Προς το περιεχόμενο

Αυξήθηκε η μέση ταχύτητα download/upload στην Ελλάδα εν μέσω πανδημίας


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ότι αυξήθηκε δεν λέει κάτι από μόνο του όταν είμαστε τελευταίοι στην EU. Έργο της ΕΕΤΤ αυτό. Τελευταίοι και καταϊδρωμένοι.

Συνεχίστε τα πανηγύρια, μην σας διακόπτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Thresh είπε

Θα πήγαινα σε 200αρα VDSL με Vodafone (40 ευρώ) από 100αρα (37.5 ευρώ) που είχα 2 χρόνια τώρα, για να ανεβάσω το μέσο όρο, αλλά 15 μέρες είχε λέει "συστημικό θέμα" ο αριθμός μου και δεν ήξεραν πότε θα λυθεί, οπότε με ελαφρά πηδηματάκια την έκανα για 100αρα Wind (29.90)... :(

Απο Forthnet ADSL, πήγα στην Wind μόλις έσκαψαν και έβαλαν δικά της καλώδια και καμπίνες στην γειτονιά μου.Συμβόλαιο 2 χρόνια στα 29.90€, 100 Mbps με 5 ώρες προς όλα τα κινητά και 10 ώρες προς Wind ( Σχεδόν αχρείαστο, ελάχιστοι έχουν Wind κινητό).

Εδώ και λίγους μήνες, ανανέωσα στα 35€ με απεριόριστα προς όλα τα κινητά, δεν μπορούσαν είπαν να κάνουν καλύτερη τιμή, αν κρατούσα το ίδιο συμβόλαιο, θα ήταν στα 33.5€.

Είμαι τυχερός γιατί πιθανότατα παίρνω απο καμπίνα κάπου στα 50 μέτρα.Σχεδόν τερματίζει η γραμμή.

Μίλησα με τεχνικό τους, ευγενικός και επεξηγηματικός, επειδή τον ρώτησα, είπε πως αν αποφασίσω να βάλω το δικό μου modem θα το ρυθμίσει αυτός.Υποτίθεται πως δεν γίνεται μόνο το δικό μου, γιατί η γραμμή είναι VOIP, μόνο και τα 2 μαζί.

Το δικό τους (ZTE) δεν είναι dual band στο Wi-Fi και ίσως με το δικό μου να έχω ακόμα καλύτερη κάλυψη Wi-Fi, σίγουρα θα έχω 2.4Ghz +5 Ghz.Εχω το TP-Link VR 600 και το έχω εκτός 2+ χρόνια.

Πραγματικά το ADSL αντέχεται μόνο αν είσαι κοντά στο ΑΚ και πιάνεις τουλάχιστον 10 Mbps.

Κάθε χρόνο, η ταχύτητα μειώνονταν, απο τα 12-13 είχε φτάσει στα 6.Και έδινα 25€.Στο Wi-Fi κολλούσε αν έμπαινε 2ος η αν ο 1 ήταν σε browsing.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, txcellas είπε

Εμένα εταιρία είναι. Αυτοί μου δώσανε τον κωδικό αλλά για τις εντυπώσεις είπα ότι το κλέβω και ένας μιζερακος εδω..ξενέρωσε!

Για τις εντυπώσεις ξενέρωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, speedman_26 είπε

Εγώ ήμουν στα 100 έδινα 88 το δίμηνο και μετά πήγα σε 50 τώρα μου έκαναν προσφορά στα 36 το μήνα 100αρα. Οπότε δέχτηκα. Για ΟΤΕ μιλάμε 

Και εγώ είχα αναβαθμίσει στα 100mbps το 2019 και πρόσφατα έκανα 24μηνο συμβόλαιο στα 36€ όπως και εσύ.

5 ώρες πριν, pao13 είπε

και αυτή είναι όλη η Ελλάδα !

elladas-geophysikos-143.jpg

Αθήνα + Θεσσαλονίκη = Η μισή Ελλάδα. Μετά πέφτει απότομα ο πληθυσμός κάθε πόλης, με μόλις την Πάτρα, το Ηράκλειο, την Λάρισα και τον Βόλο να έχουν πάνω από 100 χιλιάδες κατοίκους. Αν είχαμε μερικές πόλεις των 300-500 χιλιάδων αντί για δεκάδες κωμοπόλεις και εκατοντάδες χωριά, θα ήταν καλύτερα τα πράγματα από άποψη υποδομών.

