Προς το περιεχόμενο

Τελικά υπάρχουν άνθρωποι που ζουν τόσο μόνοι;


papoys1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, ikorolis said:

Αν θεωρούσα ότι δεν έπρεπε να έχω θα τα είχα παραδώσει πρώτος εγώ από μόνος μου δεν θα περίμενα να το πει ο αρμόδιος γιατρός ψυχολόγος-ψυχίατρος

ευτυχώς στα 49 μου χαίρω άκρας υγείας και σωματικής και ψυχικής

ΟΚ, απλά έτσι όπως το έγραψες φάνηκε λίγο περίεργο, τουλάχιστον σε μένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 248
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Αν θεωρούσα ότι δεν έπρεπε να έχω θα τα είχα παραδώσει πρώτος εγώ από μόνος μου δεν θα περίμενα να το πει ο αρμόδιος γιατρός ψυχολόγος-ψυχίατρος

ευτυχώς στα 49 μου χαίρω άκρας υγείας και σωματικής και ψυχικής

Δεν το λέω για σένα. Αλλά ξερεις πολλούς τρελούς που να γνωρίζουν ότι είναι τρελοί ? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Βασικά οι παππούδες έλεγαν να κάνεις οικογένεια για να μη μας φάνε οι Τούρκοι... και οι πιο "επαναστάτες" έλεγαν να κάνεις οικογένεια για να πάρουμε πίσω την Πόλη.

Ίσως στην δική σου οικογένεια ή τόπο τα έλεγαν τα συγκεκριμένα, σε εμάς έλεγαν αυτό που έγραψα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπόρεσα να διαβάσω όλο το νήμα...

Μόνο μια σκέψη: Αν κάποιος έχει 500 φίλους πρέπει να είναι πολύ μόνος...

Και κάτι άλλο: Η δική μου γενιά ΔΕΝ μεγάλωσε με το ιδανικό της διασκεδασης και της χαλάρωσης. Η ευτυχία, ή τελος πάντων η ισορροπία, έρχεται μέσα από την επιτυχία σε στόχους (όχι μόνο οικονομικούς) και πάντα σε όλα με μέτρο (και στην διασκέδαση).

Το "να περνάω καλά" που ακούω τα τελευταία 30 χρονια γύρω μου έχει φέρει μεγάλη ζημιά.

Και αν κάποιος επιλέγει να μην βρεί σύντροφο (μέ όλες τις αναγκαίες υποχωρήσεις) δεν του φταίω σε τίποτα αν πεθάνει σαν σκυλί... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, Zerg13 είπε

Φιλικα, το εχω ξανακουσει απο εναν αρκετα αγενη και νευρικο ανθρωπο.

Τον Σοπενχάουερ εννοείς; ^_^

Αναφορά σε κείμενο

Η συμπάθεια του περιοριζόταν κυρίως στα ζώα και όχι στους ανθρώπους, επέλεξε την μοναχικότητα από πεποίθηση και για λόγους αυτοπροστασίας.

https://www.nostimonimar.gr/schopenhauer-philosophy/

Η μοναχικότητα είναι στάση, η μοναξιά κατάσταση.

16 ώρες πριν, The_Judas είπε

δεν είναι οικονομικο ζήτημα η μοναξιά.

Διαφωνώ κάθετα με το παραπάνω. Ο βασικός παράγοντας της κοινωνικοποίησης είναι το οικονομικό, είτε ως προϋπόθεση είτε ως σκοπός. Καθορίζει το είδος της κοινωνικοποίησης, τόσο ποσοτικά όσο και ποιοτικά. Και με τον όρο "κοινωνικοποίηση" εννοώ την παρέα, όχι τη φιλία, κι έχουν χαθεί πολλά άτομα από τις παρέες τους λόγω της οικονομικής κρίσης, εθνικής και ιδιωτικής.

16 ώρες πριν, The_Judas είπε

οι παππούδες μας πολέμησαν στον β ππ , έζησαν μέσα σε κακουχίες , έκαναν παρέες , οικογένειες και 3-4 παιδιά...

