Προς το περιεχόμενο

Οστεοφυλάκιο και μετά;


katerina200

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντα είχα την εντύπωση πως όταν πεθαίνουμε, μας μεταφέρουν στον τάφο, την αιώνια κατοικία μας, από όπου δεν "φεύγουμε". Δεν είχα ιδέα για την εκταφή, για την οικονομική εκμετάλλευση ακόμα και στον θάνατο, και πως, κυρίως, ακόμα και ο τάφος έχει έναν θάνατο, και δεν είναι η τελευταία σου κατοικία. Η τελευταία σου κατοικία είναι εκεί που θα πετάξουν τα κόκκαλά σου, όπου θα μείνουν μέχρι να διαλυθούν. Θα είσαι πεταμένος. Δεν θα έχεις κατοικία. Δεν θα σε αφήσουν να αναπαυτείς ούτε στο νεκροταφείο. Και από εκεί θα σε πάρουν, και πιο πολύ χρόνο θα αναπαυθούν- και εκεί - εκείνοι με τα περισσότερα χρήματα. 

Δεν έχουμε τον παραμικρό σεβασμό στους νεκρούς. Βρήκα ένα άρθρο, που λέει, πως αν δεν πληρώσει κάποιος για το οστεοφυλάκιο, "οι υπηρεσίες των δήμων θα ρίξουν τα οστά των νεκρών σε ένα βαθύ πηγάδι, εντός του νεκροταφείου, που το ονομάζουν χωνευτήρι." 

Δεν ξέρω τίποτα πια. 

 

Edit: Μου είναι αδιανόητο να μην υπάρχει τάφος 3 χρόνια μετά, λες και σε 3 χρόνια ξεχνάς τον άνθρωπο που κάποτε ήξερες. 

Επεξ/σία από katerina200
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, katerina200 είπε

Πάντα είχα την εντύπωση πως όταν πεθαίνουμε, μας μεταφέρουν στον τάφο, την αιώνια κατοικία μας, από όπου δεν "φεύγουμε". Δεν είχα ιδέα για την εκταφή, για την οικονομική εκμετάλλευση ακόμα και στον θάνατο, και πως, κυρίως, ακόμα και ο τάφος έχει έναν θάνατο, και δεν είναι η τελευταία σου κατοικία.

Πρέπει να είσαι μικρή έτσι;

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, katerina200 said:

Πάντα είχα την εντύπωση πως όταν πεθαίνουμε, μας μεταφέρουν στον τάφο, την αιώνια κατοικία μας, από όπου δεν "φεύγουμε". Δεν είχα ιδέα για την εκταφή, για την οικονομική εκμετάλλευση ακόμα και στον θάνατο, και πως, κυρίως, ακόμα και ο τάφος έχει έναν θάνατο, και δεν είναι η τελευταία σου κατοικία. Η τελευταία σου κατοικία είναι εκεί που θα πετάξουν τα κόκκαλά σου, όπου θα μείνουν μέχρι να διαλυθούν. Θα είσαι πεταμένος. Δεν θα έχεις κατοικία. Δεν θα σε αφήσουν να αναπαυτείς ούτε στο νεκροταφείο. Και από εκεί θα σε πάρουν, και πιο πολύ χρόνο θα αναπαυθούν- και εκεί - εκείνοι με τα περισσότερα χρήματα. 

Δεν έχουμε τον παραμικρό σεβασμό στους νεκρούς. Βρήκα ένα άρθρο, που λέει, πως αν δεν πληρώσει κάποιος για το οστεοφυλάκιο, "οι υπηρεσίες των δήμων θα ρίξουν τα οστά των νεκρών σε ένα βαθύ πηγάδι, εντός του νεκροταφείου, που το ονομάζουν χωνευτήρι." 

Δεν ξέρω τίποτα πια. 

 

Edit: Μου είναι αδιανόητο να μην υπάρχει τάφος 3 χρόνια μετά, λες και σε 3 χρόνια ξεχνάς τον άνθρωπο που κάποτε ήξερες. 

δεν θα νιωθεις τι σου κανουν ουτε επιγνωση θα εχεις.κοιτα να χαρεις την ζωη σου και ξεχνα τον θανατο.οικογενειακοι ταφοι κτλ ειναι ματαιοδοξιες κτλ.

