Προς το περιεχόμενο

Κι εγώ : Αγορά Νέου Οχήματος


Ola150

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Ola150 είπε

Μιλάμε πάντα για καινούριο αυτοκίνητο. Με το αν δεν μπω μέσα εννοώ "Α μου είπες ότι το hyundai kona είναι ευρύχωρο πάω να το κλείσω". Προφανώς με το να μπω μέσα 1-2-5-10 φορές και με ένα test drive δεν μπορώ να βγάλω άποψη για ένα οποιοδήποτε αυτοκίνητο. Ξέρετε κανέναν που πάει για καινούριο αυτοκίνητο να μην ξεκινάει από την Άρτα και τα Γιάννενα και μετά να καταλήγει στον προορισμό του; :P 

Αν ήμουν απόλυτα σίγουρος για το τι θα πάρω και πως θα το πάρω, δεν θα ρωτούσα, θα έστελνα την φωτογραφία του στο νήμα για τα αυτοκίνητα με λεζάντα "Καλορίζικο το νέο μέλος του forum".

Θέλω ένα VFM αυτοκίνητο, να ξέρω σε κάθε ένα τι παραχωρήσεις κάνω ώστε να επιλέξω στο τέλος τι θα επιλέξω να παραχωρήσω. Αν πχ στο Arona/Kamiq/Scala παραχωρώ αποθηκευτικό χώρο αλλά γλυτώνω λεφτά σε καύσιμο είναι θετικό το πρόσημο, ωστόσο πόσο αποθηκευτικό χώρο παραχωρώ γι αυτό; Θα μπορέσω αύριο - μεθαύριο να βάλω ένα καρότσι μωρού μέσα; Στα χαρτιά μπορεί και τα 400 λίτρα να είναι υπέρ αρκετά, ωστόσο μόνο αν πάω να το δω από κοντά θα καταλάβω πως είναι δομημένος ο χώρος του. Για τα αναλώσιμα/εργατικά γι αυτό ρωτάω, εντάξει τα εργατικά έχουν να κάνουν με το που βρίσκεσαι, ποιος είναι ο μηχανικός που θα το δει κλπ. Στη Βέροια οι μηχανικοί μου παίρνουν για αλλαγή λαδιών/φίλτρων 30-40€ και στην Αθήνα 60-70€ (Χωρίς ψάξιμο) αλλά τον έναν τον ξέρω από μικρό παιδί και τον άλλον τον γνώρισα φέτος. Τα ανταλλακτικά ωστόσο είναι του αυτοκινήτου, της "μάρκας" σίγουρα πιο ακριβά (θεωρητικά) ανταλλακτικά θα έχει η VW από την Hyundai. 

Ξέρω πως ουσιαστικά δεν απάντησα στο χαρακτηριστικό που λέτε, γιατί ακόμα δεν έχω κατασταλάξει στο κύριο χαρακτηριστικό. 

      Δεν χρειάζεται να απαντήσετε σε κανέναν άλλο παρά μόνον σε σας . Εσείς θα αγοράσετε και θα χρησιμοποιήσετε το αυτοκίνητο , εγώ έχω δικό μου . 

     Σκοπός της παρένθεσης μου ήταν να βοηθηθεί η σκέψη σας . 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Ola150 είπε

Άσχετο, υπάρχει τρόπος να υπολογίσω το κόστος της μικτής ασφάλειας του αυτοκινήτου χωρίς να καταχωρίσω πινακίδες πουθενά;

Βάλε τυχαίες ;) πχ ΙΚΑ 1234

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σε όλες τις αντιπροσωπείες, μπήκα μέσα σε αυτοκίνητα, μόνο test drive δεν έκανα σε κανένα διότι δεν υπήρχαν διαθέσιμα (από βδομάδα μου είπαν οι περισσότεροι). Οπτικά μου άρεσαν το Kona και το Arona/Kamiq CNG και το νέο Mokka, το Scala έτσι κι έτσι. Άσχετο αλλά είδα και το Opel Astra μιας και είναι ευρύχωρο κι αυτό αλλά μου είπαν για την έκδοση με 1200cc 145hp βγαίνει 23 χιλιάδες ευρώ, το οποίο σε λίγους μήνες θα αλλάξει αλλά η τιμή λέει δεν θα πέσει γιατί δεν υπάρχει απόθεμα λόγω της έλλειψης τσιπ. Έπρεπε να ψάξω να αγοράσω το 2019 που είχε 17 χιλιάδες 😢

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ola150 είπε

Έπρεπε να ψάξω να αγοράσω το 2019 που είχε 17 χιλιάδες 😢

απο 19 και πίσω όλα ήταν αρκετά πιο φθηνά . Τώρα είναι η χειρότερη περίοδος μετά τα lockdown και έλλειψη τσιπ.

