Προς το περιεχόμενο

Μεγάλα γυμναστήρια στην Αθήνα στα πρότυπα/μεγέθη του εξωτερικού;


nammo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γειά σε όλους.

Επ ευκαιρίας της λειτουργίας των γυμναστηρίων θέλω να αντικαταστήσω το γειτονικό μου γυμναστήριο με ένα μεγάλο, στα πρότυπα του εξωτερικού, με μεγάλους χώρους και πολλά μηχανήματα.

Για να είμαι ειλικρινής ο βασικός λόγος είναι το χάσιμο χρόνου στις αναμονές κατα τις εναλλάξ ασκήσεις με συνασκούμενους.  Ετσι, τελικά ένα πρόγραμμα καταλήγει απο 50 λεπτά να γίνεται 2ωρο. 

Δυστηχώς καθότι εργαζόμενος, δεν έχω και τεράστια ευελιξία στα ωράρια οπότε πέφτω πολλές φορές πάνω σε ώρες αιχμής. Ισως τα μεσημεράκια μετα τη δουλειά να είναι χαλαρά τα γυμναστήρια αλλά εγώ είμαι πτώμα δεν τη παλεύω! 

Ξέρετε κανένα;

Επεξ/σία από nammo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαμος θα γινεται τις ωρες αιχμης,πρεπει να αλλαξεις ωρα.Στα yava ,καλυτερα να κατσεις στο καφε και να πιες καφεδακι μεχρι να ερθει η σειρα σου...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρες ενα σιδεράδικο και πηγαινε 3 με 5. δεν εχουν ψυχη αλλα μην περιμένεις καινουργια μηχανήματα και σουπερ κορμια να χαζευεις. πας, τεντωνεις και φευγεις. βρωμικες καταστασεις...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας είπες περιοχή, δεν μας είπες πως μετακινείσαι.
Δεν μας είπες τι είδους προπόνηση κάνεις.
Είναι πολλά τα δεδομένα. Φυσικά και αλλάζεις γυμναστήριο αν δεν μπορείς να κάνεις προπόνηση, αλλά που πας;

Κάνεις βάρη; ελεύθερα; κάνεις όργανα; κάνεις αερόβια περισσότερο; 

Μπορείς να πας πολύ πρωί; μπορείς να πας πολύ βράδυ; μπορείς αν είσαι σε αλυσίδα να κάνεις δίκτυο και να πηγαίνεις και σε άλλα γυμναστήρια χωρίς να πληρώσεις.

Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες για να μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Δεν μας είπες περιοχή, δεν μας είπες πως μετακινείσαι.
Δεν μας είπες τι είδους προπόνηση κάνεις.
Είναι πολλά τα δεδομένα. Φυσικά και αλλάζεις γυμναστήριο αν δεν μπορείς να κάνεις προπόνηση, αλλά που πας;

Κάνεις βάρη; ελεύθερα; κάνεις όργανα; κάνεις αερόβια περισσότερο; 

Μπορείς να πας πολύ πρωί; μπορείς να πας πολύ βράδυ; μπορείς αν είσαι σε αλυσίδα να κάνεις δίκτυο και να πηγαίνεις και σε άλλα γυμναστήρια χωρίς να πληρώσεις.

Δώσε περισσότερες λεπτομέρειες για να μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει...

Σωστές οι παρατηρήσεις σου, αδιαμφισβήτητα!

Αλλά κοίταξε, εγώ θέτω ένα θέμα αποκλειστικά: το μέγεθος. Δε γίνεται γυμναστήριο με 3 ανακλινόμενους πάγκους ξέρω γω, μόνο μία τροχαλία, η ένα μόνο όργανο για πιέσεις ποδιών κτλ. 

Κάνω ενδυνάμωση/αύξηση όγκου με ελεύθερα βάρη και όργανα. Οχι aerobics δεν με ενδιαφέρουν, γι αυτό τρελάθηκα στο γέλιο με το:

1 ώρα πριν, basilis_k6 είπε

βρες ενα σιδεράδικο και πηγαινε 3 με 5. δεν εχουν ψυχη αλλα μην περιμένεις καινουργια μηχανήματα και σουπερ κορμια να χαζευεις. πας, τεντωνεις και φευγεις. βρωμικες καταστασεις...