24 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Πραγματικά το ADSL αντέχεται μόνο αν είσαι κοντά στο ΑΚ και πιάνεις τουλάχιστον 10 Mbps.

Κάθε χρόνο, η ταχύτητα μειώνονταν, απο τα 12-13 είχε φτάσει στα 6.Και έδινα 25€.Στο Wi-Fi κολλούσε αν έμπαινε 2ος η αν ο 1 ήταν σε browsing.

 

Το 2008 έπιανα 17mbps, το 2009 έπιανα 13mbps, το 2011 είχε πέσει στα 8mbps. Μεγαλύτερη κοροϊδία από το έως 24mbps δεν έχει ξαναυπάρξει.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στη  καραντίνα κατάφερα και ασχολήθηκα με το εσωτερικό μου δίκτυο. 5 υπολογιστές ο ένας ασυρματος, τηλεόραση stream και 4 κινητά. Παρόλο που η γραμμή ήταν 50ρα το δίκτυο μπούκωνε. Τα έβαλα όλα σε gigabit και από τότε όλα οκ. Το πρόβλημα ήταν εσωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά αυξήθηκε λογο των νέων συνδέσεων vdsl 50,100 και 200 ,

σαφώς και οσοι έχουν adsl δεν θα δουν ποτέ ασπρη μέρα.

Επεξ/σία από makis269
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, busellatos είπε

Σου έχω ένα US ROBOTICS 33.6 kbps  μουρλια ! να το βάλεις παράλληλα να πας στα 0,78 ! απλά να μην σε παίρνουν τηλέφωνο ταυτόχρονα 😁

(2) Πώς ήταν να μεγαλώνεις τη δεκαετία του ‘90 - YouTube

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, greengr21 είπε

επίσης οι Έλληνες είναι γύφτοι και δεν δίνουν 5-10 ευρώ παραπάνω να αναβαθμιστεί η γραμμή τους χαχαχα

Δεν περισσευουν σε ολους....γυφτοι ειναι αυτοι που δινουν μισθους και συνταξεις πεινας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

adsl ειναι αχρηστη υπηρεσια αφου οσο περνανε τα χρονια ακομα και οι ιστοσελιδες γινοται πιο ''βαριες''. πρεπει να την κρατησουν μονο για την VOIP τηλεφωνια για οσες γραμμες δεν θελουν ιντερνετ και να δωσουν κανεναν φραγκο παραπανω οι εταιριες να αναβαθμισουν και το τελευταιο καφαο ανα την ελλαδα για να ερθει τουλαχιστουν η υπηρεσια VDSL παντου. 10 χρονια στο ινσομνια ακομα βλεπω πολυ κοσμο με συνδεσεις 5-6-7 mbps

πλεον με τα απεριοστα DATA που προωθουν στη κινητη παιρνεις ενα 4G HUB και κανεις την δουλεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Thresh said:

Θα πήγαινα σε 200αρα VDSL με Vodafone (40 ευρώ) από 100αρα (37.5 ευρώ) που είχα 2 χρόνια τώρα, για να ανεβάσω το μέσο όρο, αλλά 15 μέρες είχε λέει "συστημικό θέμα" ο αριθμός μου και δεν ήξεραν πότε θα λυθεί, οπότε με ελαφρά πηδηματάκια την έκανα για 100αρα Wind (29.90)... :(

Είσαι ικανοποιημένος απ τη Wind? Την χειρότερη γνωμη έχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κέντρο Αθήνας και πιάνω 1,1 Mbps στην καλύτερη, δεν υπάρχει η επιλογή 100άρας από κανέναν πάροχο. Απλά ντροπή!
Δίπλα στην τροχαία αθηνών και σε μεγάλο κέντρο διαλογής των Ελ.Τα. :(

Επεξ/σία από LiosAlfa308
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...