Προς το περιεχόμενο

Αγορα μικρης ρατσας σκυλου


pigos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

Ενδιαφερομαι για αγορα ενος σκυλου

Συνθηκες

Ζω μονος , σε μικρο διαμερισμα με μπαλκονι καλο ομως κ με κλασικα δουλεια 7 με 8 ωρες

Ψαχνω ενα ζωακι λοιπον

Να ειναι μικρο, να μην βγαζει σχεδον καθολου τριχες κ να μην φρικαρει αν μενει καποιες ωρες μονο στο διαμερισμα ( ενοειτε οτι θα ξεδινει σε βολτες κλπ μετα μενω κ κοντα σε βουνο)

Απο καποια ερευνα που εκανα τα yorkshire,maltese,poodle,boston terrier δεν μαδανε κ πολυ 

Επισης maltese κ boston terrier  διαβασα ειναι σχετικα ησυχα απο θεμα γαυγισματος σε μια πολυκατοικια σε διαμερισμα για προβληματα με γειτονες κλπ 

Η χρυση τομη φενεται το. maltese αν κ μ αρεσει πιο πολυ το boston αλλα ειναι λιγο πιο μεγαλα...

Εγω ψαχνω πολυ μικρο σε μεγεθος 

Καμια αλλη ιδεα ή εμπειρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ποιος ειπε οτι θα μενει εκει; Απλα αναφερω οτι μπορει να ειναι μικρο το διαμερισμα αλλα εχει κ μπαλκονακι να καθομαστε εξω

Δεν εχω σκοπο να το κανω μπαλκονοσκυλο...Ακομα κ οταν λοιπω μεσα σπιτι θα ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Επειδη τα οσα λες χτυπανε καμπανακια, θετω μερικες ερωτησεις που πρεπει να κανεις κυριως στον εαυτο σου:

-Τι θα κανεις το σκυλι οταν πηγαινεις εκτος πολης (πχ διακοπες, υποχρεωσεις κλπ);

-Τι θα κανεις αν τελικα το σκυλι κλαιει ολη μερα μεσα στο σπιτι οσο λειπεις; Το οτι θα παρεις μια ρατσα που θεωρειται ησυχη δε σημαινει πως το σκυλι θα ειναι ησυχο 24/7

-Τι θα κανεις το σκυλι μερες που θα εισαι κουρασμενος, αρρωστος, η θα λειπεις παραπανω ωρες απο το προβλεπομενο; Μερες με κακο καιρο (πχ βροχες κλπ); Βλεπεις, η καθημερινη βολτα δεν παιρνει εξαιρεσεις ουτε αναβολες. Πρεπει καθε μερα να βγαινει.

-Αν σου προκυψει κατι εκτακτο, χτυπα ξυλο ας πουμε νοσηλεια για ενα μικρο θεμα υγειας, το σκυλι τι θα απογινει;

Αν τα παραπανω δυσκολευεσαι να τα απαντησεις, δεν ειναι ωρα να παρεις σκυλο. Και για το δικο σου καλο αλλα και για του σκυλου το καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λείπεις καλυτερα θα περνάει στο μπαλκόνι. εκτός αν έχει κακό καιρο ή πολύ ήλιο. προφανώς πρεπει να του αρέσει κιολας, τα μεγαλα σκυλια γουστάρουν αρκετά τα μπαλκόνια γιατι χαζευουν και περναει η ωρα τους. το δικο μου οταν λείπω θελει να ειναι στο μπαλκόνι παντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα χω ηδη σκεφτει αυτα φιλε μου BackFromHell

Κ επισης δεν νομιζω να ειμαι ο μοναδικος ιδιοκτητης σκυλου που δουλευει κ θα μενει σπιτι ο σκυλος του καποιες ωρες

Ετσι οπως τα παρουσιαζεις οι αργοσχολοι ατρωτοι σε υγεια ή συνταξιουχοι θα επρεπε να εχουν σκυλο χαχα

Επεξ/σία από pigos23
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, pigos23 είπε

Τα χω ηδη σκεφτει αυτα φιλε μου

Κ επισης δεν νομιζω να ειμαι ο μοναδικος ιδιοκτητης σκυλου που δουλευει κ θα μενει σπιτι ο σκυλος του καποιες ωρες

Οχι δεν ειπα αυτο, απλα ο τροπος προσεγγισης του θεματος, χτυπησε καμπανακια.

Πχ το να λες οτι θες σκυλο να μη βγαζει τριχες, μου δινει την εντυπωση οτι ασχολεισαι με μικροπραγματα, οταν η ζωη με το σκυλο εχει πολυ πιο σημαντικα και δυσκολα ζητηματα, για να σε απασχολουν ...τριχες.

Η το να λες οτι ψαχνεις ρατσα ησυχη, σημαινει οτι δεν εισαι ιδιαιτερα προετοιμασμενος για το σεναριο, τελικα το σκυλι να μην ειναι οσο ησυχο φανταζεσαι. Ειναι εξαιρετικα πιθανο να ειναι και ακριβως το αντιθετο απο αυτο που περιμενεις σε θεμα ησυχιας. Εαν σε αυτην την περιπτωση πχ , γνωριζεις τι πρεπει να κανεις και το εχεις απαντησει μεσα σου και εισαι και προετοιμασμενος, οκ.

Οποτε αν οντως εχεις λυσεις στα παραπανω θεματα που εθεσα, οκ, αγνοησε το ποστ μου.