Πάω και πρωινές και βραδυνές ώρες αναλόγως τι ώρα δουλεύω. Δεν έχω πρόβλημα με το ωράριο, καλύπτομαι απο τα περίπου τα συνηθισμένα π.χ. 0900 με 2300...

 

1 ώρα πριν, 3DJIN είπε

χαμος θα γινεται τις ωρες αιχμης,πρεπει να αλλαξεις ωρα.Στα yava ,καλυτερα να κατσεις στο καφε και να πιες καφεδακι μεχρι να ερθει η σειρα σου...

Εκεί είχα καταλήξει, στο Αγίας Παρασκευής που με βολεύει αλλά να αυτά που γράφεις με φοβίζουν... Είχα πάει στο yava Ψυχικού να πάρω μια φίλη, και είδα μέσα τον χαμό και το κακό συναπάντημα...

Οι αποστάσεις δε με φοβίζουν, αν είναι να βρίσκω αυτό που θέλω. Κινούμαι με καναπεδάτο μεγάλο σκούτερ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nammo είπε

Σωστές οι παρατηρήσεις σου, αδιαμφισβήτητα!

Αλλά κοίταξε, εγώ θέτω ένα θέμα αποκλειστικά: το μέγεθος. Δε γίνεται γυμναστήριο με 3 ανακλινόμενους πάγκους ξέρω γω, μόνο μία τροχαλία, η ένα μόνο όργανο για πιέσεις ποδιών κτλ. 

Κάνω ενδυνάμωση/αύξηση όγκου με ελεύθερα βάρη και όργανα. Οχι aerobics δεν με ενδιαφέρουν, γι αυτό τρελάθηκα στο γέλιο με το:

Πάω και πρωινές και βραδυνές ώρες αναλόγως τι ώρα δουλεύω. Δεν έχω πρόβλημα με το ωράριο, καλύπτομαι απο τα περίπου τα συνηθισμένα π.χ. 0900 με 2300...

 

Εκεί είχα καταλήξει, στο Αγίας Παρασκευής που με βολεύει αλλά να αυτά που γράφεις με φοβίζουν... Είχα πάει στο yava Ψυχικού να πάρω μια φίλη, και είδα μέσα τον χαμό και το κακό συναπάντημα...

Οι αποστάσεις δε με φοβίζουν, αν είναι να βρίσκω αυτό που θέλω. Κινούμαι με καναπεδάτο μεγάλο σκούτερ. 

Προ κάποιων ετών είχα ακούσει για τo yava ότι υπάρχει πολύς κόσμος και δύσκολα βρίσκεις όργανο να πας, τώρα αν και κατά πόσο άλλαξε αυτό, δεν γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, basilis_k6 said:

βρες ενα σιδεράδικο και πηγαινε 3 με 5. δεν εχουν ψυχη αλλα μην περιμένεις καινουργια μηχανήματα και σουπερ κορμια να χαζευεις. πας, τεντωνεις και φευγεις. βρωμικες καταστασεις...

Παντως μια δοση αληθειας την εχει! 

Οταν εμενα Ιλιον πηγαινα σε ημιυπόγειο σιδεραδικο γιατι βασικα ηταν το πιο κοντινο μου. 4-5 χρονια πηγα και ηταν ενδιαφερουσα εμπειρία και φουλ καλτιλα (ο ιδιοκτητης πρωην bodybuilder μαλλον, αφισες του Arnold εδω κι εκει, καθρεπτες παντού για να καμαρώνουν μερικοι τα μπρατσα τους, ολοι οι πελάτες γνωριζονταν μεταξυ τους, γυναικες αντε να πηγαιναμε 5 στο συνολο). Αναμονη στα όργανα ηταν σπανιότατη. 