Βέβαια βαράει και Ε.Ε για ρύπους , επομένως δε νομίζω να έχει νόημα να περιμένεις

1 ώρα πριν, Ola150 είπε

Οπτικά μου άρεσαν το Kona και το Arona/Kamiq CNG και το νέο Mokka, το Scala έτσι κι έτσι

τους χώρους πως τους έκοψες για τα CNG ? αν δεν , δε ρίχνεις μια ματιά προς Renault πλευρά σε LPG ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

απο 19 και πίσω όλα ήταν αρκετά πιο φθηνά . Τώρα είναι η χειρότερη περίοδος μετά τα lockdown και έλλειψη τσιπ.

Βέβαια βαράει και Ε.Ε για ρύπους , επομένως δε νομίζω να έχει νόημα να περιμένεις

τους χώρους πως τους έκοψες για τα CNG ? αν δεν , δε ρίχνεις μια ματιά προς Renault πλευρά σε LPG ?

Έτσι κι έτσι οι χώροι στα CNG για τα πορτ μπαγκάζ. Πήρα προσφορά για DACIA Sandero 17Κ νομίζω με LPG, αντίστοιχο μου είπε για Renault πάμε στα 22. Γενικά ήθελα σε κάθε έναν να τραβάω τα βυζιά μου με τις τιμές που άκουγα. Απίστευτα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Πήρα προσφορά για DACIA Sandero 17Κ νομίζω με LPG, αντίστοιχο μου είπε για Renault πάμε στα 22.

κάτσε Sandero ή Duster ? Γιατί Sandero στη Stepway ,όχι streetway έκδοση ξεκινά αρκετά πο κάτω και Captur <19000€ (σε LPG αυτά)

μπες στο car.gr και ζήτα προσφορές γενικότερα

19 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Έτσι κι έτσι οι χώροι στα CNG για τα πορτ μπαγκάζ.

αναμενόμενο γιαυτό λέγαμε να τα δεις απο κοντά. Πχ μπορεί να μη θες να βάλεις οροφής ή να θες 450λίτρα και να μη σου φτάνουν και να θες και οροφής !

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

κάτσε Sandero ή Duster ? Γιατί Sandero στη Stepway ,όχι streetway έκδοση ξεκινά αρκετά πο κάτω και Captur <19000€ (σε LPG αυτά)

μπες στο car.gr και ζήτα προσφορές γενικότερα

αναμενόμενο γιαυτό λέγαμε να τα δεις απο κοντά. Πχ μπορεί να μη θες να βάλεις οροφής ή να θες 450λίτρα και να μη σου φτάνουν και να θες και οροφής !

Τι να σου πω; Ήταν και καλά η μεσαία έκδοση νομίζω. Έχω φτιάξει και excel με τις τιμές. Στο Kona με τα 20Κ τελική (με δόσεις κλπ) είναι προσφορά που πήρα από το car.gr . Θα κοιτάξω και τις επόμενες μέρες (μετά τις διακοπές) τι μπορώ να κάνω και από το car.gr Δεν έχω βάλει μέσα ακόμα τις προσφορές για Arona και Mokka.image.png.5aa952bb9d7bd435b870637d7ac2df50.png

Επεξ/σία από Ola150
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ola150 είπε

Πήγα σε όλες τις αντιπροσωπείες, μπήκα μέσα σε αυτοκίνητα, μόνο test drive δεν έκανα σε κανένα διότι δεν υπήρχαν διαθέσιμα (από βδομάδα μου είπαν οι περισσότεροι). Οπτικά μου άρεσαν το Kona και το Arona/Kamiq CNG και το νέο Mokka, το Scala έτσι κι έτσι. Άσχετο αλλά είδα και το Opel Astra μιας και είναι ευρύχωρο κι αυτό αλλά μου είπαν για την έκδοση με 1200cc 145hp βγαίνει 23 χιλιάδες ευρώ, το οποίο σε λίγους μήνες θα αλλάξει αλλά η τιμή λέει δεν θα πέσει γιατί δεν υπάρχει απόθεμα λόγω της έλλειψης τσιπ. Έπρεπε να ψάξω να αγοράσω το 2019 που είχε 17 χιλιάδες 😢

