Προς το περιεχόμενο

Βασικές απορίες για domain και hosting


satsok2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά. Σκεφτόμουν να αγοράσω ένα επαγγελματικό domain καθώς επίσης και hosting. Το site θα χρησιμοποιηθεί πιθανά για φιλοξενία σελίδας ιατρείου.

Εψαξα αρχικά στο παπάκι αλλά έχω ένα κάρο απορίες.

α. Εστω ότι αγοράζω ένα domain. Γιατί με ρωτά αν θέλω εώς 10 mail; Αν δεν αγοράσω, δεν μπορώ να έχω μετα; [πχ [email protected],  mail2, mail3, ...]

β. Αυτό το SSL πιστοποιητικό που μου ανεβάζει την τιμη 6-7ε χωρίς ΦΠΑ αξίζει όπως λέει για να προωθήσω το site μου σε αναζητήσεις της google?

γ. Μετά για να φτιάξω μια δοκιμαστική ιστοσελίδα επιλέγω website hosting ή την υπηρεσία μαζί με την πλατφόρμα για να φτιάξω site την παίρνω με το website builder ;

δ. Αν έχω domain πρέπει να αγοράσω και e'mail πακέτο μετά ;

Πως τα έμπλεξα έτσι ρε γαμώτο. Άλλες προτάσεις για domain και hosting? Κανένας οδηγός;

 

πCapture7.JPG

πCapture6.JPG

πCapture5.JPG

πCapture4.JPG

πCapture3.JPG

πCapture2.JPG

πCapture1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, satsok2 είπε

Γειά χαρά. Σκεφτόμουν να αγοράσω ένα επαγγελματικό domain καθώς επίσης και hosting. Το site θα χρησιμοποιηθεί πιθανά για φιλοξενία σελίδας ιατρείου.

Εψαξα αρχικά στο παπάκι αλλά έχω ένα κάρο απορίες.

α. Εστω ότι αγοράζω ένα domain. Γιατί με ρωτά αν θέλω εώς 10 mail; Αν δεν αγοράσω, δεν μπορώ να έχω μετα; [πχ [email protected],  mail2, mail3, ...]

β. Αυτό το SSL πιστοποιητικό που μου ανεβάζει την τιμη 6-7ε χωρίς ΦΠΑ αξίζει όπως λέει για να προωθήσω το site μου σε αναζητήσεις της google?

γ. Μετά για να φτιάξω μια δοκιμαστική ιστοσελίδα επιλέγω website hosting ή την υπηρεσία μαζί με την πλατφόρμα για να φτιάξω site την παίρνω με το website builder ;

δ. Αν έχω domain πρέπει να αγοράσω και e'mail πακέτο μετά ;

Πως τα έμπλεξα έτσι ρε γαμώτο. Άλλες προτάσεις για domain και hosting? Κανένας οδηγός;

 

πCapture7.JPG

πCapture6.JPG

πCapture5.JPG

πCapture4.JPG

πCapture3.JPG

πCapture2.JPG

πCapture1.JPG

Αρχικά, μην βγάζεις στη φόρα το Domain που θες νααααα "αγοράσεις", για ευνόητους λόγους.

Στην ουσία τώρα.

Εφόσον έχεις μπερδευτεί τόσο, άσε την οθόνη και τα κλικ και σήκωσε το ακουστικό, μίλα απ'ευθείας με την εταιρεία που θες και εξήγησε τους τι ζητάς.

Θα σου αναφέρουν βάσιμες λύσεις ορθής λειτουργίας.

Πχ. https://www.cretaforce.gr

 

Μην βασίζεσαι σε κάτι φθηνό, εφόσον είναι για επαγγελματικό σκοπό.

Μφχ 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συνήθως χρησιμοποιώ την tophost . Εχει απεριόριστα mail (απο την στιγμη που σε απασχολει αυτο). ssl θες οπως και να εχει γιατι η σελιδα σου θα φαίνεται σαν μη ασφαλης και δεν θα μπαινει κοσμος.. Εχει δωρεαν πακετο και για αυτο. Για builder που λες σιγα. Βαζεις ενα wordpress και φτιαχνεις οτι θες ευκολα.. Ελπιζω να βοηθησα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μία γρήγορη αναζήτηση που έκανα, είδα ότι για

1) κατοχύρωση domain name για δύο έτη

2) βασικό web hosting για ένα έτος

το papaki θέλει 89.28 ευρώ ενώ η top.host, που αναφέρει ο gorge18 από πάνω, 74.40 ευρώ. Το papaki βέβαια δίνει και εγγύηση επιστροφής χρημάτων εντός 90 ημερών, ενώ στην tophost δεν είδα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η TopHost απο οτι εχω καταλαβει ειναι  παρακλαδι της papaki σε κατι αποδείξεις ή mails δεν θυμαμαι εχω δει κει λεει papaki. 74 ειναι ναι καλυτερα συμφέρει να κανεις 3ετια ειναι 150 και δωρο το domain.. 

Επεξ/σία από gorge18
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιαστικά  η cretaforce μου καλή.

Και TopHost πιο ξεκάθαρη από όλες αυτές τις επιλογές που προσφέρει το παπάκι. Οπως και να 'χει σε πολλά (πχ στην αναζήτηση domain) το interface είναι ίδιο. Οπότε δε με παραξενεύει που λέτε ότι είναι παρακλάδι από το παπάκι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...