Αλλα αυτο που ηταν πολυ καλο ηταν ότι ο ιδιοκτητης γυμναζοταν μαζι μας και επισης σε οσους ειμασταν αρχαριοι ηταν ολο απο πανω μας να μας δειξει τα παντα, να δωσει συμβουλες να μην τραυματιστουμε, να μας μαθει πως να χειριζόμαστε τα βαρη, σταση σώματος κλπ. Επισης, ηθελα να λουφαρω καμια φορα με μια φιλη και ολο μας τσακωνε ο ατιμοοοος! 

Ααααχ σιδεραδικο! 

  • Like 12
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nammo είπε

Γειά σε όλους.

Επ ευκαιρίας της λειτουργίας των γυμναστηρίων θέλω να αντικαταστήσω το γειτονικό μου γυμναστήριο με ένα μεγάλο, στα πρότυπα του εξωτερικού, με μεγάλους χώρους και πολλά μηχανήματα.

Για να είμαι ειλικρινής ο βασικός λόγος είναι το χάσιμο χρόνου στις αναμονές κατα τις εναλλάξ ασκήσεις με συνασκούμενους.  Ετσι, τελικά ένα πρόγραμμα καταλήγει απο 50 λεπτά να γίνεται 2ωρο. 

Δυστηχώς καθότι εργαζόμενος, δεν έχω και τεράστια ευελιξία στα ωράρια οπότε πέφτω πολλές φορές πάνω σε ώρες αιχμής. Ισως τα μεσημεράκια μετα τη δουλειά να είναι χαλαρά τα γυμναστήρια αλλά εγώ είμαι πτώμα δεν τη παλεύω! 

Ξέρετε κανένα;

Κοίτα , μεγάλο με αρκετούς ορόφους είναι το Athens fitness Center. Δύο όροφοι με μηχανήματα. Εμένα , εκτός ωρών αιχμής , από όλα που έχω πάρει μου άρεσε το Icon στο Χαλάνδρι. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Παντως μια δοση αληθειας την εχει! 

Οταν εμενα Ιλιον πηγαινα σε ημιυπόγειο σιδεραδικο γιατι βασικα ηταν το πιο κοντινο μου. 4-5 χρονια πηγα και ηταν ενδιαφερουσα εμπειρία και φουλ καλτιλα (ο ιδιοκτητης πρωην bodybuilder μαλλον, αφισες του Arnold εδω κι εκει, καθρεπτες παντού για να καμαρώνουν μερικοι τα μπρατσα τους, ολοι οι πελάτες γνωριζονταν μεταξυ τους, γυναικες αντε να πηγαιναμε 5 στο συνολο). Αναμονη στα όργανα ηταν σπανιότατη. 

Αλλα αυτο που ηταν πολυ καλο ηταν ότι ο ιδιοκτητης γυμναζοταν μαζι μας και επισης σε οσους ειμασταν αρχαριοι ηταν ολο απο πανω μας να μας δειξει τα παντα, να δωσει συμβουλες να μην τραυματιστουμε, να μας μαθει πως να χειριζόμαστε τα βαρη, σταση σώματος κλπ. Επισης, ηθελα να λουφαρω καμια φορα με μια φιλη και ολο μας τσακωνε ο ατιμοοοος! 

Ααααχ σιδεραδικο! 

Ωραιες εποχες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

βρες ενα σιδεράδικο και πηγαινε 3 με 5. δεν εχουν ψυχη αλλα μην περιμένεις καινουργια μηχανήματα και σουπερ κορμια να χαζευεις. πας, τεντωνεις και φευγεις. βρωμικες καταστασεις...

χωρις πλάκα εχει στην περιοχή μου ενα παλιου τυπου με βαρη κροσφιτ και τετοια, αν δεν ξερεις οτι ειναι γυναστηριο οπως το βλέπεις απεξω νομιζεις οτι ειναι γκαράζ. οσοι πανε σ αυτο εχουν κανει κορμι. ακριβως διπλα ειναι ενα μεγάλο συγχρονο αλλά τραβαει πολύ κόσμο και εχει συνέχεια αναμονή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα και νομιζεις εξωτερικο ειναι καλυτερα; ακριβως τα ιδια ειναι. Για παραδειγμα στη κεντρικη ευρωπη υπαρχει το basicfit που εχει σχεδον σε καθε δημο αλλα γινεται αντιστοιχα χαμουλης (γιατι εχει και αναλογες τιμες/προσβαση δικτυο). Η μεγαλη διαφορα που εκει παλευεται ειναι οτι ειναι 24ωρα (μονο με φως ημερας υπαρχει reception)οπου μπαινεις με τη καρτουλα σκαναρισμα και ανοιγει η πορτα και απλως εχει καμερες αν γινει κατι να επεμβουν οι σεκιουριταδες. ΠΡΟΦΑΝΩΣ:

1)Πληρωνεις τα παντα (π.χ νερο δεν υπαρχει!)

