Προς το περιεχόμενο

Μια βοήθεια και σε μένα όποιος μπορεί


antreasM77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα και εγώ να ζητήσω την γνώμη σας και τις απόψεις σας σχετικά με ένα νεο desktop που θέλω να στήσω. Τα τελευταία 10 χρόνια είχα επαφή μόνο με laptops τα οποία δεν με εξυπηρετούν πλέον. Η χρήση του θα ειναι κυρίως χρήση ίντερνετ, απλά πολλά ενεργά tabs (με κάποια κάπως ''βαριά'') και θα λειτουργεί πάνω απο 10 ώρες ημερησίως . 

Ξέρω οτι μπορώ να κάνω την δουλειά μου με σχετικά μικρό κόστος, απλά επειδή δεν αγοράζω κάθε μέρα pc, ούτε έχω σκοπό να ψάχνομαι για αναβαθμίσεις, σκέφτηκα να επενδύσω λίγα χρήματα παραπάνω για να πάρω κάτι καλύτερο και παράλληλα να σκιπάρω το ps5 και να παίξω fifa 2022 σε pc :) 

Έχω παρατήσει το σπορ και δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις, επομένως πάω με ότι διαβάζω δεξιά και αριστερά στο φόρουμ εδώ και ότι συζητάω με φίλους και ότι ξέρουν. 

Απο καταστήματα, δεν τσέκαρα σκρουτζομάγαζα, θα τα πάρω μισα μισα απο msystems και πλαίσιο για να έχω και τις εγγυήσεις αν χρειαστεί κάτι. Προφανώς και δεν με νοιάζουν τα rgb λαμπάκια κτλ, σε κλειστό cosmos rc1000 θα τα βάλω μέσα.

Σας παραθέτω τα κομμάτια, όποιος έχει διάθεση, ας πει μια γνώμη. 

cpu: AMD CPU Ryzen 9 5900X - 559€ Τελευταία φορά που έστησα pc έπαιρνες μόνο intel, τους άλλους δεν τους ακουμπούσες αλλά για κάποιο λόγο, σχεδόν όλοι μου είπαν να πάω σε amd 

cpu cooler: εδώ δεν έχω ιδέα πόσα χρήματα να δώσω, ούτε τι να επιλέξω

mb: MSI MAG X570 Tomahawk WiFi - 229€ : Άπειρες επιλογές στις μητρικές και χάθηκα εντελώς, δεν ξέρω τι παραπάνω μπορεί να μου προσφέρει μια πιο ακριβή

ram: Corsair Vengeance RGB PRO SL 32GB DDR4 3600MHz CL18 - 225€ : Κι εδώ πολλές διαφορετικές επιλογές σε φαινομενικά ανάλογες μνήμες, ανάμεσα σε 32 cl16 στα 212 και αυτές, για 13 ευρώ διαφορά καλά δεν κάνω να πάω εκεί; 

vga: Gigabyte VGA GeForce RTX 3060 Elite V2 - 699€ : Εδώ ότι και να πάρω, ξέρω οτι είναι απάτη και οτι πληρώνω υπεραξία, αλλά δεν βλέπω κανέναν τρόπο να πέσουν σύντομα οι τιμές. Είχα σταμπάρει μια 2060 6gb στα 599 απο msystems, έπεσε στα 519 αλλά έλουσα και εξαφανίστηκαν. Αυτήν την βλέπω και ετοιμοπαράδοτη απο πλαίσιο, νομίζω είναι decent επιλογή αλλά ξεστραβώστε με γιατί επαναλαμβάνω δεν έχω ιδέα. 

ssd: Samsung 250GB NVMe SSD 980 Pro Series M.2 PCI-Express - 73€ : Μόνο για τα windows 

2o ssd: Samsung 500GB SSD 870 Evo Series 2.5 SATA III - 70€ : για όλα τα υπόλοιπα

p/s: Τροφοδοτικά έχω 2-3 επιλογές απο spares φίλων, υπάρχει ένα platinum 850 (δεν θυμάμαι άλλα στοιχεία) ή ένα coolermaster m2 silent pro 1500αρι το οποίο θα ναι λίγο υπερβολή όμως

os: Σκέφτηκα μήπως αγόραζα μια άδεια windows 10 για να πάρω και την δωρεάν αναβάθμιση στα 11, αλλά δεν ξέρω τι παίζει, βλέπω τιμές απο 10 ευρώ έως 100-120, τι διαφορές μπορεί να έχουν η μία άδεια απο την άλλη για να έχουν τόση διαφορά; 

Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ, όποιος έφτασε μέχρι εδώ και δώσει τα φώτα του, τον ευχαριστώ για τον χρόνο του.

