Προς το περιεχόμενο

Freedom Pass


zimdim38

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα σήμερα να βγάλω εισιτήριο για ΚΤΕΛ, μόλις είδε το κινητό με ρώτησε αν θα πληρώσω με Freedom Pass (έκανα το λάθος να πω ναι) και μετά ξεκίνησε μια μίνι ανάκριση για το αν είμαι 25 και ποια χρονιά έχω γεννηθεί κλπ... Μέχρι και ταυτότητα ήθελε να δει. Μετά από ένα τηλέφωνο που έκανε τελικά το δέχτηκε, με το ζόρι απ' ό,τι φαινόταν, και έγινε κανονικά η συναλλαγή. Πάνε καλά; Γιατί τους ενδιαφέρει αυτό; Μου φαίνεται ο καθένας θα κάνει ό,τι γουστάρει, σίγουρα κάποιοι δεν θα το δέχονται για δικούς τους άκυρους λόγους και θα δημιουργηθούν προβλήματα επειδή δεν μπορούν να καταλάβουν ότι δουλεύει σαν κανονική κάρτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

🤦

Ότι να ναι. Δεν έπρεπε να δώσεις τπτ και απλά να έλεγες "από την ώρα που την έχω, σημαίνει ότι την δικαιούμαι". Βέβαια αναλόγως την υπομονή και από μεριά σου για να το τραβήξεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το φοιτητικό πάσο είχα μαζί ούτως ή άλλως που ισχύει για 1 μήνα ακόμα, αλλά το θέμα ξεκίνησε για το Freedom Pass, και γι' αυτό μου έκανε εντύπωση. Θα εξηγούσα τι και πώς αν το συνέχιζε, ευτυχώς πέρασε κανονικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά ήθελα να κάνω μια ερώτηση για το freedom pass viva wallet πως λειτουργεί έχω ενεργοποιήσει την κάρτα κανονικά και κωδικούς και δεν με αφήνει να κάνω αγορές μέσω στο ίντερνετ.μπορει να μου να με βοηθήσει καποιοσ? 

Πως λειτουργεί και που μπορώ να το χρησιμοποιήσω .

Και κάτι άλλο όταν ζητάνε ονοματεπώνυμο σε κάποια αγορά μέσο της κάρτας αυτής τι όνομα βάζετε γράφεται freedom pass η το όνομα σας γιατί η κάρτα πάνω δεν έχει όνομα και ζητάει όνομα κάρτας 

Επεξ/σία από Mary998
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Mary998 said:

Πως λειτουργεί και που μπορώ να το χρησιμοποιήσω .

Το Freedom Pass μπορεί να αξιοποιηθεί για αγορές εντός Ελλάδας σε επιχειρήσεις με το σήμα των VISA ή MasterCard που δραστηριοποιούνται στους κλάδους του τουρισμού, πολιτισμού και μεταφορών.

 

Από πού προσπαθείς να αγοράσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Από πού προσπαθείς να αγοράσεις;

zara

1 ώρα πριν, Mary998 είπε

Πως λειτουργεί και που μπορώ να το χρησιμοποιήσω .

https://help.vivawallet.com/el/articles/5405943-πώς-και-πού-μπορώ-να-χρησιμοποιήσω-το-freedom-pass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2021 στις 7:41 ΠΜ, panagiotis1988 είπε

Εγώ που είμαι 33 δικαιούμαι τίποτα ή τσάμπα το έκανα;

περιμενω και εγω μπας και δωσει και σε μας κατι αλλα δε βλεπω φως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2021 στις 2:17 ΜΜ, Theodore97 είπε

Καλησπέρα παιδιά, εγώ έχω το εξής θέμα. Μου ήρθε το μαιλ από τη βιβα ότι η κάρτα μου είναι έτοιμη. Πήγα να κάνω την εγγραφή και την ταυτοποίηση μέσω gov διότι μου έλειπαν κάποια στοιχεία και λέει ότι ο αριθμός μου κ το μαιλ μου είναι ήδη εγγεγραμμένα. Στο παρελθόν ποτέ δεν είχα χρησιμοποιήσει την εν λόγω εφαρμογή. Ξέρει κανείς τίποτα σχετικά με αυτό? 

Αναφερεσαι στο gov ή στο viva (περι ταυτοποιησης). Αν στο 2ο, ακολουθεις το λινκ και δεν κανεις εγγραφη μεσα απο το site της viva. Προφανως εχουν ηδη τα στοιχεια σου και εσυ μονο κωδικο πρεπει να ορισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πως κάνετε ανέπαφη συναλλαγή σε pos με τη κάρτα στο κινητό σας γνωρίζετε; Γιστι ήθελα να τη χρησιμοποιήσω σε ένα ξενοδοχείο κ δεν ήξερα πως δε μπορούσα και το πλήρωσα κανονικά. (Πληρώνες στο κατάλυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Dimitradim1278 είπε

Παιδιά πως κάνετε ανέπαφη συναλλαγή σε pos με τη κάρτα στο κινητό σας γνωρίζετε; Γιστι ήθελα να τη χρησιμοποιήσω σε ένα ξενοδοχείο κ δεν ήξερα πως δε μπορούσα και το πλήρωσα κανονικά. (Πληρώνες στο κατάλυμα

Πρεπει να το προσθεσεις στο google pay. Αν δεν κανω λαθος, η εφαρμογη εχει κατευθειαν επιλογη. Δοκιμασε να το πατησεις να δεις αν θα σου ανοιξει στο κινητο ή play store για κατεβασμα. Αλλιως, κατεβαζεις απο εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγω που προσπαθησα να κλεισω ακτοπλοικα σε ταξιδιωτικο γραφειο, δε δεχοταν το pos τη συναλλαγη με google pay. Ειχα προσπαθησει και πριν μερικες μερες αλλά τίποτα. Τελικά έβαλε όμως ο τύπος εκεί τα στοιχεία της κάρτας στο pos πάνω και έγινε η συναλλαγή κανονικά. Άρα υπάρχει και αυτή η επιλογή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,ως γνωστό στις κατηγορίες του freedom pass αναγράφεται και η διαμονή. Ωστόσο σε όσο όλα τα ξενοδοχεία - ενοικιαζομενα που έχω πάρει μέχρι τώρα δεν έχουν πρόθεση να δεχτούν το freedom pass. Τι γίνεται που θα το εξαργυρωσουμε τέλος πάντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σήμερα κατάφερα να παρω τα 150 ευρω του freedom pass μεσο της alpha bank αλλα το κινητο μου δεν διαθέτει nfc τεχνολογία για να χρησιμοποιήσω το wallet της τράπεζας αλλα και οποιοδήποτε αλλο wallet για ανέπαφη συναλλαγή. Μπορώ να βγάλω κανονική καρτα για ανέπαφες συναλλαγές με POS  για το συγκεκριμένο θέμα στην τράπεζα.?? Η υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για ανέπαφες συναλλαγές με κινητά που δεν έχουν το NFC ??

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων!!

Επεξ/σία από Antwnarws44
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είναι πρωτοφανές φαινόμενο στα χρονικά του φόρουμ να έχουν ανοιχτεί τόσα τόπιξ για το ίδιο ακριβώς θέμα.

Κάποιος θα έπρεπε να τα μετρήσει και να καταγραφεί σαν ρεκόρ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...