2)Δεν υπαρχει γυμναστης, επιβλεψη, μονο αν πληρωσεις για περσοναλ. Δηλαδη αν δε ξερεις απο βαρη...ρωτα ή γιουτιουμπι

3)Για αεροβικη εχει τμηματα με βιρτουαλ προγραμματα (σα να βλεπεις τν) και η πλειοψηφια ειναι επι...πληρωμη

 

Οπως και εκει τελευταια (ειχε αρχισει η ταση λιγο πριν του κοβιντ αλλα τελευταια ειναι μονοδρομος) και εκει στρεφονται σε σιδεραδικα παρολο που πληρωνεις πολυ παραπανω

 

Ουσιαστικα και εκει ειναι οτι εδω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, *nenya* είπε

Παντως μια δοση αληθειας την εχει! 

Οταν εμενα Ιλιον πηγαινα σε ημιυπόγειο σιδεραδικο γιατι βασικα ηταν το πιο κοντινο μου. 4-5 χρονια πηγα και ηταν ενδιαφερουσα εμπειρία και φουλ καλτιλα (ο ιδιοκτητης πρωην bodybuilder μαλλον, αφισες του Arnold εδω κι εκει, καθρεπτες παντού για να καμαρώνουν μερικοι τα μπρατσα τους, ολοι οι πελάτες γνωριζονταν μεταξυ τους, γυναικες αντε να πηγαιναμε 5 στο συνολο). Αναμονη στα όργανα ηταν σπανιότατη. 

Αλλα αυτο που ηταν πολυ καλο ηταν ότι ο ιδιοκτητης γυμναζοταν μαζι μας και επισης σε οσους ειμασταν αρχαριοι ηταν ολο απο πανω μας να μας δειξει τα παντα, να δωσει συμβουλες να μην τραυματιστουμε, να μας μαθει πως να χειριζόμαστε τα βαρη, σταση σώματος κλπ. Επισης, ηθελα να λουφαρω καμια φορα με μια φιλη και ολο μας τσακωνε ο ατιμοοοος! 

Ααααχ σιδεραδικο! 

σου μιλάει εμπειρία χρώνων τωρα....

τα καλύτερα γυμναστηρια ειναι απλα ειναι ελάχιστα πλεον. και το δικο μου έκλεισε και μετα δεν ξαναπηγα σε κανενα. μπήκα μεσα σε ενα απο αυτα τα μεγάλα με τους 674 διαδρόμους, την τσεκαδόρα με το κραγιον στην υποδοχή και τους αμέτρητους barista/τατουαζ/iphone και έφυγα τρεχοντας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, basilis_k6 said:

σου μιλάει εμπειρία χρώνων τωρα....

τα καλύτερα γυμναστηρια ειναι απλα ειναι ελάχιστα πλεον. και το δικο μου έκλεισε και μετα δεν ξαναπηγα σε κανενα. μπήκα μεσα σε ενα απο αυτα τα μεγάλα με τους 674 διαδρόμους, την τσεκαδόρα με το κραγιον στην υποδοχή και τους αμέτρητους barista/τατουαζ/iphone και έφυγα τρεχοντας.

Καταλαβαινω απολυτα τι λες, μετα το σιδεραδικο ειχα παει και σε αλλα μεγάλα/αλυσιδες και απογοητευομουν και απο την αναμονη αλλα και απο τα πολλα βλεμματα, ενιωθα πολυ αβολα.

Αυτο που λεω στο Ιλιον ακομα υπάρχει παντως! Οποιος θέλει info ας μου στείλει πμ μην μας κραξουν για διαφημιση εδω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...