Επεξ/σία από antreasM77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, antreasM77 είπε

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα και εγώ να ζητήσω την γνώμη σας και τις απόψεις σας σχετικά με ένα νεο desktop που θέλω να στήσω. Τα τελευταία 10 χρόνια είχα επαφή μόνο με laptops τα οποία δεν με εξυπηρετούν πλέον. Η χρήση του θα ειναι κυρίως χρήση ίντερνετ, απλά πολλά ενεργά tabs (με κάποια κάπως ''βαριά'') και θα λειτουργεί πάνω απο 10 ώρες ημερησίως . 

Ξέρω οτι μπορώ να κάνω την δουλειά μου με σχετικά μικρό κόστος, απλά επειδή δεν αγοράζω κάθε μέρα pc, ούτε έχω σκοπό να ψάχνομαι για αναβαθμίσεις, σκέφτηκα να επενδύσω λίγα χρήματα παραπάνω για να πάρω κάτι καλύτερο και παράλληλα να σκιπάρω το ps5 και να παίξω fifa 2022 σε pc :) 

Έχω παρατήσει το σπορ και δεν παρακολουθώ τις εξελίξεις, επομένως πάω με ότι διαβάζω δεξιά και αριστερά στο φόρουμ εδώ και ότι συζητάω με φίλους και ότι ξέρουν. 

Απο καταστήματα, δεν τσέκαρα σκρουτζομάγαζα, θα τα πάρω μισα μισα απο msystems και πλαίσιο για να έχω και τις εγγυήσεις αν χρειαστεί κάτι. Προφανώς και δεν με νοιάζουν τα rgb λαμπάκια κτλ, σε κλειστό cosmos rc1000 θα τα βάλω μέσα.

Σας παραθέτω τα κομμάτια, όποιος έχει διάθεση, ας πει μια γνώμη. 

cpu: AMD CPU Ryzen 9 5900X - 559€ Τελευταία φορά που έστησα pc έπαιρνες μόνο intel, τους άλλους δεν τους ακουμπούσες αλλά για κάποιο λόγο, σχεδόν όλοι μου είπαν να πάω σε amd 

cpu cooler: εδώ δεν έχω ιδέα πόσα χρήματα να δώσω, ούτε τι να επιλέξω

mb: MSI MAG X570 Tomahawk WiFi - 229€ : Άπειρες επιλογές στις μητρικές και χάθηκα εντελώς, δεν ξέρω τι παραπάνω μπορεί να μου προσφέρει μια πιο ακριβή

ram: Corsair Vengeance RGB PRO SL 32GB DDR4 3600MHz CL18 - 225€ : Κι εδώ πολλές διαφορετικές επιλογές σε φαινομενικά ανάλογες μνήμες, ανάμεσα σε 32 cl16 στα 212 και αυτές, για 13 ευρώ διαφορά καλά δεν κάνω να πάω εκεί; 

vga: Gigabyte VGA GeForce RTX 3060 Elite V2 - 699€ : Εδώ ότι και να πάρω, ξέρω οτι είναι απάτη και οτι πληρώνω υπεραξία, αλλά δεν βλέπω κανέναν τρόπο να πέσουν σύντομα οι τιμές. Είχα σταμπάρει μια 2060 6gb στα 599 απο msystems, έπεσε στα 519 αλλά έλουσα και εξαφανίστηκαν. Αυτήν την βλέπω και ετοιμοπαράδοτη απο πλαίσιο, νομίζω είναι decent επιλογή αλλά ξεστραβώστε με γιατί επαναλαμβάνω δεν έχω ιδέα. 

ssd: Samsung 250GB NVMe SSD 980 Pro Series M.2 PCI-Express - 73€ : Μόνο για τα windows 

2o ssd: Samsung 500GB SSD 870 Evo Series 2.5 SATA III - 70€ : για όλα τα υπόλοιπα

p/s: Τροφοδοτικά έχω 2-3 επιλογές απο spares φίλων, υπάρχει ένα platinum 850 (δεν θυμάμαι άλλα στοιχεία) ή ένα coolermaster m2 silent pro 1500αρι το οποίο θα ναι λίγο υπερβολή όμως

os: Σκέφτηκα μήπως αγόραζα μια άδεια windows 10 για να πάρω και την δωρεάν αναβάθμιση στα 11, αλλά δεν ξέρω τι παίζει, βλέπω τιμές απο 10 ευρώ έως 100-120, τι διαφορές μπορεί να έχουν η μία άδεια απο την άλλη για να έχουν τόση διαφορά; 

Συγνώμη για το μακροσκελές ποστ, όποιος έφτασε μέχρι εδώ και δώσει τα φώτα του, τον ευχαριστώ για τον χρόνο του.

