Προς το περιεχόμενο

Κι εγώ : Αγορά Νέου Οχήματος


Ola150

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει και ο τίτλος, θέλω κι εγώ νέο όχημα. Μας άφησε χρόνους το αυτοκίνητο των γονιών μου λόγω ατυχήματος (ευτυχώς είναι καλά, δεν χτύπησε κανένας πέραν του αυτοκινήτου) και θα πέσει "τράμπα" το δικό μου κι εγώ θα πάω σε καινούριο. Το αυτοκίνητο θα αγοραστεί με χρηματοδότηση, ουσιαστικά θα δώσω 4-5-6 χιλιάδες € σαν προκαταβολή και τα υπόλοιπα με δόσεις (Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μπορώ να επιτύχω να έχω δόσεις αλλά μια στο τόσο να δίνω και παραπάνω από την δόση, θα του ήμουν ευγνώμων).

Με έχει πιάσει μια τρελή κάψα να πάρω τύπου SUV, διότι λέω πως στα 29 μου, ζωή να έχω, σύντομα θα κάνω οικογένεια μιας και το 50% το έχω (την κοπέλα) οπότε θέλω να πάρω ένα αυτοκίνητο το οποίο να είναι μεγαλύτερο από Corsa πχ γιατί θα μπει κι ένα μωρό σε 1-2-3 χρόνια. Δεν μπορώ να πάω στη λογική "Πάρε τώρα Corsa και σε 2-3 χρόνια δώσε το και πάρε άλλο" γιατί οικονομικά δεν με παίρνει σε αυτή τη φάση τουλάχιστον να ανοιχτώ ακόμη περισσότερο.

To budget θα έλεγα πως βρίσκεται αναγκαστικά στα 17-18Κ € και τα αυτοκίνητα που έχω σταμπάρει είναι τα Suzuki Vitara και Seat Arona TGI. Αυτό που με προβληματίζει με το Arona είναι οι ίπποι του (90) καθώς και η έλλειψη πρατηρίων σε πανελλαδικό επίπεδο. Οκ όσο είμαι Αθήνα γνωρίζω πως δεν θα έχω πρόβλημα να βρω κάποιο σχετικά κοντά ώστε να φουλάρω αλλά αν ανηφορίσω προς Μακεδονία, τα πράγματα είναι, δυστυχώς, δύσκολα και με ένα ντεπόζιτο βενζίνης μόλις 9 λίτρα δεν ξέρω, με αγχώνει. Από την άλλη δεν ξέρω τι κατανάλωση έχει το Vitara κι αν θα μου βγει ο κούκος αηδόνι λόγω της τιμής της βενζίνης. Γενικά ναι μεν έχω κατασταλάξει σε αυτά, δεν είμαι αρνητικός όμως να δω και άλλα.

Για την δουλειά κάνω 70χλμ καθημερινά αλλά δεν ξέρω αν συμφέρει να κοιτάξω γενικότερα για diesel διότι δεν νομίζω να κάνω πάνω από 20-25 χιλιάδες χιλιόμετρα τον χρόνο/

Αν πιστεύετε ότι υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά, κάποια αντιπροσωπεία που να είναι πιο εξυπηρετική κλπ κλπ μην διστάσετε να σχολιάσετε. Τα αυτοκίνητα δεν τα έχω δει από κοντά ωστόσο από την επόμενη εβδομάδα θα πάω να τα δω, να ρωτήσω για τιμές, εξυπηρετήσεις κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου καλησπέρα, πριν 1 μήνα παρέλαβα το Skoda Scala 1.0 116hp στην πιο πλούσια έκδοση Style στα 17.700€ (προσφορά ετοιμοπαράδοτου στοκ). Δεν είναι suv αλλά έχει χώρο αποσκευών 450L και είναι παρά πολύ ευρύχωρο όποτε κάνει τσεκ σε αυτά τα κουτάκια σου. Αν δεν έχεις αποκλείσει τη βενζίνη με κατανάλωση σε εκτός πόλης στο 6L/100χλμ είναι μια χαρά επιλογή και έχεις τη δυναμη του τούρμπο οπου χρειαστείς.

Λόγω πολλών χλμ υπάρχει και έκδοση CNG όπου βέβαια για να μείνεις κοντά στο μπατζετ θα πρέπει να πας σε απλή έκδοση.

ΥΓ: Αν και υποκειμενικό και για πολλους αδιάφορο το αμάξι για εμένα είναι πανέμορφο.

