι υπάρχουν για να σε εκμεταλλεύονται.

Το πρόβλημα σε αυτά που αναφέρεις @papoys1 είναι ότι απαιτείται να βρεθεί συγγενής ώστε να κάνει ενέργειες ή να πάρει αποφάσεις για εσένα σε περίπτωση θεμάτων υγείας, το οποίο άνετα θα μπορούσε να επιλυθεί.. όπως σε αντίστοιχη περίπτωση υπάρχει η κάρτα δωρητή οργάνων. Αλλά όταν ο άλλος φύγει απο τη ζωή ποσώς τον ενδιαφέρει τι θα απογίνει (αν θα θαφτεί, πού κτλπ).

Ολοι χώμα είμαστε, το μόνο που μετράει στην τελική είναι να περνάμε καλά με τις επιλογές που κάνουμε.

Υ.Γ. Αυτή είναι καθαρά η δική μου άποψη... θα βγεί κάποιος άλλος και θα πεί ότι κάνει οικογένεια επειδή του φαντάζει παραμυθένιο να μεγαλώνει παιδιά, εγγόνια.. να τα πηγαίνει στο πάρκο, στα γήπεδα κτλπ.. να μαζεύονται στις γιορτές και τις κυριακές και να τρώνε μαζί... τι να πώ εφόσον αυτό είναι που του αρέσει ας το κάνει. Αλλωστε αυτή είναι η μαγεία της ζωής, η σκέψη του κάθε ανθρώπου είναι αυτή που τον κάνει και μοναδικό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι έχουν ψυχολογικά εξαιρετικά δύσκολα θα δεχτούν να πάνε σε γιατρό γιατί δεν καταλαβαίνουν ότι έχουν πρόβλημα αλλά το πρόβλημα το έχει αυτός που θα σου πει να πας σε ψυχολόγο, αν το πεις σε κανέναν μπορεί να σε βρίσει κιόλας. Έχω την μάνα μου με ψυχολογικά και η συμβίωση είναι πολύ δύσκολη από τα προβλήματα που έχει και δεν καταλάβει. Είναι παντελως αδύνατον να πειστει να πάει γενικά σε οτιδήποτε γιατρό ακόμα και για παθολογικά θέματα προτιμάει να βασανίζεται, εγώ δεν παίζει να ασχοληθώ άλλο γιατί οσες φορές το προσπάθησα έγινα χειρότερα ψυχολογικά από ότι αυτη π που έχει το πρόβλημα, στην ίδια ακριβώς θέση και οι συγγενείς μου που δεν κατάφεραν τίποτα. Κάποιοι λίγοι που παθαίνουν ψυχολογικά έχουν την κατάλληλη πνευματική διαύγεια και πηγαίνουν μόνοι τους σε γιατρό όταν διαβλεπουν το πρόβλημα, έτσι σώθηκε ένας φίλος μου με σοβαρή κατάθλιψη που τον παρακολουθουν σε κλινική με αγωγή γλίτωσε τα χειρότερα. Άλλοι καταφέρνουν και τους πάνε οι δικοί τους κατόπιν πιέσεων, άλλοι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Πάντως εγώ είχα πάει σε ψυχολόγο πριν 4 χρόνια για να μου πει αν χρειάζεται να πάω ψυχιατρο αν έχω κατάθλιψη και τι μπορώ να κάνω σε διάφορα θέματα που έχω, μου φάνηκε εντελώς προβλέψιμος σε ότι είπε, ελάχιστη βοήθεια, με παρέπεμψε σε δικό του ψυχιατρο επειδή μου είπε ότι έχω βαριά κατάθλιψη και να πάω στον ψυχιατρο για να μου δώσει αγωγή, πήγα σε εναν άλλον εγώ να με δει, από ότι μου είπε στην πρώτη επίσκεψη δεν έχω κάτι σοβαρό, με ρώτησε αν θέλω φάρμακα και του είπα μόνο εφόσον είναι απαραίτητο, μου έγραψε μια βιταμίνη Β6 που την παίρνεις το βράδυ και βοηθάει τον ύπνο, κστι συμβουλές για το άγχος και για τον ύπνο κυρίως να προσέξω οι οποίες ήταν σώστες και βοήθησαν, τα υπόλοιπα θέματα πηγάζουν από τις αναπηρίες και τα παθολογικά που έχω και δύσκολα θα αλλάξει κάτι. Πάντως δεν σκοπεύω να μπλέξω πάλι με ψυχίατρος μελλοντικά θα κοιτάξω ότι μπορώ μόνος μου, αν είναι να μου λέει ο άλλος ότι πρέπει εσύ να κάνεις κάτι για αυτό που έχεις χαίρω πολύ αυτό το ξέρουμε ήδη. Σε επίπεδο κράτους δεν μπορεί να γίνει τίποτα μαζικό για τέτοιες καταστάσεις, μόνο ότι μπορέσει μόνος του ο καθένας. 