Λοιπόν ας αρχίσουμε από το ότι είναι πάρα πολύ overkill αυτά που θες να πάρεις 

Πες μας monitor και στο περίπου ποτε σκοπεύεις να αλλάξεις αυτό που θα πάρεις τώρα 

Πχ αν είναι να το κρατήσεις μια δεκαετία (αν αντέξει φυσικά ) τότε ναι πήγαινε σε 5900x μη σου πω 5950x 

Αν είναι στα 5χρονια καλύτερα να κοιτούσες κάτι budget και με μικρή κατανάλωση όπως ένας 10400f intel i5 ή σε i7 10700f μαζί με την 3060 , αν και αφού λες ότι δεν αλλάζεις συχνά pc θα πρότεινα να έπαιρνες μια gt 1030 και όταν φτιαξουν οι τιμές βάζεις μια 3070ti/3080/6700xt/6800 

Επίσης το browsing που λες δεν φαίνεται κάτι βαρύ από άποψης gpu όποτε ίσως βόλευε καλύτερα ένα ps5 για games και ένα pc με δυνατό επεξεργαστή με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών ή μια φθηνή 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα Νικ, θενκς για την απάντηση. Έχεις δίκιο, δεν ανέφερα monitors, θα χρησιμοποιήσω 2 dell ανάλυσης 2560x1440 επομένως γι αυτό πήγα σε αυτή την vga σε συνδυασμό αποφυγής και του ps5. 

Δεν έχω σκοπό να το αλλάξω, όποτε χαλάει κάτι, απλά θα το αντικαθιστώ. Ξέρω οτι είναι υπερβολικές οι επιλογές, αλλά νομίζω η σύνθεση αυτή, με βγάζει άνετα για αρκετά χρόνια, γενικά δεν θέλω να ασχολούμαι με αναβαθμίσεις κτλ, άμα πάρω φθηνή vga και μετά περιμένω να πέσουν οι τιμες, θα μείνω στην αναμονή, δεν θα πέφτουν με τίποτα, ίσα ίσα παίζει να γίνει και χειρότερη η κατάσταση, επομένως ας τα δώσω τώρα να ησυχάσω. Έτσι το σκέφτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, antreasM77 είπε

καλησπέρα Νικ, θενκς για την απάντηση. Έχεις δίκιο, δεν ανέφερα monitors, θα χρησιμοποιήσω 2 dell ανάλυσης 2560x1440 επομένως γι αυτό πήγα σε αυτή την vga σε συνδυασμό αποφυγής και του ps5. 

Δεν έχω σκοπό να το αλλάξω, όποτε χαλάει κάτι, απλά θα το αντικαθιστώ. Ξέρω οτι είναι υπερβολικές οι επιλογές, αλλά νομίζω η σύνθεση αυτή, με βγάζει άνετα για αρκετά χρόνια, γενικά δεν θέλω να ασχολούμαι με αναβαθμίσεις κτλ, άμα πάρω φθηνή vga και μετά περιμένω να πέσουν οι τιμες, θα μείνω στην αναμονή, δεν θα πέφτουν με τίποτα, ίσα ίσα παίζει να γίνει και χειρότερη η κατάσταση, επομένως ας τα δώσω τώρα να ησυχάσω. Έτσι το σκέφτομαι

Οπότε ποιο είναι το budget σου για να κοιτάξουμε ένα πολύ δυνατός για να σου βγαλει τουλάχιστον 10 χρονακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω ορίσει συγκεκριμένο budget, υπολόγιζα απ την αρχή απο 1500 έως 2000 με δεδομένο οτι τα 600-700 θα πήγαιναν σε vga. Η σύνθεση που ανέφερα στο αρχικό μήνυμα, βγαίνει κοντά στα 2κ με τα πάντα, εκτός απο τα μόνιτορ, και κουτί+τροφοδοτικό που υπάρχουν ήδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Αντρέα μην πετάς λεφτά σε κάρτες γραφικών τώρα με τέτοιες τιμές. 

Πάρε τον 5700G που θα έρθει με ενσωματωμένα γραφικά και από το 22 βλέπεις για εξωτερική κάρτα.