ΥΓ2: Στις δόσεις δανείου μπορείς να βάλεις όσα χρήματα θες εφόσον είναι παραπάνω από τη δόση κατά κανόνα.

Επεξ/σία από stratos_21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αθήνα - Μακεδονία πας άνετα, αν φύγεις προς Καβάλα-Αλεξανδρούπολη ναι θα πρέπει να κάνεις καλό προγραμματισμό ανεφοδιασμού,για την επιστροφή, αλά υπάρχει κόσμος που ανεβαίνει ήδη χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα... 

Με τα χλμ που κάνεις ξεκίνα από arona προηγούμενη έκδοση, νέα - facelift, αλλά θα έλεγα να δεις και το kamiq gtec (cng) που είναι ανώτερο για εμένα . 

Η vw Bank δέχεται 1-5 κάθε μηνός τις δόσεις, εάν κάποια στιγμή μπορέσεις και βάλεις παραπάνω χρήματα, πχ η δόση 230€ και εσύ βάλεις 500€, θα δεις στη κίνηση του δανείου : δόση μηνός 230€ και τα υπόλοιπα 270€ θα αφαιρεθούν από το υπόλοιπο δάνειο και θα μειωθεί ελαφρώς η μηνιαία δόση , προσωπικά είχα βάλει κάποια στιγμή 2000€ , κρατήθηκε η δόση του τρέχοντος μηνός και μετά έπεσαν οι υπόλοιπες μηνιαίες δόσεις,από 230€ στα 190€ χοντρικα να στο πω. 

Edit : αν δεν μπορείς να πας στο kamiq, δες το Scala

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ola150 επειδή ανέφερες χώρους , έχε υπόψιν οτι τα CNG έχουν μικρότερο χώρο αποσκευών σε σχέση με τα βενζινοκίνητα

επομένως δες το Arona που σε ενδιαφέρει απο κοντά (το νέο μοντέλο είναι και πιο όμορφο) ,γιατί παίζει μελλοντικά να θες οροφής.

Αλλά μην παραλείψεις να δεις απο κοντά και το Scala

ΥΓ. Για την έκδοση CNG πάντα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, θα βάλω και το scala/kamiq στην εξίσωση. Τόσο στην έκδοση βενζίνης όσο και φυσικού αερίου. Αν όντως έχουν πολύ μικρό αποθηκευτικό χώρο θα δω πως θα πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Ωραία, θα βάλω και το scala/kamiq στην εξίσωση. Τόσο στην έκδοση βενζίνης όσο και φυσικού αερίου. Αν όντως έχουν πολύ μικρό αποθηκευτικό χώρο θα δω πως θα πάνε.

Η διαφορά είναι περίπου - 100λτρ από τις βενζινοκινητες εκδόσεις 

 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχει κανείς εικόνα για τα ανταλλακτικά καθώς και για πιθανές ζημιές που βγάζουν τα Skoda; Ξέρω πως ανήκουν στο VW Group αλλά θεωρητικά είναι πιο φθηνά από τα αδερφάκια τους. (Κάποιος είχε ανεβάσει κάποτε εικόνα από Skoda/seat/VW καπώ και ήταν όλα ίδια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stratos_21 είπε

Φίλε μου καλησπέρα, πριν 1 μήνα παρέλαβα το Skoda Scala 1.0 116hp στην πιο πλούσια έκδοση Style στα 17.700€ (προσφορά ετοιμοπαράδοτου στοκ). Δεν είναι suv αλλά έχει χώρο αποσκευών 450L και είναι παρά πολύ ευρύχωρο όποτε κάνει τσεκ σε αυτά τα κουτάκια σου. Αν δεν έχεις αποκλείσει τη βενζίνη με κατανάλωση σε εκτός πόλης στο 6L/100χλμ είναι μια χαρά επιλογή και έχεις τη δυναμη του τούρμπο οπου χρειαστείς.

Λόγω πολλών χλμ υπάρχει και έκδοση CNG όπου βέβαια για να μείνεις κοντά στο μπατζετ θα πρέπει να πας σε απλή έκδοση.

ΥΓ: Αν και υποκειμενικό και για πολλους αδιάφορο το αμάξι για εμένα είναι πανέμορφο.

ΥΓ2: Στις δόσεις δανείου μπορείς να βάλεις όσα χρήματα θες εφόσον είναι παραπάνω από τη δόση κατά κανόνα.

