Προς το περιεχόμενο

Το θρυλικό Nokia 6310 επιστρέφει σε μια μοντέρνα εκδοχή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα από τα δημοφιλέστερα κινητά τηλέφωνα μιας άλλης εποχής, το 6310 της Nokia, επιστρέφει ως μέρος της σειράς Originals της Φινλανδικής εταιρείας.

Το νέο Nokia 6310 διατηρεί το ρετρό σχεδιασμό του αρχικού μοντέλου, με ανασχεδιασμένη καμπυλωτή οθόνη και γενικότερες αλλαγές προκειμένου να συναντήσει τη σύγχρονη εποχή. Το περίβλημα της συσκευής είναι κατασκευασμένο από πολυανθρακικό υλικό προκειμένου και η νεότερη έκδοση του θρυλικού μοντέλου να διατηρεί τα επίπεδα αντοχής του προκάτοχού του, ένας από τους λόγους της επιτυχίας του.

Παραμένοντας στο σχεδιασμό άλλη σημανική αλλαγή βρίσκουμε στα μεγαλύτερα κουμπιά αλλά και στην οθόνη η οποία έχει πλέον μέγεθος 2,8 ιντσών και ανάλυση QVGA. Το νέο Nokia 6310 στηρίζεται στην πλατφόρμα S30+ που διακρίνεται για το μεγαλύτερο zoom στα μενού και την επιλογή για μεγαλύτερη γραμματοσειρά, απευθυνόμενο σε όσους δεν χρειάζονται ένα smartphone αλλά ένα κινητό τηλέφωνο απλά για τηλεφωνικές κλήσεις. Μάλιστα η HMD Global κάνει ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα για όσους θέλουν ένα απλοποιημένο μενού, εμφανίζοντας ένα εικονίδιο ανά οθόνη με αυτόματη αλλαγή μεγέθους γραμματοσειράς καθώς και με αυτόματη ρύθμιση της έντασης της κλήσης, στο ανώτερο επίπεδο.

955255726_Nokia6310_RHS-45.jpg.64b1357731758cb53bf9bf1b27dfe650.jpg1119032037_Nokia6310_Back.jpg.9725f93e26b22491c02cb507fbaf44b0.jpg

Αναμενόμενα, τα υπόλοιπα τεχνικά χαρακτηριστικά της συσκευής κυμαίνονται στα γνωστά επίπεδα της κατηγορίας, με 8MB μνήμη, 16MB ROM που μπορούν να επεκταθούν έως τα 32GB με τη χρήση microSD κάρτας. Στο πίσω μέρος βρίσκουμε και την κλασσική VGA κάμερα με τη συνοδεία φλας που μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως φακός. Η αποσπώμενη μπαταρία των 1150mAh είναι σε θέση να δώσει αυτονομία 20 ημερών σε κατάσταση αναμονής και έως 20 ωρών για κλήσεις, με ενεργοποιημένη τη Dual SIM λειτουργία. 

Το νέο Nokia 6310 δεν υποστηρίζει 4G συνδέσεις όμως ο κάτοχος του μπορεί να ακούσει τους αγαπημένους του ραδιοφωνικούς σταθμούς, αλλά και να παίξει το κλασσικό φιδάκι. Αναμένεται σύντομα στην ελληνική αγορά στο κλασσικό μαύρο χρώμα, με τιμή €59,90.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Έχουν να σπάσουν πατώματα πάλι...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Ο διαχειριστής μας έχει αϋπνίες βλέπω 😜

Στο ινσομνια εισαι, τι περιμενες?

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το 3G θα καταργηθεί, τουλάχιστον στην Αθήνα, από Σεπτέμβριο, ποια η χρησιμότητά του; Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο σε αυτή την κατηγορία που να είναι 4G;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, spsomas είπε

Αφού το 3G θα καταργηθεί, τουλάχιστον στην Αθήνα, από Σεπτέμβριο, ποια η χρησιμότητά του; Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο σε αυτή την κατηγορία που να είναι 4G;

δικιο εχεις αφου το 4G δεν το υποστηριζει και το 3G καταργείτε αρα μενει μονο το 2G

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν υποστηρίζει 4g τι έχει 5g ? γιατί απο οσο ξέρω το 3g ειναι υπο-κατάργηση .

α θα το έχεις να πέζεις τάααααααααβλι εσύ πέξει τάααααααααααβλι .

Μπράβο nokia πάντα πρωτοπόρα !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, efkar είπε

20 μέρες αυτονομία λέει. Και εγώ παλεύω με το δικό μου να κρατήσει 20 ώρες 

To 2300 μου κρατά 11 μέρες με συμβατή μπαταρία.

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, efkar είπε

20 μέρες αυτονομία λέει. Και εγώ παλεύω με το δικό μου να κρατήσει 20 ώρες 

Κάνε του χρήση όπως του παραπάνω νοκια, δηλαδή μόνο κλήσεις με κλειστό WiFi data Bluetooth σε 2g και θα δεις ότι θα έχει μια χαρά αυτονομία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spsomas είπε

Αφού το 3G θα καταργηθεί, τουλάχιστον στην Αθήνα, από Σεπτέμβριο, ποια η χρησιμότητά του; Υπάρχει κάποιο τηλέφωνο σε αυτή την κατηγορία που να είναι 4G;

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna/f/355542_355564/4G-LTE-fysiko-pliktrologio.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα θυμάμαι την πρόκα που ειχα καρφώσει στον τοιχο..το ειχα ξεχάσει στην αμμο στην παραλια και έκαιγε ετοιμο να εκραγει αλλα συνέχισε να με προσκυνάει σαν πιστος εργατης!τωρα απλα να σου φυγει απο την τσέπη παρακαλας να ειχες πεσει εσυ κατω παρα το κινητο! αθανατα νοκια τιτανες! παω να το πω στον πατερα μου να πεταξει αυτο με την σειρήνα που εχει..συγκινήθηκα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...