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pigos23 είπε

Τα χω ηδη σκεφτει αυτα φιλε μου

Κ επισης δεν νομιζω να ειμαι ο μοναδικος ιδιοκτητης σκυλου που δουλευει κ θα μενει σπιτι ο σκυλος του καποιες ωρες

ειναι μύθος οτι τα μεγάλα σκυλια θέλουν μεγάλο χωρο. δεν ειναι ψάρια. έχει μια δόση αληθειας αλλα δεν έχει πρόβλημα ενα μεσαιο σκυλί να μένει σε ενα μικρο διαμέρισμα. προφανώς δεν θα πάρεις ενα λυκο σε στουντιο 25τμ. το λεω γιατι μπορείς να βρεις ενα κουτάβι να στο χαρίζουν, ημιαιμο, να το μάθεις πολύ γρηγορα να μένει μονο του. τα μικρά σκυλια ειναι περισσοτερο μπελάς απο τα μεσαια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν.μπορω πολυ την τριχα

Κ δοξα το θεο μπηκα κ ειδα οτι υπαρχουν ρατσες που δεν μαδανε πολυ

Το θεμα ησυχιας εξισου σημαντικο...Δεν.μενω σε μονοκατοικια...Δεν ειπα βεβαια να ναι μουγκο το σκυλι χαχα

Ειναι θεμα ρατσας κ η ιδιοσυγκρασια κ ενοειτε κ θεμα πιθανοτητων πως θα βγει το σκυλι απο θεμα γαυγισματος

Αλλα ας μην προκαλω κ τη μοιρα μου

πχ τα τσιουαουα τα θεωρω αξιολατρευτα 

Αλλα οποιον εχω ρωτησει μου χουν πει οτι ειναι μαγκακια χαχα φωναζουν πολυ 

Οποτε θελω να ψαχτω λιγο κ με τα χαρακτηριστικα καθε φυλης

Επεξ/σία από pigos23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν σκυλιά που δεν μαδάνε καθόλου και αυτά που δεν μαδανε πολύ είναι με την προϋπόθεση ότι τα πηγαίνεις για grooming σε εβδομαδιαία βάση.

  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα βασικά στοιχεία που χρειάζεται να σκεφτείς, στα έχουν αναφέρει οι φίλοι πιο πάνω. Εάν και εφόσον σε έχουν απασχολήσει και είσαι διατεθειμένος να φροντίσεις ένα σκύλο συντροφιάς, θα κάνω και εγώ μια πρόταση. Ένα westy.

Έχουν μια τάση ανεξαρτησίας τα σκυλιά αυτά και ίσως τα επηρεάζει λιγότερο η απουσία του ιδιοκτήτη για κάποιες ώρες. Είναι μικρόσωμα και δεν μαδάνε σχεδόν καθόλου. Επιπλέον είναι πανέξυπνα και γενικά αξιαγάπητα.

 

west-highland-white-terrier-observando-la-inmensidad.jpg

Επεξ/σία από Green Dragon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pigos23 είπε

Επισης maltese κ boston terrier  διαβασα ειναι σχετικα ησυχα απο θεμα γαυγισματος σε μια πολυκατοικια σε διαμερισμα για προβληματα με γειτονες κλπ 

 

Να εχεις υποψην βεβαια οτι παιζει μεγαλο ρολο και ο χαρακτηρας του σκυλου.

Ειχα λαμπραντορ,που υποτιθεται ειναι υπακουα και ησυχα,και μου βγηκε ΑΚΡΙΒΩΣ οπως ο Μαρλευ στην ομωνυμη ταινια.

57 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ειναι μύθος οτι τα μεγάλα σκυλια θέλουν μεγάλο χωρο. δεν ειναι ψάρια. έχει μια δόση αληθειας αλλα δεν έχει πρόβλημα ενα μεσαιο σκυλί να μένει σε ενα μικρο διαμέρισμα.

Στο λεω απο πρωτο χερι οτι δεν ειναι μυθος.

Ζουσα σε μεγαλη μονοκατοικια μεζονετα,με μπαλκονοαυλη.

Ο Ρικο μου ειναι Βιζλα,τα οποια εχουν φουλ ενεργεια.
Ο τυπος ανεβοκατεβαινε ολη μερα τις σκαλες,κυνηγουσε τη γατα,και ηταν πολυ κουλ.

Τωρα εχω μετακομισει σε μικροτερη μονοκατοικια,δε μπορω ακομα να τον αφηνω στην αυλη γιατι δεν εχει πορτα αλλα κατι παλετες για να κλεινουν την εξοδο,και δεν εχει και τις σκαλες,που ηταν βασικο κομματι της ασκησης του. 

Αποτελεσμα; βαριεται πολυ,γαυγιζει το βραδυ αμα κατσουμε ωρα και δεν του δωσουμε σημασια,και μετα τη βραδινη βολτα και αφου πεσουμε για υπνο περναει πολλη ωρα να κυνηγαει τη γατα κανοντας και αρκετη φασαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει τόσα αδέσποτα κρίμα δηλαδή.. Είμαστε φιλοζωοι αλλά θέλουμε ένα σκύλο κατά παραγγελία?? Φιλικά, ελπίζω να καταλήξεις σε αδέσποτο αλλιώς να μην πάρεις κάτι άλλο ... 

 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλες φυλες μπορουν να μείνουν μονες τους για 7-8 ωρες όμως το ιδιο δεν ισχυει για τα κουτάβια.

Στο θεμα τριχας, απαραίτητο είναι το συχνο grooming

Απο πλευρας φασαρίας, μπορεί γενικα κάποιες φυλες να ειναι πιο ησυχες αλλά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Μπορεί να σου τύχει "ησυχη" φυλή αλλά φωνακλάς σκύλος.

Το μπαλκόνι ξεχασε το όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...