Σαν κάτοχος αντίστοιχου ibiza, βενζίνη/1000/115hp/style (φαντάζομαι παρόποιο αν όχι ίδιο μοτέρ) θα σε παρώτρυνα στο να μην πας προς τα εκεί.

Το χιλιάρι για οικογένεια δεν κάνει. Μπορεί το turbo να δίνει δύναμη, μα στα χαμηλά, με φορτωμένη οικογένεια κρεμάει για πλάκα όλη την ώρα. Δεν συζητώ τι γίνεται τώρα με το ac που όσο και να μην θες μια α' επιβάρυνση την έχει στον κινητήρα.

Η κατανάλωση δεν είναι καλή, προσωπικά μόνος και σε μικτή διαδρομή καίω περίπου στα 6,6-6,7. Δεν το λες και καλά. Αν κάνεις χιλιόμετρα δες άλλο καύσιμο από βενζίνη.

Επεξ/σία από nickol-us
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, terry308 είπε

Φυσικού αερίου; 

Τόσοι εκπαιδευτικοί του δρόμου τα έχουν πάρει (Ταξιτζήδες), που κάνουν χιλιάδες χιλιόμετρα, λογικά κάτι θα ξέρουν ή τουλάχιστον αποδεικνύονται σκυλιά.

1 λεπτό πριν, nickol-us είπε

Σαν κάτοχος αντίστοιχου ibiza, βενζίνη/1000/115hp (φαντάζομαι παρόποιο αν όχι ίδιο μοτέρ) θα σε παρώτρυνα στο να μην πας προς τα εκεί.

Το χιλιάρι για οικογένεια δεν κάνει. Μπορεί το turbo να δίνει δύναμη, μα στα χαμηλά, με φορτωμένη οικογένεια κρεμάει για πλάκα όλη την ώρα. Δεν συζητώ τι γίνεται τώρα με το ac που όσο και να μην θες μια α' επιβάρυνση την έχει στον κινητήρα.

Η κατανάλωση δεν είναι καλή, προσωπικά μόνος και σε μικτή διαδρομή καίω περίπου στα 6,6-6,7. Δεν το λες και καλά. Αν κάνεις χιλιόμετρα δες άλλο καύσιμο από βενζίνη.

Ναι αλλά πλέον όλα 1000Τ δεν είναι ως επί το πλείστον; Αλλιώς έχει τα 1200 με 84 ίππους. Ή αυτά έχω δει εγώ. Μόνο στο Vitara είδα πολλά κυβικά και αρκετά άλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Τόσοι εκπαιδευτικοί του δρόμου τα έχουν πάρει (Ταξιτζήδες), που κάνουν χιλιάδες χιλιόμετρα, λογικά κάτι θα ξέρουν ή τουλάχιστον αποδεικνύονται σκυλιά.

Λάθος παράθεση έχεις κάνει ;) , προσωπικά τα γνωρίζω τα οχηματα φ..α ως κάτοχος 3ετίας(ibiza) , οπως   και οι korakios (panda) & paylidis (kamiq)  και με τα σημερινα δεδομένα του χρόνου θα κοιτάξω scala/kamiq για να αντικαταστήσει το έτερο ibiza της οικογένειας *2003 -360000χλμ - βενζίνης μετατροπή σε υγραέριο . ;) 

 

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Επίσης έχει κανείς εικόνα για τα ανταλλακτικά καθώς και για πιθανές ζημιές που βγάζουν τα Skoda;

το μόνο πρόβλημα ήταν το dsg και αφορά όλο το group , αλλά δε σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο .

Παλιότερα κάποια Arona είχαν θέμα με τον πνεύμονα ,αλλά το βγάζανε απο την αρχή και το κάλυπτε η εγγύηση

Δεν έχω ακούσει κάτι άλλο .

 

33 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Ωραία, θα βάλω και το scala/kamiq στην εξίσωση. Τόσο στην έκδοση βενζίνης όσο και φυσικού αερίου. Αν όντως έχουν πολύ μικρό αποθηκευτικό χώρο θα δω πως θα πάνε.

το scala έχει το μεγαλύτερο χώρο ,γιαυτό και αναφέρθηκε και τίμιο στην τιμή .

Το Kamiq είναι πιο πάνω απο Arona ,αλλά ανεβαίνει και σε τιμή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Ola150 said:

Αυτό που με προβληματίζει με το Arona είναι οι ίπποι του (90)

Αυτό δεν χρειάζεται να σε προβληματίζει. 

Είναι όσο αργό ακούγεται και φορτωμένο θα είναι ακόμα πιο αργό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...