Να ξέρεις οτι το Scala εχει λίγο μεγαλύτερο πορτ μπαγκαζ και μεγαλύτερο μεταξόνιο (περισσότερο χώρο για τα πόδια των επιβατών) απο το Kamiq και ειναι 1500 € φτηνότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/8/2021 στις 7:44 ΜΜ, Ola150 είπε

Πήγα σε όλες τις αντιπροσωπείες, μπήκα μέσα σε αυτοκίνητα, μόνο test drive δεν έκανα σε κανένα διότι δεν υπήρχαν διαθέσιμα (από βδομάδα μου είπαν οι περισσότεροι). Οπτικά μου άρεσαν το Kona και το Arona/Kamiq CNG και το νέο Mokka, το Scala έτσι κι έτσι. Άσχετο αλλά είδα και το Opel Astra μιας και είναι ευρύχωρο κι αυτό αλλά μου είπαν για την έκδοση με 1200cc 145hp βγαίνει 23 χιλιάδες ευρώ, το οποίο σε λίγους μήνες θα αλλάξει αλλά η τιμή λέει δεν θα πέσει γιατί δεν υπάρχει απόθεμα λόγω της έλλειψης τσιπ. Έπρεπε να ψάξω να αγοράσω το 2019 που είχε 17 χιλιάδες 😢

επειδή το σκέφτομαι και εγώ με παρόμοιο budget και ανάγκες(δεν έχω πάει ακόμα να δω κάτι απο κοντά) μήπως είδες και το suzuki vitara ? έχω φάει ένα κόλλημα από θέμα εμφάνισης. Scala και Kamiq δεν είναι άσχημα, αλλά κάτι με αποτρέπει για station..

Δε καταλαβαίνω βέβαια γιατί όλοι εδώ θάβουν τα ψευτο-suv, ούτε 90 άλογα έχει που γράφουν (129 έχει απο ότι βλέπω), για μικρή χωρητικότητα στο χώρο αποσκευών προφανώς και βάζεις στην οροφή μπαγκαζιέρα (δε θα διάλεγα αυτοκίνητο βάσει λίτρων αποθηκευτικού χώρου, ένας γράφει για αμάξια 20ετιας με 500-600 λίτρα, ντάξει πάρε άμαξα φίλε να έχει όσα λίτρα θέλεις)

το ερώτημά μου είναι αν τυχόν έμαθες κόστος για τα service του και αν βγάζει ζημιές. Online δε μπόρεσα να βρω κάτι. Επίσης, με τι κριτήριο διαλέγουμε βενζίνη, πετρέλαιο κλπ ? για εντός πόλης το θέλω, με 2-3 ταξίδια το χρόνο στη Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Silenzio είπε

επειδή το σκέφτομαι και εγώ με παρόμοιο budget και ανάγκες(δεν έχω πάει ακόμα να δω κάτι απο κοντά) μήπως είδες και το suzuki vitara ? έχω φάει ένα κόλλημα από θέμα εμφάνισης. Scala και Kamiq δεν είναι άσχημα, αλλά κάτι με αποτρέπει για station..

Δε καταλαβαίνω βέβαια γιατί όλοι εδώ θάβουν τα ψευτο-suv, ούτε 90 άλογα έχει που γράφουν (129 έχει απο ότι βλέπω), για μικρή χωρητικότητα στο χώρο αποσκευών προφανώς και βάζεις στην οροφή μπαγκαζιέρα (δε θα διάλεγα αυτοκίνητο βάσει λίτρων αποθηκευτικού χώρου, ένας γράφει για αμάξια 20ετιας με 500-600 λίτρα, ντάξει πάρε άμαξα φίλε να έχει όσα λίτρα θέλεις)

το ερώτημά μου είναι αν τυχόν έμαθες κόστος για τα service του και αν βγάζει ζημιές. Online δε μπόρεσα να βρω κάτι. Επίσης, με τι κριτήριο διαλέγουμε βενζίνη, πετρέλαιο κλπ ? για εντός πόλης το θέλω, με 2-3 ταξίδια το χρόνο στη Θεσσαλονίκη.