Αυτό θα πρέπει να το εξετάζουμε μέσα στο τότε κοινωνικοοικονομικό πλαίσιο. Τότε, και να σου πέθαιναν 2~3 παιδιά, δεν έτρεχε κάστανο. Άσε που, τα οικονομικά κριτήρια ήταν πολύ διαφορετικά και πολύ πιο κοντά στα ουσιώδη. Άλλωστε, δε βγήκαμε και εντελώς αλώβητοι από τις τότε κακουχίες. Οι συνέπειες κάποιων από αυτές, μας ταλανίζουν ως λαό μέχρι και σήμερα.

Συμφωνώ με την τελευταία φράση σου ως προς τις φιλίες. Η φιλία αντιστοιχεί στον έρωτα ενώ η παρέα στο γάμο.

 

Επεξ/σία από MastroGiannis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NickTG

Ισως αυτοί να είναι μερικοί από τους λόγους που οι γυναίκες αρχίζουν να είναι λιγότερες στον πληθυσμό όπως ανέφερε κάποιος παραπάνω... :D :D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμ ειδες κατι τετοιες φαιδροτητες -φιλικα παντα- μοστραρονται κ η προοδος ειναι σημερα παντού γυρω σας δειτε τη.

Δεν είπε κανείς οτι δε γινονταν ασχημα πραματα αλλα μεχρι να φτασουμε απτο ενα ακρο στο αλλο κ να αγνοουμε τον βιολογικό μας ρόλο στο τελος εχει μια μεγάλη απόσταση κ σίγουρα δεν ειναι κατακτηση ελευθεριας αλλα μαζικη παρακρουση κ υπερπροβολη του εγω.

Θελω να κανω Καριερα σου λεει η αλλη/ος λες κ ο προορισμος του ανθρώπου ειναι να βγαζει λεφτα για κάποιον αλλο 8 10 12 ωρες τη μερα καρφωμένος σε ενα γραφείο κ να μη βλεπει ουτε τον ήλιο (μετα εχεις ελλειψη βιτ D..) Κατσε να κοιτας το λογαριασμο σου στα 70 σου κ να σου δινει χαρα.Νουμερακια στο ebanking τι ευδαιμονία.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, magicnumbers said:

 

Εμ ειδες κατι τετοιες φαιδροτητες -φιλικα παντα- μοστραρονται κ η προοδος ειναι σημερα παντού γυρω σας δειτε τη.

Δεν είπε κανείς οτι δε γινονταν ασχημα πραματα αλλα μεχρι να φτασουμε απτο ενα ακρο στο αλλο κ να αγνοουμε τον βιολογικό μας ρόλο στο τελος εχει μια μεγάλη απόσταση κ σίγουρα δεν ειναι κατακτηση ελευθεριας αλλα μαζικη παρακρουση κ υπερπροβολη του εγω.

Θελω να κανω Καριερα σου λεει η αλλη/ος λες κ ο προορισμος του ανθρώπου ειναι να βγαζει λεφτα για κάποιον αλλο 8 10 12 ωρες τη μερα καρφωμένος σε ενα γραφείο κ να μη βλεπει ουτε τον ήλιο (μετα εχεις ελλειψη βιτ D..) Κατσε να κοιτας το λογαριασμο σου στα 70 σου κ να σου δινει χαρα.Νουμερακια στο ebanking τι ευδαιμονία.

Δεν υπαρχει μονο ΕΝΑ μονοπατι που πρέπει να αλολουθουμε ντε και καλα σ'αυτη τη ζωη. Κι αυτο ελειπε κιόλας, ετος 2021!

Σε αλλες αρεσει να κανουν 1, 2, 7 παιδια και η ζωη τους ολη να περιστρεφεται γυρω απ' αυτο. 

Σε αλλες μας αρεσει κατι αλλο, πες το καριέρα, πες το περισσότερο χρημα στον λογαριασμο, πες το περισσοτερη ελευθερια κινησεων, πες το λιγοτερες ευθύνες, πες το οπως θες. 

Κανενας δεν χρειαζεται να λογοδοτησει σε κανεναν. Πορευομαστε με τις επιλογες μας. Το ιδανικο ειναι να βρουμε και σύντροφο με παρομοιο σκεπτικο και να συνεχίσουμε μαζι την πορεια μας. 