Αν κατάλαβα σωστά μόνο για ίντερνετ το χρειάζεσαι οπότε δεν θα δεις διαφορές στην λειτουργία είτε ο επεξεργαστής σου κάνει 300€ είτε 3000€

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, antreasM77 είπε

δεν έχω ορίσει συγκεκριμένο budget, υπολόγιζα απ την αρχή απο 1500 έως 2000 με δεδομένο οτι τα 600-700 θα πήγαιναν σε vga. Η σύνθεση που ανέφερα στο αρχικό μήνυμα, βγαίνει κοντά στα 2κ με τα πάντα, εκτός απο τα μόνιτορ, και κουτί+τροφοδοτικό που υπάρχουν ήδη. 

Καλύτερα δυνατό σύστημα με ενσωματωμένη gpu ή gt 1030 και ps5 ώστε να παίζεις άνετα σε 4κ ότι gane βγει για τα επόμενα τουλάχιστον 5 χρόνια (το fifa 22 δεν θα έχει τις νέες τεχνολογίες του στα pc μόνο στα ps5 ,Xbox series) και αν κάποια στιγμή δεις ότι δεν τραβάει άλλο η κάρτα σου αγοράζεις μια των 100-200 σε 2 χρόνια που θα είναι πολύ δυνατότερες και θα σε καλύψουν άνετα 

Το να δώσεις τα λεφτά σε έναν 5950x και μια καλή μητρική και μνήμες και δίσκους το θεωρώ καλύτερο μιας και ο 5950χ θα αργήσει πολύ να ξεπεραστεί αφού έχει 16 cores 32 threads και συχνότητες πάνω από 4ghz all core 

Θα διαφωνήσω με τον φίλο από πάνω διότι ο 5700g δεν θα βγάλει τα χρόνια ενός 5900x ή 5950χ και αφού είπε ο φίλος ότι σκεφτόταν αγορά ps5 καλύτερα για εμένα να αποφύγει apus και να πάει σε πολύ δυνατο cpu και μια gpu που μπορεί να βγάλει hdmi + dp 2k και να μπορεί να παίξει κάνα παιχνίδι τύπου esports 

Για την διαφορά χρημάτων που λες πιο κάτω συμφωνώ και εγώ αλλά αφού θέλει και μπορεί να πάρει κάτι που θα είναι ακριβό και θέλει να του κρατήσει πολλά χρόνια δεν βλέπω λόγο να μην το κάνει και να ξεμπερδεψει 

57 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Φίλε Αντρέα μην πετάς λεφτά σε κάρτες γραφικών τώρα με τέτοιες τιμές. 

Πάρε τον 5700G που θα έρθει με ενσωματωμένα γραφικά και από το 22 βλέπεις για εξωτερική κάρτα.

Αν κατάλαβα σωστά μόνο για ίντερνετ το χρειάζεσαι οπότε δεν θα δεις διαφορές στην λειτουργία είτε ο επεξεργαστής σου κάνει 300€ είτε 3000€

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν με βοηθούσες να καταλάβω το "δεν θα βγάλει τα χρόνια ο 5700G έναντι του 5950x" ίσως να μην σου πρότεινα λανθασμένα.

Πάντως διαφορές στο ίντερνετ με τον 5950 και τον 4650G δεν βλέπω.

Επεξ/σία από nick0lis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nick0lis είπε

Αν με βοηθούσες να καταλάβω δεν θα βγάλει τα χρόνια ο 5700G έναντι του 5950x ίσως να μην σου πρότεινα λανθασμένα.

Πάντως διαφορές στο ίντερνετ με τον 5950 και τον 4650G δεν βλέπω.

Μόνο λόγο πυρήνων του πρότεινα τον 5950 έναντι του 5700 ώστε να βγάλει όσο περισσότερο χρόνο γίνεται , μια χαρά είναι και ο 5700 και λόγο της igpu του αλλά αφού έχει 2κ μόνιτορ καλύτερα να πάει σε ακριβή κάρτα ή σε ps5 να ευχαριστηθεί

Πχ κοίτα κάτι core 2 quad q6600 επεξεργαστές του μακρινου 2007 νομίζω και για απλά πράγματα τραβάνε ακόμα μια χαρά σε σχέση με core 2 duo που ζοριζονται 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, antreasM77 είπε

 είχα επαφή μόνο με laptops τα οποία δεν με εξυπηρετούν πλέον. Η χρήση του θα ειναι κυρίως χρήση ίντερνετ, απλά πολλά ενεργά tabs (με κάποια κάπως ''βαριά'') και θα λειτουργεί πάνω απο 10 ώρες ημερησίως . 

