Προς το περιεχόμενο

πιστοποιητικό εμβολιασμού (qr code) κρυπτογραφία


acid18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μια πρώτη ανάλυση που έκανα του covid free gr είδα ότι οταν ελέγχει το qr code δεν συνδέεται σε κάποιο σερβερ για να ελέγξει τα δεδομένα. Οπότε όλα τα δεδομένα βρίσκονται μέσα στο qr code, μετά είδα τι περιέχεται μέσα στο qr code και είναι ένα μεγάλο string.

 

Ξέρει κάνεις πως λειτουργεί η κρυπτογράφηση, υπάρχει κάποιο πρωτοκόλο που χρησιμοποιήσαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί; Είσαι αρνητής αντιεμβολιαστής και θες να πλαστογραφήσεις QR για δική σου χρήση ή οικονομικό όφελος αν το διαθέσεις σε 3ους;

άλλο σενάριο για να το ψαχουλέψεις δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, greekfragma είπε

Γιατί; Είσαι αρνητής αντιεμβολιαστής και θες να πλαστογραφήσεις QR για δική σου χρήση ή οικονομικό όφελος αν το διαθέσεις σε 3ους;

άλλο σενάριο για να το ψαχουλέψεις δεν υπάρχει.

Ό,τι να' ναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω ειχα ακριβως την ιδια απορία. Τελικά βρηκα ενα project στο github το οποιο εξηγουσε αρκετα τη διαδικασία και προσπαθησα (με τα μηδαμινα python skills μου) να κανω parse το json που γινονταν τελικα decrypt

Εδω ειναι το script για οποιον θελει να το δοκιμασει (με δυο πιστοποιητικα που το ελεγξα λειτουργησε παντως)

https://github.com/Moto-John/VacdecGR

Επεξ/σία από johnzoro750
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2021 στις 2:22 ΜΜ, greekfragma είπε

Γιατί; Είσαι αρνητής αντιεμβολιαστής και θες να πλαστογραφήσεις QR για δική σου χρήση ή οικονομικό όφελος αν το διαθέσεις σε 3ους;

άλλο σενάριο για να το ψαχουλέψεις δεν υπάρχει.

Γιατί απλά έχω την περιεργεία να δω πως λειτουργεί.

 

ps: Έχω κάνει εμβολιο γιαυτό και έχω το qr code για να κάνω πειράματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελληνικο δεν εχει πληροφορία χρειάζεται ιντερνετι. Λογικα θα παιρνει data απο το dilosi. Ετσι και αλλιως εχει μια show action.

Το ευρωπαικο δε χρειάζεται internet και ειναι με υπογραφή. Αν καταφέρεις να βρεις το κλειδι φτιαχνεις οτι θες.Βεβαια ειναι αδυνατον να το βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2021 στις 3:22 ΜΜ, greekfragma είπε

Γιατί; Είσαι αρνητής αντιεμβολιαστής και θες να πλαστογραφήσεις QR για δική σου χρήση ή οικονομικό όφελος αν το διαθέσεις σε 3ους;

άλλο σενάριο για να το ψαχουλέψεις δεν υπάρχει.

Οχι Απλα δεν συμετέχω σε πειραματικους Εμβολιασμους με την Θέληση μου.
Ευγε στα πειραματόζωα που το κανουν μεγαλο μπραβο που βοηθάνε την επιστημονική κοινότητα να δωσει λυσεις.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...