 

  • Like 7
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Δεν υπαρχει μονο ΕΝΑ μονοπατι που πρέπει να αλολουθουμε ντε και καλα σ'αυτη τη ζωη. Κι αυτο ελειπε κιόλας, ετος 2021!

Σε αλλες αρεσει να κανουν 1, 2, 7 παιδια και η ζωη τους ολη να περιστρεφεται γυρω απ' αυτο. 

Σε αλλες μας αρεσει κατι αλλο, πες το καριέρα, πες το περισσότερο χρημα στον λογαριασμο, πες το περισσοτερη ελευθερια κινησεων, πες το λιγοτερες ευθύνες, πες το οπως θες. 

Κανενας δεν χρειαζεται να λογοδοτησει σε κανεναν. Πορευομαστε με τις επιλογες μας. Το ιδανικο ειναι να βρουμε και σύντροφο με παρομοιο σκεπτικο και να συνεχίσουμε μαζι την πορεια μας. 

 

Μια διαρκης εφηβεια δηλαδη.Συμφωνοι,το ταμειο ποιο ειναι γιατι προσωπικα στην τρισχιλιοστη μπυρα καπου βαρεθηκα🤐

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, magicnumbers said:

Μια διαρκης εφηβεια δηλαδη.Συμφωνοι,το ταμειο ποιο ειναι γιατι προσωπικα στην τρισχιλιοστη μπυρα καπου βαρεθηκα🤐

Αν παρομοιάζεις την ελευθερια κινήσεων με εφηβεια και μπύρες τοτε λογικο να βαρεθηκες ;) κανεις λαθακι να υποθετεις κατι τετοιο για αλλους ανθρωπους που δεν ξερεις. 

(δεν πειραζει να μην θες να καταλαβεις, αλλα επρεπε να δωσω και μια αλλη οπτικη, δεν κανουν ολοι οι άνθρωποι τις ίδιες επιλογες) 

Επεξ/σία από *nenya*
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Δεν υπαρχει μονο ΕΝΑ μονοπατι που πρέπει να αλολουθουμε ντε και καλα σ'αυτη τη ζωη. Κι αυτο ελειπε κιόλας, ετος 2021!

Σε αλλες αρεσει να κανουν 1, 2, 7 παιδια και η ζωη τους ολη να περιστρεφεται γυρω απ' αυτο. 

Σε αλλες μας αρεσει κατι αλλο, πες το καριέρα, πες το περισσότερο χρημα στον λογαριασμο, πες το περισσοτερη ελευθερια κινησεων, πες το λιγοτερες ευθύνες, πες το οπως θες. 

Κανενας δεν χρειαζεται να λογοδοτησει σε κανεναν. Πορευομαστε με τις επιλογες μας. Το ιδανικο ειναι να βρουμε και σύντροφο με παρομοιο σκεπτικο και να συνεχίσουμε μαζι την πορεια μας. 

 

Όπως είναι φανερό (και φαίνεται και στο παραπάνω post) αυτό που έχει επικρατήσει σήμερα (καλώς ή κακώς) είναι μια καθαρά ατομοκεντρική άποψη. Άμεσο και φυσιολογικό αποτέλεσμα αυτού είναι η μοναξιά. 

Όμως όταν σφίγγουν τα πράγματα καταλαβαίνουμε ότι δεν υπάρχουμε χωρίς τους άλλους όσα νούμερα και να γράφει ο λογαριασμός της τράπεζας. Άρχισε να φαίνεται αυτό με τον COVID19.

Δεν αρκεί να περνάμε καλά, να έχουμε "ελευθερία", και να χαλαρώνουμε...

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Αν παρομοιάζεις την ελευθερια κινήσεων με εφηβεια και μπύρες τοτε λογικο να βαρεθηκες ;) κανεις λαθακι να υποθετεις κατι τετοιο για αλλους ανθρωπους που δεν ξερεις. 

