Προς το περιεχόμενο

Το WhatsApp δοκιμάζει σύστημα κρυπτογράφησης για τα cloud αντίγραφα ασφαλείας


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ώρα οι δοκιμές εστιάζονται στην Android έκδοση της εφαρμογής.

Οι συζητήσεις chat μέσω WhatsApp έχουν ήδη κρυπτογράφηση end-to-end και σύντομα την ίδια κρυπτογράφηση θα έχουν και τα cloud αντίγραφα ασφαλείας, όπως επισημαίνει η ιστοσελίδα WABetaInfo. Η τελευταία beta έκδοση του WhatsApp για Android 2.21.15.5 περιλαμβάνει κρυπτογράφηση end-to-end ώστε οι χρήστες να μην ανησυχούν για το αν κάποιος hacker διαβάσει το ιστορικό συνομιλιών τους.

Υπάρχουν όμως κάποιοι περιορισμοί. Οι χρήστες θα πρέπει να δημιουργήσουν έναν ξεχωριστό κωδικό πρόσβασης για την επαναφορά των αντιγράφων ασφαλείας και δεν θα μπορούν να τα επαναφέρουν στην περίπτωση που χάσουν το τηλέφωνό τους και ταυτόχρονα ξεχάσουν αυτόν τον κωδικό. Εναλλακτικά, θα μπορούν να δημιουργήσουν ένα κλειδί κρυπτογράφησης 64-ψηφίων, αλλά και πάλι η επαναφορά θα είναι αδύνατη αν οι χρήστες δεν μπορούν να θυμηθούν αυτό το κλειδί.

Δεν είναι βέβαιο ότι το WhatsApp θα φέρει τα ασφαλή αντίγραφα ασφαλείας cloud με την επόμενη σταθερή έκδοση. Είναι επίσης ασαφές εάν όλοι όσοι χρησιμοποιούν την beta έκδοση έχουν τις ίδιες λειτουργίες αντιγράφων ασφαλείας.

Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για ένα βήμα μπροστά. Το WhatsApp μόλις άρχισε να δοκιμάζει συγχρονισμό πολλαπλών συσκευών που δεν εξαρτάται από τη σύνδεση του τηλεφώνου. Αυτά τα κρυπτογραφημένα αντίγραφα ασφαλείας δεν φαίνεται να είναι διαθέσιμα σε όλες τις συσκευές, αλλά θα μπορούσαν να αποδειχθούν καθησυχαστικά καθώς οι άνθρωποι εξαρτώνται όλο και περισσότερο από το WhatsApp σε όλα τα gadget τους για συνομιλούν με φίλους και συγγενείς.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

Δεν χρειάζεσαι κρυπτογράφηση σε cloud αντίγραφα ασφαλείας αν αποθηκεύεις τα αντίγραφα ασφαλείας τοπικά. Use signal

image.png.00423085126dde649ba972bc4470b6ae.png

αν χάσεις το κινιτο........ θα σου πω μετα εκτός και αν κάθεσαι και κάνεις backup συνέχεια σε καποιο τοπικό nas χωρίς πρόσβαση στο internet (για να τα κάνεις όλα αυτά βέβαια θα πρέπει να είσαι πολύ σημαντικό πρόσωπο ), + πολυ καλο σαν εφαρμογη το signal αλλα δεν εχω με ποιον να μηλαω απο της 450 επαφες 2 ατομα το εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Dinos_12345 said:

Use signal

Δυστυχώς αυτά δεν είναι διαδεδομένα. Viber και ξερό ψωμί είναι οι περισσότεροι, στον κύκλο μου ούτε το whatsapp δεν έχουν οι πιο πολλοί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το what's up (Google) είναι ικανό να συνεργάζεται με Interpol και αστυνομία. Δεν γλιτώνεις. Τι κρυπτογράφηση και ιστορίες;

Άσε που το messenger έδινε τις απατεώνιες τύπων που έκαναν απάτες με ασφάλειες. Η ασφαλιστική ήξερε για τις συνομιλίες αλλά φυσικά δεν έλεγε τίποτα γιατί είναι παράνομο.