9 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Δεν κατάλαβα, είναι κακό να ζεί κάποιος μόνος απο επιλογή του ? Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα απο το να έχεις την ησυχία σου και να κάνεις συνέχεια ότι γουστάρεις, όποτε και όπως εσύ γουστάρεις. Ο μόνος λόγος που κάποιος κάνει οικογένεια είναι για να έχει κάποιον δικό του να τον προσέχει στα γεράματα (όπου ακόμα και σε αυτές τις περιπτώσεις πολλοί καταλήγουν τελικά σε γηροκομεία) και ο λόγος που κρατάς επαφές με συγγενείς στις μέρες μας είναι λογικά λόγω της παράδοσης.. αλλά συνήθως καταλήγουν να τσακόνονται λόγω κάποιας παρεξήγησης ή κληρονομικών κ.α. Οσον αφορά τους *φίλους*, βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν υπάρχει άνθρωπος που να έχει περισσότερους απο 1-2, οι υπόλοιποι υπάρχουν για να σε εκμεταλλεύονται.

Το πρόβλημα σε αυτά που αναφέρεις @papoys1 είναι ότι απαιτείται να βρεθεί συγγενής ώστε να κάνει ενέργειες ή να πάρει αποφάσεις για εσένα σε περίπτωση θεμάτων υγείας, το οποίο άνετα θα μπορούσε να επιλυθεί.. όπως σε αντίστοιχη περίπτωση υπάρχει η κάρτα δωρητή οργάνων. Αλλά όταν ο άλλος φύγει απο τη ζωή ποσώς τον ενδιαφέρει τι θα απογίνει (αν θα θαφτεί, πού κτλπ).

Ολοι χώμα είμαστε, το μόνο που μετράει στην τελική είναι να περνάμε καλά με τις επιλογές που κάνουμε.

Υ.Γ. Αυτή είναι καθαρά η δική μου άποψη... θα βγεί κάποιος άλλος και θα πεί ότι κάνει οικογένεια επειδή του φαντάζει παραμυθένιο να μεγαλώνει παιδιά, εγγόνια.. να τα πηγαίνει στο πάρκο, στα γήπεδα κτλπ.. να μαζεύονται στις γιορτές και τις κυριακές και να τρώνε μαζί... τι να πώ εφόσον αυτό είναι που του αρέσει ας το κάνει. Αλλωστε αυτή είναι η μαγεία της ζωής, η σκέψη του κάθε ανθρώπου είναι αυτή που τον κάνει και μοναδικό.

Να κάνεις οικογένεια για να σε προσέχει κάποιος στα γεράματα. Αυτά έλεγαν οι παππούδες, πλέον οι περισσότεροι μόνοι θα πεθάνουμε σε ένα σπίτι ή νοσοκομείο, από γυναίκες το 60% θα έχει χωρίσει, τα παιδιά θα βαριούνται, δεν θα ξέρουν η θα λείπουν αλλού σε δικό τους σπίτι σε εργασία σε εξωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, Kostasspil said:

Τα λεφτά δεν σε κάνουν ούτε πιο εξωστρεφη, ούτε πιο κοινωνικό.

Σίγουρα πάντως το να μην έχεις λεφτά για βενζίνη ή ταξί και για να πιεις ή να φας κάτι έξω ή ούτε για να πας στο σπίτι ενός φίλου δεν βοηθάει στο να είσαι πιο κοινωνικός. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, NickTG said:

Σίγουρα πάντως το να μην έχεις λεφτά για βενζίνη ή ταξί και για να πιεις ή να φας κάτι έξω ή ούτε για να πας στο σπίτι ενός φίλου δεν βοηθάει στο να είσαι πιο κοινωνικός. 

Αυτό δεν σημαίνει ότι αν είχες λεφτά, θα ήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Kostasspil said:

Αυτό δεν σημαίνει ότι αν είχες λεφτά, θα ήσουν

Απαραίτητα όχι αλλά πάντα μπορούν να βοηθήσουν. 

1 hour ago, ikorolis said:

εμένα πάντως κανένας ψυχολόγος - ψυχίατρος δεν έχει καταφέρει να με διαβάσει (σκεφτείτε απλά ότι έχω και συγγενείς ψυχολόγους - ψυχιάτρους - κτλ...)

υπόψιν έχω άδεια για κυνηγετικό όπλο (ναι πέρασα όλα τα απαραίτητα τεστ) όπως και άδεια για όπλο (ναι πέρασα όλα τα απαραίτητα τεστ)

Ενώ θεωρείς ότι δεν θα έπρεπε να έχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Να κάνεις οικογένεια για να σε προσέχει κάποιος στα γεράματα. Αυτά έλεγαν οι παππούδες, πλέον οι περισσότεροι μόνοι θα πεθάνουμε σε ένα σπίτι ή νοσοκομείο, από γυναίκες το 60% θα έχει χωρίσει, τα παιδιά θα βαριούνται, δεν θα ξέρουν η θα λείπουν αλλού σε δικό τους σπίτι σε εργασία σε εξωτερικό. 

Βασικά οι παππούδες έλεγαν να κάνεις οικογένεια για να μη μας φάνε οι Τούρκοι... και οι πιο "επαναστάτες" έλεγαν να κάνεις οικογένεια για να πάρουμε πίσω την Πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, NickTG είπε

Απαραίτητα όχι αλλά πάντα μπορούν να βοηθήσουν. 

Ενώ θεωρείς ότι δεν θα έπρεπε να έχεις? 

Αν θεωρούσα ότι δεν έπρεπε να έχω θα τα είχα παραδώσει πρώτος εγώ από μόνος μου δεν θα περίμενα να το πει ο αρμόδιος γιατρός ψυχολόγος-ψυχίατρος

ευτυχώς στα 49 μου χαίρω άκρας υγείας και σωματικής και ψυχικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...