Προς το περιεχόμενο

Αγορά καινούριου αυτοκινήτου


denz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε σκέψεις για αγορά του πρώτου μου καινούριου αυτοκινήτου.

Επειδή δεν παρακολουθώ καθόλου τα νέα και τις εξελίξεις στην αυτοκίνηση θέλω τις προτάσεις και συμβουλές σας.

Κοιτάω αυτοκίνητα κατηγορίας Huyndai i20, Nissa Micra κτλπ δηλαδή ένα budget 12-15 χιλ.

Τι έχετε να προτείνετε από μοντέλα; Υπάρχει κάποια εταιρεία που με συμφέρει πιο πολύ γιατί έχει καλύτερη χρηματοδότηση; Τι να προσέξω γενικότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις αρκετά χλμ και βολεύει πρατήριο φυσικού αερίου θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά το Ibiza

ή το Clio σε υγραέριο

Αλλιώς το i20 είναι τίμια επιλογή (και του βάζεις υγραέριο αργότερα)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα λεφτα δηλαδή κάτω από 15 στενεύουν πολύ οι επιλογες φιλε μου.

θα πήγαινα σε Suzuki swift ωστόσο αν πας σε «μεγάλη» χρηματοδότηση κάποιες εταιρείες όπως η Ford νομιζω δίνουν επιτόκιο 3.9  σε σχέση με καταναλωτικό δάνειο μέσω τράπεζας που πάει γύρω στα 8.5 … 

στην τελική βλέπεις  τι « προσφορά θα πάρεις» και τι «διαθέσιμα αυτοκινητα υπάρχουν»  αναλόγως το Ε1 😅

Πάντως αν πας σε χρηματοδότηση θα πρότεινα καλυτερο αυτοκίνητο όπως το Yaris 1.500 cc που βγαίνει σίγουρα πάνω από 16 χιλιαδεσ ή πας σε Opel corsa πετρέλαιο αν θες οικονομία καυσίμου και αντίστοιχα 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο το μπατζετ οι επιλογες που προκρινονται μεχρι τωρα ειναι 1)KIA Picanto - Rio 2)Hundayi i10 - i20 Και Dacia Σορεντο η εκδοση με lpG STREET ΟΜΩς  και οχι η Stepway SUV

ολες οι εκδοσεις εναι βενζινοκινητα ΙΧ

σου απανταω γιατι κανω και εγω την ιδια ερευνα αγορας και κλεινω προς ΚΟΡΕΑ!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Προς το i20 κλίνω. Αυτό έγινε facelift φέτος; Τι θεωρείται απαραίτητο να προστεθεί στην αρχική έκδοση;

Μεταξύ 1.2 84 PS και 1.0 100 PS υπάρχει διαφορά που να δικαιολογεί το χιλιάρικο;

Επεξ/σία από denz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεινε μακρια απο i10 και i20 γιατι φτιαχνονται στην τουρκια. κανονισε μη την πατησεις οπως οι λιγοι φουκαραδες που αγοραζαν ινδικα suzuki  baleno πριν λιγα χρονια.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, denz είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Προς το i20 κλίνω. Αυτό έγινε facelift φέτος; Τι θεωρείται απαραίτητο να προστεθεί στην αρχική έκδοση;

Μεταξύ 1.2 84 PS και 1.0 100 PS υπάρχει διαφορά που να δικαιολογεί το χιλιάρικο;

Βγήκε καινούριο μοντέλο i20 μέσα στο 2020. Λογικά η έκδοση που αξίζει δεν είναι η fresh αλλά η επομενη,που έχει και την οθόνη αφής & διαφορά καλούδια. Ο 1.0 αξίζει γιατί είναι και turbo, όχι ότι ο 1.2 είναι άσχημος απλά είναι πιο σπιρτοζικος ο 1.0 και έχει ροπή από (πολύ) χαμηλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικά πρέπει να βρεις κατηγορία αναλογα με τη χρηση. το θες για εντος πόλης? κανεις συχνα ταξίδια? κανεις 200 χιλιομετρα τη μέρα? αν κανεις πολλά χιλιομετρα πρεπει να βρεις κατι που θα εχεις οικονομία καυσιμου δηλαδή υγραέριο ή πετρελαιο, αν κανεις συχνα μεγαλα ταξιδια πρεπει να βρεις ενα αμαξι ανετο στην οδηγηση, 1400-1600 κυβικά και να το εξοπλίσεις με ανετα καθισματα, αν το θες για μεσα στην πόλη ή για κοντινες αποστάσεις κατι μικρό θα είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καινούριο μόνο αν είναι να αγοράσεις αυτοκίνητο με φυσικό αέριο (CNG). Στο budget σου και στην κατηγορία που ψάχνεις μονόδρομος το FIAT Panda 0.9 twinair CNG με ΜΗΔΕΝΙΚΑ τέλη κυκλοφορίας.

Αν δεν σε νοιάζει η οικονομία καυσίμου, δεν υπάρχει νόημα να πας σε καινούριο αυτοκίνητο με 12.000€-15.000€. Με λιγότερα χρήματα πας σε μοντέλα 2012-2015 όπως VW Scirocco, Alfa Romeo Giulietta, Opel Corsa OPC που είναι πολλές σκάλες πάνω ποιοτικά από το i20 ή το βασικό Corsa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, nicksik55 είπε

Mεινε μακρια απο i10 και i20 γιατι φτιαχνονται στην τουρκια. κανονισε μη την πατησεις οπως οι λιγοι φουκαραδες που αγοραζαν ινδικα suzuki  baleno πριν λιγα χρονια.

Tα made in India Suzuki είναι τέρατα αξιοπιστίας, για τα τούρκικα δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά. Προσωπικά δεν θα αγόραζα τούρκικο, για να μην οπλίζω με δικό μου συνάλλαγμα το χέρι που θέλει να μας μαχαιρώσει.... Ο νοών νοείτω.

Επεξ/σία από kalmik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...