 

Φίλε Αντρέα, αυτά που περιγράφεις ότι θέλεις να κάνεις, τα κάνεις και με το παραπάνω με 1 λάπτοπ του 500αρικου πάνω κάτω. Θες 16gb ram, ssd, και ένα 4c/8t cpu.... 
 

Με τα ρέστα πάρε ps5 να ευχαριστηθείς το fifa που αναφέρεις. Και ανώμαλος να είσαι να θες να παίζεις ποδοσφαιράκι με το πληκτρολόγιο, μπορείς να το συνδέσεις  και στην κονσόλα ..... 

 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν με νοιάζουν τα rgb λαμπάκια κτλ

αλλα οι μνημες εχουν RGB

Στην αρχη ολοι τα ιδια λενε και μετα το στολιζουν λες και ειναι χριστουγεννιατικο δεντρο.

Εγω βλεπω οτι ξερεις τι σου γινεται , οποτε θα πω προχωρα το και κακως το ανοιξες θεμα  ,το μονο που θα αλλαζα εγω θα ηταν ο Nvme που εβαλες , θα εβαζα με τα ιδια λεφτα ισαξιο 500αρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν δε σε νοιαζει το χρηματικο ναι μπορεις να παρεις με 700 ευρω μια 3060 καρτα

κ ενα συστημα πενταετιας την σηκωνει ανετα

 

αν θες να κανεις οικονομια, για το φιφα ακομη κ μια μεταχειρισμενη καρτα των 150-200

 ευρω το σηκωνει σουπερ αψογα και τα επομενα παιχνιδια των επομενων 2-3 χρονων ανετα

 

εσυ αποφασιζεις αναλογα τι θες για το μελλον

αν το πισι δουλευει 10 ωρες καθημερινα , δεν θα χρησιμοποιουσα την 3060 για γραφειο σερφαρισμα κλπ

αλλα θα εστηνα δευτερο πισι δεκαετιας (πχ τα λαπτοπ που εχεις σε desktop κ καλυτερα)

με μια φτηνοκαρτα κ θα το δουλευα ασταματητα,

ισως κ μινι πισι με ελαχιστη καταναλωση ρευματος

Επεξ/σία από peiraiask
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@antreasM77 Πολύ περίεργο το build που θέλεις να φτιάξεις.

5900Χ, πυρήνες που δεν θα σου χρειαστούν ποτέ αν δεν κάνεις render κλπ, πραγματικά ποιος ο λόγος; Ένας 3600 σε υπερκαλύπτει, θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω πάρε τότε ένα 5600Χ άντε 5800Χ.

Χ570 μητρική γιατί; Θα βάλεις 3 NVME και 10 USB; Μία B450 σε υπερκαλύπτει, θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω πάρε μία καλή B550.

RAM ή πάρε ballistix 3600 που είναι εγγύηση ή αν θέλεις να δώσεις κάτι παραπάνω πάρε Viper Steel 4400 που είναι top bin σε λογική τιμή ώστε να παίξεις με OC. Αν θέλεις να δώσεις ένα κάρο χρήματα για να έχεις τα πιο ωραία λαμπάκια τουλάχιστον κοίτα τις ακριβές G.Skill που είναι standard καλά bin.

NVME 256 + SSD 512... κάτι έχεις στο νου σου με τους SSD και δεν μας το λες. Ένας 1ΤΒ 970/980 ή έστω S11 Pro με λίγο παραπάνω χρήματα είναι πολύ πιο γρήγορος, ανθεκτικός κλπ κλπ.

Όσο αφορά τα windows αν δεν είσαι επιχείρηση πάρε μία άδεια με 10 ευρώ ή ακόμα καλύτερα με 2 ευρώ από το ebay.

Τροφοδοτικό: Μην βάλεις κάτι πολύ παλιό.

GPU: αν πρόκειται όντως να παίξεις και είσαι άνετος οικονομικά τότε πάρε μια κάρτα που να παίζει άψογα τα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν, τι νόημα έχει να λες δεν θα δώσω γιατί είναι υπερτιμημένες και μετά να μην μπορείς να παίξεις σαν άνθρωπος.

Αν πάλι είσαι σαν και εμένα που όλο λέω θα παίξω και έχω φτιάξει δύο PC στο σπίτι με 2060/1070 και τελικά δεν έπαιξα ποτέ πάρε καλύτερα κανένα 5700G.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...