  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνωστή βιομηχανία του θανάτου. Άμα θες και αν υπάρχει διαθεσιμότητα μπορείς να πάρεις οικογενειακό τάφο και να μη χρειαστεί εκταφή στα 3 χρόνια. Κατά τα άλλα χάος. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, katerina200 είπε

Πάντα είχα την εντύπωση πως όταν πεθαίνουμε, μας μεταφέρουν στον τάφο, την αιώνια κατοικία μας, από όπου δεν "φεύγουμε". Δεν είχα ιδέα για την εκταφή, για την οικονομική εκμετάλλευση ακόμα και στον θάνατο, και πως, κυρίως, ακόμα και ο τάφος έχει έναν θάνατο, και δεν είναι η τελευταία σου κατοικία. Η τελευταία σου κατοικία είναι εκεί που θα πετάξουν τα κόκκαλά σου, όπου θα μείνουν μέχρι να διαλυθούν. Θα είσαι πεταμένος. Δεν θα έχεις κατοικία. Δεν θα σε αφήσουν να αναπαυτείς ούτε στο νεκροταφείο. Και από εκεί θα σε πάρουν, και πιο πολύ χρόνο θα αναπαυθούν- και εκεί - εκείνοι με τα περισσότερα χρήματα. 

Δεν έχουμε τον παραμικρό σεβασμό στους νεκρούς. Βρήκα ένα άρθρο, που λέει, πως αν δεν πληρώσει κάποιος για το οστεοφυλάκιο, "οι υπηρεσίες των δήμων θα ρίξουν τα οστά των νεκρών σε ένα βαθύ πηγάδι, εντός του νεκροταφείου, που το ονομάζουν χωνευτήρι." 

Δεν ξέρω τίποτα πια. 

 

Edit: Μου είναι αδιανόητο να μην υπάρχει τάφος 3 χρόνια μετά, λες και σε 3 χρόνια ξεχνάς τον άνθρωπο που κάποτε ήξερες. 

Δεν είναι απαραίτητα τόσο άσχημα όλα, κάποιες φορές επιστρέφεις στη φύση, στο χώμα και στα σκυλιά.

Οι φώτος δικές μου:

 

osteofylakio2.JPG

osteofylakio3.JPG

osteofylakio1.JPG

  • Thanks 1
  • Confused 3
  • Sad 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα πεθάνω ας με ταΐσουν και στο σκυλί του γείτονα, λίγο μ' ενδιαφέρει.

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Κάποια στιγμή πρέπει να τελειώσει αυτό το πράγμα με τις ταφές να ησυχάσουμε όλοι.

Αυτό! :)

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 hours ago, katerina200 said:

Πάντα είχα την εντύπωση πως όταν πεθαίνουμε, μας μεταφέρουν στον τάφο, την αιώνια κατοικία μας, από όπου δεν "φεύγουμε". Δεν είχα ιδέα για την εκταφή, για την οικονομική εκμετάλλευση ακόμα και στον θάνατο, και πως, κυρίως, ακόμα και ο τάφος έχει έναν θάνατο, και δεν είναι η τελευταία σου κατοικία. Η τελευταία σου κατοικία είναι εκεί που θα πετάξουν τα κόκκαλά σου, όπου θα μείνουν μέχρι να διαλυθούν. Θα είσαι πεταμένος. Δεν θα έχεις κατοικία. Δεν θα σε αφήσουν να αναπαυτείς ούτε στο νεκροταφείο. Και από εκεί θα σε πάρουν, και πιο πολύ χρόνο θα αναπαυθούν- και εκεί - εκείνοι με τα περισσότερα χρήματα. 

Δεν έχουμε τον παραμικρό σεβασμό στους νεκρούς. Βρήκα ένα άρθρο, που λέει, πως αν δεν πληρώσει κάποιος για το οστεοφυλάκιο, "οι υπηρεσίες των δήμων θα ρίξουν τα οστά των νεκρών σε ένα βαθύ πηγάδι, εντός του νεκροταφείου, που το ονομάζουν χωνευτήρι." 

Δεν ξέρω τίποτα πια. 

 

Edit: Μου είναι αδιανόητο να μην υπάρχει τάφος 3 χρόνια μετά, λες και σε 3 χρόνια ξεχνάς τον άνθρωπο που κάποτε ήξερες. 

Αν όσοι πέθαιναν είχαν «για πάντα» το δικό τους χώρο ταφής, δεν θα υπήρχε πλέον χώρος ούτε για να φυτέψουμε μια τριανταφυλλιά στον κήπο! 😛 

Στις μεγάλες πόλεις ισχύει η 3ετία και μετά μπορείς να την επεκτείνεις, φυσικά με το ανάλογο αντίτιμο. Στα χωριά είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα μιας και μπορεί να περάσουν μέχρι και 10ετίες μέχρι να σε «ενοχλήσουν». 

Προσωπικά ψηφίζω αποτέφρωση. Παίρνεις και το βαζάκι που πιάνει ελάχιστο χώρο και το τοποθετείς οπουδήποτε.