Μην κοροϊδευόμαστε.

Στο Boston marathon χρησιμοποίησαν ps4 chat και έκαναν την "δουλειά" τους. Για αυτό υπήρξε είδηση η Sony θα ακούει τι λέτε κτλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tetrabitos είπε

Το what's up (Google) είναι ικανό να συνεργάζεται με Interpol και αστυνομία. Δεν γλιτώνεις. Τι κρυπτογράφηση και ιστορίες;

Άσε που το messenger έδινε τις απατεώνιες τύπων που έκαναν απάτες με ασφάλειες. Η ασφαλιστική ήξερε για τις συνομιλίες αλλά φυσικά δεν έλεγε τίποτα γιατί είναι παράνομο.

Μην κοροϊδευόμαστε.

Στο Boston marathon χρησιμοποίησαν ps4 chat και έκαναν την "δουλειά" τους. Για αυτό υπήρξε είδηση η Sony θα ακούει τι λέτε κτλπ.

Το What's up είναι της Cosmote, το WhatsApp είναι του Facebook..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
22 ώρες πριν, Black Demis είπε

αν χάσεις το κινιτο........ θα σου πω μετα εκτός και αν κάθεσαι και κάνεις backup συνέχεια σε καποιο τοπικό nas χωρίς πρόσβαση στο internet (για να τα κάνεις όλα αυτά βέβαια θα πρέπει να είσαι πολύ σημαντικό πρόσωπο ), + πολυ καλο σαν εφαρμογη το signal αλλα δεν εχω με ποιον να μηλαω απο της 450 επαφες 2 ατομα το εχουν

Μπορείς να έχεις το signal και στο desktop και να κρατάς και εκεί backup.

Στην τελική, τα chat logs δεν είναι και κάτι ωχ αμάν κι αν τα χάσεις.

Εκτός αν μιλας με παπαράτσι και κατασκόπους και σου μοιράζονται πληροφορίες που πρέπει οπωσδήποτε να διαφυλάξεις 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 24/7/2021 στις 12:05 ΜΜ, Black Demis είπε

αν χάσεις το κινιτο........ θα σου πω μετα εκτός και αν κάθεσαι και κάνεις backup συνέχεια σε καποιο τοπικό nas χωρίς πρόσβαση στο internet (για να τα κάνεις όλα αυτά βέβαια θα πρέπει να είσαι πολύ σημαντικό πρόσωπο ), + πολυ καλο σαν εφαρμογη το signal αλλα δεν εχω με ποιον να μηλαω απο της 450 επαφες 2 ατομα το εχουν

Αν μπορουσα να χασω το κινητο ολοκληρο μαζι θα ηταν ευτυχια.

Ειμαι σε 4 γκρουπ στο whatsapp.

2 της δουλειας 1 οικογενειακο και ενα μιας αλλης δραστηριοτητας.

εχω φτασει να βρω στο κινητο 456!!! μηνυματα σε ενα απογευμα...

θα ηθελα πολυ να τα σβησω ολα , αλλα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2021 στις 8:55 ΜΜ, intensobank είπε

Αν μπορουσα να χασω το κινητο ολοκληρο μαζι θα ηταν ευτυχια.

Ειμαι σε 4 γκρουπ στο whatsapp.

2 της δουλειας 1 οικογενειακο και ενα μιας αλλης δραστηριοτητας.

εχω φτασει να βρω στο κινητο 456!!! μηνυματα σε ενα απογευμα...

θα ηθελα πολυ να τα σβησω ολα , αλλα ....

Αλλαγή νούμερο και ας σε ψάχνουν κάνα μήνα 😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 ώρες πριν, Black Demis είπε

Αλλαγή νούμερο και ας σε ψάχνουν κάνα μήνα 😁😁😁

🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...