Μπήκα στο Vitara, ωραίο και ευρύχωρο αλλά την έκδοση που είχε ο αντιπρόσωπος κόστιζε 20 χιλιάδες. Εμένα μου φάνηκε ευρύχωρο γενικότερα απλά θα το ήθελα λίγο πιο φθηνό.

Για κόστος service κι αν βγάζει ζημιές δεν έμαθα, ίσως πρέπει να μπεις/μπούμε στα αντίστοιχα forum των κατασκευαστών.

Για το καύσιμο, συνήθως στα πολλά χιλιόμετρα επιλέγεται το πετρέλαιο ως το πιο οικονομικό, απλά οι εκδόσεις πετρελαίου είναι πιο ακριβές από τις αντίστοιχες της βενζίνης.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνοντας μια ανασκόπηση στα αυτοκίνητα που κοιτάω, είδα στο car τα Dacia duster LPG όπου λέω να ρίξω άκυρο γιατί βλέπω ότι δεν πάνε καλά όσον αφορά την ασφάλεια, είδα και το Renault Captur στα 19Κ πάλι με LPG, ενώ για εκδόσεις πετρελαίου τα αυτοκίνητα έβλεπα ότι ξεφεύγουν στα 22Κ. Πραγματικά τα έχω κάνει αχταρμά στο κεφάλι μου. Με 60 χιλιόμετρα καθημερινά, με συμφέρει να πάω σε βενζίνη γενικότερα; Είδα πως είχαν βάλει σε ένα Kia stonic αυτόματο με βενζίνη κατανάλωση 3/100, όπου μου φαίνεται ανέφικτο. Έχει κανείς τα Dacia Duster LPG ή Renault Captur LPG;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου ρίξε μια ματιά αν θέλεις και στο νέο citroen C4. Το αυτοκίνητο είναι τουμπανάκι, crossover. Πήρα προσφορά στα 21000 έκδοση με πλούσιο εξοπλισμό. 1.2 cc, 130 άλογα, κινητήρας ο γνωστός PureTech. Αθόρυβο, άνετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Με 60 χιλιόμετρα καθημερινά, με συμφέρει να πάω σε βενζίνη γενικότερα;

με τίποτα

58 λεπτά πριν, Ola150 είπε

Kia stonic αυτόματο με βενζίνη κατανάλωση 3/100, όπου μου φαίνεται ανέφικτο.

που το είδες? στο site δε δίνει τέτοιες τιμές

https://www.kia.com/gr/nea-modela/stonic/prodiagrafes/

1 ώρα πριν, Ola150 είπε

Έχει κανείς τα Dacia Duster LPG ή Renault Captur LPG;

αν έχεις fb μπες στις αντίστοιχες ομάδες να ρωτήσεις

Προσωπικά θα ήμουν ανάμεσα σε sandero stepway LPG (σε νορμάλ τιμή) ή Scala CNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

με τίποτα

που το είδες? στο site δε δίνει τέτοιες τιμές

https://www.kia.com/gr/nea-modela/stonic/prodiagrafes/

αν έχεις fb μπες στις αντίστοιχες ομάδες να ρωτήσεις

Προσωπικά θα ήμουν ανάμεσα σε sandero stepway LPG (σε νορμάλ τιμή) ή Scala CNG

https://www.car.gr/classifieds/cars/view/24217514-kia-stonic

4 ήταν μεικτό συγγνώμη. Στο car το βρίσκω στα 15Κ το Sandero . Πολύ πιο δύσκολο τελικά να πάρεις καινούριο αυτοκίνητο.

1 ώρα πριν, Had9s είπε

φίλε μου ρίξε μια ματιά αν θέλεις και στο νέο citroen C4. Το αυτοκίνητο είναι τουμπανάκι, crossover. Πήρα προσφορά στα 21000 έκδοση με πλούσιο εξοπλισμό. 1.2 cc, 130 άλογα, κινητήρας ο γνωστός PureTech. Αθόρυβο, άνετο

Το είδα αλλά ξεφεύγει λίγο από budget και είναι βενζίνη που δεν ξέρω πλέον αν με συμφέρει για τα χιλιόμετρα που κάνω.

Επεξ/σία από Ola150
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...