Πάντως δεν χρειάζεται ο τάφος για να θυμάσαι τους νεκρούς…

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, katerina200 είπε

Πάντα είχα την εντύπωση πως όταν πεθαίνουμε, μας μεταφέρουν στον τάφο, την αιώνια κατοικία μας, από όπου δεν "φεύγουμε". Δεν είχα ιδέα για την εκταφή, για την οικονομική εκμετάλλευση ακόμα και στον θάνατο, και πως, κυρίως, ακόμα και ο τάφος έχει έναν θάνατο, και δεν είναι η τελευταία σου κατοικία. Η τελευταία σου κατοικία είναι εκεί που θα πετάξουν τα κόκκαλά σου, όπου θα μείνουν μέχρι να διαλυθούν. Θα είσαι πεταμένος. Δεν θα έχεις κατοικία. Δεν θα σε αφήσουν να αναπαυτείς ούτε στο νεκροταφείο. Και από εκεί θα σε πάρουν, και πιο πολύ χρόνο θα αναπαυθούν- και εκεί - εκείνοι με τα περισσότερα χρήματα. 

Δεν έχουμε τον παραμικρό σεβασμό στους νεκρούς. Βρήκα ένα άρθρο, που λέει, πως αν δεν πληρώσει κάποιος για το οστεοφυλάκιο, "οι υπηρεσίες των δήμων θα ρίξουν τα οστά των νεκρών σε ένα βαθύ πηγάδι, εντός του νεκροταφείου, που το ονομάζουν χωνευτήρι." 

Δεν ξέρω τίποτα πια. 

 

Edit: Μου είναι αδιανόητο να μην υπάρχει τάφος 3 χρόνια μετά, λες και σε 3 χρόνια ξεχνάς τον άνθρωπο που κάποτε ήξερες. 

Αυτό συμβαίνει στις πόλεις και είναι ευνόητοι οι λόγοι. Σκέψου ότι παρόλο που ισχύει η 3ετία, υπάρχει πρόβλημα χώρου και οι δήμοι ψάχνουν πού να δημιουργήσουν νέο νεκροταφείο καθώς ξεσηκώνονται οι κάτοικοι της γύρω περιοχής γιατί θεωρούν ότι υποβαθμίζεται!

Στα χωριά υπάρχουν οικογενειακοί τάφοι και πληρώνει η κάθε οικογένεια ένα ετήσιο τίμημα. Στο χωριό μου μέχρι και δεκαετία '60 υπήρχε και οστεοφυλάκειο όπου τοποθετούνταν τα  οστά σε ξύλινο κασελάκι και πήγαιναν οι συγγενείς και άναβαν εκεί το κεράκι, το καντήλι κ.λπ. Το θυμάμαι μικρό παιδί που πήγαινα με τη γιαγιά μου να ανάψει κερί στους γονείς της. Αλλά και το οστεοφυλάκειο κάποια στιγμή δεν χωρούσε άλλα οστά και το κατάργησαν. Όταν πεθάνει κάποιος τότε γίνεται εκταφή των θαμμένων και τα οστά μπαίνουν σε λευκό πάνινο σάκο και τοποθετούνται ξανά στον τάφο, στα πόδια του νεκρού! Έτσι όλοι οι συγγενείς συνεχίζουν να είναι μαζί και μετά θάνατον!

Αλλά προσωπικά θεωρώ ότι η αποτέφρωση είναι η καλύτερη λύση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα  τα  ριχνουν  σε  ενα  χωρο   που  ονομαζουν   κοινοταφιο  (προσοχη!  οχι  κενοταφιο)  και   εκει...

"Χοῦς εἶ καί εἰς χοῦν ἀπελεύσει…"

Και  η  σταχτη   ειναι  θεμα  εκτος   και  την  αμολας  στο  πελαγος...

Διαφορετικα   κανεις  σερβιτσιο   6αδα  καποια   στιγμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Αν όσοι πέθαιναν είχαν «για πάντα» το δικό τους χώρο ταφής, δεν θα υπήρχε πλέον χώρος ούτε για να φυτέψουμε μια τριανταφυλλιά στον κήπο! 😛 

 

"Οι μουσουλμάνοι δεν επιτρέπουν τις εκταφές, επειδή σέβονται τους νεκρούς τους. Η δική μας Εκκλησία ανταπαντά ότι η εκταφή των νεκρών γίνεται λόγω έλλειψης χώρου. Στις μωαμεθανικές χώρες όμως, όπου απαγορεύεται η εκταφή, οι πληθυσμοί είναι πυκνοί και αυξανόμενοι και οι νεκροί περισσότεροι. Πού βρίσκουν τους χώρους;" 

4 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Πρέπει να είσαι μικρή έτσι;

Μάντεψε :P

3 ώρες πριν, george1807 είπε

Η γνωστή βιομηχανία του θανάτου. Άμα θες και αν υπάρχει διαθεσιμότητα μπορείς να πάρεις οικογενειακό τάφο και να μη χρειαστεί εκταφή στα 3 χρόνια. Κατά τα άλλα χάος. 