Ε δε μενει κ κατι αλλο..Γιολο εγω κ μονο.Δε θες μπυρες βαλε ενα πορσε καρερα διθεσιο, η ενα ζευγαρι μανολο μπλανικ.Οκ σεβαστο στο επακρο κ γουστο μας κ καπελο μας.Απλα το αφηγημα αυτο δεν με πειθει οσο πλασαρεται οτι πρεπει να πειθει..καταλαβες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, magicnumbers said:

Ε δε μενει κ κατι αλλο..Γιολο εγω κ μονο.Δε θες μπυρες βαλε ενα πορσε καρερα διθεσιο, η ενα ζευγαρι μανολο μπλανικ.Οκ σεβαστο στο επακρο κ γουστο μας κ καπελο μας.Απλα το αφηγημα αυτο δεν με πειθει οσο πλασαρεται οτι πρεπει να πειθει..καταλαβες.

Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι κανένας δεν χρειαζεται να πεισει κανεναν. 

Σεβασμο στις επιλογες του καθενος, αυτο λεω. Δεν υπαρχει μονο μια επιλογη. Δεν ειναι η μια ανωτερη της αλλης διοτι εξαρτάται και απ'τον χαρακτηρα μας κλπ. 

(Επισης: οσο εγωιστικη ειναι η δικη μου επιλογή αλλο τοσο εγωιστικη μπορει να ειναι και η επιλογη της τεκνοποιησης γιατι 'πρεπει να συνεχιστει το ονομα, τα μαγικα γονιδια γουατεβα, για να εχω τα παιδιά μου στα γεραματα' -μονο που αυτό κανεις δεν μπορει να το εγγυηθει- και άλλα πολλα.) 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Και αν κάποιος επιλέγει να μην βρεί σύντροφο (μέ όλες τις αναγκαίες υποχωρήσεις) δεν του φταίω σε τίποτα αν πεθάνει σαν σκυλί... 

Τουλάχιστον θα έχει ζήσει σαν άνθρωπος, δηλαδή, με σεβασμό προς το συνάνθρωπο. Το να τα βρούμε με τον εαυτό μας και να υπερβούμε τον υπαρξιακό μας φόβο, έχει πάντα θετικό κοινωνικό αντίκτυπο και είναι ατομική υποχρέωση όλων μας.

Έχεις σκεφτεί ποτέ το κίνητρο πίσω από την επιθυμία της συντροφικότητας που θέτεις παραπάνω; Μήπως είναι το ιδιοτελές: "Ένας σύντροφος να με εξυπηρετεί μέχρι να πεθάνω";

Έχεις σκεφτεί ως τι θα πεθάνει ο/η σύντροφός σου όταν εσύ θα έχεις πεθάνει και το πώς θα έχει ζήσει μέχρι τότε;

Αν κοιτάξεις γύρω σου, θα δεις πολλούς ανθρώπους (παιδιά, συζύγους κτλ) που έζησαν σαν σκυλιά για να πεθάνουν οι άλλοι σαν άνθρωποι. Και μετά από αυτό, έμειναν σαν αδέσποτα σκυλιά.

Επίσης, οι "αναγκαίες υποχωρήσεις" σε μια σχέση, έχουν να κάνουν σχεδόν πάντα με αδυναμίες που δεν έχει γίνει προσπάθεια να ξεπεραστούν. Δεν προκύπτει ποτέ κάτι ισχυρό από την ένωση αδυναμιών.

16 ώρες πριν, adi32 είπε

Ένα προηγμένο κράτος θα πρέπει να καθιερώσει ένα σύστημα υγείας το οποίο θα ελέγχει μια φορά το χρόνο όλους υποχρεωτικά  σε θέματα υγείας σωματικής και ψυχολογικής. 

Το κράτος, και σε έλεγχο ΚΤΕΟ σε υποχρεώνει αλλά φροντίζει ταυτόχρονα ο δρόμος σου να έχει μόνιμα λακκούβες. Η πρόληψη είναι το ζητούμενο κι όχι η θεραπεία, αλλά αυτή η προσέγγιση δεν βοηθάει στο ΑΕΠ.

Το 1991, από τους γνωστούς που ρωτούσα, οι μισοί σπούδαζαν διοίκηση επιχειρήσεων και οι άλλοι μισοί ψυχολογία. Φαντάζομαι, καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...