Οι άνθρωποι σε όλα ψάχνουμε να βγάλουμε κέρδος. Δεν αξίζουμε τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, katerina200 said:

"Οι μουσουλμάνοι δεν επιτρέπουν τις εκταφές, επειδή σέβονται τους νεκρούς τους. Η δική μας Εκκλησία ανταπαντά ότι η εκταφή των νεκρών γίνεται λόγω έλλειψης χώρου. Στις μωαμεθανικές χώρες όμως, όπου απαγορεύεται η εκταφή, οι πληθυσμοί είναι πυκνοί και αυξανόμενοι και οι νεκροί περισσότεροι. Πού βρίσκουν τους χώρους;" 

Μάντεψε :P

 η καθε θρησκεια βλεπει διαφορετικα το θεμα του θανατου.οπως και εδω ελλαδα γκρινιαζουν με το να σε καψουν. ακουω κοσμο να λεει θελω να με θαψουν στην χωρα μου στην πολη μου και δεν ξερω.ειναι τοσο ματαιοδοξια να μας νοιαζει τι θα μας κανουν αφου πεθανουμρ και δεν θα εχουμε επιγνωση της καταστασης εκτος οποιος πιστευει οτι θα βλεπει το σωμα του απο πανω κτλ. οτι για λογους θρησκειας και 1002 αλλους μεχρι οικονομικους λογους εχουμε κανει τον θανατο ολοκληρη επιστημη αυτο με ξεπερναει. ζηστε την ζωη σας απολαυστε την γιατι τιποτα δεν γυρναει πισω και ουτε θα την χαρουμε μετα θανατον.ουτε ειμαστε  διασημοι η κανα τουταγχαμων για να κρατησουν τα κοκκαλα μας ή να μας μουμιοποιησουν βαλσαμωσουν κτλ. δυστυχως ειναι τραγικο να βλεπεις κοσμο( δεν το λεω για σενα αλλα για ατομα μεγαλης ηλικιας) αντι να χαιρονται την ζωη τους να σκεφτονται που θα θαφτουν αν θα ειναι στο χωριο τους κατω απο την τριτη κερασια δεξια ή δεν ξερω τι.ειναι τοσο ματαιοδοξο και τραγελαφικο. ο νεκρος ειναι νεκρος . και τροφη για τα σκουληκια. τωρα σε κατι χωρες που δεν εχουν να φανε  αν τους νοιαζει που θα τους θαψουν και οχι πως θα επιβιωσουν εκει σηκωνω τα χερια ψηλα

οπως ειχε πει και ενας φιλος οταν πεθανω θαψτε με με τον κωλο εξω απο το χωμα για να παρκαρουν τα ποδηλατα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, katerina200 είπε

"Οι μουσουλμάνοι δεν επιτρέπουν τις εκταφές, επειδή σέβονται τους νεκρούς τους. Η δική μας Εκκλησία ανταπαντά ότι η εκταφή των νεκρών γίνεται λόγω έλλειψης χώρου. Στις μωαμεθανικές χώρες όμως, όπου απαγορεύεται η εκταφή, οι πληθυσμοί είναι πυκνοί και αυξανόμενοι και οι νεκροί περισσότεροι. Πού βρίσκουν τους χώρους;" 

Είναι αλήθεια αυτό;;; Δεν τους ξεφάβουν ποτέ;; Μήπως όμως εκεί επιτρέπεται ο καθένας να θάβει τους νεκρούς σε ιδιωτικό χώρο;;

Από την άλλη όλα είναι θέμα χρημάτων. Και εδώ αν έχεις λεφτά και πληρώνεις οικογενειακό τάφο δεν πρόκειται ποτέ να σε βγάλουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις χειρότερες εμπειρίες που χρειάστηκε να ζήσω στην ζωή μου. Δεν φτάνει που θάβεις τον νεκρό σου, θα πρέπει μετά να γίνει εκταφή και να σκέφτεσαι αν έχει λιώσει η όχι. Αναρωτιέμαι γιατί δεν μπορούν να σου δώσουν το κουτί με τα κόκκαλα αφού πρώτα απολυμανθούν να το έχεις ξέρω εγώ κάπου στο σπίτι σου.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, piiii είπε

Αναρωτιέμαι γιατί δεν μπορούν να σου δώσουν το κουτί με τα κόκκαλα αφού πρώτα απολυμανθούν να το έχεις ξέρω εγώ κάπου στο σπίτι σου.

Έτσι δεν θα υπήρχε το κέρδος του οστεοφυλακίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...